Hirdetés
Hirdetés

Megalázó, hogy az orvosnak és asszisztensnek lesnie kell, hogy mikor működik a rendszer

•  Fotó: Haáz Vince

Fotó: Haáz Vince

Nehezíti a munkájukat és plusz feladatokat ró a háziorvosokra a folyton akadozó elektronikus egészségügyi kártyák rendszere (SIUI). Hosszútávon az új személyigazolványokba beépített egészségügyi kártya jelenthet részmegoldást.

Barabás Hajnal

2024. november 11., 19:022024. november 11., 19:02

„Bizony előfordul, hogy nem tudjuk aktiválni a páciens egészségügyi kártyáját, mert hibás a kártya, csakhogy,

Idézet
ha a rendszerben meg van jelenve, hogy a biztosítottnak van kártyája, és ha az nem működik, akkor egy szolgáltató sem tudja ellátni a biztosítási rendszeren belül”

– vetette fel az egyik problémát az elektronikus egészségügyi rendszerrel kapcsolatban Szabó Soós Klára, a háziorvosok Hargita megyei egyesületének vezetője. Szerinte a gondot sokszor az is okozza, hogy

az egészségügyi kártyákat PIN kóddal látták el, amelyre véleménye szerint semmi szükség nem volna, hiszen a feledékeny, netán eszméletlen embert is el kell látni.

korábban írtuk

Sok probléma adódott az egészségügyi kártya használatával
Sok probléma adódott az egészségügyi kártya használatával

Lényegében hétfőn kezdődött el a kötelezővé vált egészségügyi kártyák használata. A szolgáltatók akadozó, a hatóságok lelassult elektronikai rendszerről, továbbá otthon felejtett kártyákról és elfelejtett kódokról számoltak be.

Ugyanakkor megjegyezte azt is, hogy az elektronikus egészségügyi rendszerrel a kezdetektől gondok vannak, a mai napig küszködnek vele.

Idézet
Nem telik el úgy nap, hogy ne legyen fennakadás”

– jegyezte meg. Hozzátette, ugyan van arra mód, hogy offline módban receptet adjanak ki, csakhogy ezeket határos időn belül regisztrálni kell a rendszerben. Ellenkező esetben

ezeknek a recepteknek az ellenértékét a háziorvos kell kifizesse bírsággal együtt az egészségbiztosító pénztárnak.

•  Fotó: Borbély Fanni Galéria

Fotó: Borbély Fanni

„Ez a szolgáltatók megalázása, hiszen ha az országos rendszer nem működik, ezért nem a szolgáltatót kellene büntetni” – fogalmazott az egyesület vezetője. Így

az orvos vagy az asszisztens „lesi a rendszert” éjjel is, hajnalban is, hogy lám mikor működik, hogy tudják az offline recepteket is bevezetni.

Ráadásul az az internetes oldal sem működik mindig akadálytalanul, ahol azt kell leellenőrizzék, hogy a páciensnek van-e egészségügyi biztosítása, rendelkezik-e egészségügyi kártyával.

Hozzáfűzte, ha valóban egyszerű és működőképes lenne a rendszer, akkor segítséget jelentene, de ilyenformán csak nehezíti és plusz feladatokat ró az orvosokra.

•  Fotó: Barabás Ákos Galéria

Fotó: Barabás Ákos

Ugyancsak hasznosnak találná az egészségügyi platformot Para János, a Kovászna megyei Illyefalva háziorvosa is, amennyiben az gördülékenyen működne. Azonban az a tapasztalat, hogy sokszor leáll.

Idézet
A napokban 50 receptet nem tudtam bevinni, legtöbbször a kártyát nem ismerte fel, és akkor az internetet ki kell kapcsoljuk, és délután kellett feltöltsük a rendszerbe ezeket. Ugyanis 72 órán belül érvényesíteni kell a konzultációkat”

– magyarázta. Olyan is előfordult, hogy a rendszer csak este fél 11-kor indult be, ami azt jelenti, hogy az asszisztens vagy a doktor a laptopot haza kell vigye, és otthonról figyelje a rendszert.

Hirdetés

Másik probléma, hogy nem tudják mindig leellenőrizni a betegeknek a státuszát, hogy biztosítottak-e vagy sem.

Ha például egy hónap múlva kiderül a páciensről, hogy nincs biztosítása, akkor a háziorvos kifizeti a 200 lej bírságot és plusz a receptre felírt gyógyszer értékét.

Ugyancsak nehéz megoldani ezeket a lépéseket, ha terepen végez vizsgálatot a háziorvos.„Sok javítanivaló van még ezen a rendszeren” – jegyezte meg. Arról is beszélt, hogy a körülmények ellenére mindent megtesz a betegeiért.

Idézet
A papírozás a mi dolgunk, a beteg úgy megy el, hogy meg van vizsgálva, ki van szolgálva”

– fogalmazott.

korábban írtuk

Olcsóbb volt hosszabbítani, mint újat nyomtatni
Olcsóbb volt hosszabbítani, mint újat nyomtatni

Hét évvel meghosszabbította a kormány a 2014. december 31-ig kinyomtatott elektronikus egészségügyi kártyák érvényességét. Az intézkedésnek elsősorban költségtakarékossági oka van.

Több mint tíz éve vezették be

Arról már többször cikkeztünk, hogy gondok vannak az elektronikus egészségügyi kártyák rendszerében (SIUI), amelyet 2013-ban, több mint tíz éve vezették be, de csak 2015-től vált kötelezővé a használata.

Az első években kinyomtatott kártyák érvényességét több rendben is meghosszabbították.

korábban írtuk

Az egészségbiztosítási azonosító is helyet kap az új, elektronikus személyazonossági igazolványokon
Az egészségbiztosítási azonosító is helyet kap az új, elektronikus személyazonossági igazolványokon

Augusztustól vezetik be Romániában az új, elektronikus személyazonossági igazolványt, amely az azonosításhoz szükséges adatok nyomtatott és digitális formátuma, valamint az elektronikus aláíráshoz szükséges digitális tanúsítvány mellett az egészségbiztosítási kártya adatait is tartalmazni fogja.

Duda Tihamér, a Hargita Megyei Biztosítópénztár vezérigazgatója elmondta, a korábban kinyomtatott kártyák mindegyikének 2027-ig meghosszabbították az érvényességét. Az a terv ugyanis, hogy

az új típusú személyigazolványok vegyék át ezt a funkciót is.

•  Fotó: Haáz Vince Galéria

Fotó: Haáz Vince

Arra a kérdésre, hogy érkeztek-e panaszok a kártyák működésével kapcsolatban a biztosító-pénztárhoz azt válaszolta, hogy

előfordulhat, hogy valami ok folytán nem működik a kártya, azonban ilyen esetben a szolgáltatónak – legyen az családorvos, szakorvos vagy kórház –, lehetősége van egy procedúra révén a biztosítóval közösen megoldani a helyzetet.

Általában azonban a kártyák működőképesek attól a pillanattól, hogy megkapták; tehát aktiválni kell, és onnantól lehet használni – tette hozzá. Idén Hargita megyében egyébként 1637-en igényeltek új egészségügyi kártyát a biztosító pénztártól.

korábban írtuk

Előfordul, hogy a helyettesítő igazolás érvényességének lejártáig nem érkezik meg az új kártya
Előfordul, hogy a helyettesítő igazolás érvényességének lejártáig nem érkezik meg az új kártya

Az utóbbi hónapokban nem minden esetben tudták időben kinyomtatni a megrongálódott vagy elveszett elektronikus egészségügyi kártyákat helyettesítő új kártyákat, emiatt előfordult, hogy az átmeneti időszakra kiállított igazolás érvényessége lejárt.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 27., szombat

Már az előrendeléssel alaposan felkavarta a videójáték-ipar állóvizét a GTA 6

A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.

Már az előrendeléssel alaposan felkavarta a videójáték-ipar állóvizét a GTA 6
Hirdetés
2026. június 27., szombat

Nem ukrán hanem romániai, spanyol és olasz cégek építhetik a SAFE-programból finanszírozott autópályákat

A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.

Nem ukrán hanem romániai, spanyol és olasz cégek építhetik a SAFE-programból finanszírozott autópályákat
2026. június 27., szombat

Testvérvárossá vált Nyárádszereda és Zalaegerszeg

Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.

Testvérvárossá vált Nyárádszereda és Zalaegerszeg
2026. június 27., szombat

Bolojan: 40 százalékkal csökkent a deficit az első öt hónapban

Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.

Bolojan: 40 százalékkal csökkent a deficit az első öt hónapban
Hirdetés
2026. június 27., szombat

A vörös hőségriadó miatt a mentőegységek készültségének fokozását is kéri az egészségügyi minisztérium

A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.

A vörös hőségriadó miatt a mentőegységek készültségének fokozását is kéri az egészségügyi minisztérium
2026. június 27., szombat

Az RMDSZ szavazataival a Grindeanu-kormány gond nélkül megkapná a parlament bizalmát Craiova polgármestere szerint

Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.

Az RMDSZ szavazataival a Grindeanu-kormány gond nélkül megkapná a parlament bizalmát Craiova polgármestere szerint
2026. június 27., szombat

Elfogadta a kormány Hargita megye címerét

Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.

Elfogadta a kormány Hargita megye címerét
Hirdetés
2026. június 27., szombat

Üzlethelyiség gyúlt ki ki Erdőszentgyörgyön

Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.

Üzlethelyiség gyúlt ki ki Erdőszentgyörgyön
2026. június 27., szombat

Közel négymillió lejre bírságoltak a fogyasztóvédők

Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).

Közel négymillió lejre bírságoltak a fogyasztóvédők
2026. június 27., szombat

Beterít a hőhullám – jövő hét elején is harmadfokú kánikulariasztás lesz majdnem az egész országban

Újabb figyelmeztetéseket adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt.

Beterít a hőhullám – jövő hét elején is harmadfokú kánikulariasztás lesz majdnem az egész országban
Hirdetés