
Fotó: Haáz Vince
Nehezíti a munkájukat és plusz feladatokat ró a háziorvosokra a folyton akadozó elektronikus egészségügyi kártyák rendszere (SIUI). Hosszútávon az új személyigazolványokba beépített egészségügyi kártya jelenthet részmegoldást.
2024. november 11., 19:022024. november 11., 19:02
„Bizony előfordul, hogy nem tudjuk aktiválni a páciens egészségügyi kártyáját, mert hibás a kártya, csakhogy,
– vetette fel az egyik problémát az elektronikus egészségügyi rendszerrel kapcsolatban Szabó Soós Klára, a háziorvosok Hargita megyei egyesületének vezetője. Szerinte a gondot sokszor az is okozza, hogy

Lényegében hétfőn kezdődött el a kötelezővé vált egészségügyi kártyák használata. A szolgáltatók akadozó, a hatóságok lelassult elektronikai rendszerről, továbbá otthon felejtett kártyákról és elfelejtett kódokról számoltak be.
Ugyanakkor megjegyezte azt is, hogy az elektronikus egészségügyi rendszerrel a kezdetektől gondok vannak, a mai napig küszködnek vele.
– jegyezte meg. Hozzátette, ugyan van arra mód, hogy offline módban receptet adjanak ki, csakhogy ezeket határos időn belül regisztrálni kell a rendszerben. Ellenkező esetben
Fotó: Borbély Fanni
„Ez a szolgáltatók megalázása, hiszen ha az országos rendszer nem működik, ezért nem a szolgáltatót kellene büntetni” – fogalmazott az egyesület vezetője. Így
Ráadásul az az internetes oldal sem működik mindig akadálytalanul, ahol azt kell leellenőrizzék, hogy a páciensnek van-e egészségügyi biztosítása, rendelkezik-e egészségügyi kártyával.
Hozzáfűzte, ha valóban egyszerű és működőképes lenne a rendszer, akkor segítséget jelentene, de ilyenformán csak nehezíti és plusz feladatokat ró az orvosokra.
Fotó: Barabás Ákos
Ugyancsak hasznosnak találná az egészségügyi platformot Para János, a Kovászna megyei Illyefalva háziorvosa is, amennyiben az gördülékenyen működne. Azonban az a tapasztalat, hogy sokszor leáll.
– magyarázta. Olyan is előfordult, hogy a rendszer csak este fél 11-kor indult be, ami azt jelenti, hogy az asszisztens vagy a doktor a laptopot haza kell vigye, és otthonról figyelje a rendszert.
Másik probléma, hogy nem tudják mindig leellenőrizni a betegeknek a státuszát, hogy biztosítottak-e vagy sem.
Ugyancsak nehéz megoldani ezeket a lépéseket, ha terepen végez vizsgálatot a háziorvos.„Sok javítanivaló van még ezen a rendszeren” – jegyezte meg. Arról is beszélt, hogy a körülmények ellenére mindent megtesz a betegeiért.
– fogalmazott.

Hét évvel meghosszabbította a kormány a 2014. december 31-ig kinyomtatott elektronikus egészségügyi kártyák érvényességét. Az intézkedésnek elsősorban költségtakarékossági oka van.
Arról már többször cikkeztünk, hogy gondok vannak az elektronikus egészségügyi kártyák rendszerében (SIUI), amelyet 2013-ban, több mint tíz éve vezették be, de csak 2015-től vált kötelezővé a használata.

Augusztustól vezetik be Romániában az új, elektronikus személyazonossági igazolványt, amely az azonosításhoz szükséges adatok nyomtatott és digitális formátuma, valamint az elektronikus aláíráshoz szükséges digitális tanúsítvány mellett az egészségbiztosítási kártya adatait is tartalmazni fogja.
Duda Tihamér, a Hargita Megyei Biztosítópénztár vezérigazgatója elmondta, a korábban kinyomtatott kártyák mindegyikének 2027-ig meghosszabbították az érvényességét. Az a terv ugyanis, hogy
Fotó: Haáz Vince
Arra a kérdésre, hogy érkeztek-e panaszok a kártyák működésével kapcsolatban a biztosító-pénztárhoz azt válaszolta, hogy
Általában azonban a kártyák működőképesek attól a pillanattól, hogy megkapták; tehát aktiválni kell, és onnantól lehet használni – tette hozzá. Idén Hargita megyében egyébként 1637-en igényeltek új egészségügyi kártyát a biztosító pénztártól.

Az utóbbi hónapokban nem minden esetben tudták időben kinyomtatni a megrongálódott vagy elveszett elektronikus egészségügyi kártyákat helyettesítő új kártyákat, emiatt előfordult, hogy az átmeneti időszakra kiállított igazolás érvényessége lejárt.
Egy négy- és egy ötéves gyermek beesett péntek délután a Kis-Szamosba Szamosújváron; egyiküket kimentette a vízből egy fiatalember, a négyéves azonban eltűnt, búvárok keresik – közölte a Kolozs megyei katasztrófavédelmi felügyelőség.
A gázárplafon áprilisi kivezetése még nem biztos, de a jelenleg folyó elemzés eredményei alapján a következő két héten belül döntés várható ez ügyben – jelentette ki pénteken Ilie Bolojan.
Lavina következett be pénteken Beszterce-Naszód megyében, az Óradnát (Rodna) Radnaborberekkel (Valea Vinului) összekötő, a Radnai-havasok Nemzeti Parkba vezető községi út közelében – tájékoztattak a helyi hatóságok.
Nem tudja még érdemben tárgyalni a Marosvásárhelyi Ítélőtábla azoknak a fellebbezéseknek a tárgyalását, amelyeket a Borboly Csaba és tizenkét másik ember elleni büntetőper vádlottjai nyújtottak be az elsőfokú ítélet kihirdetése után.
Az Erdélyi Magyar Szövetség (EMSZ) csíkszeredai és marosvásárhelyi képviselői petíciót kezdeményeztek annak érdekében, hogy a két megyeszékhely önkormányzata csökkentse a helyi adókat és illetékeket.
Átvette nyereményét a Mit tartogat 2026? elnevezésű Székelyhon-játék nyertese csütörtökön. A szerencsés Bartalis Ilona udvarhelyszéki olvasónk, akit több mint ötezer hozzászóló közül sorsoltunk ki január 19-én, hétfőn.
Marosvásárhelyen hajtották végre 2026 első szervkivételét: egy 72 éves, intenzív osztályon kezelt, agyhalott férfi máját és veséit távolítottak el. Az életmentő szervek Kolozsvárra és Bukarestbe kerültek.
A két ágazat dolgozói dönthetik el, hogy milyen formában demonstráljon a Sanitas a kormány által tervezett 10 százalékos költségcsökkentés ellen. Ezúttal nem csak a szakszervezeti tagoktól várnak visszajelzést a tervezett tiltakozással kapcsolatban.
Nicușor Dan államfő szerint „valamivel rosszabb a helyzet a koalícióban, mint hat-hét hónappal ezelőtt”, de bízik benne, hogy egyben marad és folytatja a munkát.
Az elkövetkező napokban enyhe felmelegedés várható, így vékonyodhatnak a tavakon, folyókon a jégrétegek. A hatóságok figyelmeztetnek: ne menjünk rá a jégre.
szóljon hozzá!