
Várhatóan már nem lesznek kicserélve a meghosszabbított érvényességű egészségügyi kártyák, ugyanis átveszi szerepüket az elektronikus személyazonossági
Fotó: Jakab Mónika
Augusztustól vezetik be Romániában az új, elektronikus személyazonossági igazolványt, amely az azonosításhoz szükséges adatok nyomtatott és digitális formátuma, valamint az elektronikus aláíráshoz szükséges digitális tanúsítvány mellett az egészségbiztosítási kártya adatait is tartalmazni fogja.
2021. március 14., 09:002021. március 14., 09:00
A lakosság augusztustól igényelheti az új, elektronikus személyazonossági igazolványt, jelentette be Lucian Bode belügyminiszter azt követően, hogy a kormány szerdai ülésén elfogadta az új igazolvány tartalmára és formájára vonatkozó határozatot. A belügyi tárca vezetője ugyanakkor azt is közölte, hogy az új igazolvány kisebb lesz, mint a régi, és olyan biztonsági elemeket tartalmaz majd, amelyek szavatolják az igazolvány birtokosai számára, hogy személyazonosságukat nem lehet ellopni.
Az új, elektronikus személyazonossági kártyán a tervek szerint helyet kap majd egy csip is, amelyre digitális formában rákerülnek az azonosításra szolgáló nyomtatott adatok (név, lakcím, személyi szám, stb.), az azonosításhoz szükséges digitális tanúsítvány, továbbá az elektronikus aláíráshoz szükséges digitális tanúsítvány is, valamint a tulajdonos biometrikus adatai – két ujjlenyomat és egy arckép.
A vonatkozó szabályozás szerint a meglévő elektronikus egészségbiztosítási kártya érvényességét veszti majd, amint tulajdonosa igényelte és megkapta az elektronikus személyazonossági igazolványt.
Amint arról Duda Tihamér, a Hargita Megyei Egészségbiztosítási Pénztár vezérigazgatója lapunkat tájékoztatta, még nem tudni, pontosan milyen egészségbiztosítási adatok kerülnek majd rá az elektronikus személyazonossági kártyákra, ám mivel átvennék az egészségbiztosítási kártyák szerepét, meg kellene jelenjenek rajta a tulajdonosának az esetleges krónikus betegségei, vagy például a szervdonorrá válásra vonatkozó nyilatkozat, tehát azok az információk, amelyek az elektronikus egészségügyi kártyával is elérhetők.
Ám még az elektronikus egészségügyi kártyán is csak egy modul működik a háromból a személyes adatokra vonatkozó, korábban felmerült ombudsmani aggályok miatt, ezért is kérdéses még, hogy milyen egészségbiztosítási adatok kerülnek majd rá az új személyazonossági kártyákra. Abban viszont biztos a megyei egészségbiztosítási pénztár vezérigazgatója, hogy
Éppen ezért hosszabbították meg az egészségügyi kártyák érvényességét tavaly, illetve tavalyelőtt, hiszen költségpazarlás lett volna egy-két évre újakat nyomtatni, majd bevezetni helyette az elektronikus személyazonosságit – érvelt Duda Tihamér.
Az eredetileg ötéves érvényességű elektronikus egészségügyi kártyák előállítása 2013-ban kezdődött el, és az elmúlt években szakaszosan több lejáratiidő-hosszabbítás is történt. Az első időszakban kinyomtatott kártyák érvényességét két évvel hosszabbították meg tavalyelőtt. Tavaly 4,2 millió, idén pedig 10 millió elektronikus egészségügyi kártya érvényessége járt volna le, ezért végül egységesen minden kártya érvényességét meghosszabbította hét évvel az elmúlt nyáron a kormány. Az újabb hét éves érvényességi időszak az összes kártya esetében 2020. július 1-től datálódik.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
Újabb figyelmeztetéseket adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt.
Ismét medveriasztás érkezett a székelyudvarhelyiek telefonjára szombaton hajnalban, ezúttal a szombatfalvi részen látták a nagyvadat.
Kilencven, egyenként 500 kilogrammos szénabála, tíz kisebb lucernabála és egy mezőgazdasági melléképület is lángra kapott szombaton éjfél után nem sokkal Mezőzáhon – közli a Maros megyei tűzoltóság.
szóljon hozzá!