Májai László, Ráduly Róbert Kálmán és Füleki Zoltán. Vitatják a zászlók elleni döntést
Fotó: Pinti Attila
A Csíkszeredai Bírósághoz a végrehajtási felszólítás ellen benyújtott óvással igyekszik megakadályozni a csíkszeredai helyi önkormányzat, hogy a városháza homlokzatáról eltávolítsák a székely- és városzászlót. Májai László, a várost képviselő ügyvéd szerint alkotmányellenes bírói ítéletek születtek a zászlóperekben, mert a közösségi zászlók kitűzését a törvény nem tiltja.
2017. június 08., 17:512017. június 08., 17:51
2017. június 08., 20:192017. június 08., 20:19
Noha egy marosvásárhelyi végrehajtótól már felszólítás érkezett, a városháza homlokzatán még ott vannak a székely- és városzászlók, amelyek eltávolítása érdekében a Méltóságért Európában Polgári Egyesület (ADEC) indított és nyert jogerősen pert. A városházán csütörtökön a zászlóperekről tartott sajtótájékoztatón Májai László, a helyi önkormányzat által megbízott ügyvéd bejelentette,
Mint kitért rá, ha a pert államigazgatási eljárásként indították, nem lehet a polgári perrendtartás szerint kérni a végrehajtást, a felszólítás ugyanis erre hivatkozik.
Fotó: Pinti Attila
– magyarázta.
Májai szerint az óvás egy másik érve, hogy
„Amit drapel-nek neveznek, az jelenti egy ország zászlaját” – magyarázta az ügyvéd, hozzátéve, kifogásolják a döntés azzal történő indoklását, hogy nem lehet más ország zászlaját kitűzni a városháza homlokzatára, mivel a székely zászló nem egy ország zászlaja. Az ügyvéd felhívta a figyelmet arra, hogy a jelenlegi zászlótörvény módosítására, és a közösségi zászlók tiltására irányuló kezdeményezés április 19-én megbukott a képviselőházban, és
Ez csak akkor akadályozható meg, ha fasiszta, xenofób vagy rasszista jelképnek minősül,
– említette Májai.
Fotó: Pinti Attila
A védőügyvéd értékelése szerint
„Annak ellenére, hogy a székely zászló nem más ország zászlaja, döntést hoztak, és besorolták abba a cikkelybe, amely azt szabályozza, hogy mikor lehet kitűzni más országok zászlaját. Hozzáadtak a törvényhez, viszont ezt nem teheti meg, csak a törvényhozó. A törvényhozó megpróbálta, és nem sikerült, ennek ellenére a törvényszék és az ítélőtábla hozzátette, megszegve ezzel az alkotmány első cikkelyét, amely az államhatalmi ágak különválasztásáról szól” – emlékeztetett Májai László. Azt is elmondta, hogy miután az említett törvénymódosítási kezdeményezést elutasították, a Csíki Játékszín közelében felhúzott székely zászló elleni per fellebbviteli tárgyalásán is felhasználják ezt az érvet, noha az a gyakorlat, hogy a korábbi hasonló ítéleteket figyelembe véve döntenek. Ezért
Fotó: Pinti Attila
A zászlóperekbe polgári félként is beavatkozó Füleki Zoltán alpolgármester közölte, akárcsak a tanácsteremből eltávolított zászlók ügyében, most is Strasbourgba, az Emberi Jogok Európai Bíróságához fordul jogorvoslatért, a per anyagát pénteken továbbítják. Mint elmondta,
„A törvény szerint egy város zászlaját egy helyi határozattal kell elfogadni, és a kormány kell jóváhagyja.
– sorolta Füleki, aki szerint ha az ADEC a törvénytelen városzászlóval érvelt, a bírónak kötelessége lett volna ezt ellenőrizni, de nem tette meg.
– vélekedett Ráduly Róbert Kálmán. Csíkszereda polgármestere szerint ezt a kérdéskört a helyi döntéshozókra kellett volna bízni, nem különböző hivatalokra.
– emlékeztetett, hangsúlyozva, Romániában most a kisebbségi közösségek, a székelység jogait nem közigazgatási, hanem igazságszolgáltatási úton korlátozzák, lehetetlenítik el.
Ötezer lejes bírság a székely zászlóért
A zászlók kitűzését szabályozó törvény fonákságát Ráduly Róbert Kálmán polgármester egy nemrég történt csíkszeredai esettel illusztrálta – mint elmondta, egy csíkszeredai lakost megbírságolt a rendőrség, mert a pünkösdi búcsú előtt egy tömbház tetőzetére tűzte ki a székely zászlót. Mint Gheorghe Filip, a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság szóvivője megerősítette, az illető lakost 5000 lejes pénzbírsággal sújtották a székely zászló kitűzéséért a 2015. évi 141-es törvény – ez vonatkozik a helyi zászlókra – előírásainak megszegése miatt. Ugyanakkor a történtekről a prefektusi hivatalt is tájékoztatták. Kérdésünkre, hogy azok, akik egy tömbházban erkélyükre, vagy ablakaikba tűzik ki a székely zászlót, számíthatnak-e pénzbírságra, a szóvivő azt mondta, ezek az esetek más elbírálás alá esnek, nem vonatkozik rájuk a tiltás.
Hiába nyerték meg a csíkszeredai lakók a fejlesztési ötleteikre az önkormányzat részvételi költségvetéséből a finanszírozást, mert sok esetben azok még nem valósulhattak meg. Többnyire a bürokrácia és a felmerülő többletköltségek miatt maradtak el.
Hétfőtől kezdődően lezárják a forgalmat a Transzalpina magashegyi úton.
A Coradia Stream elektromos meghajtású vonatszerelvény, az első vonat, amit a román állam az utóbbi 20 évben vásárolt, megkezdte tesztútjait Bukarest és Brassó között, és a tervek szerint november 20-ától utasokat is szállítani fog ugyanezen az útvonalon.
A mentősök és tűzoltók erőfeszítései ellenére sem élte túl az áldozat a Maros megyei Nyomáton vasárnap délután történt traktorbalesetet, már a helyszínen életét vesztette.
Idén októberben 4.706.791 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, 28.077-tel kevesebbet, mint egy hónappal korábban; az átlagnyugdíj 2735 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) vasárnap közzétett adataiból.
Románia csapata is részt vett azon a nemzetközi mentőversenyen Portugáliában, amely a világ húsz országának rohammentőcsapatait hozza össze 1999 óta. A hazai csapat első helyen végzett a Trauma Complex kategóriában.
Az elmúlt 24 órában 693 gépkocsivezetői jogosítványt vont be a rendőrség, 327-et gyorshajtás, 58-at alkohol, 13-at kábítószer befolyása alatt történő vezetés miatt – tájékoztatott vasárnap a Román Rendőrség.
Kétnapos keresés után holtan találtak rá a csíkszeredai Sándor Péter Katalinra – tájékoztatott a Hargita megyei rendőrség vasárnap délután.
Kihirdették a Marosvásárhelyen megszervezett, 32. Alter-Native Nemzetközi Rövidfilm Fesztivál díjazottjait. A 20 ezer lej értékű fődíjat idén a lengyel Michał Toczek: Egy kiégett házasság című rövidfilmje kapta.
Az idei év első kilenc hónapjában 59.056 vállalkozást töröltek a cégjegyzékből Romániában, 23,41 százalékkal többet, mint 2023 azonos időszakában – derül ki az országos cégbíróság (ONRC) vasárnap közölt adataiból.
szóljon hozzá!