A konferencián önkormányzati vezetők és szakemberek is felszólaltak
Fotó: Kovács Attila
Az európai uniós, de más forrásokból származó, beruházásokra szánt pályázati támogatások mind önrészt igényelnek az önkormányzatoktól, amelyhez a hitelfelvétel egyre szükségesebbé válik. Enélkül lemaradnak a versenyben, és vissza nem térő lehetőségek úszhatnak el – hangzott el a székelyföldi önkormányzati vezetők részvételével megtartott csíkszeredai konferencián.
2023. május 12., 14:132023. május 12., 14:13
2023. május 12., 14:172023. május 12., 14:17
A Csíki Moziban szervezett pénteki rendezvény témája a fejlesztésekhez szükséges hitelekben rejlő lehetőségek és veszélyek megvitatása volt, amelyről nemcsak önkormányzati vezetők, hanem pénzügyi szakemberek, illetve pénzintézetek képviselői is értekeztek. Noha Cseke Attila fejlesztési minisztert is várták, ő a péntek délelőtti kormányülés miatt nem tudott eljönni Bukarestből.
Korodi Attila csíkszeredai polgármester szervezőként és házigazdaként az általa vezetett megyeszékhely költségvetési bevételei és a fejlesztésekre előirányzott, tervezett kiadások tükrében számadatokkal érzékeltette azt a különbséget, amely a két oldal között van.
csak a vasúti felüljáró újjáépítésére idén 26 millió lejt kell saját költségvetéséből fordítson Csíkszereda.
Ugyanakkor az elkövetkező időszakban jelentős önrészt kell a 2021-es évi referenciaárakkal számoló Országos Helyreállítási Terv (PNRR) finanszírozta beruházásokra fordítani, illetve az Anghel Saligny program által biztosított támogatást is bőven ki kell egészíteni a tervezett munkálatok elvégzése érdekében.
Antal Árpád sepsiszentgyörgyi polgármester szerint nálunk azt tartják jónak, ha nem tartozunk senkinek, de ha az önkormányzatok nem vesznek fel hitelt, akkor lemaradnak abban a versenyben, amely a támogatásokért, fejlesztésekért folyik. Hozzátette, 35 romániai megyeszékhely eladósodási arányát sikerült megnézni, ezekből kettő van, amelyeknél nincs adósság, az egyik Csíkszereda, a másik Sepsiszentgyörgy.
– ismertette. Hozzátette, nem híve a tartalékolásnak, mert a pénznek nem a kincstárban, hanem a gazdaságban van a helye. Emlékeztetett,
ez egy biztonságot nyújt, hogy nem jut csődbe, ugyanakkor csak beruházásokra fordíthatók a hitelek. „Ha 10 százalékos eladósodást számolunk Sepsiszentgyörgynek a tavalyi saját bevételeihez viszonyítva, és 15 éves futamidőben gondolkodva ez 45 millió eurós összeg, ennyivel versenyhátrányban vagyunk azokhoz viszonyítva, akik felvették a hiteleket, és 10 százalék körül van az eladósodási arányuk” – érzékeltette a helyzetet. Arról is beszámolt, hogy tavaly év végén egy 100 millió lejes hitelkeretről kötöttek megállapodást egy bankkal.
Soós Zoltán marosvásárhelyi polgármester is egyetértett azzal, hogy a hitel hozzájárul a fejlesztésekhez, és főleg ott van szükség erre, ahol sem kormányzati, sem európai uniós forrásokat nem tudnak felhasználni. Példának a tömegközlekedés fejlesztését hozta fel, amelyre 20 millió lejes hitelt vettek fel, és érdemesnek látja a hitelfelvételt a parkolási gondok megoldása érdekében parkolóházak építésére is – jelenleg 120 millió lejes összeget készülnek erre igénybe venni. Ez esetükben nem a város költségvetését terheli majd, hanem a piacigazgatóság fogja törleszteni, amely a parkolási rendszert működteti.
Felhívta a figyelmet arra is, hogy
mert a támogatást élvező projektek kivitelezése saját hatáskörben kell maradjon, nem szervezhető ki. Ezért azt kellene kormányzati szinten elérni, hogy legyen lehetőség a projektek lebonyolításának kiszervezésére is külsős cégek számára. „Ellenkező esetben Románia rengeteg európai uniós forrást fog elveszíteni, mert nem fogja tudni felhasználni” – mutatott rá Soós Zoltán.
A hitelfelvétel nem elfogadott, mert aki ezt teszi, eladósítja a települést – vázolta a közvélekedést Borboly Csaba, a megyei önkormányzat elnöke, aki szerint ez a gondolkodás jellemző volt Hargita megyében, főleg Csíkban, emiatt pedig nagyon sok mindenről lemaradt a térség. Hozzátette, a kis megyéket bünteti a finanszírozási rendszer, mert minél nagyobb egy megye, egy város, annál több a jövedelem, ezért ezeknek a kis megyéknek sokkal nagyobb szükségük van a hitelre.
Szerinte jó döntés volt korábban is a megyei tanács hitelfelvétele, mert 2012-ben 500 ezer, 2018-ban 1 millió, ma 4,5 millió lej egy kilométer aszfaltút elkészítése, így sok út korszerűsítése elkészülhetett.
– mondta. Kitért arra is, fontos követni a pénzpiaci mozgásokat, és érezni, hogy mikor érdemes hitelt felvenni a kamatok változása miatt, de ahol kevés a bevétel, ott hitel nélkül nehéz előrelépni.
Kibédi Gyöngyvér, Zetelaka községmenedzsere szerint nagy megterhelést jelent a községek számára a régi épületek felújítása, mert tanintézetek esetében a szigorú követelmények növelik a költségeket, ugyanakkor a PNRR által ilyen célra biztosított támogatás, a négyzetméterenkénti 500 euró, nagyon kevés. Kozma István csíkszentsimoni polgármester arról beszélt, hogy a községek esetében a költségvetések kiadási oldalát nem fedezi a bevétel, ráadásul az elhúzódó projekteknél, mint esetükben a kultúrház felújítása, a támogatás értéke már csak egyharmada a költségeknek, a többit önrészből kell biztosítani.
Az 1944-es átállásról tartott előadást Benkő Levente történész. Előadása fókuszában a magyarellenes intézkedések és megszólalások kaptak hangot, illetve a székelyföldi foglyok sorsát ismertette.
Erdei iskolát hoznának létre, ahol a természet szeretetére nevelhetik a gyerekeket, ezért is szervezte meg a Szentegyházi Közbirtokossági Egyesület és a Szentegyházi Nagycsaládosok Egyesülete a Kárpát-medencei Erdőpedagógiai Konferenciát és Szemlét.
A rendszerváltozás utáni, még mindig zavaros időkben foglalta el a székelyudvarhelyi polgármesteri széket Szász Jenő. Szakács-Paál Istvánnak már könnyebb a dolga – igaz, neki az elmúlt nyolc évnyi karantént kell feloldania.
Búcsút és jubileumi ünnepséget tartottak a gyimesfelsőloki Árpád-házi Szent Erzsébet Római Katolikus Gimnáziumnál. Az iskola védőszentjének ünnepére gyűltek össze a tanintézmény kápolnájában, ahol visszatekintettek az elmúlt 30 esztendőre.
Bicska, valamint kábítószer birtoklása miatt vettek őrizetbe két férfit Csíkszeredában szombaton. A Hargita megyei rendőrség egy átfogó akció során mintegy háromszáz személyt ellenőrzött, 5 bűncselekményt, és 19 kihágást állapított meg.
A Hargita megyei települések fejlesztésére 2,7 millió lej jut a hatszázalékos adóvisszaosztásból. Az összeg szétosztásáról a megyei tanácstestület rendkívüli ülésén szavazott november 15-én, pénteken.
Miért nincs túljelentkezés az orvosi rezidensvizsgákon és miért éri meg a háziorvosi szakosodást választani – többek között erről is beszélgettünk Vass Levente egészségügyi szakemberrel a vasárnap tartandó rezidensvizsga kapcsán.
Rászoruló családok számára tart jótékonysági gyűjtést a Csíkszeredai Vöröskereszt Kis Cipő elnevezéssel november 23-án és 24-én Szabadság-téren és a Csíki NEST pláza területén.
Erősen irritáló hatású vegyszert tartalmazó palackokat dobott valaki a szelektív hulladékba, emiatt le kellett állítani a munkafolyamatot a lécfalvi hulladéklerakóban. A sepsiszentgyörgyi köztisztasági vállalat nagyobb elővigyázatosságra int.
1 hozzászólás