A konferencián önkormányzati vezetők és szakemberek is felszólaltak
Fotó: Kovács Attila
Az európai uniós, de más forrásokból származó, beruházásokra szánt pályázati támogatások mind önrészt igényelnek az önkormányzatoktól, amelyhez a hitelfelvétel egyre szükségesebbé válik. Enélkül lemaradnak a versenyben, és vissza nem térő lehetőségek úszhatnak el – hangzott el a székelyföldi önkormányzati vezetők részvételével megtartott csíkszeredai konferencián.
2023. május 12., 14:132023. május 12., 14:13
2023. május 12., 14:172023. május 12., 14:17
A Csíki Moziban szervezett pénteki rendezvény témája a fejlesztésekhez szükséges hitelekben rejlő lehetőségek és veszélyek megvitatása volt, amelyről nemcsak önkormányzati vezetők, hanem pénzügyi szakemberek, illetve pénzintézetek képviselői is értekeztek. Noha Cseke Attila fejlesztési minisztert is várták, ő a péntek délelőtti kormányülés miatt nem tudott eljönni Bukarestből.
Korodi Attila csíkszeredai polgármester szervezőként és házigazdaként az általa vezetett megyeszékhely költségvetési bevételei és a fejlesztésekre előirányzott, tervezett kiadások tükrében számadatokkal érzékeltette azt a különbséget, amely a két oldal között van.
csak a vasúti felüljáró újjáépítésére idén 26 millió lejt kell saját költségvetéséből fordítson Csíkszereda.
Ugyanakkor az elkövetkező időszakban jelentős önrészt kell a 2021-es évi referenciaárakkal számoló Országos Helyreállítási Terv (PNRR) finanszírozta beruházásokra fordítani, illetve az Anghel Saligny program által biztosított támogatást is bőven ki kell egészíteni a tervezett munkálatok elvégzése érdekében.
Antal Árpád sepsiszentgyörgyi polgármester szerint nálunk azt tartják jónak, ha nem tartozunk senkinek, de ha az önkormányzatok nem vesznek fel hitelt, akkor lemaradnak abban a versenyben, amely a támogatásokért, fejlesztésekért folyik. Hozzátette, 35 romániai megyeszékhely eladósodási arányát sikerült megnézni, ezekből kettő van, amelyeknél nincs adósság, az egyik Csíkszereda, a másik Sepsiszentgyörgy.
– ismertette. Hozzátette, nem híve a tartalékolásnak, mert a pénznek nem a kincstárban, hanem a gazdaságban van a helye. Emlékeztetett,
ez egy biztonságot nyújt, hogy nem jut csődbe, ugyanakkor csak beruházásokra fordíthatók a hitelek. „Ha 10 százalékos eladósodást számolunk Sepsiszentgyörgynek a tavalyi saját bevételeihez viszonyítva, és 15 éves futamidőben gondolkodva ez 45 millió eurós összeg, ennyivel versenyhátrányban vagyunk azokhoz viszonyítva, akik felvették a hiteleket, és 10 százalék körül van az eladósodási arányuk” – érzékeltette a helyzetet. Arról is beszámolt, hogy tavaly év végén egy 100 millió lejes hitelkeretről kötöttek megállapodást egy bankkal.
Soós Zoltán marosvásárhelyi polgármester is egyetértett azzal, hogy a hitel hozzájárul a fejlesztésekhez, és főleg ott van szükség erre, ahol sem kormányzati, sem európai uniós forrásokat nem tudnak felhasználni. Példának a tömegközlekedés fejlesztését hozta fel, amelyre 20 millió lejes hitelt vettek fel, és érdemesnek látja a hitelfelvételt a parkolási gondok megoldása érdekében parkolóházak építésére is – jelenleg 120 millió lejes összeget készülnek erre igénybe venni. Ez esetükben nem a város költségvetését terheli majd, hanem a piacigazgatóság fogja törleszteni, amely a parkolási rendszert működteti.
Felhívta a figyelmet arra is, hogy
mert a támogatást élvező projektek kivitelezése saját hatáskörben kell maradjon, nem szervezhető ki. Ezért azt kellene kormányzati szinten elérni, hogy legyen lehetőség a projektek lebonyolításának kiszervezésére is külsős cégek számára. „Ellenkező esetben Románia rengeteg európai uniós forrást fog elveszíteni, mert nem fogja tudni felhasználni” – mutatott rá Soós Zoltán.
A hitelfelvétel nem elfogadott, mert aki ezt teszi, eladósítja a települést – vázolta a közvélekedést Borboly Csaba, a megyei önkormányzat elnöke, aki szerint ez a gondolkodás jellemző volt Hargita megyében, főleg Csíkban, emiatt pedig nagyon sok mindenről lemaradt a térség. Hozzátette, a kis megyéket bünteti a finanszírozási rendszer, mert minél nagyobb egy megye, egy város, annál több a jövedelem, ezért ezeknek a kis megyéknek sokkal nagyobb szükségük van a hitelre.
Szerinte jó döntés volt korábban is a megyei tanács hitelfelvétele, mert 2012-ben 500 ezer, 2018-ban 1 millió, ma 4,5 millió lej egy kilométer aszfaltút elkészítése, így sok út korszerűsítése elkészülhetett.
– mondta. Kitért arra is, fontos követni a pénzpiaci mozgásokat, és érezni, hogy mikor érdemes hitelt felvenni a kamatok változása miatt, de ahol kevés a bevétel, ott hitel nélkül nehéz előrelépni.
Kibédi Gyöngyvér, Zetelaka községmenedzsere szerint nagy megterhelést jelent a községek számára a régi épületek felújítása, mert tanintézetek esetében a szigorú követelmények növelik a költségeket, ugyanakkor a PNRR által ilyen célra biztosított támogatás, a négyzetméterenkénti 500 euró, nagyon kevés. Kozma István csíkszentsimoni polgármester arról beszélt, hogy a községek esetében a költségvetések kiadási oldalát nem fedezi a bevétel, ráadásul az elhúzódó projekteknél, mint esetükben a kultúrház felújítása, a támogatás értéke már csak egyharmada a költségeknek, a többit önrészből kell biztosítani.
Elsőfokú árvízvédelmi készültséget rendelt el pénteken az Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézet (INHGA) 15 folyó vízgyűjtő területére és Dobrudzsa folyóira.
Nicușor Dan megválasztott államfő hétfői hatállyal lemondott a főpolgármesteri tisztségéből.
Viharos időjárásra figyelmeztető elsőfokú riasztást bocsátott ki pénteken a meteorológiai szolgálat az egész országra.
Csütörtök éjjelre állt helyre a közlekedés a Craiovát elkerülő úton, miután este egy személyautó és egy teherautó ütközött össze nagy sebességgel. A balesetben két fiatal vesztette életét.
Fegyverrel a vállon, légi támogatással tartottak házkutatási akciót a rendőrök Máramaros megyében szerdán.
A külügyminisztérium csütörtök este figyelmeztetett, hogy a romániai közvélemény továbbra is célpontja egy külföldi manipulációs kampánynak, amelyik „az orosz dezinformáció összes jegyét magán viseli”.
Az idén szeptemberben negyedik alkalommal megszervezett gasztrofesztiválon helyi, kisebb termelőket és éttermeket is szívesen látnak kiállítóként.
Annyi traktor van Hargita megyében, hogy egy ekkora gépparkkal a meglévő területnek a többszöröse is megművelhető lenne. A minőséget illetően még jócskán vannak kihívások, de a régi, U445-ösök mellett már önvezérlő traktorokat is találni a földeken.
Sikerült befogni a másik medvebocsot is, amely az elmúlt napokban a Somostető és az orvosi egyetem környékén kóborolt. A bocsot biztonságos, természetes környezetbe fogják áthelyezni.
A korábbiaktól eltérő szerzeménnyel rukkolt elő a gyergyószentmiklósi No Sugar zenekar. A ki mondja meg? című dal kísérletez, határokat feszeget, valódi társadalmi problémákra reflektál.
1 hozzászólás