Fotó: Gergely Imre
Még egy hónap után sem tisztázódott teljesen Nagy Zoltán polgármester számára az önkormányzat gazdasági helyzete, még zajlik a problémák feltérképezése, de már eredményekről is be tud számolni a Székelyhonnak adott interjúban.
2024. november 23., 18:442024. november 23., 18:44
– Eltelt egy hónap a beiktatása óta, mit tapasztalt, milyen volt ez az első időszak?
– Sűrű, kihívásokkal teli, de ugyanakkor már eredményekkel is megtűzdelt időszak. Részben a nagyon sürgős feladatok megoldása zajlik, de
Mindezt úgy, hogy szembesültem azzal, hogy egy szétesett közösséget kell újra összekovácsolni, de ugyanakkor azzal is, hogy a közösségen belül nagyon sok értékes ember van, akikkel lehet dolgozni. Ugyanez van a fejlesztések terén is: sok a folyamatban levő projekt – ami egyébként pozitívum tud lenni –, de nagyon sok olyan probléma derül ki ezekről, ami igencsak próbára tesz engem és a városháza csapatát. És a költségvetést is.
Jelenleg, egy hónap után még körülbelül 70 százalékban látom át ezt a problémahalmazt. Amint a végére járunk és lesz egy tiszta kép előttem, akkor egyetlen alkalmat rászánok arra, hogy összefoglaljam, hogy mit kaptam, honnan indulunk. Úgy gondolom, a lakosságnak joga van tudni, hogy mi a reális helyzet, és hogy tisztán, nyíltan kommunikáljunk. Persze, amikor ez megtörténik, úgy kell ezeket bemutassuk, hogy már azt is elmondhassuk, hogy hogyan szeretnénk mindezt megoldani a képviselő-testülettel közösen. Hogy hogyan és hová szeretnénk eljutni.
– Konkrétabban mik azok a legsürgősebb feladatok, amelyekre utalt?
– Első lépésként a városháza működését kell biztosítsuk, vagyis azt, hogy ne álljon meg a hivatal. Az elején az volt a kérdés, hogy éppen hány napig vannak lezárva a polgármesteri hivatal számlái, hány napig kell várni, míg fizetni tudunk.
Amikor bejöttem a hivatalba, a könyvelőségen egyetlen ember dolgozott, és annak sem volt könyvelői végzettsége. Mindenki más vagy elment a könyvelőségről a korábbi időszakban, vagy betegszabadságon volt, mert olyan is volt, hogy egy alkalmazott idegösszeomlást kapott a nyár folyamán. Főépítésszel sem rendelkeztünk. A műszaki igazgató úgyszintén egészen most hétfőig betegállományban volt. A pénzügyi osztályról is hiányzott a vezető.
Először a könyvelési osztályt kellett megerősítsük, ami még mindig nem teljes, de sikerült elérni addig, hogy a júliusi számlákat fizetjük. De még mindig van egy olyan számlaállomány, amelynek a kifizetését meg kell oldani. Amúgy sem elég az a pénz, ami a kasszában van, de amire lenne, azt sem könnyű rendezni.
Fotó: Keresztes Zoltán
– Ezeket a problémákat már hallani lehetett azelőtt is, hogy önt beiktatták polgármesteri tisztségbe, így ön is tudott róluk. Érték ezen felül is olyan meglepetések, amire nem számított?
– Számomra az egyik nagy meglepetés, hogy egy hivatali munkaközösség mennyire szét tud esni. A klikkesedés, az egymás jelentgetése, a „papírral való takarózás”, az egymás közti megfelelő kommunikáció hiánya ijesztő mértéket vett fel. De hála Istennek, úgy látom, hogy a közösség is jó irányba alakul. A korábbi állapotból következtek olyan helyzetek is, hogy egy év eleji 400 lejes számlát, (egy szakhatósági jóváhagyás árát) nem fizettek ki. Ennek következménye, hogy a bölcsődeépítés nem tudott elindulni.
És a legkeményebb meglepetés az volt, amikor a minisztérium felszólított arra, hogy 4 millió lejt, amit 2023-ban a tömbházak felújítására folyósítottak, utaljunk vissza, mert az elköltött pénz felhasználása nem volt megfelelően „lepapírozva”. A pénz már nincs meg, de erre is megoldást kell találjunk.
Fotó: Nagy Zoltán Facebook oldala
– Mandátumváltáskor rendszerint előfordul, hogy az új vezető leállít valamilyen folyamatot, akár beruházást, amit elődje indított el. Volt ilyen most is?
– Igen, volt. A kőkeresztnél indított körforgalom-építést én állíttattam le, és vállalom ennek a felelősségét is. Ugyanis,
Egy körforgalom célja, hogy a forgalom folyamatosságát segítse, és nem az, ami következett volna, azaz, hogy letiltottuk volna a Tűzoltó utcából való kijárását az ott lakóknak és cégeknek. A beruházást leállítottuk, újratervezést kértem. A tervről nem mondtunk le, oda körforgalmat akarunk csinálni, csak azt úgy kell megépíteni, hogy a probléma megoldására valós választ adjunk.
– És mi történik azokkal a projektekkel, amelyek még az ön korábbi mandátumában voltak eltervezve, de négy év alatt nem volt előrelépés?
– Most vesszük elő a fiókból a várost elkerülő út kérdését például. Ebben annyi történt, hogy a korábbi előkészületek után 2021-ben egy megállapodás született a fejlesztési minisztériummal, amikor a kormány ilyen utak finanszírozására különített el pénzeket. Utána viszont semmit nem lépett Gyergyószentmiklós. Eközben Sepsiszentgyörgyön be is fejezték az építkezést.
Így az átmenő forgalom Szárhegy után válik ki a mostani országútból, és a vasúton túl halad, majd pedig Tekerőpatak előtt tér vissza. A minisztérium három éve várja a várostól, hogy tegye meg a lépéseket ennek a megvalósítása érdekében. Most következnek ezek a lépések. Elfekvő projekt például még (igaz ez nem az én mandátumomban indult, hanem a Covid utáni Anghel Saligny országos program része volt, amikor minden önkormányzat hasonló támogatásban részesült) annak a tíz utcának a korszerűsítése, amire 2022-ben kapott finanszírozást Gyergyószentmiklós. Két év alatt nem történt meg a szerződéskötés sem a minisztériummal. Ennek az a veszélye, hogy ha nem szerződünk le időben, akkor ez a pénz el is veszhet. Tehát a tervkészítővel is úgy kell haladjunk, hogy tavasszal az első utcákban elindulhasson a kivitelezés. Ditró ez idő alatt 24 utcáját aszfaltozta le…
Fotó: Pinti Attila
– Jelenleg azonban, ha nem is ekkora mértékű, de hatékony munkálatok zajlanak. Gondolok itt a Halász-Békény-Dózsa György utcák találkozásainál az aszfaltozásra. Ez is megkésett és leállt munkálat volt.
– Párbeszéd útján tisztázni tudtuk a nézeteltéréseket, amelyek korábban akadályozták a munka befejezését. Ennek eredménye, hogy a napokban végre befejeződik ez a beruházás. A csatornázás kivitelezőjével közösen meg tudtuk találni a megoldást arra is (miközben erre egyetlen lej sincs jelenleg a városkasszában), hogy a Gyilkostó úton a csatornázás nyomvonalát helyre tudjuk állítani. Közelebbről pedig hasonló átásott utakon, így a kőkeresztnél is például megtörténik az útburkolat visszaaszfaltozása is. A főtéren pedig három nap alatt elkészült az új járda a városháza előtti oldalon.
– Független jelöltként nyert választást, de a kampányában kihangsúlyozta, hogy nem egyedül szeretne dolgozni, hanem szorosan együttműködve más politikai szereplőkkel, intézményekkel, civil szervezetekkel. Miként működött ez az első hónapban?
– A politikai szereplők mindegyikével, voltak személyes egyeztetéseink a gyergyói ügyekről minisztériumi szinteken és a központi régió igazgatójával is tárgyaltunk. Itt Barti Tihamért, az RMDSZ Gyergyói Területi Szervezetének elnökét és Bende Sándor parlamenti képviselőt emelném ki. A politikai támogatásnak, pozitív hozzáállásnak köszönhető, hogy sikerült olyan határidők esetében halasztást kérni, amelyekkel – mire engem beiktattak – kifutottunk volna az időből.
Egyelőre a hivatali napi ügyintézés, a sürgős problémák oldása, az új projektek előkészítése veszi fel minden időmet és energiámat, de a civil szervezetekkel is elkezdődtek egyeztetéseink, akik szintén várják, hogy mikor tudnak bekapcsolódni a közös városépítésbe. Most még a „tűzoltásnál” tartunk.
Fotó: Pinti Attila
A SRI kezdeményezésére a bukaresti táblaíróság nemkívánatos személlyé nyilvánított Romániában egy német állampolgársággal rendelkező egyetemi hallgatót, akinek a jelenlétét nemzetbiztonsági kockázatnak minősítették a román hatóságok.
A Felső-Maros mentén, a Szászrégen és Maroshévíz közötti útszakaszon védőhálókat szerelnek az utászok.
Április 1-jétől nő a cigaretta jövedéki adója, a miniszteri rendelet már meg is jelent a Hivatalos Közlönyben.
Az emberek látását ellenőrző, majd a fénytörési rendellenességeket szükség esetén lencsékkel korrigáló optometrista hatalmas segítsége lehet a szemorvosnak – utóbbihoz azok a betegek kerülnek, akiknek beavatkozást igénylő kóros elváltozásai vannak.
1990. március 19-én kezdődött el az, amit ma „fekete márciusként” emlegetünk: a Bolyai Farkas Elméleti Líceum kizárólagos magyar tannyelvűségét követelő tüntetésből etnikai összecsapás lett.
A Rádió GaGa 2024-es évben debütált, nagy népszerűségnek örvendő, Duma Duba névre keresztelt guruló stúdiója idén márciusban ismét útnak indul, és megkezdi turnéját.
Harmincnapos előzetes letartóztatásba helyeztek három tinédzsert, akik súlyosan bántalmazták egyik iskolatársukat, és egyikük meg is késelte hastájékon az áldozatot.
Havonta nyilvánosságra fogják hozni ezután az elnöki hivatal kiadásait – jelentette be Ilie Bolojan.
1 hozzászólás