Fotó: Kristó Róbert
Az oktatási intézményeknek és alkalmazottaiknak tilos szerepet vállalniuk az anyagi vonatkozású gyűjtésekben, például osztálypénz szedésében. Ez eddig is így volt, az elmúlt napokban azonban az egyik bukaresti iskolában kirobbant botrány miatt került a téma ismét a középpontba. Az osztálypénz-gyűjtés szükséges – vélik a marosvásárhelyi szülők és tanárok. Persze nem akkor, ha tanárok követelik és az oktatók ajándékaira költik.
2014. január 14., 20:422014. január 14., 20:42
A tanévek első szülői értekezletén visszatérő téma, hogy mennyi legyen az osztálypénz, és pontosan mire költsék azt a szülők. Annak ellenére, hogy évekkel ezelőtt hoztak törvényt arról, hogy az iskola vagy óvoda egyáltalán nem szedhet osztálypénzt, kizárólag a szülők döntésén múlik, összeadnak-e valamire. Az osztálypénz kérdése egy botrány miatt lett ismét közbeszéd tárgya. Az egyik bukaresti iskolában ugyanis a tanítónő elégedetlen volt az osztályalapba befizetett összegekkel, s az erről szóló videó el is terjedt az interneten. A felvételen az ominózus tanítónő szemrehányást tesz a szülőknek, amiért csak ötven lejt voltak képesek összegyűjteni, hogy karácsonyi ajándékot vegyenek az iskola különböző beosztású alkalmazottainak. A hírtelevíziók által bemutatott felvételen maga a tanítónő indokolja követelését azzal, hogy az ajándékozás általánosan elterjedt, „balkáni” gyakorlat az állami intézményeknél. A pedagógus „birkáknak” és „tökfejeknek” nevezte a szülőket, amiért ezt nem tudják. Azt mondta: akkor is több pénzt tettek az ajándékalapba a szülők, amikor cigány gyerekeket tanított.
Szülők kezdeményezésére
Az osztálypénz tényleg bevett gyakorlat továbbra is Marosvásárhely iskoláiban, azonban nem az igazgatók, tanárok, hanem a szülők kezdeményezésére történik a gyűjtés. Így szokták ezt a 7-es számú Általános Iskolában is – tudjuk meg az iskolában tanító egyik osztályfőnöktől, Körtesi Sándortól. „Az év első szülői értekezletén szoktak a szülők arról szavazni, hogy gyűjtenek-e osztálypénzt, és ha igen, mennyit. Ez osztályonként változik, de nem beszélhetünk túl nagy összegekről, olyan 10 lej körül van havonta az összeg, maximum a nyolcadik osztályban gyűjtenek ennél valamivel többet, hogy a sokba kerülő fotóalbumok költségeit pótolják majd belőle” – mondta a tanár, aki jelenleg hetedikes diákok osztályfőnöke. Hozzátette: ezt az összeget a szülők gyűjtik, van egy kasszás a szülők közt, annak fizetik be, és az számol is el a többieknek, hogy mire fordították a pénzt. „A pénz nem is megy keresztül az én kezemen, s ez így tisztességes. Nem is szoktak zúgolódni a szülők az osztálypénz miatt” – tette hozzá Körtesi. Az összegyűlt összeget nem a tanárok ajándékaira költik.
Szükséges
Náluk Olosz Mária vállalta a pénztáros szerepét a szülők közül, ő az, aki gyűjti a pénzt, és vásárol is, ha szükség van valamire. „Nem gyűjtünk sokat, mondhatni pár lejről van szó havonta. S ha valakinek nincs lehetősége pótolni az osztálypénzbe, azzal sincs semmi baj” – fogalmaz a Vásárhelyi Hírlapnak Olosz Mária. Kérdésünkre elárulja, az összegyűjtött pénzből lapokat vesznek, fénymásolnak, folyékony szappant, vödröt, seprűt vesznek az osztályba – mikor mi kell. „Szükséges az osztálypénz, mert sajnos a tanügy nem áll mindent. Ha lenne kerete az iskolának a fogyóanyagokra, akkor nem kellene osztálypénzből jobb feltételeket és környezetet biztosítani a gyerekeinknek a tanuláshoz” – tette hozzá a szülő.
Az osztálypénz természetesen intézményektől függ, van olyan óvoda is, ahol egy évre 70 lejt fizetnek a szülők, de olyan is, amelyben félévente 100 lejt gyűjtenek, hogy legyen a gyerekeknek Szivárvány-előfizetésük, bábszínház-bérletük, de ebből a pénzből veszik a nemezeléshez szükséges gyapjút, és a sütéshez való lisztet is.
Elsöprő többségben utasították el a helyiek a Maros megyei Koronkán a vasárnap tartott népszavazáson, hogy tömbházak épüljenek a településen. A községvezetők most már a lakosság döntésére is hivatkozva utasíthatják el a potenciális ingatlanbefektetőket.
Noha Crin Antonescu nyerte a vasárnapi, első fordulós elnökválasztást Maros megyében, George Simion alig maradt el tőle.
Egy háromszáz kilogrammos medvét csaltak kelepcébe és altattak el Segesváron hétfőre virradó éjszaka.
Koronkán vasárnap nemcsak az államelnök-jelöltek nevére lehet pecsételni. Egy másik szavazólapot is kapnak a helyiek, akik arról nyilváníthatnak véleményt, hogy akarják-e, hogy a településükön tömbházak épüljenek.
Kigyulladt személygépkocsihoz riasztották a segesvári hivatásos tűzoltókat szombatról vasárnapra virradó éjszaka.
Idős édesapját keresi egy férfi Marosvásárhelyen, aki napok óta nem tért haza.
Munkaszüneti napon sem pihentek a Maros megyei közlekedésrendészek: közel 300 autóvezetőt igazoltattak, alkohol- és drogteszteket végeztek, de volt, akinek a jogosítványát is bevonták, más szabálysértők pénzbírságot kaptak.
Három autó ütközött össze Segesváron péntek délelőtt a 13-as jelzésű országúton, hárman megsérültek – adja hírül a Maros megyei tűzoltóság.
Az egykor zászlókkal menetelő május elsejei tömeget a rendszerváltás után felváltották a fűbe terített kockás plédek, közös miccsezések, amolyan családias tavaszi ünneppé vált. Aztán ez is kezd kikopni, ma új tartalommal ruházzák fel a munka ünnepét.
Személyazonossági igazolványok kibocsátása miatt hétvégén nyitva tart a marosvásárhelyi lakossági nyilvántartó hivatal – olvasható a marosvásárhelyi polgármesteri hivatal Facebook-oldalán.
szóljon hozzá!