Fotó: Boda L. Gergely
Egyetlen jelentősebb tűzvédelmi befektetés sem történt a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház felépítése óta, így „vészelték át” néhány kisebb esetet leszámítva az elmúlt több mint négy évtizedet – számolt be az intézmény vezérigazgatója, Gáspárik Attila.
2016. január 15., 13:182016. január 15., 13:18
Számos írásbeli kérvény, szóbeli ígéret és megalapozott terv dacára az intézményt patronáló kultuszminisztérium máig nem volt hajlandó a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház tűzvédelmi berendezésébe fektetni. Nincs ok különösebb aggodalomra, viszont egy negyven évnél is régebbi épületre, amelynek nézőtere estéről estére benépesül, ráférne egy kis korszerűsítés.
„Van két vasfüggönyünk, villámhárítónk, tűzoltó-felszerelésünk, vízmedencénk, tűzvédelmi tervünk, biztonsági világításunk, de ez még nem minden. Évek óta kérjük a művelődési minisztériumot, hogy tegye lehetővé a pánikvilágítás beszerelését, illetve vásároljon egy dízelmotoros generátort a vízpumpákhoz, de még csak választ sem kaptunk” – panaszkodik Gáspárik Attila. A vezérigazgató szerint a színház megvan a felsoroltak nélkül is, elvégre így is megfelel a tűzoltóság által támasztott követelményeknek. Erről tanúskodik a novemberi ellenőrzés jegyzőkönyve is, amikor a megyei katasztrófavédelmi felügyelőség szakemberei mindent rendben találtak. Gáspárik szerint nem is csoda, hisz az évi ellenőrzések során tapasztalt hiányosságokat a színház mindig igyekszik pótolni.
Gáspárik Attila úgy tudja, az évtizedek során háromszor-négyszer történt kisebb baleset, ami azonban nem veszélyeztette a közönséget. „Nem akarom egyik rendezőnek a művészi szabadságát sem korlátozni, mert az már cenzúra lenne, de arra szoktam őket kérni, hogy csak a legszükségesebb esetben kérje a színészektől, hogy a darabban gyújtsanak rá. A pirotechnikai megoldások használatát is igyekszem elkerültetni” – sorolja az elővigyázatossági belső normákat Gáspárik.
Gondot okozhat a színház alatti parkolóban lévő, a kultúrintézményt és a nagyobbik Luxor áruházat ellátó víztározó. Amennyiben leesik a vezetékekben lévő nyomás, a színházban megszólal a vészjelzés. „Mivel a színházi tűzoltók helyisége a színpad közelében van, előadás közben sokszor hallottuk, amint elindul a riasztó. Valamikor huszonnégyből huszonnégy órán keresztül ott voltak a tűzoltóink, de egy ideje, a személyzetcsökkentés után, este 10 órakor befejezik a műszakot. Egy-egy előadás később végződik, és, mit ad Isten, a riasztó is 10 után szólalt meg” – meséli Kárp György nyugdíjas színész, az intézmény volt gazdasági igazgatója.
Az elővigyázatosság ellenére fennáll a dilemma: mi történik, ha a baj mégis megtörténik? „Nálunk mindenki tudja, hogy vészhelyzetben mi a feladata. A személyzet percek alatt képes kiüríteni a termet” – állítja a színi direktor. A meglévő vasfüggönyök azonban nem választják el a világot jelentő deszkákat a nézőtértől. Vészhelyzetben az egyik a színpad hátsó részét, a másik a jobb oldalát védené le. „De mi történik, ha, Isten őrizz, tűz üt ki a teremben? Vagy a színpadon. Mert a színpadot a teremtől nem választja el vasfüggöny. A nézők helyzetét az is nehezíti, hogy a terem amfiteátrumszerűen van kialakítva, középső elválasztás nélkül” – sorolja az épülettervezési hibákat az intézmény volt gazdasági vezetője, Kárp György.
A biztonsági normák ezelőtt negyven évvel is eléggé szigorúak voltak – kijátszásuk azonban akkoriban nem jelentett túl nagy gondot. „Ha a nézőtérre több mint hatszáz szék kerül, kötelező a színpadot vasfüggönnyel leválasztani. Gazdasági okok miatt ezt annak idején úgy oldotta meg a tervező, hogy az ülőhelyek számát 598-ra csökkentette” – meséli Kárp, aki a színház építésekor már tagja volt a magyar társulatnak. Ehhez képest a hetvenes és nyolcvanas években egy-egy sikerdarab vagy vendégszereplés esetében az előadásra több száz állóhelyet is eladtak. Míg aligazgatóként tevékenykedett, Kárp számtalan esetben kérte a művelődési tárcát, hogy kezdje el a nagyterem felújítási és átalakítási munkálatait, melynek során a földszinti nézőteret négybe osztották volna. A terv már rég elkészült, ám a volt aligazgató is, akárcsak Gáspárik, a be nem váltott ígéretekkel maradt.
Hivatalosan átadták, nyáron már filmvetítés is lesz a szászrégeni Patria moziban, ahol a kétezres évek elején a Titanicot vetítették az utolsók között. Az átadón jelen volt Cseke Attila fejlesztési miniszter is.
Országszerte egyedinek számít a marosvásárhelyi Múzeumok éjszakája, hiszen a városban működő minden kulturális intézmény bekapcsolódik a rendezvénybe május 17-én. Idén is izgalmas programokkal várják a látogatókat délelőtt 11 órától éjjel kettőig.
Háromszáz munkással dolgozik a kiválasztott török cég a Marosvásárhely és Nyárádszereda közötti autópálya-szakasz megépítésén – tudta meg a Moldva autópályát akar elnevezésű civil szervezet, amelynek önkéntesei a terepen tájékozódtak a munkálatokról.
A felelősségteljes motorozás népszerűsítése mellett a közlekedésbiztonság erősítése és a motoros közösség összekovácsolása – ezeket a célokat tűzte ki a hétvégi marosszéki Think and Ride, Stay Alive! nevű esemény.
Csaknem kétszáz olyan gépkocsivezetőt állítottak meg a Maros megyei rendőrök az elmúlt napokban, akik megszegték a közlekedési szabályokat.
Idén a Maros Művészegyüttes lesz a házigazdája az Erdélyi Magyar Hivatásos Néptáncegyüttesek Találkozójának, amely a régió magyar zene- és táncművészeinek szakmai fórumot és találkozóhelyet, a nézőknek sokszínű táncszínházi műsort kínál napokon át.
Három házkutatást hajtottak végre a rendőrök vasárnap a Maros megyei Mezőbánd községben, egy lopási ügyben folytatott nyomozás részeként. A rendőrök négy gyanúsítottat állítottak elő.
Két medvét fogtak be péntekről szombatra virradó éjszaka Marosvásárhelyen, és további beavatkozásokra is készülnek.
Többéves kihagyás után hétvégén újra megrendezik a Szovátai Napokat. Május 10–11-én kézművesvásárral, gulyásfőző versennyel, koncertekkel és néptáncelőadásokkal várják az érdeklődőket.
A 14 éves fiú egy marosvásárhelyi gyerekotthonból távozott május 8-án, és még nem tért vissza. A rendőrség a lakosság segítségét kéri a fiú megtalálásban.
szóljon hozzá!