Május 27-én, kedden bocsátják fel a sztratoszféraszondát Marosvásárhely környékén. Az eseményt korábban azért halasztottak el, mert az ukrajnai történések miatt lezárták a romániai légteret. Ez lesz az első Székelyföldről elindított, harminc kilométeres magasságba emelkedő tudományos eszköz.
2014. május 25., 08:592014. május 25., 08:59
2014. május 25., 09:192014. május 25., 09:19
A tudományos kísérletet végző, fényképezőgéppel és mérőműszerekkel felszerelt ballon felbocsájtását eredetileg május 13-ára tervezték, de az ukrajnai események hatására szervezett romániai légi hadgyakorlatok miatt elhalasztották, a román légtér fölötti repülések biztonságáért felelős hivatal (ROMATSA) biztonsági okokra hivatkozva új időpontot kért a ballon felbocsátására – tudtuk meg Csegzi Sándor projektvezetőtől, a Marosvásárhelyi Kulturális és Tudományegyetem igazgatójától. A szervezők tehát újra kellett engedélyeztessék az eseményt, amelyre május 27-én 10 óra körül kerül sor Marosvásárhely térségében, a deményházi tetőn.
A sztratoszférába emelkedő ballon célja többek között adatokat gyűjteni a térség ózonrétegéről és a rádióaktivitásról. A megközelítőleg 30 ezer méter magasba emelkedő szondán külső és belső hőmérő, ózonmérő és rádióaktivitás-mérő eszköz lesz, valamint fényképezőgép, amely megörökíti a kozmikus sötétséget és a Föld görbületét.
A ballon térfogata 9 köbméter, amelyet héliummal töltenek meg, így ahogy emelkedik, lassanként a tízszeresére tágul, majd felrobban és kis ejtőernyővel visszaérkezik a földre. A felfele vezető út másfél órát, lefele alig néhány percet tart, és úgy tervezik, hogy a szonda Marosvásárhelytől 30-50 kilométeres térségben landol majd.
Gyorsabb ügyintézést, az uniós pénzalapok jobb felhasználását reméli Cseke Attila fejlesztési miniszter az építkezések engedélyeztetésére vonatkozó új jogszabálytól.
Különleges élményben lehet részük mindazoknak, akik ellátogatnak szombaton a Marosvásárhelyi Állatkertbe, hiszen a Múzeumok Éjszakája rendezvénysorozat részeként az intézmény egyedülálló programokkal várja látogatóit.
Egy román–török cégtársulás nyerte az Erdélyt Moldvával összekötő A8-as autópálya Nyárádszereda és Sóvárad közötti szakaszának megépítésére kiírt közbeszerzési eljárást – tájékoztatott szerdán a szállításügyi miniszter.
Csónakkal, drónnal és kutyával is keresik a Hargita és Maros megyei tűzoltócsapatok, valamint a hegyimentők azt a férfit, aki még vasárnap tűnt el a Maros folyóban Maroshévízen.
Csütörtökön elkezdődnek az A8-as autópálya Marosvásárhely és Nyárádszereda közötti szakaszának építési munkálatai – jelentette be a közúti infrastruktúráért felelős társaság (CNAIR) igazgatója.
Hivatalosan átadták, nyáron már filmvetítés is lesz a szászrégeni Patria moziban, ahol a kétezres évek elején a Titanicot vetítették az utolsók között. Az átadón jelen volt Cseke Attila fejlesztési miniszter is.
Országszerte egyedinek számít a marosvásárhelyi Múzeumok éjszakája, hiszen a városban működő minden kulturális intézmény bekapcsolódik a rendezvénybe május 17-én. Idén is izgalmas programokkal várják a látogatókat délelőtt 11 órától éjjel kettőig.
Háromszáz munkással dolgozik a kiválasztott török cég a Marosvásárhely és Nyárádszereda közötti autópálya-szakasz megépítésén – tudta meg a Moldva autópályát akar elnevezésű civil szervezet, amelynek önkéntesei a terepen tájékozódtak a munkálatokról.
A felelősségteljes motorozás népszerűsítése mellett a közlekedésbiztonság erősítése és a motoros közösség összekovácsolása – ezeket a célokat tűzte ki a hétvégi marosszéki Think and Ride, Stay Alive! nevű esemény.
Csaknem kétszáz olyan gépkocsivezetőt állítottak meg a Maros megyei rendőrök az elmúlt napokban, akik megszegték a közlekedési szabályokat.
szóljon hozzá!