Fotó: Boda L. Gergely
Huszonöt évvel ezelőtt hét fiatal Szombathy Zoltán muzeológus konyhaasztalánál eldöntötte, szervezett módon szeretne a madarakon segíteni, és megalakította a Milvus csoportot. Ma már nemcsak madarakkal, hanem vadállatokkal, védett területekkel foglalkoznak. Szülinapjukon három eseményre várják a gyerekeket és felnőtteket.
2016. november 16., 17:142016. november 16., 17:14
Az elmúlt huszonöt évről dióhéjban Papp Tamás, az egyesület egyik alapítója és jelenlegi elnöke beszélt, kiemelve, hogy bár sok minden megoldódott az elmúlt negyed évszázad alatt, de még mindig sok a tennivalójuk.
Részt vettek a természetvédelmi területek kialakításában, tizennégyet jelenleg is adminisztrálnak, több országos madárvédelmi programot dolgoztak ki és bonyolítottak le, emlősökkel és ragadozókkal is foglalkoztak. Honlapukon tájékozódni lehet tevékenységükről, és használni lehet az online adatbázisukat is. Egyik legismertebb projektjük a sáromberki gólyafészek bekamerázása, amelyet összesen 365 ezerszer néztek meg, ami azt jelenti, hogy 60 ezer személy rendszeresen fellépett a honlapra, és belekukkantott a gólyák mindennapjaiba. Sajnos idén nem volt költés a fészekben.
Jelen vannak az iskolákban, ahol tájékoztató előadásokat tartanak, kialakítottak egy országos hálózatot is, amelynek keretében sérült ragadozó madarakat mentenek meg. Papp Tamás arról is beszélt, hogy bár a törvények Romániában jók, az alkalmazásukkal gond van. Vannak hiányosságok is, például nincsenek a védett madarak felértékelve, ami azt jelenti, hogyha valaki befogja őket, és tetten érik, nem tudni, mekkora az általa okozott kár.
Daróczi Szilárd az elmúlt huszonöt év legfontosabb, madarakat érintő Milvus-programokról számolt be, hangsúlyozva, hogy több madárfaj esetében sikerült növelni a párok számát, azáltal, hogy fészkeket alakítottak ki, védték a költési területeket, egyszóval odafigyeltek rájuk. Az Electrica oszlopaira szerelt fészkek segítségével sikerült visszatelepíteni Arad és Temesvár megyékbe a kerecsensólymot, ma már tizennégy pár van belőlük. A békászósas esetében a szakminisztériumnak küldtek ajánlásokat, amelyek figyelembe vételével segíteni lehet a madarak megmaradását, szaporodását. Tizenöt évig foglalkoztak a kék vércsékkel is, szép eredményekkel.
Szintén a Milvus nevéhez köthető az a nemzetközi természetfotó verseny, amelyet nyolcadik alkalommal szerveznek meg idén, s amelyre világszerte érkeztek szebbnél szebb alkotások. Papp Judittól, a verseny szervezőjétől megtudtuk, ebben az évben is a legszebb ötvenet választotta ki a Kerekes István, Tamás András és Dan Dinu alkotta zsűri. Ebből hetet díjaznak november 22-én, kedden 17 órától a marosvásárhelyi Várban, a régészeti múzeum kiállítótermében. Aki lemarad a megnyitóról, az december 30-ig megtekintheti az érdekes, néha meghökkentő állat- és természetfotókat.
A Milvus sajtószóvivője Vízi Júlia azt is elmondta, hogy nemcsak a fényképkiállítással, hanem két másik eseménnyel is ünneplik a 25 éves születésnapjukat, amelyekre várják az érdeklődőket. November 20-án, vasárnap 10 és 14 óra között madarásznapot szerveznek a radnóti halastavaknál, ahol távcsővel „felfegyverkezett” madarászok várják az érdeklődő gyerekeket, családokat. Aki ott akar lenni az eseményen, és szeretne vadrécéket, szárcsát, vöcsköket, sirályokat, kócsagokat és gémeket látni, jelentkezzen az office@milvus.ro címen. November 27-én, jövő vasárnap 10 és 16 óra között a nyárádszentsimoni vadállatok rehabilitációs központjában tartanak nyílt napot, amikor bárki megnézheti az ott ápolt sérült állatokat, madarakat. Ide is előzetesen be kell jelentkezni a fent említett címen.
Negyvenhárom utcában terveznek kisebb-nagyobb felújításokat és munkálatokat végezni idén Marosvásárhelyen. Van, ahol már megjelentek a munkagépek és van, ahol csak később fognak, vagy egyáltalán nem.
A hegyimentők kötelező módon medveriasztó spray-t kell vigyenek az éjszakai bevetéseikre és nappal sípot, petárdát, hogy elriasszák a nagyvadakat – döntötték el a hegyimentők országos konferenciáján, Szovátán.
Kézilabda, kosárlabda, röplabda, küzdősportok, asztalitenisz és tenisz meccsek játszására is alkalmas lesz az a multifunkcionális sportpálya, amely a korszerű jégpálya mellett épül Marosvásárhelyen.
A textilhulladék kezelése továbbra is gyerekcipőben jár itthon. Az önkormányzatok felelőssége azok begyűjtése, de sok helyen hiányzik még az infrastruktúra. Marosvásárhelyen a tavaszi lomtalanítással kötik össze a textilhulladék begyűjtését.
Bizonyítottan sertéspestis miatt pusztultak el az állatok egy Dózsa György községi magángazdaságban, Maros megyében. A hatóságok korlátozásokat rendeltek el.
Helyi kézművesek és termelők várják a városlakókat és minden érdeklődőt Marosvásárhely főterére a kedden nyílt húsvéti vásárban. Délutánonként gyermekfoglalkozásokat is tartanak, kedden például tojás alakú mézes pogácsákat díszítettek a kisebbek.
Véradókra van szükség Maros megyében is, ezért arra bátorítanak mindenkit, aki egészséges, adjon vért.
A középkori lakott váráról ismert és közkedvelt Maros megyei településen jövőtől készülnek bevezetni a helyi turisztikai adót, amit a városban éjszakázó turisták kell majd kifizessenek.
Hétvégére megoldódott a gázszolgáltatás biztosítása a marosvásárhelyi garzontömbházban, ahol 62 lakrész maradt fűtési, főzési lehetőség nélkül. A sikkasztásos ügy azonban hömpölyög: megtudtuk, hogy a városházának mennyivel tartoznak a társulások.
Victor Prodan, Nyárádtő polgármestere három hónapig tíz százalékkal kevesebb fizetés kap – döntött a Maros Megyei Prefektusi Hivatal, miután a kisváros vezetőjét összeférhetetlennek minősítette az Országos Feddhetetlenségi Ügynökség (ANI).
szóljon hozzá!