Ha már olyan jó a fizimiskája, legyen a neve Fizi Miska ennek a kis mellényes bábnak

Fizi Miska és aki mögötte áll: Strausz Róbert •  Fotó: Haáz Vince

Fizi Miska és aki mögötte áll: Strausz Róbert

Fotó: Haáz Vince

Fizi Miska bácsinak szólítják az ovisok Strausz Róbert bábszínészt, aki egy személygépjárműben hozza-viszi a kis mellényes bábfigura világát Magyarország és Románia között. Marosvásárhelyen mutatta be nekünk Fizi Miskát, és rajta keresztül önmagát.

Hajnal Csilla

2024. október 26., 12:182024. október 26., 12:18

Strausz Róbert magyarországi bábszínész, aki zenét szerez, verset ír, mesterszakács végzettsége van, harmadéves jogi hallgató Szegeden, és másodéves német nemzetiségi pedagógushallgató a Debreceni Egyetemen. Marosvásárhelyen ezek közül a bábszínésszel találkoztunk, aki nem egyedül jött el a megbeszélt találkozóra, hanem ott lapult egy szatyorban a kis mellényes bábfigurája, Fizi Miska is.

A bábszínházzal 2005-ben találkozott először Gyulán, ahol néhány óvónő szeretett volna egy bábszínházat létrehozni, és megkérték, hogy írjon nekik meséket és zenéket, majd ő lett a társulat örökös fiúhangja. 2008 körül megszűnt ez a bábszínház, de Strausz Róbert továbbra is írogatott meséket egy szegedi színháznak, ahol felvetették, hogy miért nem csinál igazi bábszínházat.

Nem igazán foglalkoztatta addig a gondolat, de mint visszaemlékszik gyerekkorára, a bábszínészet magjai már ott sarjadtak benne ötévesen is, hisz kis ujjbábokkal játszogatott a széktábláján, szerepeket adott elő kitalált történetekből.

2009-ben pedig belevágott, készített pár klasszikus mesét, és ezekkel kezdett el járni az óvodákba.

Majd 2010-ben megkereste Gyimesbükkből egy tanító néni, Mihály Katalin, hogy jöjjön el Erdélybe is bábelőadásokat tartani. Strausz Róbert életében nem járt előtte Romániában, pedig Gyulán élt, ami kétszáz méterre van a határtól, de soha nem lépte át előtte. Majd Kolozsváron elkezdtek szervezni egy előadást, a Gyulai vitézek volt a címe, amely egy történelmi darab lett volna, de nem sikerült, nem úgy sültek el a poénok, ahogy kellett volna, hiszen nem kicsiknek való volt ez a mese, ezért gyorsan ki kellett találnia valami mást.

Sok Fizi Miskája van a bábszínésznek, hiszen néha megcibálják a gyerekek a báb lábát, meg nyilván összekoszolódik a sok óvodai „fellépéstől” •  Fotó: Haáz Vince Galéria

Sok Fizi Miskája van a bábszínésznek, hiszen néha megcibálják a gyerekek a báb lábát, meg nyilván összekoszolódik a sok óvodai „fellépéstől”

Fotó: Haáz Vince

„Valami belső indíttatásból a szegény legény bábnak megrendeltem egy kis fekete mellényes, fehér inges figurát, nem volt konkrét tervem vele, csak legyen ott nálam, ha improvizálni kell. Itt voltam már Székelyföldön azzal a bukott mesével, és tudtam, hogy azzal nem mehetek tovább, mert el fognak kergetni, ki kellett találjak valami teljesen új sztorit, és akkor jött az ötlet. Ezt a kis bábot megnéztem, mondom, nagyon jó a fizimiskája, akkor legyen az a neve, hogy Fizi Miska” – emlékszik vissza Strausz Róbert Fizi Miska „születésére”.

Így indult el Fizi Miska a nagyvilágba

A népszerű bábfiú Székelyudvarhelyen mutatkozott be először 2010-ben egy improvizatív bábelőadáson. „Tudtam, hogy 40 percet ki kell tölteni, és akkora sikere volt annak az előadásnak, hogy a turné során mindenhol azt adtam elő Székelyföldön, és mikor visszamentem Gyulára, akkor

Idézet
2010-ben már minden mesét Fizi Miskára építettem”

– meséli a bábszínész. Tizenöt éve ugyanarra épít, de ezeket mindig igazítja kis közönségéhez, a gyerekek visszajelzéseihez.

•  Fotó: Haáz Vince Galéria

Fotó: Haáz Vince

Mint mondja, az volt a legjobb, hogy Fizi Miska karakterét nem „kellett megcsinálni”, mert az ő maga óvodás korában, ezért megy jól az improvizálása. „Elkezdtem direkt rászabott meséket írni, a gyerekek hétköznapjaiból merítve. Például, hogy aki kíváncsi, hamar megöregszik, vagy kisbabává varázsolódik, vagy csörög egy óra, ha valaki nem mond igazat. Érdekes, hogy sokszor sok meseötlet úgy adódott, hogy ott voltam egy-egy előadáson, és a közönség soraiban hallottam, hogy beszélgetnek a gyerekek, elcsíptem egy-egy mondatot, és akkor az képezte néha egy mese alapját” – magyarázza mese-forrását a bábszínész, aki hat gyerek édesapja.

Ezek után évről évre egyre több előadása volt Bihar megyében, Szatmár megyében, Székelyföldön, és futótűzként terjedt az óvónők körében.

Olyan kis háromszéki vagy Hargita megyei falvakba is elment, ahol a gyerekek még életükben nem láttak bábszínházat előtte.

Sok nagy színház nem megy el ilyen kicsi közösségekbe, néha pedig nehéz a gyerekeket bebuszoztatni egy nagyobb városba vagy majdnem lehetetlen. Így nagyon hálás közönség kovácsolódott össze ezekből a kis falvakból – meséli Strausz Róbert, aki az elején nagy érvágásként élte meg a világjárványt, mint minden előadóművész. Aztán hamar rájött, hogyan lehet kihasználni a lezárásos időszakot, és megalkották az első interaktív bábelőadást, ahol a gyerekek részesei lehettek a meséknek. Akik tudtak írni, azok írhattak, mert volt egy beavatott óvónéni, aki a kamera másik oldalán figyelte a laptopon, hogy mit írnak a gyerekek. Ez a Válogatós királykisasszony volt, most is elérhető a mese.

„Megdöbbentő fordulat volt, mert nagyon aktívan benne voltak a gyerekek a mesében, szülők küldtek videókat, ahogy a gyerekek az ágyon hasalva nézték a laptopon élőben az előadást, és

Idézet
belekiabáltak, mintha óvodában lettek, volna annyira átélték a helyzetet”

– emlékszik vissza 2020-ra Fizi Miska kitalálója. Több mint ötezer készülékről nézték akkor élőben, tehát legalább tizenöt-húszezer gyerek nézte, és utána még úgy ötvenezren. Az volt a momentum, amikor saját Youtube-csatornát csinált Fizi Miskának, és oda töltött fel minden mesét.

Fizi Miskát Székelyudvarhelyen mutatta be először 2010-ben •  Fotó: Haáz Vince Galéria

Fizi Miskát Székelyudvarhelyen mutatta be először 2010-ben

Fotó: Haáz Vince

Végül a világjárvány másfél éves időszaka többet adott, mint képzelte, hiszen sokan akkor ismerték meg a kis Fizi Miskát. „Marosvásárhelyre 2014-ben jöttem először az ovikba, és onnantól kezdve viszont töretlenül. Tíz éve már, de egyes óvó nénik megesküsznek rá, hogy van az már tizenöt is, de annyi még nincs” – meséli mosolyogva a bábszínész, akinek Fizi Miskáján már lassan felnőtt egy generáció.

Több van Fizi Miskában mint az, hogy az ovisoknak bohóckodik

A bábelőadásainak húszéves jubileumára 2026-ra egy nagy Fizi Miska mesekönyvet szeretne kiadni az összes mesével, színes rajzokkal illusztrálva. Mivel Marosvásárhely elég fontos szerepet kezdett betölteni az elmúlt időszakban a pályafutásában, ezért úgy tervezi, hogy ezt a mesekönyvet itt fogja kiadatni – árulta el az alkotó, aki már egy helyi illusztrátorral is felvette a kapcsolatot.

„Az óvó nénik mindig csak annyit látnak belőlem, hogy bemegyek, rohanok, lepakolok, előadás, rohanok, elpakolok és viszlát. Nincs idő megállni, míg a gyerekek nem tudják a bábukat sem megsimogatni, és ezért kitaláltunk egy közönségtalálkozót is, amelyre Marosvásárhelyen kerülne sor januárban” – tudtuk meg a népszerű bábfigura kitalálójától.

•  Fotó: Haáz Vince Galéria

Fotó: Haáz Vince

Legfőbb motivációja talán az, hogy a kisiskolások szívesebben olvasnak olyan mesét, amit oviból ismertek, mint amilyenek a Fizi Miskás szófordulatok – „a kutyika fáját vagy ovi néni”– árulta el Strausz Róbert, aki zeneszerzéssel és költészettel is foglalkozik, és már régóta dédelgeti azt a tervét is, hogy összefogja a kettőt egy szokatlanabb irodalmi estté.

Annyira lefoglalja a munkája, hogy a Covid-időszak után döbbent rá, hogy milyen sok gyerek küldött neki rajzokat, verseket, az pedig

felelősséggel jár, hogy kialakult egy ekkora rajongótábora,

és hogy többet kell kezdeni ezzel, legyen nyoma az eltelt közel húsz évnek – mondja a bábszínész, aki tudja, a gyerekek a leghálásabb közönség, mert ők őszinték, megmondják, hogyha valami probléma van, nem lehet becsapni őket.

Strausz Róbert fontosnak tartja, hogy a bábjai ne legyenek félelmetesek, még a negatív figurái is inkább viccesebbre sikerültek. A Fizi Miska-bábot Szolnokon készíti egy időseket foglalkoztató cég, és

sok Fizi Miskája van a bábszínésznek, hiszen néha megcibálják a gyerekek a báb lábát, meg nyilván összekoszolódik a sok óvodai „fellépéstől”.

Strausz Róbert nevét nem ismerik az óvodások, egyszerűen Fizi Miska bácsinak szólítják. „Fizi Miska személyisége az én személyiségem, ezért így teljesen önmagamat adom ki benne” – meséli Strausz Róbert, aki próbálkozott felvenni másokat is a „társulatba”, hogy nélküle is több helyre eljusson Fizi Miska figurája, de kudarcba fulladtak a próbálkozások. Elmentek az óvodákba, de a visszajelzések alapján úgy tűnt, nem tudták átadni Fizi Miska személyiségét, hiszen sok váratlan helyzetben kell helyt állnia egy óvodai szereplés közben, mert a gyerekek mindig beszólnak, és erre reagálni kell, az pedig mindig egyedi és személyiségfüggő.

Hátrahajtott üléseken szállítja Fizi Miska világát

A bábfigura kitalálója úgy alakította meséit az elmúlt tíz évben, hogy a negatív dolgok máshogy jelenjenek meg, mint a klasszikus mesékben. Inkább emberi tulajdonságok formájában, például, amikor rendszeresen be akarják csapni Fizi Miskát, aki hiszékeny, jót akar, néha túlbuzgó, túl kíváncsi. Azt szeretné, hogy ne arról szóljanak a meséi, hogy boszorkányokat, vagy akármilyen lényeket próbál Fizi Miska legyőzni.

„Sokszor tapasztalom azt, hogy a gyerekek félnek, mert egyszer egy bábszínházban úgy megijedtek, hogy nyomot hagyott bennük. Pont Marosvásárhelyen a Stefánia óvodában volt ilyen kisgyerek, aki aztán Fizi Miskától kezdett el feloldódni. Én nem hiszek abban, hogy ezek már modern gyerekek, nekik lehet. Nem lehet. Kortárs gyerek nincs, a mai 3–5 éves kisgyerek az pont olyan kis varázslatos világban él, ugyanúgy hisz a Mikulásban, szeretne csodákat, mint régebb” – vallja Strausz Róbert, akitől gyakran megkérdik, hogy hány ember van a paraván mögött, hiszen annyi minden történik közben. Mint mondja,

egyedül kelti életre Fizi Miska figuráját, hiszen mindent úgy talált ki, hogy gyorsan összerakható, szállítható legyen,

de ez a díszletépítésnél okoz nehézséget, nem tud bármit megcsinálni, hiszen egy személygépjárműben, hátrahajtott ülésekkel hozza-viszi Fizi Miska világát a két ország között. A díszlet életszerűségére törekszik, amely által a gyerekek részesei lehetnek a mesének.

Román gyerekeknek is adott már elő – bár egyelőre csak érti a nyelvet, a beszédet még tanulja – és ők is ugyanúgy élvezték, annak ellenére, hogy nem értették, ezért

azt is tervezi, hogy románul is megcsinálja az előadásokat, amelyek németül is megvannak már, ott Franznak hívják

– meséli Strausz Róbert, akinek az örökké hatéves bábfigurájára igazi világsztárként tekintenek a gyerekek, akivel tudnak azonosulni. Olyan pajtásnak tekintik, aki néha bepisil az oviban, néha lelocsolja őket vízipisztollyal, buborékot fúj rájuk, beveti a füstgépet, és ettől lesz olyan nagyon emberi, ettől lesz nagy csoda az oviban a kis mellényes figura.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. október 25., péntek

Jótékonysági néptáncgálát szerveznek Kupás Sándorért

Jótékonysági néptáncgálát szervez Kupás Sándor és családja megsegítésére a marosvásárhelyi amatőr néptáncmozgalom november 6-án 19 órától a Maros Művészegyüttes előadótermében.

Jótékonysági néptáncgálát szerveznek Kupás Sándorért
2024. október 22., kedd

A karácsonyi vásár ára

Idén is megteremtik az ünnepi hangulatot Marosvásárhelyen a Színház téren december 5–31. között. A karácsonyi vásárt ugyanazok szervezik idén is, akik az elmúlt évben, és azt is megtudtuk, mennyit szán erre a polgármesteri hivatal.

A karácsonyi vásár ára
A karácsonyi vásár ára
2024. október 22., kedd

A karácsonyi vásár ára

2024. szeptember 10., kedd

Hatalmas tűz ütött ki Régenben, a szomszédos megyék tűzoltóira is szükség volt

Hatalmas lángok csaptak fel egy épületben Szászrégenben, amelyben raktár, autószerelő-műhely és lakrész is ki volt alakítva. A lángok megfékezésén számos tűzoltó dolgozott, a hétfőn éjszaka kigyulladt épületnek sikerült egy részét megmenteni.

Hatalmas tűz ütött ki Régenben, a szomszédos megyék tűzoltóira is szükség volt
2023. február 04., szombat

Útlezárás Maroskece közelében

Szombaton 16 óráig lezárják a 15-ös jelzésű (E578), Marosvásárhely és Kolozsvár közötti országút Maroskece-közeli (15. és 23. kilométer között) szakaszát.

Útlezárás Maroskece közelében
Útlezárás Maroskece közelében
2023. február 04., szombat

Útlezárás Maroskece közelében

2023. január 26., csütörtök

Fotográfia és művészet témában beszélgetnek

Fotográfia és művészet címmel szervez kerekasztal-beszélgetést a Művészeti és Népiskola január 26-án 16 órától a sepsiszentgyörgyi Föld Szint közösségi téren.

Fotográfia és művészet témában beszélgetnek
Fotográfia és művészet témában beszélgetnek
2023. január 26., csütörtök

Fotográfia és művészet témában beszélgetnek

2023. január 24., kedd

Búvárok is keresik az eltűnt Dózsa György községi férfit

Egy eltűn férfit keresnek Dózsa György községben a Nyárád folyó mentén. Kedden az akcióhoz a Maros megyei rendőrség és tűzoltóság, egy búvárcsapat és helyi önkéntesek is csatlakoztak – adja hírül a Maros megyei tűzoltóság.

Búvárok is keresik az eltűnt Dózsa György községi férfit
2023. január 24., kedd

Péter Ferenc: száz éve a közbirtokosság tulajdona a patinás épület

A telekkönyvi hivatal nyilvántartása szerint a Bolyai utca 5. szám alatti marosvásárhelyi ingatlant 1915-ben telekkönyvezték a Marosszéki Közbirtokosság tulajdonába – reagált a Székelyhonnak Péter Ferenc a Maros Közbirtokosság elnöke.

Péter Ferenc: száz éve a közbirtokosság tulajdona a patinás épület
2023. január 23., hétfő

Nem a városé a régi vármegyeháza?

Marosvásárhelyen a Bolyai téren levő, 550 000 euróra felértékelt ingatlannal 2020-ban még a város rendelkezett, 2023-ban azonban már a szovátai székhelyű Maros Közbirtokosság szerepel a telekkönyvi kivonaton tulajdonosként.

Nem a városé a régi vármegyeháza?
Nem a városé a régi vármegyeháza?
2023. január 23., hétfő

Nem a városé a régi vármegyeháza?

2023. január 14., szombat

Önerőből próbálnak felzárkózni a Kis-Küküllő menti borászok

A Kis-Küküllő menti bornak régi hírneve van, a kisgazdák azonban nehezen tudnak megbirkózni a bürokratikus hatósági elvárásokkal. 2022 végén egy egrestői borpincében jártunk.

Önerőből próbálnak felzárkózni a Kis-Küküllő menti borászok
2023. január 14., szombat

Ingyenesen lehet buszozni Marosvásárhelyen a hétvégén

Szombaton és vasárnap ingyen lehet utazni a városi buszokon Marosvásárhelyen. A városi önkormányzat még tavaly döntött arról, hogy a tömegközlekedési eszközök használatának népszerűsítése érdekében lehetővé teszi, hogy hétvégén ingyen lehessen utazni.

Ingyenesen lehet buszozni Marosvásárhelyen a hétvégén
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik,
rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik, rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!