Fotó: Farkas Antal
Húsvét. Fenyőágtevés, locsolás, piros tojás, báránysült, házi kalács, ezek jutnak először eszünkbe a tavaszi ünnepről. Gazdag húsvéti hagyományörökséggel rendelkezünk, ám sok új idegen hóbortot is átvettünk.
2014. április 21., 12:202014. április 21., 12:20
2014. április 22., 13:222014. április 22., 13:22
Barabás László néprajzkutató szerint a Székelyföld marosszéki részén szokás a májusfa és a pünkösdi virágozás mellett a húsvéti zöld ág állítása is. Marosszéken a 19–20. század fordulóján a tavaszi zöld ágat általában legények tették a leányok kapujára, tornácára szerelmi ajándékként, utóbb sokfelé már csak fiatalabb fiúgyermekek kislányoknak. A húsvéti zöld ág: az örökzöld fenyőfa. A májusfa viszont kizöldült, lombos ág, fiatal fa, amit szintén szerelmi ajándékként vittek a legények a leányoknak.
A büszke lányok kapujába kórézsuppot tettek
Nagyernyében a húsvéti szokásokat mind a gyermekek, mind a felnőttek évszázadokon át ápolták. Húsvét szombatján este került sor a fenyőágtevésre, de a férfiak körében egész nagyhéten nagy volt az izgalom, hogy honnan tudják beszerezni a lucfenyőágat, hiszen a faluban nincs lucfenyőerdő. A faluban lévő magányosan álló fenyőfákról kértek a gazdáktól, vagy esetleg az éj leple alatt loptak le egy-egy ágat. Előfordult az is, hogy a szomszéd falvakból szerezték be. A kisebb fiúk, ha volt miből, több ágat is „szegeztek” a lányoknak, az idősebbek csak egynek, annak akinek udvaroltak. Mivel kevés volt a fenyőág, sokszor ellopták a már feltettet, a nevet lekaparták, és felszegezték az ő szívük választottjának. Éppen ezért gyakran megtörtént, hogy őrizték a már feltett ágat. Ernyében nem volt szokás feldíszíteni az ágat, mint azt sok szomszédos faluban. Előfordult, hogy a büszke lányok kapujába kórézsuppot tettek, vagy kiemelték a kiskaput a sarkából, és 100-200 méterre arrébb vitték.
Másnap a fiúk elsétáltak a ház előtt, és számba vették a fenyőágakat, majd húsvét másodnapján kezdődött az öntözés. Délelőtt a gyermekek, délután a felnőttek mentek öntözni kölnivízzel. A gyermekek locsolóverset mondtak, majd megöntözték a család nőtagjait, akik piros tojást adtak nekik. A rokongyermek vagy éppen a fenyőágtevő több tojást kapott, tésztával is megkínálták, és virágzó kék vagy fehér jácintot tűztek a kabátja bal kihajtójára.
Székesen hajdan a hajnalozás is a húsvéti szokáskörhöz tartozott
Székesen az 1970-es évekig szokásban volt, hogy a legények fenyőfahegyet tettek arra a kapura, ahol az a kislány lakott, akinek udvaroltak. Ezeket nem díszítették. A fiúk most is tesznek a kislányoknak színes szalagokkal, krepp-papírral feldíszített fenyőágat, amit éjszaka őriznek, hogy mások el ne lopják. Húsvét másodnapján aztán öntözni indulnak. Ahova fenyőágat tettek, ott gazdagabban megfizetik őket. Piros tojást, zsebkendőt, bokrétát, néhol pénzt is kapnak.
Székesen egykor a hajnalozás is a húsvéti szokáskörhöz tartozott. A legények minden ház kapujára úgynevezett öntözőágat tettek, amit szekérrel hordoztak végig a falun. A hajnalozás éjfélkor kezdődött, amikor az ágtevők mindenkihez bekopogtak, minden családot zeneszóval, énekléssel, öntözéssel köszöntöttek. Mindenki szívesen fogadta, kaláccsal, itallal, pénzzel kínálta őket. Az így begyűlt összegből fizették ki a megfogadott zenészeket. Az italt nyilván nem lehetett mindenhol elfogyasztani, ezért volt két fiú, aki korsóval járt, és egyik a felkínált pálinkát, másik a bort gyűjtötte. Ez megmentette a köszöntőket a berúgástól. A korsókat aztán egy kultúrotthon közeli háznál helyezték el, és a következő éjjeli bálon a vendégekkel fogyasztották el azok tartalmát.
Meg szabad öntözni?
Húsvét szombatján a csejdi legények, legénykék is fenyőágat tettek a kislányoknak. Akik már komolyan udvaroltak, bolthajtást állítottak a szeretett lány kapujára. Ez két nagyobb méretű fenyőágból állott, amiket kétfelől a kapusashoz erősítettek és középen összekötötték. A kisebb fiúk „kávát” tettek, ami a következőképpen készült: két csupasz faágat kereszt alakban rögzítettek, majd e köré egy kört hajlítottak mogyoróvesszőből. Az így elkészült szerkezetre, kávára erősítették aztán a szalagokkal és kifúrt piros tojásokkal feldíszített fenyőágat. Ma az ágakat káva nélkül díszítik fel papírszalagokkal, papírrózsákkal, így helyezik el a kislányok kapujára.
A kalács illata lengi be az udvart
Amíg a legénykék a fenyőágszerzéssel, -állítással, locsolóvíz vásárlással, a lányok tojásfestéssel, locsolóvárással voltak elfoglalva, a szülők is készültek a húsvét méltó megünneplésére. Az apa a húsvéti bárányt vágta le, ami általában fájdalmat okozott és kicsit rontott az ünnepi hangulaton, mert a célra kiszemelt kis állatkát rendszerint a gyermekek gondozták. Az édesanya aztán ünnepi ételnek készítette el a bárányhúst, a kalácsok kiszedése után egy nagy tepsiben szép, ropogós pirosra megsütötte. Az édesanyák többféle kalácsot is sütöttek: egyik tepsiben mákosat, másikban diósat, és két-három lábosban pusztakalácsot. Kiszedéskor az egész udvart betöltötte a kalács illata, sőt az egész falut belengte, hiszen minden asszony ezzel foglalatoskodott.
Különleges élményben lehet részük mindazoknak, akik ellátogatnak szombaton a Marosvásárhelyi Állatkertbe, hiszen a Múzeumok Éjszakája rendezvénysorozat részeként az intézmény egyedülálló programokkal várja látogatóit.
Egy román–török cégtársulás nyerte az Erdélyt Moldvával összekötő A8-as autópálya Nyárádszereda és Sóvárad közötti szakaszának megépítésére kiírt közbeszerzési eljárást – tájékoztatott szerdán a szállításügyi miniszter.
Csónakkal, drónnal és kutyával is keresik a Hargita és Maros megyei tűzoltócsapatok, valamint a hegyimentők azt a férfit, aki még vasárnap tűnt el a Maros folyóban Maroshévízen.
Csütörtökön elkezdődnek az A8-as autópálya Marosvásárhely és Nyárádszereda közötti szakaszának építési munkálatai – jelentette be a közúti infrastruktúráért felelős társaság (CNAIR) igazgatója.
Hivatalosan átadták, nyáron már filmvetítés is lesz a szászrégeni Patria moziban, ahol a kétezres évek elején a Titanicot vetítették az utolsók között. Az átadón jelen volt Cseke Attila fejlesztési miniszter is.
Országszerte egyedinek számít a marosvásárhelyi Múzeumok éjszakája, hiszen a városban működő minden kulturális intézmény bekapcsolódik a rendezvénybe május 17-én. Idén is izgalmas programokkal várják a látogatókat délelőtt 11 órától éjjel kettőig.
Háromszáz munkással dolgozik a kiválasztott török cég a Marosvásárhely és Nyárádszereda közötti autópálya-szakasz megépítésén – tudta meg a Moldva autópályát akar elnevezésű civil szervezet, amelynek önkéntesei a terepen tájékozódtak a munkálatokról.
A felelősségteljes motorozás népszerűsítése mellett a közlekedésbiztonság erősítése és a motoros közösség összekovácsolása – ezeket a célokat tűzte ki a hétvégi marosszéki Think and Ride, Stay Alive! nevű esemény.
Csaknem kétszáz olyan gépkocsivezetőt állítottak meg a Maros megyei rendőrök az elmúlt napokban, akik megszegték a közlekedési szabályokat.
Idén a Maros Művészegyüttes lesz a házigazdája az Erdélyi Magyar Hivatásos Néptáncegyüttesek Találkozójának, amely a régió magyar zene- és táncművészeinek szakmai fórumot és találkozóhelyet, a nézőknek sokszínű táncszínházi műsort kínál napokon át.
szóljon hozzá!