Az elmúlt héten az Európai Bizottság által közzétett jelentésből kitűnik, hogy a tavalyi évhez képest a tej felvásárlási ára februárban 17,6 százalékkal növekedett, s elérte a literenkénti 40,11 eurócentes (1,79 lej) értéket az Európai Uniós tagságú országokban.
2014. április 29., 15:122014. április 29., 15:12
2014. április 29., 16:252014. április 29., 16:25
Ez a növekedés nem vonatkozik Romániára is, ahol jelenleg a legalacsonyabb áron hagyja el a tej a farm kapuját. Az unióban úgy tudják, hogy a romániai gazdák átlagosan 32,3 eurócentet (1,44 lejt) kapnak minden feldolgozásra átadott liter tejért. Ami viszont nem jelenik meg a bizottság statisztikáiban, az az, hogy az átlagár csak nagy termelőkre vonatkozik (s azok közül is csak néhányra), a kis- és közepes termelők 1 lej körüli áron tudják eladni a tejet, miközben a tej polci ára ennek háromszorosától hatszorosáig terjed.
Az Unióban a tej felvásárlási ára a 2009-2010-es krízis-időszakban látványosan zuhant, elérve a minimum-rekordnak számító 24 eurócentet (1,07 lej). Öt évvel később és 9 hónappal a tejkvóta megszüntetése előtt annyira normalizálódott a helyzet az uniós tagállamok egy részében, hogy a farmkapuban a tej ára februárban elérte a mindenkor jegyzett maximumot, s nagyjából jelenleg is tartja ezt a szintet. Ennek ellenére két – Németországban és Franciaországban végezett – tanulmány szerint a farmerek arra panaszkodnak, hogy a bevétel nem fedezi a befektetett költségeket.
Ugyanebből a jelentésből kitűnik, hogy Romániában a tej árnövekedése közel sem jár az unióátlagos 17,6 százalékos szinthez. A romániai tejárnövekedés a jelzett időszakban mindössze 5,8 százalékot ért el, 32,3 eurócentet (1,44 lejt) kap a farmer 1 liter tejért. Ennél kisebb növekedés már csak Görögországban volt (2 százalék). Ezzel szemben a bulgáriai farmer 36,4 eurócentért (1,63 lej), a magyar 35,4 (1,58 lej), a ciprusi 57,6 (2,67 lej), a finn 48,6 (2,17 lej), a máltai 46,6 (2,08 lej), a görög 45,4 (2,03 lej), a dán 44,6 (1,99 lej) eurócentért tudja eladni a farmján megtermelt tejet.
Számos érettségiző előtt homályos még a jövőkép, a Gyulafehérvári Caritas marosvásárhelyi ifjúsági mentorai rajtuk segítenének pályaorientációs és karriertervező tréningükkel. De a karrierváltást fontolgató felnőttek előtt is nyitva áll az ajtajuk.
Egy anyamedve és két bocs sétált péntek reggel Nyárádtő utcáin, mielőtt a gyerekek iskolába indultak volna. A lakosságot Ro-Alert üzenetben riasztották az esetről.
Gyorsabb ügyintézést, az uniós pénzalapok jobb felhasználását reméli Cseke Attila fejlesztési miniszter az építkezések engedélyeztetésére vonatkozó új jogszabálytól.
Különleges élményben lehet részük mindazoknak, akik ellátogatnak szombaton a Marosvásárhelyi Állatkertbe, hiszen a Múzeumok Éjszakája rendezvénysorozat részeként az intézmény egyedülálló programokkal várja látogatóit.
Egy román–török cégtársulás nyerte az Erdélyt Moldvával összekötő A8-as autópálya Nyárádszereda és Sóvárad közötti szakaszának megépítésére kiírt közbeszerzési eljárást – tájékoztatott szerdán a szállításügyi miniszter.
Csónakkal, drónnal és kutyával is keresik a Hargita és Maros megyei tűzoltócsapatok, valamint a hegyimentők azt a férfit, aki még vasárnap tűnt el a Maros folyóban Maroshévízen.
Csütörtökön elkezdődnek az A8-as autópálya Marosvásárhely és Nyárádszereda közötti szakaszának építési munkálatai – jelentette be a közúti infrastruktúráért felelős társaság (CNAIR) igazgatója.
Hivatalosan átadták, nyáron már filmvetítés is lesz a szászrégeni Patria moziban, ahol a kétezres évek elején a Titanicot vetítették az utolsók között. Az átadón jelen volt Cseke Attila fejlesztési miniszter is.
Országszerte egyedinek számít a marosvásárhelyi Múzeumok éjszakája, hiszen a városban működő minden kulturális intézmény bekapcsolódik a rendezvénybe május 17-én. Idén is izgalmas programokkal várják a látogatókat délelőtt 11 órától éjjel kettőig.
Háromszáz munkással dolgozik a kiválasztott török cég a Marosvásárhely és Nyárádszereda közötti autópálya-szakasz megépítésén – tudta meg a Moldva autópályát akar elnevezésű civil szervezet, amelynek önkéntesei a terepen tájékozódtak a munkálatokról.
szóljon hozzá!