Törvénytervezetet terjesztett elő Marius Paşcan PDL-s Maros megyei szenátor arra vonatkozóan, hogy az állam támogassa a külföldön elhunyt román állampolgárok holttesteinek hazaszállítását.
2014. február 19., 13:212014. február 19., 13:21
2014. február 19., 13:342014. február 19., 13:34
A Maros megyei szenátor szerint erre a célra a kormány tartalékalapot kellene létrehozzon, ugyanis egy holttest hazahozása 2000 és 6000 euró közötti összegbe kerül, a kötelező specifikus eljárások miatt. A rendőrségi beszámolók alapján sok olyan eset van, amikor az elhunyt hozzátartozóinak, családjának nincs elég pénze a holttest hazahozására, emiatt az eljárások hónapokig elhúzódnak.
Már hat éve kérik
A politikus szerint abban az esetben, amikor a család nem tudja kifizetni a hazaszállítás költségeit, akkor annak ellenére, ha a család nem egyezik bele, a holttestet elhamvaszthatják vagy elhantolhatják abban az országban, ahol elhunyt, ezzel pedig megfosztják a hazahozás lehetőségétől. A tervezet értelmében a család választhatna, hogy hazahozza-e vagy sem a holttestet, az indokok között pedig szerepel, hogy a külföldön dolgozó román állampolgárok jelentősen hozzájárulnak Románia gazdasági-pénzügyi fejlődéséhez a családjaiknak hazaküldött pénzösszegek, valamint adók és illetékek által. A PDL szenátorai beadványukban kitértek arra, hogy – szerintük – az ország számára „csúfságot” jelent, hogy hagyja, hogy állampolgárai esetenként évekig feküdjenek külföldi halottasházakban, annak ellenére, hogy a külföldön élő románok már hat éve kérik a kormányoktól egy sürgősségi alap létrehozását a külföldön dolgozó elhunytak hazaszállítására. Egy példát is említettek: a 20 éves, háromgyerekes Emanuela Mereuţă Franciaországban dolgozott, brutálisan meggyilkolták, a holttestét egy Párizs melletti erdőben találták meg tavaly december elején, családja pedig közadakozást kezdeményezett, hogy a hazahozáshoz szükséges összeget előteremtsék.
Támogatás csak nyugdíjas esetében
Megkeresésünkre a marosvásárhelyi Alkony temetkezési vállalat vezetője, Csíki László elmondta, viszonylag ritkán, de van rá felkérés, hogy külföldről szállítsanak haza holttestet. „Mindenképpen meg kell legyenek az adott országból a szükséges papírok. Mi kilométerenként 2 lejjel számolunk, de ha nagyobb a távolság, akkor ezt csökkentjük úgy, hogy a kliensnek is megfeleljen. Ez tehát azt jelenti, hogy Magyarországról például oda-vissza megközelítőleg 2000 lej, valamint a koporsó függvényében további 500-1500 lej. A román állam az állampolgároknak biztosít 2270 lejt temetésre, de csak a nyugdíjasoknak, ez másra nem érvényes. Idehaza ebből a 2270 lejből meg lehet oldani a temetést” – tudtuk meg Csíki Lászlótól.
Konkurencia-harc
Hozzátette, aki külföldön dolgozott, dolgozik és fizette az ottani egészségbiztosítást, akkor a temetkezési költségek egy részét állja a külföldi biztosítóház, de ilyen esetben a romániai temetkezési vállalatok „labdába sem rúgnak”. „Nagyon rossz tapasztalatunk van például Olaszországban, minden akadályt az utunkba gördítenek, mert az ottani temetkezési vállalkozások ragaszkodnak, hogy ők hozzák haza, hiszen akkor ők kapják a pénzt, és mi konkurenciát jelentünk. Nehezítik a családdal való kapcsolatfelvételt is. Előfordult, hogy a család szólt, hogy az illető haldoklik, és készüljünk, de utána többet nem kerestek. Onnan hazahozni sokkal nehezebb, mint innen más országba, például Moldovába elvinni. Jó lenne, ha meg is valósulna ez a törvényjavaslat, mert nagy segítséget jelentene azoknak a családoknak, akiknek hozzátartozója tragikus körülmények között hunyt el” – fogalmazott a temetkezési vállalkozó.
Negyvenhat házkutatást tartottak Maros megyében a rendőrök egy folyamatban lévő, illegális erdőgazdálkodással kapcsolatos bűnügy okán szerdán reggel.
Nem győzi a marosvásárhelyi virágkertészet a városi zöldövezetek karbantartását, kevés az alkalmazott a fűnyíráshoz, a fák metszéséhez – indokolta az illetékes válaszként arra, hogy vannak olyan városrészek, ahol térdig ér a fű. Beszélt a megoldásról is.
A csatornafedők szintre emelésén dolgoznak Marosvásárhelyen a Dózsa György utcában, de ezzel nem érnek véget a két éve megkezdett munkálatok. Módosítani fogják a már felfestett sávokat is, a rendőrség utasítására.
Idén először Romániában, Marosvásárhelyen is látható lesz a Friss Hús Budapest Nemzetközi Rövidfilmfesztivál, Magyarország egyetlen Oscar-kvalifikáló fesztiváljának néhány filmje.
Elsöprő többségben utasították el a helyiek a Maros megyei Koronkán a vasárnap tartott népszavazáson, hogy tömbházak épüljenek a településen. A községvezetők most már a lakosság döntésére is hivatkozva utasíthatják el a potenciális ingatlanbefektetőket.
Noha Crin Antonescu nyerte a vasárnapi, első fordulós elnökválasztást Maros megyében, George Simion alig maradt el tőle.
Egy háromszáz kilogrammos medvét csaltak kelepcébe és altattak el Segesváron hétfőre virradó éjszaka.
Koronkán vasárnap nemcsak az államelnök-jelöltek nevére lehet pecsételni. Egy másik szavazólapot is kapnak a helyiek, akik arról nyilváníthatnak véleményt, hogy akarják-e, hogy a településükön tömbházak épüljenek.
Kigyulladt személygépkocsihoz riasztották a segesvári hivatásos tűzoltókat szombatról vasárnapra virradó éjszaka.
Idős édesapját keresi egy férfi Marosvásárhelyen, aki napok óta nem tért haza.
szóljon hozzá!