Felnőttek a feladathoz az iskolatej és -kifli gyártói, egyre ritkábbak az élelmiszer-biztonsági problémák a termékekkel. Archív
Fotó: Kristó Róbert
Sokat javult a helyzet az iskolai tej-kifli programban az elmúlt években, az őszi tanévkezdés után egyetlen panaszt sem kaptak a székelyföldi megyék élelmiszer-biztonsági szakhatóságai az iskolatejre és -kiflire, és az ellenőrzések során is csak elvétve tapasztaltak hiányosságokat. A kedvező változások okairól is érdeklődtünk az igazgatóságok vezetőitől.
2023. február 10., 08:032023. február 10., 08:03
Nem kapott egyetlen panaszt sem az iskolai tej-kifli program termékeire a Hargita Megyei Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság szeptember, azaz a tanév kezdete óta. Nem ez volt a jellemző néhány évvel korábban, éveken át ugyanis gyakoriak voltak minőségi, gyártási problémák, főként a program péktermékeire panaszkodtak a diákok és szüleik.
Az élelmiszer-biztonsági szakhatóság rendszeresen végez ellenőrzéseket a programban – nem csak panasz esetén –, így történt ez januárban is Hargita megyében, amikor az igazgatóság munkatársai végigjárták az iskolákat és napköziket. Mindössze néhány oktatási egységben találtak kisebb rendellenességeket: a gyereklétszámhoz viszonyítva a hűtőfelületek tárolási kapacitása nem volt elégséges.
– tájékoztatott István Róbert, a Hargita Megyei Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság vezetője.
Sokat javult a helyzet amiatt is, hogy a megyei prefektusi hivatal rendszeresen összehív egy munkacsoportot ebben a témában, amelyen az élemiszer-biztonsági hatóság mellet a fogyasztóvédelmi felügyelőség, az adóhatóság, a tanfelügyelőség és a népegészségügyi igazgatóság képviselői és részt vesznek – sok problémát sikerült már így megoldani, mondta el István Róbert.
A tanintézetekbe már szinte nem is kerülhet problémás tejtermék, ugyanis azokat a gyártás során szigorúan ellenőrzi az élelmiszer-biztonsági szakhatóság. „Nekünk ez a fő tevékenységünk. Mi ott vagyunk a gyárakban a gyártósorok mellett, rendszeresen, ha kell hetente vagy naponta járnak oda az embereink. Azt mondhatom, hogy a megyében gyártott tejtermékek minőségét garantáljuk” – fogalmazott a megyei állategészségügyi és élelmiszer-biztonsági igazgatóság vezetője. Kitért ugyanakkor arra is, hogy
István Róbert elmondta, Hargita megyében a tej-kifli program tejtermékei általában már helyben, azaz a megyében készülnek, inkább a kifli esetében fordult elő az elmúlt években, hogy más megyei gyártó nyerte meg a közbeszerzési eljárást.
Fotó: Kristó Róbert
A kiflivel legutóbb az előző tanévben volt gond, akkor ömlesztve, nem pedig külön csomagolva hozta a pékterméket a gyártó egy másik megyéből, de beszéltek a cég képviselőjével a probléma rendezése érdekében.
Nem kapott panaszokat a tej-kifli program termékeire a Maros Megyei Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság sem az utóbbi időben. Ez a múlt év november közepe óta eltelt időszakot jelenti, ugyanis ő akkor került a szakhatóság élére – mondta el megkeresésünkre Mihály Zoltán József, az igazgatóság új vezetője.
– emelte ki az illetékes. Az ezekben zajló folyamatos ellenőrzésekkel elejét veszik annak is, hogy az iskolákba problémás tejtermékek kerüljenek – közölte a Maros megyei élelmiszer-biztonsági szakhatóság vezetője.
A két másik megyével ellentétben Kovászna megyében jórészt a tej-kifli program péktermékei készülnek helyben. „A kifli itt készül, a tejet pedig itt raktározzák a megyében, egy engedélyezett élelmiszer-lerakatban, amit negyedévente szoktunk leellenőrizni” – tájékoztatott Örsi Csaba, a Kovászna Megyei Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság vezetője. Nem kaptak panaszokat a tej-kifli program termékeire a tanévkezdés óta, illetve problémákat sem tapasztaltak az ellenőrzéseik során – mondta kérdésünkre a szakhatóság vezetője, azt is megerősítve, hogy sokat javult a helyzet a tej-kifli programban az elmúlt időszakban.
Fehérbe borult táj várta reggel a Csíkszeredában ébredőket, az éjszakai havazás nyomán ugyanis hajnalra 6 centiméteres hóréteg alakult ki a városban. Hargitafürdőn 10 centiméteres a hóvastagság – derül ki Bors Béla alpolgármester bejegyzéséből.
Székelyföld-szerte lehavazott az éjszaka folyamán, mutatjuk, hogy hol mekkora a hótakaró.
Kulturális programokból nem lesz hiány Kovászna városában a következő napokban – jótékonysági koncert, kórustalálkozó, kézműves foglalkozás is várja az érdeklődőket.
Hivatalosan szinte 400-an, a valóságban még többen váltak munkanélkülivé nagyszámú elbocsátások során idén Hargita megyében. Azóta lecsökkent a tömeges leépítések száma, a munkanélküliség viszont nőtt – legutóbb hét éve volt nagyobb, mint októberben.
Négy méterrel is kevesebb a Szépvízi víztározó vízszintje a teljes töltöttségi szinthez képest. Ha a hosszantartó szárazság továbbra is fennállna, akkor akár korlátozhatják a nyers víz kitermelését a regionális vízszolgáltató Harvíz Rt.-nek.
Személyes iratokat és 1550 eurót tartalmazott a pénztárca, amelynek eltűnéséről november 10-én értesítette a rendőrséget egy sepsiszentgyörgyi férfi. A lopott pénztárca kilenc nap után hiánytalanul került vissza a gazdájához.
Elkezdődtek az előkészületek a gyergyószentmiklósi Szent Miklós Napokra, de a városünnep csak egy lesz a decemberi közösségi események sorában. Idén is sok rászoruló karácsonyát szeretnék szebbé tenni.
Várhatóan januárban lezárulhat Borboly Csaba, a Hargita megyei tanács alelnöke és tizenkét másik személy ellen 2013-ban indult büntetőper. A bíróságnak azután kell előkészítenie az ítéletet és kihirdetnie azt.
Bűnvádi eljárás indult két háromszéki fakitermelő cég ellen, amelyek székhelyén és munkapontjain tegnap átfogó házkutatásokat is végeztek a hatóságok.
szóljon hozzá!