Nagy vitát kavartak a magyar nyolcadikosok anyanyelvi képességvizsgájának tételei és javítási módozatai. Illusztráció
Ebben az évben sem sikerült olyan vizsgatételeket és javítókulcsot kidolgozni magyar nyelv és irodalomból a nyolcadikosok számára, amely diáknak, pedagógusnak, szülőnek egyaránt megfelelt volna. A tételek hiányosságairól, hibáiról érdeklődtünk, amelyekre az RMDSZ Nőszervezetének Országos Küldöttgyűlése is felfigyelt, és a probléma orvoslását javasolja a jövőben.
2017. július 03., 17:552017. július 03., 17:55
2017. július 03., 19:062017. július 03., 19:06
A tételek összeállítása és a pontozási rendszer nemcsak az oktatási folyamatokat alakítja, hanem a diákok továbbtanulási lehetőségeit is befolyásolja. Éppen ezért az RMDSZ Nőszervezetének Országos Küldöttgyűlése felvállalta, hogy a következő időszakban az új oktatási államtitkárral, Kovács Irén Erzsébettel, továbbá a parlamenti képviselettel, valamint az RMPSZ-szel együttműködve megoldást keres azokra a hiányosságokra, amelyek az oktatási tárca szintjén és helyi szinten is orvosolhatók.
„Jogos a szülők és a pedagógusok felháborodása. Meg kell akadályoznunk, hogy megismétlődhessen az a rendkívül súlyos helyzet, amelyet az elmúlt években sokadszorra tapasztalunk, hogy a nyolcadikos anyanyelvi képességvizsga nagy vitát kavaró tételei és javítási módozatai,
illetve eltántorítsák az anyanyelvű oktatásban való részvételtől a felnövekvő generációk bármilyen kis részét” – fogalmazták meg a tanácskozás résztvevői.
A nyolcadikosok magyar nyelv és irodalom tétele két feladatsorból állt, az egyik Gyurkovics Tibor Tükröm, tükröm, mondd meg nékem című irodalmi szövegének kapcsán mért irodalomelméleti és nyelvtani tudáselemeket, szövegértési készségeket, a második egy nem irodalmi szöveg volt, és szövegértési, szövegalkotási feladatokat tartalmazott.
Szakács Mátyási Tímea marosvásárhelyi magyar szakos tanárt kérdeztük a tételekről, illetve azok hiányosságairól. „A legnagyobb probléma az volt, hogy hibás és merev volt a javítókulcs. Például a nyelvtani részben szerepelt egy olyan kérdés, hogy keressen a diák az első három mondatból egy olyan szót, amely a szótő+képző+rag szerkezetnek felel meg. A javítókulcsban pedig a „törülközővel” jelent meg lehetséges válaszként. Ez egészen biztosan nem felel meg a szótő+képző+rag szerkezetnek. Azt sem tartom helyesnek, hogy a megadott szerkezetű szavakat csak az első három mondatból volt szabad a diáknak kiírnia. Miért?
de a javítókulcs szerint egyetlen helyes megoldásra kellett rákeresniük” – fogalmazott lapunknak a pedagógus, aki maga is javított dolgozatokat. Mint mondta, volt olyan tanár, aki nem adott részpontokat, mereven ragaszkodott a javítókulcshoz, ő viszont
Váradi Izabella nagybányai magyar szakos tanár, a helyi Németh László Gimnázium igazgatója, aki 2010–2012 között tanácsosként is dolgozott az oktatási minisztériumban, saját blogjában részletesen kifejti, hogy miért is okozott ekkora felháborodást a tételsor.
Eredmények. Összhangban vannak az elvártakkal? Illusztráció
„Az idei nyolcadikos záróvizsga magyar nyelv és irodalom tétele kapcsán ismét felmerül a sokéves gyanú: úgy néz ki, jó tétel nincs. Nincs olyan, ami diáknak, tanárnak, szülőnek, szakmának egyaránt megfelelne, ami könnyű, az nem mér, ami mér, az nem azt méri, amit tanítanak, s amit tanítanak, azt nem méri senki. Pedig jó tételt írni nem lenne nagy művészet” – írja Váradi Izabella. Tételekre bontva fejti ki a javítókulcs hiányosságait, és az ezzel járó következményeket. „Az az alapvető elvárás, hogy egy kérdés egyetlen itemet tartalmazzon, valahol az úton elveszett. Az olyan kérdések, mint a Melyik műnembe tartozik a fenti szöveg? Állításod indokold három sajátosság megnevezésével! vagy az Igaz vagy hamis? Írj a vizsgalapra „I” betűt az igaznak tartott mondat betűjele mellé, „H” betűt a hamis mellé! Amelyet hamisnak véltél, tedd igazzá a szövegnek megfelelően! egészen biztosan egynél több itemet tartalmaznak, utóbbi indokolatlanul, fölöslegesen túlbonyolított, homályos megfogalmazás, melyet a jó diákok többsége se ért, nem visz végig, s ezáltal pontokat veszít”. Mint írja,
tartalmaz ugyan néhány olyan feladatot a második tétel, amelyből kiderül, hogy a diák tud információkat kiírni a szövegből, és az is, hogy fogalma sincs, mi a különbség például a vád és a per között, ám igazán a vélemény megfogalmazásakor derül ki, hogy a többségnek komoly szövegértési problémái vannak, ezt azonban a tétel nem pontozza – olvasható a pedagógus blogjában.
Hiába keresgéltünk hazai közoktatási tudásszintméréseket, eredmények kiértékelését, javaslatokat ezzel kapcsolatban, szinte sehol sem foglalkoznak ezzel érdemben, tanulmányokat sem lehet találni ebben a témában. A diákok tudásszintmérése tehát olyan fontos része a hazai oktatásnak, amelyre többet kellene figyelni, és több szakembert bevonni a tételek kidolgozásába.
Egy személy elhunyt, egy nő és egy kisgyermek pedig megsérült, miután egy jármű az A1-es autópálya leállósávján nekiütközött egy kamionnak.
Hatalmas mennyiségű építési törmelék keletkezik Sepsiszentgyörgyön a volt Bodok hotel bontása, illetve a volt tyúkfarm felszámolása nyomán a hulladéknak egy külön lerakótelepet létesített a város az egykori szeméttelep szomszédságában.
Hallgatólagosan elfogadta a képviselőház azt a törvénytervezetet, amely értelmében a köztisztséget betöltő pedagógusok legtöbb öt egymást követő éven át tarthatják fent tanári állásukat. A tervezetről a szenátus szavaz döntő házként.
Friss, zöld hajtásokat legelő medvét vettek videóra a Radnai-havasokban. Noha elsőre meglepőnek tűnhet a nagyvad eme szokása, szakemberek szerint valóban szokásról van szó, ami a tél után rendszeresen előfordul.
Hóréteg fedi az éppen a virágzás elején álló nárciszokat a Radnai-havasok 1600 méteres magasságában található nárciszmezőn, miután a hétvégén lehavazott a régióban – közölte hétfőn a Radnai-havasok Nemzeti Park Igazgatósága.
Vízzel telt fel hétfőn Csíkszereda polgármesteri hivatalának pincéje, az onnan kiszivattyúzott víz a hivatal előtt, az úttestre folyik.
Ezen a héten a megszokottnál sokkal hidegebb lesz országszerte, jövő héten azonban ismét felmelegedik az idő, a nappali hőmérsékleti csúcsértékek 20-23 Celsius-fokig emelkednek majd.
Akár 25 ezer lejes támogatást is elnyerhetnek azok a diákok, akik robotikában vagy programozásban országos vagy nemzetközi szinten jól teljesítenek. Pályázni október elsejéig lehet, a nyerteseket havonta hirdetik ki.
Hétfőn a román deviza erősödött az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank középárfolyama szerint 1,72 banival (0,34 százalékkal) 5,0993 lejre csökkent a pénteki 5,1165 lejről.
Egy hároméves kiskorú és egy 33 éves nő vesztette életét hétfőn Mezőcsánban, miután leestek egy szekérről és elütötte őket egy teherautó – tájékoztatja a Kolozs Megyei Rendőr-felügyelőség (IPJ) az Agerprest.
szóljon hozzá!