Nagy vitát kavartak a magyar nyolcadikosok anyanyelvi képességvizsgájának tételei és javítási módozatai. Illusztráció
Ebben az évben sem sikerült olyan vizsgatételeket és javítókulcsot kidolgozni magyar nyelv és irodalomból a nyolcadikosok számára, amely diáknak, pedagógusnak, szülőnek egyaránt megfelelt volna. A tételek hiányosságairól, hibáiról érdeklődtünk, amelyekre az RMDSZ Nőszervezetének Országos Küldöttgyűlése is felfigyelt, és a probléma orvoslását javasolja a jövőben.
2017. július 03., 17:552017. július 03., 17:55
2017. július 03., 19:062017. július 03., 19:06
A tételek összeállítása és a pontozási rendszer nemcsak az oktatási folyamatokat alakítja, hanem a diákok továbbtanulási lehetőségeit is befolyásolja. Éppen ezért az RMDSZ Nőszervezetének Országos Küldöttgyűlése felvállalta, hogy a következő időszakban az új oktatási államtitkárral, Kovács Irén Erzsébettel, továbbá a parlamenti képviselettel, valamint az RMPSZ-szel együttműködve megoldást keres azokra a hiányosságokra, amelyek az oktatási tárca szintjén és helyi szinten is orvosolhatók.
„Jogos a szülők és a pedagógusok felháborodása. Meg kell akadályoznunk, hogy megismétlődhessen az a rendkívül súlyos helyzet, amelyet az elmúlt években sokadszorra tapasztalunk, hogy a nyolcadikos anyanyelvi képességvizsga nagy vitát kavaró tételei és javítási módozatai,
illetve eltántorítsák az anyanyelvű oktatásban való részvételtől a felnövekvő generációk bármilyen kis részét” – fogalmazták meg a tanácskozás résztvevői.
A nyolcadikosok magyar nyelv és irodalom tétele két feladatsorból állt, az egyik Gyurkovics Tibor Tükröm, tükröm, mondd meg nékem című irodalmi szövegének kapcsán mért irodalomelméleti és nyelvtani tudáselemeket, szövegértési készségeket, a második egy nem irodalmi szöveg volt, és szövegértési, szövegalkotási feladatokat tartalmazott.
Szakács Mátyási Tímea marosvásárhelyi magyar szakos tanárt kérdeztük a tételekről, illetve azok hiányosságairól. „A legnagyobb probléma az volt, hogy hibás és merev volt a javítókulcs. Például a nyelvtani részben szerepelt egy olyan kérdés, hogy keressen a diák az első három mondatból egy olyan szót, amely a szótő+képző+rag szerkezetnek felel meg. A javítókulcsban pedig a „törülközővel” jelent meg lehetséges válaszként. Ez egészen biztosan nem felel meg a szótő+képző+rag szerkezetnek. Azt sem tartom helyesnek, hogy a megadott szerkezetű szavakat csak az első három mondatból volt szabad a diáknak kiírnia. Miért?
de a javítókulcs szerint egyetlen helyes megoldásra kellett rákeresniük” – fogalmazott lapunknak a pedagógus, aki maga is javított dolgozatokat. Mint mondta, volt olyan tanár, aki nem adott részpontokat, mereven ragaszkodott a javítókulcshoz, ő viszont
Váradi Izabella nagybányai magyar szakos tanár, a helyi Németh László Gimnázium igazgatója, aki 2010–2012 között tanácsosként is dolgozott az oktatási minisztériumban, saját blogjában részletesen kifejti, hogy miért is okozott ekkora felháborodást a tételsor.
Eredmények. Összhangban vannak az elvártakkal? Illusztráció
„Az idei nyolcadikos záróvizsga magyar nyelv és irodalom tétele kapcsán ismét felmerül a sokéves gyanú: úgy néz ki, jó tétel nincs. Nincs olyan, ami diáknak, tanárnak, szülőnek, szakmának egyaránt megfelelne, ami könnyű, az nem mér, ami mér, az nem azt méri, amit tanítanak, s amit tanítanak, azt nem méri senki. Pedig jó tételt írni nem lenne nagy művészet” – írja Váradi Izabella. Tételekre bontva fejti ki a javítókulcs hiányosságait, és az ezzel járó következményeket. „Az az alapvető elvárás, hogy egy kérdés egyetlen itemet tartalmazzon, valahol az úton elveszett. Az olyan kérdések, mint a Melyik műnembe tartozik a fenti szöveg? Állításod indokold három sajátosság megnevezésével! vagy az Igaz vagy hamis? Írj a vizsgalapra „I” betűt az igaznak tartott mondat betűjele mellé, „H” betűt a hamis mellé! Amelyet hamisnak véltél, tedd igazzá a szövegnek megfelelően! egészen biztosan egynél több itemet tartalmaznak, utóbbi indokolatlanul, fölöslegesen túlbonyolított, homályos megfogalmazás, melyet a jó diákok többsége se ért, nem visz végig, s ezáltal pontokat veszít”. Mint írja,
tartalmaz ugyan néhány olyan feladatot a második tétel, amelyből kiderül, hogy a diák tud információkat kiírni a szövegből, és az is, hogy fogalma sincs, mi a különbség például a vád és a per között, ám igazán a vélemény megfogalmazásakor derül ki, hogy a többségnek komoly szövegértési problémái vannak, ezt azonban a tétel nem pontozza – olvasható a pedagógus blogjában.
Hiába keresgéltünk hazai közoktatási tudásszintméréseket, eredmények kiértékelését, javaslatokat ezzel kapcsolatban, szinte sehol sem foglalkoznak ezzel érdemben, tanulmányokat sem lehet találni ebben a témában. A diákok tudásszintmérése tehát olyan fontos része a hazai oktatásnak, amelyre többet kellene figyelni, és több szakembert bevonni a tételek kidolgozásába.
Óraátállítás vár ránk ismét vasárnap hajnalban, ezúttal egy körrel visszafelé tekerjük a nagy mánusokat. Bár évek óta rebesgetik, hogy megszabadulunk bioritmusunk ily módon történő felforgatásától, úgy tűnik, ez még jövőben sem esedékes.
Tizenhat évesen az 1956-os forradalomban harcolt, pénteken rendkívüli történelemórán mutatta be az eseményeket a Corvin-közi pesti srác, Varga János. Történetüket Kolozsváron és Székelykeresztúron is sok diákkal ismertette meg.
Az idei első félévben 2311 ember szenvedett munkabalesetet Romániában, 11,6 százalékkal kevesebben, mint 2023 azonos időszakában. Az áldozatok közül 43-an vesztették életüket, 34,8 százalékkal kevesebben, mint az előző év első hat hónapjában.
Az ország legalacsonyabb hőmérsékletét mérték Csíkszeredában szombatra virradóan az Országos Meteorológiai Szolgálat adatai szerint.
Első alkalommal végeztek prosztatarákos férfiaknál prosztatektómiás műtéteket a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházban – adja hírül az egészségügyi intézmény.
A belföldi vasúti személy- és teherforgalom 81 vonatjáratának kell majd összesen 4860 percet vesztegelnie a vasárnap hajnali óraátállításkor – tájékoztatott szombaton a Román Vasúttársaság (CFR).
A magánszektorban megjelenő álláshirdetésekkel kapcsolatos legfontosabb tudnivalókat foglalta össze Fazakas László ügyvéd lapcsaládunk munkaközvetítő portálján, a Jóálláson induló új cikksorozat első részében.
Elkezdődött a balavásári körforgalom építése a Marosvásárhelyt, Szovátát, Segesvárt és Dicsőszentmártont összekötő útkereszteződésben, forgalomkorlátozásokra kell számítani az érintett útszakaszon.
Összehangolt hatósági akció zajlott Maros megyében a pénteki nap folyamán a falopások megfékezésének érdekében. Nyolc személyt előállítottak.
szóljon hozzá!