Fontos, hogy időben felismerjék a problémát és segítséget kérjenek
Fotó: Barabás Ákos
Segítséget kérni nem szégyen, sőt szükséges. A Hargita megyei lelkisegély-szolgálathoz már több mint egy évtizede fordulnak azok, akik úgy érzik, egyedül nem tudnak megküzdeni a mindennapok gondjaival. A párkapcsolati dilemmák, munkahelyi gondok, túlhajszoltság mellett tavaly a külföldről visszatelepültek beilleszkedésének nehézségével is felkeresték a segélyszolgálatot.
2018. január 05., 11:302018. január 05., 11:30
Karácsony jellemzően családi ünnep, ami azonban nem mindenkinek társul a szeretet ünnepével, hanem sokak számára éppen ellenkezőleg, a gyerekkori traumákat hozza elő. Hasonlóképpen a szilveszter, amit általában szeretteinkkel vagy barátainkkal töltünk, sokaknak a magányt jelenti – a téli ünnepekkel járó többnapos pihenés, tétlenség is fokozza a haszontalanság érzését. Ilyenkor sokan keresik fel a lelkisegély-szolgálatot,
Aztán amikor januárban újra beindul az élet, kissé megkönnyebbülnek, visszarázódnak a mindennapokba – közölte Simó Irma pszichológus, az Áradat Egyesület szakmai vezetője.
Tizenkét éve jött létre Hargita megyében az Áradat Egyesület, azzal a céllal, hogy segítséget, lelki támaszt nyújtson azoknak, akik nehezen vagy egyáltalán nem tudnak megküzdeni mindennapi gondjaikkal. A lelkisegély-szolgálat megelőző jellegű – hangsúlyozta Simó Irma –, lényege, hogy az érintettek időben felismerjék a problémát és segítséget kérjenek, mielőtt akkora lenne a baj, hogy pszichiátriai ellátásra, gyógyszeres kezelésre szorulnának. Kiemelte, hogy
Míg régen nem volt ritka az olyan betelefonáló, aki kétségbeesésében már az öngyilkosságot fontolgatta, ez az utóbbi időben teljesen megszűnt. Valószínűleg annak is köszönhetően, hogy míg a kezdeti periódusban csak telefonos szolgálatot teljesítettek, a terápiás csoportok, szakmai fórumok létrejöttével most már lehetőség van a személyes kapcsolatra, ugyanakkor sok településen újraalakultak a nőegyletek, ahol kibeszélhetik gondjaikat.
– jegyezte meg a pszichológus. Telefonon többnyire a vidékiek keresik fel őket, akiknek közelében nem működik terápiás csoport, a városokban élők általában személyesen jelentkeznek. Telefonon még a más régiókban élők hívják, akiknek ily módon csak időlegesen segíthetnek, azonban partnerszervezetekhez irányítják őket, személyes találkozásra.
A szolgálathoz fordulók többsége 26 és 50 év közötti, férfiak és nők, vidékiek és városiak egyformán.
Mivel mind otthon, mind a munkahelyen és a társadalomban nagyok az elvárások, nem marad idő a pihenésre, önmagukra, ami szorongáshoz vezet. „A nagyon tudatosan élőknek is gondot jelent az időbeosztás. Az élet gyakran hoz olyan váratlan helyzeteket, amelyek túlterheltséghez vezetnek” – sorolta tapasztalatait a szakember. Hozzátette, a férfiak gyakran elmagányosodnak, elszigetelődnek, nem tudnak feldolgozni egy betegséget vagy halálesetet. Ugyanakkor
Némelyüknél szerelmi háromszög okoz dilemmát, nem tudnak dönteni a maradás és az újrakezdés között. Kevesebben ugyan, de az 50 feletti korosztályból is kerülnek ki segélykérők. Sok nőnek ekkor lesz elege a több évtizedes házastársi bántalmazásból, és kétségbeesik, hibáztatja magát, amiért túl sokáig várt, nincs hova mennie. „Meghallgatjuk, de nem biztathatunk senkit, hogy költözzön el, a megoldást neki kell megtalálnia” – mondta a pszichológus.
A korábbi évekhez képest tavaly változást jelentett, hogy külföldön munkát vállaló fiatalok is fordultak az egyesülethez, segítséget kérve otthon magára maradt szülőjük számára. „Ezek a fiatalok aggódnak szüleikért. Ők nyitottabbak, operatívabban lépnek fel, felhívnak minket, és megbeszélik a terápiát az itthon maradtnak, aki ennek eredményeként személyesen felkeres minket” – magyarázta Simó Irma. Emellett
nehéz visszailleszkedniük, munkát találniuk, és az egyesülethez fordulnak tanácsadásért.
Elérhetőség
Az egyesület diszpécserszolgálata hétfőtől péntekig este hét és tizenegy óra között hívható a 0754–800808-as vagy a 0723–800808-as telefonszámon, ugyanakkor a hallgatlak.ro és az aradat.ro honlapokon, valamint a Facebook közösségi oldalon is elérhetők a szervezet munkatársai.
A Codex Régizene Együttes A tudós macskája című műsorát tekintheti meg a sepsiszentgyörgyi közönség október 24-én, csütörtökön 19 órától. A koncertre a Székely Nemzeti Múzeum Bartók Béla termében kerül sor.
Ünnepélyes keretek között tette le a hivatali esküt az ötödik mandátumát kezdő Antal Árpád polgármester, valamint a júniusi választások nyomán mandátumot nyert képviselő-testületi tagok a sepsiszentgyörgyi önkormányzat hétfői alakuló ülésén.
Hétfőtől jelentkezhetnek az érettségi vizsga előtt álló diákok a románnyelv-felkészítőre, amelyet idén az új menetrendhez igazítva novemberben indít újra a háromszéki RMDSZ és a Communitas Alapítvány. A tanfolyamok három városban fognak zajlani.
Idényzáró fogathajtó- és rönkhúzóversenyre hívják szombaton Gyergyószentmiklósra a lovas események iránt érdeklődőket. A rendezvényt a múlt héten elhunyt Potápi Árpád János emlékének szentelik.
A betétdíjas visszaváltási rendszerben (SGR) továbbra is több mint 20 probléma vár megoldásra, köztük az, hogy az automaták nem működnek, vagy a zsákokat nem gyűjtik be időben – jelentette ki Bogdan Balanişcu környezetvédelmi államtitkár
I.M.P. Harghita. Ki emlékszik még erre? Én is nehezen, hát még a fiatalabbak. Pedig az idősebbek habozás nélkül rávágják: Azt jelenti friss kenyér, avagy Harmopan.
A Feltöltő Egyesület idén is neves előadókat hív Gyergyószentmiklósra. Az előadások célja olyan témák feldolgozása, amelyek segítenek a mindennapi kihívások kezelésében és az életminőség javításában.
Lerakta a hivatali esküt Szakács-Paál István polgármester és tizenöt képviselő-testületi tag a székelyudvarhelyi önkormányzat hétfői alakulóülésén. Az új városvezető a jó ötletek felkarolását, együttműködést és munkát ígért.
szóljon hozzá!