Továbbra is kelendő az ócskavas. Más megyékből utaznak Csíkszentdomokosra a felvásárlók. Képünk illusztráció
Fotó: Gábos Albin
Magas fertőzésszámmal rendelkező megyékből érkeznek ócskavas-felvásárlók egyre gyakrabban Csíkszentdomokosra. A házalók az egészségügyi mellett biztonsági kockázatot is jelentenek, és noha a helyi polgárőrség, illetve a rendőrég is rendszeresen fellép ellenük, mégis mindig visszatérnek.
2020. május 05., 08:572020. május 05., 08:57
Egyre gyakrabban tűnnek fel más megyékből érkező ócskavas-felvásárlók Csíkszentdomokoson, akik házról házra járva jelentős fertőzésveszélynek teszik ki a község lakosságát. A kockázat csökkentése érdekében a helyi polgárőrség felszólította a lakókat, hogy ne engedjék be otthonaikba a házalókat, és
A házalók évek óta gondot jelentenek a település számára, az is előfordult már, hogy meglopták az egyedül élő időseket – tudtuk meg a csíkszentdomokosi polgárőrség vezetőjétől, Máthé Sándortól. Elmondása szerint a koronavírus-világjárvány hazai megjelenése után a gyorsan eszközölt szigorításoknak köszönhetően egy ideig távol maradtak a településtől, az elmúlt napokban azonban ismét egyre gyakrabban tűnnek fel ócskavas-felvásárlók. A jelenség a jelenlegi helyzetben azért is aggasztó, mert többségében
„Házról házra járnak, és aprópénzért összegyűjtik az emberektől az ócskavasat. Kockázatos, hogy beengedik őket az udvaraikra és érintkeznek velük, ezért is tettük közzé a felhívást. Ha már Hargita megye ilyen jól áll a fertőzöttek alacsony száma tekintetében, ezt az állapotot meg is kellene őrizni” – hangsúlyozta Máthé. Hozzátette, a jelenség megfékezése érdekében rendszeresen ellenőrzéseket tartanak.
A felvásárlóknak a tevékenységük szabályos keretek között történő lebonyolítása érdekében ki kellene fizetniük egy 50 lej értékű díjat az önkormányzatnál, ezt azonban az esetek túlnyomó többségében elmulasztják. Ennek hiányában a polgárőrség felszólíthatja őket, hogy hagyják el a települést, és gyakran a rendőrség segítségét is kérik. „A gond az, hogy
– nehezményezte Máthé. Arra is kitért, további problémát jelent, hogy a házalók néha csak álcának használják az ócskavas-felvásárlást, miközben valójában „felmérik a terepet”: megfigyelik, kik laknak egyedül, milyen értékeik vannak, majd éjszaka visszatérnek és ellopják ezeket. Többször történt már hasonló eset az elmúlt években a településen, például szerszámokat loptak el, és
A más megyékből érkező házalók a legtöbb esetben szabálytalanul lépnek a megyébe, és pénzbírságra számíthatnak – szögezte le érdeklődésünkre Gheorghe Filip, a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság szóvivője. Mint mondta, minden eset más, de általánosan elmondható, hogy ezekben az esetekben nem elegendő a lakhely elhagyásakor szükséges egyéni felelősségvállalási nyilatkozat kitöltése.
A szóvivő azt is elárulta, hogy az elmúlt időszakban a megye több pontján is pénzbírságokat róttak ki ócskavas-felvásárlóknak, például Csíkszentdomokoson. A továbbiakban is bírságolni fognak minden olyan esetben, amikor az illető nem tudja megindokolni a lakhely elhagyását sem munkáltatói, sem egyéni felelősségvállalási nyilatkozattal. Ebben a lakosság segítségét is kérik, mivel csak akkor tudnak közbelépni, ha tetten érik és azonosítják őket. Ezért bárki, aki illetéktelen személyeket észlel a megyében, tárcsázza a 112-es egységes segélyhívószámot.
Az 1944-es átállásról tartott előadást Benkő Levente történész. Előadása fókuszában a magyarellenes intézkedések és megszólalások kaptak hangot, illetve a székelyföldi foglyok sorsát ismertette.
Erdei iskolát hoznának létre, ahol a természet szeretetére nevelhetik a gyerekeket, ezért is szervezte meg a Szentegyházi Közbirtokossági Egyesület és a Szentegyházi Nagycsaládosok Egyesülete a Kárpát-medencei Erdőpedagógiai Konferenciát és Szemlét.
A rendszerváltozás utáni, még mindig zavaros időkben foglalta el a székelyudvarhelyi polgármesteri széket Szász Jenő. Szakács-Paál Istvánnak már könnyebb a dolga – igaz, neki az elmúlt nyolc évnyi karantént kell feloldania.
Búcsút és jubileumi ünnepséget tartottak a gyimesfelsőloki Árpád-házi Szent Erzsébet Római Katolikus Gimnáziumnál. Az iskola védőszentjének ünnepére gyűltek össze a tanintézmény kápolnájában, ahol visszatekintettek az elmúlt 30 esztendőre.
Bicska, valamint kábítószer birtoklása miatt vettek őrizetbe két férfit Csíkszeredában szombaton. A Hargita megyei rendőrség egy átfogó akció során mintegy háromszáz személyt ellenőrzött, 5 bűncselekményt, és 19 kihágást állapított meg.
A Hargita megyei települések fejlesztésére 2,7 millió lej jut a hatszázalékos adóvisszaosztásból. Az összeg szétosztásáról a megyei tanácstestület rendkívüli ülésén szavazott november 15-én, pénteken.
Miért nincs túljelentkezés az orvosi rezidensvizsgákon és miért éri meg a háziorvosi szakosodást választani – többek között erről is beszélgettünk Vass Levente egészségügyi szakemberrel a vasárnap tartandó rezidensvizsga kapcsán.
Rászoruló családok számára tart jótékonysági gyűjtést a Csíkszeredai Vöröskereszt Kis Cipő elnevezéssel november 23-án és 24-én Szabadság-téren és a Csíki NEST pláza területén.
Erősen irritáló hatású vegyszert tartalmazó palackokat dobott valaki a szelektív hulladékba, emiatt le kellett állítani a munkafolyamatot a lécfalvi hulladéklerakóban. A sepsiszentgyörgyi köztisztasági vállalat nagyobb elővigyázatosságra int.
1 hozzászólás