Ugyan egyelőre még hiányos a lombsétány és a csillagvizsgáló Székelyudvarhelyen, már látszik a projekt kivitelezésének vége, és várhatóan augusztusra be is fejezik – tudtuk meg a helyszínen tartott csütörtöki sajtótájékoztatón.
2024. március 14., 17:342024. március 14., 17:34
2024. március 14., 17:402024. március 14., 17:40
Fotó: László Ildikó
Ugyan egyelőre még hiányos a lombsétány és a csillagvizsgáló Székelyudvarhelyen, már látszik a projekt kivitelezésének vége, és várhatóan augusztusra be is fejezik – tudtuk meg a helyszínen tartott csütörtöki sajtótájékoztatón.
2024. március 14., 17:342024. március 14., 17:34
2024. március 14., 17:402024. március 14., 17:40
Lombsétány is épül a székelyudvarhelyi csillagvizsgáló közelében, amely tanösvényként is fog szolgálni, várhatóan nyár végén már használatba is vehetik a székelyudvarhelyiek a szabadidős területet.
Az elhanyagolt városi területek rehabilitációját és új zöldövezetek létrehozását támogató Regionális Operatív Program keretében pályázta meg a város a csillagvizsgáló környékének átalakítását. A csereháti városrészen így
– ismertette Gálfi Árpád székelyudvarhelyi polgármester a sajtótájékoztatón.
Fotó: László Ildikó
Mint ismeretes, a pályázat nem tartalmazta a csillagvizsgáló épületének felújítási költségeit, ezt az önkormányzat saját forrásból finanszírozza. Gálfi szerint még akkor is érdemes volt belevágni, ha első perctől tudták, az épület költségei nem elszámolhatók, és tulajdonképpen a város forrásaiból kell biztosítani azt.
A lombsétány – amelyhez kéthektáros területet hasznosítanak – a projekt kétharmad részét, míg a csillagvizsgáló egyharmad részt teszi ki.
Fotó: László Ildikó
Utóbbi kapcsán Lőrinc Árpád, a városháza munkatársa is kiemelte, elengedhetetlen eleme a szabadidős és oktatói tevékenységeknek. Lőrinc a munkafolyamatról elmondta, kezdetekben a sétány megtervezése és kivitelezése egyaránt fejtörést okozott, hiszen
A kivitelezés jelenleg 56 százaléka megtörtént, és várhatóan augusztusra készülnek el – szögezte le. Ezt követően adják át „gazdájának”, azaz a Városi Könyvtárnak.
Fotó: László Ildikó
A csillagvizsgáló és környezetének újjászületését Péter Attila székelyudvarhelyi tanár is szerette volna megvalósítani, ám elmaradt, halálával ugyanis a projekt lecsendesült. Viszont már akkor is jól látszott, hogy többek között a fényszennyezés, a környék épületei miatt nem tölthette be eredeti funkcióját a létesítmény, ezért szükség volt az újragondolásra:
– tudtuk meg Szőcs Endrétől, a Székelyudvarhelyi Városi Könyvtár igazgatójától. Mivel a létesítmény a munkálatok befejeztével a könyvtár ügyvezetésébe kerül, az ő véleményüket, meglátásaikat is számításba vették a tervezéskor. Az épületet és a tereket úgy próbálták kialakítani, hogy felnőttek és gyerekek, a tudomány iránt érdeklődők és arra kevésbé fogékonyak is egyaránt hasznosan tudjanak időt tölteni, ha ide látogatnak – részletezte az igazgató.
Fotó: László Ildikó
A pályázatban szerepelt egy tanösvény kialakítása is: a csereháti különbözni fog a Budvárra és a Szarkakőre vezetőktől, ugyanis itt a lombsétány fogja betölteni ennek szerepét, oly módon, hogy
Emellett kultúrtörténeti anyagokkal is kiegészítik az építményt, alkalmazva a modern technikát, hiszen telefonos applikáción keresztül lehet majd részletesen olvasni és tanulni a környékről. Terveik szerint először ötvenöt táblát helyeznek ki, amelyek segítségével megismerhetjük a körülvevő természetet, továbbá olyan székelyudvarhelyieket is, akik a városban maradandót alkottak – részletezte Szőcs.
Fotó: László Ildikó
Fotó: László Ildikó
Fotó: László Ildikó
Fotó: László Ildikó
Az emlékezés felelőssége mindannyiunké, hiszen csak akkor lehetünk méltóak az ’56-os hősök örökségéhez, ha továbbvisszük a szabadság eszméjét és a nemzeti összetartozás ügyét – hangzott el szerda este Székelykeresztúron.
Többszázan vonultak fel fáklyákkal Székelyudvarhely központjában szerdán este, az 1956-os forradalom áldozataira és eredményeire emlékezve. A felszólalók az összetartás, értékeink megőrzésének fontosságát hangsúlyozták.
Ha a délelőtti sepsiszentgyörgyi megemlékezéseken még csupán maroknyi ember vett részt, a városi önkormányzat által szervezett esti ünnepségen már közel kétszázan rótták le tiszteletüket az '56-os forradalom hősei előtt.
„Magyarország alkotmánya is rögzíti, mai szabadságunk 1956-os forradalmunkból sarjad ki. 1956 öröksége pedig segít bennünket évszázados megmaradásunkban” – fogalmazott Gulyás Gergely miniszter szerdán este Csíkszeredában.
Gyergyószentmiklóson szerdán a római katolikus temetőben lévő 1956-os emlékműnél zajlott az ünnepség, ahol a forradalom hősei, mártírjai előtt hajtott fejet a kisszámú résztvevő közönség. Felvetődött: van-e szabadság ma?
Égő fáklyákkal vonultak az 1956-os megemlékezésre a marosvásárhelyi magyarok szerdán délután, így is tisztelegve azok emléke előtt, akik életüket adták a szabadságért.
A művészetterápia eszközeivel fordulnak a különleges igényű gyerekekhez az ART-JOY – Művészetterápia a különleges igényű gyerekek számára projekt keretében. Ebbe bárki betekinthet csütörtökön 10 órától az Alpha Transilvana Alapítvány székhelyén.
Ünnepi műsorral tisztelegtek a meghurcoltak előtt az erdővidéki fiatalok, és azok is, akiket nem kell emlékeztetni a kommunizmus sötét éveire. Kelemen Csongor egykori politikai fogoly jelenlétében emlékeztek 1956-ra Baróton.
A vízhálózat mosási és fertőtlenítési munkálatai miatt a nyárádszeredai önkormányzat felhívja a lakosság figyelmét, hogy csak háztartási célokra használják a vizet csütörtökön.
Egyesek belehaltak a szabadságszeretetbe: emlékük előtt tisztelegve koszorúztak szerdán délben a sepsiszentgyörgyi önkormányzat képviselői a volt politikai foglyokkal együtt, este pedig az 56-os emlékparkban tartanak hosszabb megemlékezést.
szóljon hozzá!