Klaus Iohannis államfőn nem múlott az intézkedéscsomag
Fotó: Presidency
Kihirdette csütörtökön Klaus Iohannis államfő a Románia hosszú távú pénzügyi fenntarthatóságát szolgáló intézkedésekről szóló törvényt – közölte az Elnöki Hivatal.
2023. október 26., 18:462023. október 26., 18:46
Az intézkedéscsomagért a kormány felelősséget vállalt a parlamentben szeptember 26-án. Marcel Ciolacu miniszterelnök akkor kijelentette, az adóügyi és költségvetési intézkedésekről szóló jogszabály célja a közpénzek pazarlásának csökkentése, illetve hogy
Hozzátette, a kormánynak az a szándéka, hogy felszámolja a „kettős mércét”, a közszférában alkalmazott privilégiumokat, a versenyszféra egyes szereplőivel való kivételezést és az adócsalással megvalósított haszonszerzést.
„Az egész rendszert igazságos és méltányos alapokra kell helyeznünk mindazok számára, akik dolgoznak, függetlenül attól, hogy hol dolgoznak: a közszférában vagy a versenyszférában!” – fogalmazott.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR), a Jobboldal Ereje és a Nemzeti Liberális Párt (PNL) frakcióinak két tagja szeptember 29-én megtámadta a törvényt az alkotmánybíróságon, a testület azonban október 18-án elutasította a beadványukat.
Marian Enache alkotmánybírósági elnök azt nyilatkozta, a deficitcsökkentő intézkedésekről szóló törvény elfogadtatásának eljárása, azaz a parlament előtti kormányzati felelősségvállalás
A bírák megállapították, hogy a parlament nem lépte túl a mérlegelési jogkörét a pénzügyi és adóügyi kérdésekben a normakontroll kérelmezői által kifogásolt törvénycikkek elfogadásakor – részletezte a testület elnöke, amelyről az Agerpres hírügynökség is beszámolt.
A '89-es forradalom óta először fordul elő, hogy a „rendszerpártoknak”, a Nemzeti Liberális Pártnak (PNL) és a Szociáldemokrata Pártnak (PSD) nincs képviselőjük az elnökválasztás második fordulójában – jelentette ki Elena Lasconi.
Călin Georgescu független elnökjelölt hétfőn kijelentette, hogy az őt ért „vádakkal” ellentétben nincsenek szélsőséges nézetei, ő csupán „egy román, aki szereti a hazáját”.
November 25-én, a nők elleni erőszak megszüntetésének napján a csíkszeredai önkormányzat is csatlakozik azokhoz a közintézményekhez, amelyek a bántalmazott nőkkel, lányokkal való szolidaritás jegyében cselekvésre szólítanak fel.
A Háromszéki Közösségi Alapítvány (HKA) újra meghirdette rendkívül népszerű Nem térkép e táj! programját, melynek keretében iskolai osztályok honismereti kirándulások anyagi fedezetére pályázhatnak.
Elismeri, támogatja és gondozza a fogyatékkal élők művészetét a sepsiszentgyörgyi Írisz ház, amely idén 14. alkalommal hirdette meg az Outsider Art című pályázatát. Az alkotóknak az irgalmas szamaritánus történetéből kell inspirálódniuk.
Kelemen Hunor szerint az RMDSZ december 2-án jelenti be, kit támogat az elnökválasztás második fordulójában, jelenleg ugyanis a december 1-jei parlamenti választás jelenti a prioritást a szövetség számára.
Lemondott a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöki tisztségéből Nicolae Ciucă, a párt államfőjelöltje.
Az Állandó Választási Hatóság (AEP) honlapján közzétett adatok szerint lezárult a szavazókörzetek szavazatszámlálási jegyzőkönyveinek összesítése.
Országszinten arányaiban Csíkszeredában élt a legtöbb magyar szavazati jogával – osztotta meg a sajtóval az államelnöki választás első fordulójának statisztikáit Borboly Csaba, az RMDSZ Csíki Területi Szervezetének elnöke.
Azok szavazatára is szükség lesz vasárnap, akik távol maradtak az elnökválasztás első fordulójától – hangsúlyozza Barti Tihamér, az RMDSZ Gyergyó területi szervezetének elnöke. Szerinte a parlamenti választásokon kulcsfontosságú a magas magyar részvétel.
szóljon hozzá!