Jelenleg több mint 1600 roma lakik a sepsiszentgyörgyi Őrkőn
Fotó: Sepsiszentgyörgy Önkormányzata
Bár a hivatalos mérésekben, adatsorokban nem tükröződik, a valóságban egyre növekszik a romák száma Székelyföldön is. A Sepsiszentgyörgyön megszervezett Kettős kisebbségben című szakmai konferencián a Hargita, illetve a Kovászna megyei romák helyzete került középpontba.
2023. december 16., 12:382023. december 16., 12:38
2023. december 16., 14:382023. december 16., 14:38
Az egynapos konferecián az istentiszteleten és kulturális előadásokon túl szakértők is beszámoltak a romák jelenlegi helyzetről, többek között a Székelyföldön fennálló körülményekről is. Hargita Megye Tanácsa nemrég fogadta el a romák társadalmi befogadására vonatkozó stratégiát, amely a 2023-2027-es időszakra kitűzött célokat, cselekvési terveket tartalmazza. Kiss Tamás felidézte, hogy
A megyei önkormányzat mélyszegénység-munkacsoportjának felmérései alapján készült stratégia kapcsán a szociológus elmondta, hogy három fő problémát fogalmaztak meg, amelyek jórészt Kovászna megyére is érvényesek:
Kiss Tamás elmondta, hogy a stratégia egyik célja az egyenlő társadalmi részvétel megteremtése a különböző intézményrendszereken belül, például az oktatásban és az egészségügyben. További célok között szerepel, hogy
Ezenkívül a szociológus szerint mielőbb le kellene számolni a cselekvőképtelenséggel is.
– fogalmazott. Hozzátette, hogy nem az intézmények hiányával van gond, hanem a bennük zajló folyamatokkal, amelyekben a romák semmilyen szinten nem vesznek részt.
Ahhoz, hogy ez változzon, a cselekvési területek meghatározására és fontossági sorrendbe való helyezésére volt szükség. Eszerint leghamarabb a lakhatást kell megoldani, ugyanis Hargita megyében 130 cigánytelepet azonosítottak, amelyekből 43-at tiltott övezetként tartanak számon.
Hargita megyében negyvenhárom úgynevezett „no-go”, azaz tiltott övezetet, köztük harminckét meglehetősen leromlott állapotú, leszegényedett, megbélyegzett hipergettót azonosítottak a romák társadalmi befogadására vonatkozó stratégia kidolgozása során.
Összesen 21 olyan telep van, ahol a területek és házak adminisztrációja is szabályos, a többit a stratégiában foglalt tervek alapján nyilvántartásba szeretné helyezni a megyei önkormányzat a jövőben.
Kiss Tamás kihangsúlyozta, hogy a diszkrimináció elleni küzdelemben fontos szerepet játszik a romák politikai képviselete is, ehhez elsősorban a helyileg kellene ösztönözni a romákat a közéleti részvételre, továbbá
Sőt, ugyanilyen fontos a láthatóság tekintetében az, hogy a romák segítséget és ösztönzést kapjanak a civil szervezetek létrehozásához a saját közösségeiken belül is, és hogy ez az önkormányzatok által is támogatást kapjon.
Kiss Tamás kihangsúlyozta: a többség felelőssége is a romák hátrányos helyzete
Fotó: Farkas Orsolya
A kutató ismertette, hogy Hargita megyében Székelykeresztúron tartják számon a legtöbb romát, a lakosság 25 százalékát teszik ki. Kiss Tamás kiemelte, hogy
Kovászna megyében elsősorban a Sepsiszentgyörgyről leszakadt negyedét, Őrkőt lakja a legtöbb roma.
Rámutatott, hogy nem csak a székelyeknek, hanem a romáknak is van történelme, amely az alávetettségről és megbélyegzésről szól. Kiss Tamás szerint ezzel szembesülnie kell a többségnek is, el kell fogadnia az „elkövető” szerepet. Állítja, hogy
Sólyom Andrea szociológus szerint az egyik javításra szoruló terület az az egészségügyi ellátás, a másik pedig kétségtelenül az oktatás. Tudomásra hozta, hogy Hargita megyében körülbelül 3500 roma diák van, nagy részük általános iskolás.
Kiemelte, hogy a városokban nagyon nagy mértékű a szegregáció, tehát a városi iskolákból legfeljebb egy vagy kettő van, ahova roma gyerekek is járnak, a többiben egyáltalán nincsenek. Sőt, falun is előfordul, hogy a magyar szülők gyermekeiket átviszik egy másik, úgynevezett roma-mentes iskolába, ezzel pedig egyre inkább elszigetelődnek az integrált oktatástól.
A kutató elmondta, hogy a legnagyobb gondot az iskolák felszereltége és a tanárok felkészültsége jelenti. Míg a magyar iskolák háromnegyedében van számítógépes és internetes ellátás, addig a roma iskolák fele van ellátva. Sólyom Andrea hozzátette, hogy ezzel együtt az egyes és kettes fokozattal rendelkező tanárok száma is határozottan kevesebb ezekben a tanintézményekben, legtöbben csak véglegesítő vizsgával tanítanak.
A felmérés bebizonyította, hogy az iskolák korai elhagyása is rendkívül aggasztó, ezért a stratégia szerint első körben mindenképpen fel kellene térképezni azokat a családokat, ahol ez problémát jelent.
– részletezte. A javaslatok között szerepel a meleg ebéd program hatékonyabb és széleskörűbb alkalmazása, de a délutáni oktatási programok is sokat segítenének. Hargita megyében csak hat oktatási mediátor létezik, viszont minden olyan iskolában szükség lenne rájuk, ahol a romák aránya meghaladja a 15 százalékot. További javaslat az ösztöndíj-program és a pályaorientációs tanácsadás létrehozása, valamint a szakiskolák erősítése.
Makkai Péter és Dima Mihály beszélt a Kovászna megyében elért eredményekről
Fotó: Farkas Orsolya
Kovászna megyében az elmúlt egy évben intenzíven dolgozott együtt a munkaügyi és szociális védelmi tárca államtitkára Makkai Péter, és az Erdélyi Roma Testvériség Egyesület (ERTE) elnöke, Dima Mihály. Az államtitkár, aki egyben református lelkész és a Diakónia Kersztyén Alapítvány egyik vezetője is, hangsúlyozta, hogy a Caritassal, a Máltai Szeretetszolgálattal tevékenykedenk.
Az elmúlt időkben lelkész-továbbképző tevékenységet is indítottak, amibe bevontak összesen 15-16 mediátort és polgármestert, emellett lelkészek is részt vettek rajta. Mentorprogramokat és nyári táborokat is szerveztek, ugyanakkor a bántalmazott édesanyák mellett is kiálltak. Tartottak képzést pedagógusoknak, sőt, a diákokat is átsegítették az iskolai évek kritikusabb pontjain, így az 4. osztályból 5.-be készülőket, illetve a 8. osztályból 9.-be felvételizőket.
17 különböző településről 550 gyerek vesz részt a délutáni oktatásban, akik 420 tanácsadást kaptak ebben a tanévben eddig. Makkai Péter szerint érdemes odafigyelni időben a gyerekekre, ugyanis a szeptemberi felmérés szerint 280 „tűnt el” Kovászna megyében az elemi iskola befejezése után. Hozzátette, hogy a mediátorokra még mindig szükség van, ezért elkezdenek dolgozni az újabb közvetítők bevonásán.
Újabb bemutatóval jelentkezik a kézdivásárhelyi Udvartér Színház, miközben korábbi előadások is műsoron maradnak. Emellett kiszállásokban sem lesz hiány.
Egy teherautó és egy személyautó ütközött össze Gernyeszegen vasárnap délután, a személyautóban utazó négy személy a helyszínen életét vesztette.
Egy kiskorú lány néhány hónapos kislányával önként távozott a marosvásárhelyi Materna anyaotthonból. Vasárnap délután megtalálták.
Kovászna, Hargita, Maros és Kolozs megyéből 222 óvodai csoport és iskolai osztály nevezett be a sepsiszentgyörgyi L.A.B. Életmentő Kupakok Egyesület által meghirdetett idei kupakgyűjtő versenybe az október 31-ei határidőig. De mi ennek a célja?
Pál István Szalonna és Bandája négyállomásos turnéra érkezik Erdélybe. A székelyudvarhelyi, marosvásárhelyi, sepsiszentgyörgyi és temesvári közönség örülhet idén ősszel zenéjüknek.
Noha a kriptovalutáknak, mint elektronikus fizetőeszközöknek, nincs se fény-, se árnyoldaluk, a velük való tranzakciók bizony lehetnek nagy sikertörténetek és nagy bukások is. „Kriptosztorikat” hallgattunk Sebestyén Gézától az MCC előadásán.
Megközelítőleg hat hektárnyi területen égett a száraz aljnövényzet Gyergyóalfalu környékén, a tűzoltók nagy erőkkel dolgoztak a lángok megfékezésén, este 8 óra előttre sikerült eloltani.
Újból elmerülhetünk a Dűne-univerzumban, folytatódik 2021 egyik legjobb animációs sorozata, Eddie Redmayne egy lenyomozhatatlan bérgyilkos bőrébe bújik, ugyanakkor megtudhatjuk, hogy van-e élet a világégést túlélőknek menedéket nyújtó silón kívül.
Két hónappal meghosszabbították a Divat és dualizmus nevet viselő kiállítást a székelyudvarhelyi Haáz Rezső Múzeumban, melynek révén magunkat is beleképzelhetjük a múltbeli Budapest társadalmának életébe.
A Maros Megyei Természettudományi Múzeum november és december folyamán minden csütörtökön csillagászati estet szervez „Nézz az égre a múzeumból” címmel.
1 hozzászólás