
Képünk illusztráció
Fotó: Tuchiluș Alex
A dolgozatok óvások utáni újrajavítását követően 1,8 százalékkal 78,2 százalékra nőtt a sikeresen érettségizők aránya. Az óvások elbírálása előtt az átmenési arány 76,4 százalékos volt – tájékoztatott pénteken az oktatási minisztérium.
2024. július 12., 14:462024. július 12., 14:46
2024. július 12., 15:402024. július 12., 15:40
Az óvások elbírálása előtti eredmények szerint a végzős diákok 76,4 százaléka vizsgázott sikeresen. Ez az arány 3,6 százalékkal nagyobb az egy évvel korábban jegyzett 72,8 százaléknál – ismerteti az Agerpres.

Közzétette hétfőn délelőtt az Oktatási Minisztérium az érettségi első eredményeit. Az óvások előtti, nem végleges átmenési arány 76,4 százalékos, 3,6 százalékkal magasabb mint az elmúlt év eredménye.
A tanügyminisztérium közölte azt is, hogy az előző két év vizsgájához képest mintegy 3 százalékkal javultak az eredmények, figyelembe véve, hogy

Noha országosan az elmúlt 15 év legnagyobb átmenési arányát sikerült elérni, Kovászna megyében a tavalyinál egy százalékkal kevesebb végzősnek sikerült átmennie. Többen érzik úgy, hogy a magyar nyelv és irodalom írásbelin szerzett jegy rontott az átlagon.
Az idén érettségizők 51 373 óvást nyújtottak be, a dolgozatok újrajavítása nyomán
A legtöbben, 21 770-en, a román nyelv és irodalom dolgozatukat óvták meg, anyanyelvből 592-en nyújtottak be óvást. A szaknak megfelelő kötelező tantárgyból írt dolgozatát 14 694 vizsgázó óvta meg, a választható tantárgyból írt dolgozatot pedig 14 317 diák.

Csíkszeredai végzősöket kérdeztünk az érettségi-eredményeikről – a többségük elégedett az elért átlagával.
Két dolgozat esetében (az egyiket román nyelv és irodalomból, a másikat matematikából írták) emberi hiba történt a platformra való feltöltéskor, ezért az óvások után ezeket újra feltöltötték és újrajavították.
Ebben a két esetben az eredeti és a végleges jegy közötti eltérés 5,4, illetve 3,55 pont.

A román érettségin mentek át a legkevesebben idén is Hargita megyében, ezért jóval országos átlag alatt van a megye érettségi átmenési aránya.
A végleges eredmények szerint az idei végzősök közül 97 066-an, a korábbi évfolyamok végzősei közül pedig 4659-en érettségiztek sikeresen az összesen 130 041 jelentkezőből. Ez 78,2 százalékos átmenési arányt jelent,
A sikeres érettségi vizsga feltétele a hatos átlag, illetve a legalább 5-ös jegy megszerzése minden vizsgatárgyból.

Az érettségin részt vett diákok 76,4 százaléka vizsgázott sikeresen – jelentette ki Ligia Deca tanügyminiszter hétfőn, a vizsgasorozat eredményeinek közzétételét követően. 39 diák minden vizsgatárgyból 10-est kapott.
Az oktatási minisztérium szerint 18 852 diák 9 és 9,49 közötti átlagot ért el, és 59-en kaptak színtízest.
A pótérettségit augusztus 8-30. között tartják idén.

Az országos átlag alatt pár százalékkal ugyan, de a Maros megyei végzősöknek több mint hetven százaléka sikeresen vizsgázott az érettségi nyáreleji fordulóján.
Egy lezuhant orosz drónt találtak a hatóságok kedden délelőtt egy Vaslui megyei településen.
Robbanás történt kedden egy tömbházlakásban az Ilfov megyei Bufteán.
Az alkotmánybíróság kedden hivatalosan is megerősítette, hogy alkotmányellenesnek nyilvánította a magánnyugdíjak kifizetését szabályozó törvénytervezetet.
Három vállalat jelezte szándékát a Lukoil orosz olaj- és gázipari óriáscég összes romániai érdekeltségeinek megvásárlására – jelentette be egy keddi sajtóeseményen Bogdan Ivan energiaügyi miniszter.
Sok magyar anyanyelvű áldozat azért nem mer segítséget kérni, mert attól tart, hogy nem tudja román nyelven elmagyarázni a problémáját. Fontos tudni, hogy a családon belüli áldozatok magyar nyelven is kaphatnak támogatást egy ingyenesen hívható számon.
A rockon belüli újszerűbb műfajoknak hódoló zenekedvelők máris hegyezhetik a fülüket. Közös, háromállomásos erélyi turnéra indul a debreceni Van és a Marosvásárhelyről dobbantó, belga Follia! együttes.
A gazdasági együttműködés bővítéséről, a schengeni csatlakozás hatásairól és a regionális biztonság kérdéseiről egyeztetett bukaresti találkozóján Szijjártó Péter magyar külgazdasági és külügyminiszter és Oana Țoiu román külügyminiszter.
Alkotmányellenesnek nyilvánította kedden az alkotmánybíróság a magánnyugdíjak kifizetését szabályozó törvénytervezetet – értesült hivatalos forrásokból az Agerpres. A tervezetet a legfelsőbb bíróság támadta meg a testületnél.
Kicsi „gyermekváros”, zenekuckó, melegedő, karácsonyváró koncert – újdonságokkal és megszokott programokkal is készül az adventi időszakra a csíkszeredai városháza. Szilveszterkor pedig lesz köztéri tűzijáték is.
Több mint 50 nőt ölt meg idén a saját férje, párja, volt társa, családtagja Romániában. Üres székeket és mécseseket helyeztek ki emlékükre kedden Csíkszereda főterén a családon belüli erőszak megfékezésére indított 16 napos kampány indítóeseményén.
szóljon hozzá!