Szolgáltatás csak az engedélyeztetés és üzemeltetési szerződés után lesz. Támogatásra várnak
Fotó: Pinti Attila
Elvégzett munkálatok költségeit kell törleszteni és a gázátadó állomás felszerelését is ki kell fizetni ahhoz, hogy az újonnan épített csíki földgázhálózat működőképessé váljon. Ehhez viszont meg kell érkeznie a várt támogatásnak.
2025. január 23., 08:262025. január 23., 08:26
Jelentős támogatásra van még szükség ahhoz, hogy a Csíkdánfalvát, Csíkmadarast, Csíkszenttamást és Csíkkarcfalvát kiszolgáló gázhálózatot üzemkész állapotba lehessen hozni és működésbe helyezni. Noha viszonylag rövid idő, mindössze nyolc hónap alatt megtörtént a csővezetékek lefektetése és a csatlakoztatások, a 2023-ban elvégzett munkálatok az előkészületek hosszúsága miatt kicsúsztak abból a határidőből, ameddig a beruházás költségeit el lehetett számolni.
Fotó: Borbély Fanni
A támogatást biztosító Nagy Infrastruktúra Operatív Program (POIM) finanszírozási időszaka ugyanis 2023 végén lezárult, viszont a négy községet, valamint Csíkszentdomokost (ahol már működik gázhálózat, de korszerűsítik) érintő projekt még nem.
amelyek biztosításához tavaly új támogatási forrást kellett keresni. Ezt a Környezetvédelmi Alap biztosítja, ahol elfogadták a pályázatot, és ősszel meg is jelent a közel 20 millió lejes támogatásról szóló kormányhatározat – tudtuk meg Bőjte Csongor Ernő csíkdánfalvi polgármestertől, a projekt felelősétől.
és erre csak az országos költségvetés elfogadása után kerülhet sor. Miután ez megtörténik, folytatódhat a tavaly leállt munkálat, a községvezető szerint a gázátadó állomás és a hálózat üzemkész állapotba hozása egy hónap alatt elvégezhető.
Fotó: Borbély Fanni
Ezt követi majd a teljes rendszer átvételezése, és el kell kezdeni a működési engedély beszerzésének folyamatát.
– mondta az elöljáró, hozzátéve, az építő nagyon jól áll, mert a támogatást tartalmazó kormányhatározat megjelenése után a munkálatok nagy részét elvégezte, csak ki kellene fizetni. A folyamat része a hálózat üzemeltetéséhez szükséges szerződés megkötése, a szolgáltatás csak ezek után kezdődhet el.
Az öt község az Európai Beruházások és Projektek Minisztériuma által meghirdetett pályázati kiíráson a minél magasabb pontszám elérése és megfelelő számú fogyasztó biztosítása érdekében társult, és el is nyerték a támogatást.
ebből 3 837 új rácsatlakozás lesz. Mivel az új fogyasztók közül 45 épület közintézmény, ez 313 háztartásnak felel meg. 86 kilométernyi vezetéket kellett építeni és gázátadó állomást telepíteni Dánfalva és Madaras számára; Karcfalvát és Szenttamást a meglévő szentdomokosi átadó fogja kiszolgálni.
Fotó: Borbély Fanni
Az Európai Unió által biztosított 47,3 millió lej értékű támogatás mellett jelentős önrészre is szükség volt ahhoz, hogy a több mint 62 millió lejes beruházás költségeit biztosítsák, ezért a községek hitelhez folyamodtak, az áfa befizetését pedig a szaktárca vállalta magára.
Szombaton elment otthonról, és nem tért vissza az a 16 éves marosvásárhelyi fiú, akit vasárnap már a rendőrséggel kerestetnek.
Amit tudtunk megmutattunk: közvetítettük élőben, beszámoltunk róla, képtörténetben meséltük el, most pedig videóban foglaljuk össze. Idén ilyen volt a szabadtéri ételszentelés Csíkszeredában. Jövőre ugyanitt, ugyanennyien?
Virágvasárnapi olajágszenteléssel és Szent Péter téri pápai áldással kísérve beszélgettünk a római Német–Magyar Kollégium spirituálisával, a csíkdánfalvi születésű Vízi Elemér atyával.
Sepsiszentgyörgyön is szabadtéren szentelték meg a húsvéti eledeleket vasárnap reggel. Az ünnepi pillanatokon több mint ezren vettek részt, köztük román ajkú hívek is.
A már jól bevált forgatókönyv szerint, békésen, fegyelmezetten zajlott le a magyar nyelvterület legnagyobb létszámú húsvéti eledelszentelése Csíkszeredában.
Ezrek részvételével tartották meg idén is a Kárpát-medence legnagyobb ételszentelését Csíkszereda főterén. Tamás József, nyugalmazott segédpüspök kiemelte: úgy üljünk asztalhoz, hogy ott magával Jézus Krisztussal találkozunk.
Csíkszeredaiak és más településekről érkezők ezrei népesítik be évek óta a Szabadság teret és környékét húsvétvasárnap reggel. Ünneplőben, katonás rendben sorakoznak fel egymás mellé, a húsvéti ételekkel megrakott kosaraikkal, hordozóikkal.
A kutatók abban többnyire egyetértenek, hogy a tojás a Kr. u. 4. századtól már biztosan kapcsolódik a húsvéthoz, miután bekerült a szentelmények közé. De már jóval a kereszténység előtt díszítették azokat, és az ősi motívumok még ma is használatosak.
Hargita megyei tűzszerészek szálltak ki szombaton Madéfalvára, ahonnan egy fel nem robbant, feltételezhetően második világháborús lövedéket szállítottak el egy mezőgazdasági területről.
Mintegy húsz hektáron szétterjedt tarlótűz megfékezéséhez riasztották a Hargita megyei tűzoltóság maroshévízi egységét és a környékbeli önkénteseket nagyszombat délután.
1 hozzászólás