Bőjte Csongor Ernő, Csíkdánfalva polgármestere ismertette a fejlesztés részleteit
Fotó: Veres Nándor
Több mint 50 millió lej értékű beruházást kell elvégezni Felcsík öt községében ahhoz, hogy a következő évek legjelentősebb Hargita megyei gázhálózat-építés elkészüljön. A pályázati támogatáshoz jelentős önrészt is kell biztosítaniuk a községeknek, amely szintén nagy feladat számukra.
2021. augusztus 18., 12:442021. augusztus 18., 12:44
2021. augusztus 18., 13:042021. augusztus 18., 13:04
Az Európai Beruházások és Projektek Minisztériuma által meghirdetett pályázati kiíráson a minél magasabb pontszám elérése, és megfelelő számú fogyasztó biztosítása érdekében a Hargita megyei községek többsége, Gyergyóremete kivételével, szomszédaival társult.
Az öt község projektje, amelyre támogatást nyertek, 86 kilométernyi vezeték építését, korszerű és okos fogyasztásmérők szerelését, két gázátadó állomás telepítését foglalja magában – az egyik ezekből Dánfalva, a másik Madaras közelében lesz, Karcfalvát és Szenttamást a szentdomokosi átadó fogja kiszolgálni.
A projektről tartott szerdai sajtótájékoztatón Bőjte Csongor Ernő csíkdánfalvi polgármester elmondta:
Mint elhangzott, a beruházás összértéke áfa nélkül 52 millió lej, ebből az Európai Unió támogatása áfa nélkül 47,3 millió lejt jelent, a különbség a pályázók önrésze, amely a helyi költségvetéseket terheli majd. Ezzel kapcsolatban Bőjte megjegyezte,
Ezért lehetséges, hogy igénybe veszik a fejlesztési minisztérium által erre a célra biztosított alacsony kamatú hitel igénylésének lehetőségét.
Mivel az új fogyasztók közül 45 épület közintézmény, ez 313 háztartásnak felel meg. A projekt tartalmazza ugyanakkor 1154 csíkszentdomokosi fogyasztó számára a csatlakozások felújítását a meglévő hálózaton.
A vezetékeket mindenütt a telekhatárokig készítik el, a fogyasztásmérők felszerelésével együtt, a belső szerelést viszont az igénylőknek kell biztosítaniuk.
Szombaton elment otthonról, és nem tért vissza az a 16 éves marosvásárhelyi fiú, akit vasárnap már a rendőrséggel kerestetnek.
Amit tudtunk megmutattunk: közvetítettük élőben, beszámoltunk róla, képtörténetben meséltük el, most pedig videóban foglaljuk össze. Idén ilyen volt a szabadtéri ételszentelés Csíkszeredában. Jövőre ugyanitt, ugyanennyien?
Virágvasárnapi olajágszenteléssel és Szent Péter téri pápai áldással kísérve beszélgettünk a római Német–Magyar Kollégium spirituálisával, a csíkdánfalvi születésű Vízi Elemér atyával.
Sepsiszentgyörgyön is szabadtéren szentelték meg a húsvéti eledeleket vasárnap reggel. Az ünnepi pillanatokon több mint ezren vettek részt, köztük román ajkú hívek is.
A már jól bevált forgatókönyv szerint, békésen, fegyelmezetten zajlott le a magyar nyelvterület legnagyobb létszámú húsvéti eledelszentelése Csíkszeredában.
Ezrek részvételével tartották meg idén is a Kárpát-medence legnagyobb ételszentelését Csíkszereda főterén. Tamás József, nyugalmazott segédpüspök kiemelte: úgy üljünk asztalhoz, hogy ott magával Jézus Krisztussal találkozunk.
Csíkszeredaiak és más településekről érkezők ezrei népesítik be évek óta a Szabadság teret és környékét húsvétvasárnap reggel. Ünneplőben, katonás rendben sorakoznak fel egymás mellé, a húsvéti ételekkel megrakott kosaraikkal, hordozóikkal.
A kutatók abban többnyire egyetértenek, hogy a tojás a Kr. u. 4. századtól már biztosan kapcsolódik a húsvéthoz, miután bekerült a szentelmények közé. De már jóval a kereszténység előtt díszítették azokat, és az ősi motívumok még ma is használatosak.
Hargita megyei tűzszerészek szálltak ki szombaton Madéfalvára, ahonnan egy fel nem robbant, feltételezhetően második világháborús lövedéket szállítottak el egy mezőgazdasági területről.
Mintegy húsz hektáron szétterjedt tarlótűz megfékezéséhez riasztották a Hargita megyei tűzoltóság maroshévízi egységét és a környékbeli önkénteseket nagyszombat délután.
1 hozzászólás