A rádiótorony környéke. Még az út is magánterület
Fotó: Gecse Noémi
Egy csíkszeredai vállalkozó kifogásolja, hogy a tulajdonában levő felparcellázott építési telkekhez, illetve a már felépült házakhoz vezető utat, noha felajánlották, nem akarja átvenni Csíkszereda önkormányzata. Az alpolgármester szerint ilyen esetben több feltételnek kell megfelelni.
2017. június 14., 14:402017. június 14., 14:40
Csorba István csíkszeredai vállalkozó elmondása szerint tíz évvel ezelőtt vásárolt területet a megyeszékhelyen, a rádiótorony közelében, sorházak építése céljából.
– ismertette az előzményeket. Megtudtuk azt is, hogy a rendezési tervet 11 telektulajdonossal társulva 2010-ben készíttették el, az utat pedig a tanács elvárása szerint telekkönyveztették, 14 méter szélességet hagyva ennek.
arra gondolva, hogy a város elvégzi a közművesítést.
„Az volt a válasz, hogy így nem tudják átvenni, csináljuk meg a közművesítést, és egy utat. 2013-tól a cégem 9 telke és 14 magántulajdonú telek mentén elvégeztük a közművesítést, valamint az út lekövezését 400 méter hosszan az út teljes szélességében, és 250 méteren olyan szélességben, amely elég a forgalom számára az építkezések idején, hogy az autók ne hordják a sarat. Víz- csatorna-, gáz- és villanyvezetékek készültek a mi költségünkön, minden működőképes. A terület értéke 250 000 lej, és még ugyanannyit költöttünk közművesítésre is – így akarunk adni 500 000 lejt a tanácsnak díjmentesen” – magyarázta Csorba István.
A vállalkozó, miután a 2016-ban az ismét benyújtott adományozási ajánlatot elutasította a polgármesteri hivatal, Szőke Domokos alpolgármesterhez fordult, de mint mondta, találkozójukkor nem kapott elég időt, hogy elmondja észrevételeit.
„Azért mentem, hogy megkérdezzem, a tanács részéről nincs semmi támogatás az építeni akarók számára? Arról született tanácsi határozat, hogy miután elkészült a közművesítés, a B adózási kategóriába kerüljön a terület, amelyre adót kell fizetni – az útra is –, de az átvételre még nem. Az út, ahol nem végzett egy kalapácsütésnyi munkát sem a város, megmaradt nekem, nem adhattam el, fizetem rá az adót. Szentléleken, Fitódban az elmúlt tíz évben több ház épült, mint Csíkszeredában – pont az ilyen akadályok miatt” – érvelt.
Szőke Domokos alpolgármester szerint általános jellegű a probléma – a nagyobb rendezési tervek esetében mindig felmerül az út és közművesítés kérdése.
Fotó: Gecse Noémi
„Amikor az önkormányzat képviselő-testülete megszavazza a rendezési tervek elfogadását, a határozat második pontjába azt is belefoglalja, hogy ezt úgy tudta elfogadni, ha a lakók az ő költségükre elkészítik a közművesítést, az utat és mindent, ami ezzel jár. A fő oka ennek, hogy a város először be kell fejezze a közművesítést azokban a városrészekben, ahol ez évtizedek óta hiányzik, és nem tudja prioritásként kezelni ezeket az új lakónegyedeket” – számolt be.
„Volt eset, hogy megvásárolták a telket, építettek, és kérték, hogy a város takarítsa a havat, szereljen közvilágítást, de nem volt megfelelő út építve. Mi azért ragaszkodtunk az út kialakításához, mert már az építkezéskor jönnek az autók, hozzák az anyagot, és hordják ki a sarat az utakra – az elvárás egy kövezett út kialakítása, amely elsősorban az építkezés alatt megakadályozza a sár képződését, és civilizáltan megoldja az ingatlan megközelítését, biztosítva az esővíz elvezetését is – olyan esetekkel is találkoztunk régebb, hogy az átvétel után kiderült, az esővíz elvezetése csak hálózat kiépítésével valósítható meg – ilyen költséget nem tudunk vállalni” – magyarázta.
Hozzátette,
A jelzett eset kapcsán több kifogás merült fel – közölte az alpolgármester. Így nehéz egy rajzon beazonosítani az utat.
– értékelt Szőke. Szerinte tovább bonyolítja a helyzetet, hogy csak egy másik magánterületen lehet áthaladni a terület megközelítéséhez. „Ezeket meg kell oldani, és mi természetesen nyitottak vagyunk az átvételre. Az út feleljen meg a minimális elvárásoknak – legyen egy dőlése, széle és hossza – ami a rajzok alapján a helyszínen is leellenőrizhető. Ez a minimális feltétele annak, hogy miután beterjesztjük a javaslatot, elfogadja, és átveszi az önkormányzat, és ne azzal kezdődjön, hogy a városnak költenie kell rá – legalább pár évig legyen működőképes” – magyarázta az alpolgármester.
Megjegyezte azt is, ha átadják az utat, és valaki később akar csatlakozni a közművekhez, fizetnie kell az önkormányzatnak a feltörési engedélyért és egyéb jóváhagyásokért, míg magánterületen könnyebb elvégezni ezeket a munkálatokat.
– tette hozzá.
Juhászra támadt a medve az Argeș megyei Berevoiești községhez tartozó hegyvidéki területen – közölte hétfőn a katasztrófavédelem.
Felelősséget vállal az Ilie Bolojan vezette kormány a deficitcsökkentő intézkedések első csomagjára vonatkozó törvénytervezetért a képviselőház és a szenátus hétfő délutáni együttes ülésén.
Speciális drónokat kaptak a környezetőrség megyei kirendeltségei, hogy hatékonyabban tudják felderíteni a környezetkárosító tevékenységeket. A lézeralapú távérzékelő rendszerrel és hőérzékelővel felszerelt drón Hargita megyébe is megérkezett.
Június végén megérkezett a mozik kínálatába a Brad Pitt főszereplésével készült F1, ami egy, a Formula-1 világában játszódó fikciós dráma, amit valós események ihlettek. Ajánló.
Elutasítják és nem tartják hatékonynak a román kormány közoktatást érintő válságkezelési intézkedéstervezetét – állást foglalt a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége.
A hatalmas forgalom és a zsúfoltság miatt bedugult a Transzfogarasi út, a parkoló autók egymás útját zárták el.
A marosvásárhelyi VIBE Fesztivál nemcsak buliról, hanem közösségről, hangulatról és magyar identitásról is szól – legalábbis ezt mondják azok a fiatalok, akik ott voltak.
Vörös beavatkozási tervet léptettek életbe vasárnap délben Konstanca megyében, miután az A2-es autópályán tömegbaleset történt több jármű részvételével – közölte a Konstanca megyei tűzoltóság.
A kormány adóügyi intézkedései ellen tiltakoznak hétfőn a parlament épülete előtt az egészségügyi dolgozókat tömörítő Sanitas szakszervezeti szövetség, valamint az oktatási szakszervezetek tagjai.
Mindössze öt megyét nem érint az országos kánikulariasztás, köztük Hargita és Kovászna megyét sem, de Maros megyére is csak elsőfokú hőségriasztás érvényes. Ezzel szemben Románia déli részén vörös jelzésű riadót fújnak az elviselhetetlen hőség miatt.
szóljon hozzá!