Világörökségi helyszín, ahol a magánházakon sem lehet meggondolatlan változtatásokat eszközölni
Fotó: Haáz Vince
Épületek és épületcsoportok, városrész, fatemplomok, várak, erődtemplomok, kolostorok és tájak, természetvédelmi helyszínek szerepelnek Romániából az UNESCO világörökség listáján. Továbbá világörökségi helyszínnek javasolták Erdélyben Torockót és környékét, Szeben és Gyulafehérvár történelmi belvárosát.
2022. szeptember 25., 09:182022. szeptember 25., 09:18
A világörökség részét nem csak egy-egy épület, különálló létesítmény képezheti, hanem
Romániában összesen kilenc helyszín került fel az UNESCO világörökségi listájára, valamint további 16 a javaslati listán várakozik a felvételre.
Ugyanakkor megtaláljuk a dák erődítményeket Szászváros közelében, Máramaros fatemplomait: Barcánfalva, Budfalva, Desze, Jód, Nyárfás, Sajómező, Rogoz, Dióshalom falvakból, az Észak-moldvai kolostorokat: Arbore, Humor, Moldovița, Pătrăuți, Suceava, Voroneț, Sucevița nevezetességeit, valamint a Horezu-kolostort.
A várakozási listán szerepel többek közt Torockó és környéke, Szeben és Gyulafehérvár történelmi belvárosa, a demszusi Szent Miklós ortodox templom, a zsilvásárhelyi Brâncuși-szoborpark és további kolostorok, templomok, valamint természeti helyszínek.
Ami a világörökségi listán szereplő épületek, vagy települések állapotát illeti Klaus Bierthler műemlékvédelmi szakember a Székelyhonnak elmondta:
Például a házak színezése, a javítási munkálatok minősége, a különböző építkezések, amelyek nem illenek be a városképbe. „Az emberek akarnak, csak nem megfelelően. Szükség volna jó ácsokra, kőművesekre, asztalosokra, akik az értékek megőrzésére is figyelnek” – hangsúlyozta a szakember. Az is gondot okoz, hogy
Az is gondot okozhat, hogy sokan nem is tudják, hogy műemlékjellegű házban laknak, hogy a tulajdonukban levő ingatlan illeszkedik a történelmi városrészbe, nem szabad annak homlokzatát megváltoztatni, vagy olyan javításokat végezni rajta, ami nem illik bele az utcaképbe.
Miközben Európa-szerte a hőséggel küszködnek, addig íme egy hűsítő hír: Csíkszeredában szerdára virradóan 4,2 Celsius-fokra esett vissza a hőmérséklet.
Dragoș Anastasiu kedden este bejelentette, hogy a kormánykoalíció várhatóan szerdán véglegesíti a deficitcsökkentő csomagot, amelyet július 7-ig kell „törvénybe önteni”.
A Richter-skála szerint 3,6-os erősségű földrengés történt szerdán 7 óra 19 perckor Vrancea megyében, Vrancea szeizmikus térségben – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
A Hargita megye alap növénykultúrájának számító pityókát egyre kisebb területen termesztik a megyében. Alig több, mint tíz év alatt a felére csökkent a burgonyaföldek összterülete, idén ez már a hatezer hektárt sem éri el.
Fejenkét 180 ezer lejes juttatásról szóló összeget hozott nyilvánosságra kedden a román központi sajtó, amit annak a három alkotmánybírónak adnának, akiknek most jár le a kilencéves mandátumuk. Köztük van a magyar alkotmánybíró is.
Az áramszolgáltató közlése szerint előre tervezett karbantartási munkálatok miatt a következő napokban több településen is ideiglenes áramszünetre kell számítani.
Az ítélet nem jogerős.
A dicsőszentmártoni ivóvíztisztító-állomás továbbra is zavartalanul biztosítja a háztartási vízellátást a térségben, mivel a Kis-Küküllő sókoncentrációja a legfrissebb mérések szerint még mindig a megengedett 1500 mg/l-es határérték alatt van.
Elindult a jelentkezés a sepsiszentgyörgyi időseknek és rászorulóknak szóló Gondosóra szociális támogatási programra, kedden. Mutatjuk, hogyan jelentkezhetnek az érdekeltek.
1 hozzászólás