Szombaton tartották a hagyomány szerinti farsangi ünnepséget Kibéden, mulatságba, úgymond lakodalomba hívták az embereket.
2020. február 22., 19:572020. február 22., 19:57
Fotó: Haáz Vince
Szombaton tartották a hagyomány szerinti farsangi ünnepséget Kibéden, mulatságba, úgymond lakodalomba hívták az embereket.
2020. február 22., 19:572020. február 22., 19:57
Fotó: Haáz Vince
Már délelőtt 10 órakor elindultak a Szépek menyasszonyaikkal, vőfélyeikkel, huszárjaikkal, koldusaikkal és ostorosaikkal, hogy délutánig bejárják a falu összes utcáját, minden házba bemenjenek, ahol tárt kapuval várják őket, mókázzanak, pajzánkodjanak – mert az is megengedett ilyenkor.
Ostorcsattogtatás, kiabálás, nevetés hangja után nem volt nehéz megtalálni a menetet, amint éppen a templomtól távolodtak Kibéd Rétfalva nevet viselő részébe. A színes, hangos, vidám álarcos menetet a fiatalok, gyerekek kísérték.
Fotó: Haáz Vince
Az ilyenkor szokásos farsangi fánk, pogácsa, szendvics, sütemény sehonnan sem hiányzott.
A csapatot számos fotós követte, érdeklődők, akik első alkalommal jártak ott, vagy örökös visszatérők, akik szerint ezt nem lehet megunni. Barabás László néprajzkutató évtizedek óta kijár a kibédi farsangi lakodalmasra, ahol Barabási Attila, a Maros Művészegyüttes igazgatója házigazdaként és a fiatalok által szervezett mulatság koordinátoraként, fényképezőgéppel a kezében kíséri a látványos felvonulást.
– magyarázza.
Fotó: Haáz Vince
„Kibédi vagyok, tehát már kisgyerekként részt vettem a farsangban, kísértem a nagyokat, majd mikor eljött az idő, én is beöltöztem” – meséli Barabási Attila. Ugyanis szigorú szabálya van annak, hogy kik öltözhetnek be, kik játszhatják a különböző szerepeket – hívja fel a figyelmet Barabás László.
„Akárcsak Shakespeare korában” – tette hozzá a néprajzkutató.
Saját maguk készítik az álarcot
Fotó: Haáz Vince
A hagyomány szerint az vehetett részt, és ez többnyire most is így van, aki már konfirmált és addig, amíg besorozták katonának. A 15-16-17 évesek Szépeknek öltözhettek, vagyis vőlegénynek. A szabály szerint legalább kétszer kellett Szépnek öltözni és csak utána következhetett a legjobban vágyott szerepkör, a koldusé, vagy az ostorosé. A Szépeknek passzív a szerepkörük, az ostorosok, – a legénység krémje, a legmagasabb szint, – a legérdekesebb.
De lehet több is, akár 10-12 ostoros is, sőt létezik az úgynevezett lógó ostoros, aki nincs beosztva senki mellé, szabadon jöhet-mehet a menetben.
Fotó: Haáz Vince
A kibédi farsangi szokásokról tanúskodnak azok a jegyzőkönyvek, amelyek leírják, hogy a nappali farsangot az esti farsang követte – magyarázta Barabási Attila, aki elmondta, azt nem tudja, milyen maskarába öltöztek akkoriban, 100 évvel ezelőtt, vagy milyen álarcot viseltek, fényképfelvételek is csak jóval későbbről, az 1960-as évek végéről maradtak fent.
Fotó: Haáz Vince
– mondja Barabás László érdeklődésünkre. Töretlenül járják azóta is, természetesen kisebb hullámhegyek voltak időközben, de most megint azt a korszakot éljük, amikor egyre nagyobb az érdeklődés, sokan beöltöznek és sokan kísérik a jelmezeseket és sokkal több házba beengedik őket. A szereplők is jobban beleélik magukat a játékba, de a kísérőik is erre ösztönzik őket.
Fotó: Haáz Vince
– figyelmeztet Barabási Attila, aki miután megkonfirmált, kétszer öltözött be Szépnek, de mivel korán nősült, még mielőtt katonának sorozhatták volna, alig 18 évesen, az ostoros szerepébe már nem bújhatott, ugyanis
Fotó: Haáz Vince
Mivel ma már nincs kötelező katonaság, a résztvevők korhatára is kissé tágult. A nyolcadikos gyerekek is részt vehetnek, illetve azok a fiatalok is, akik túllépték a katonakort, vagyis 20-21 évesek.
A reggeltől estig tartó utcaszínház a helyi művelődési otthonban teljesedett ki, ahol a Maros Művészegyüttes folklórelőadását tekintették meg a kibédiek, majd farsangi bállal folytatják hajnalig a mulatságot.
A Szépek passzív szerepben, színes viseletben
Fotó: Haáz Vince
Fotó: Haáz Vince
Fotó: Haáz Vince
Fotó: Haáz Vince
Fotó: Haáz Vince
A pajzánkodás is megengedett a farsangban
Fotó: Haáz Vince
Fotó: Haáz Vince
Fotó: Haáz Vince
Fotó: Haáz Vince
Arad megyére is kiterjesztették a hatóságok a Maros megyei Mezőméhesen történt gyújtogatás és gyilkosság elkövetésével gyanúsított Emil Gânj keresését.
Nem szokványos látvány ami egy jégeső után maradt július 12-én a Neamț megyei Vânători-Neamț faluban és környékén.
A koalíciós pártoknak tárgyalóasztalhoz kell ülniük és sokkal komolyabban meg kell vitatniuk, hogy kinek mekkora részt kell vállalnia a deficitcsökkentés terhéből – véli a Szociáldemokrata Párt (PSD) főtitkára, Paul Stănescu.
Bármilyen nőgyógyászati műtétet el tudnak végezni a csíkszeredai kórházban, hiszen rendelkezésre áll a tudás és a felszereltség. A nőgyógyászat kérdéseiről, a szűrővizsgálatokról és a műtéti lehetőségekről dr. Horvát Zalán szakorvos beszélt.
Múlt héten elhagyta a bűvös 1 milliós nézőszámot a Hogyan tudnék élni nélküled?. Ehhez a számhoz az erdélyi nézők, mint egy 120 ezer nézővel járultak hozzá.
Megválasztották Ilie Bolojant a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnökévé az alakulat szombati rendkívüli tisztújító kongresszusán.
Sok romániai alkalmazott nemcsak a pénz, hanem a lelki nyugalom miatt váltana munkahelyet. Egy friss felmérés szerint többségük elégedetlen a jelenlegi fizetésével, és komoly pszichés nyomás nehezedik rájuk.
Az elnök a Nemzeti Liberális Párt (PNL) rendkívüli tisztújító kongresszusán mondott beszédében rámutatott, Romániának van jövője, és ez nem 20-30 év múlva, hanem várhatóan 2-3 évig tartó korrekciós időszak lejártával érezhető lesz.
Egy 32 éves motoros életét vesztette, és egy 15 éves fiatalkorú megsérült egy súlyos közúti balesetben szombat hajnalban a Kolozs megyei Magyarkapus településen.
Több útszakaszon is forgalomkorlátozásokra kell számítani Maros és Hargita megyében, az ott zajló útjavítási munkálatok miatt, a Brassói Regionális Út- és Hídügyi Igazgatóság (DRDP) tájékoztatása szerint.
szóljon hozzá!