A helyi rendőrség már jól ismeri a kolduló gyermekeket. Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
Aggasztónak nevezik a szakemberek azt a jelenséget, amely tavalytól egyre gyakoribb Marosvásárhelyen (is): egyre több kolduló gyermek van a nagyáruházak parkolóiban, a jelzőlámpák közelében és az utcákon.
2022. március 27., 10:002022. március 27., 10:00
A marosvásárhelyi helyi rendőrség hetente beszámol, arról, hogy hány kiskorú kolduló gyermekeket vittek be a gyermekjogvédelem sürgősségi esetekkel foglalkozó központjába. De egyre több hívás érkezik, amely erről a jelenségről számol be.
A helyi rendőrök a kolduló gyermekeket beviszik a gyermekjogvédelemhez, ott kikérdezik, hogy hol laknak, kik a szüleik és járnak-e iskolába.
Marosvásárhelyen tavaly 48, kolduló gyermeket azonosítottak a helyi rendőrök, idén, az év elejétől már 40-et. Idén is szeretnék megismételni a tájékoztató kampányt, amelynek részeként a nagyáruházak parkolóiban, de más, forgalmas városrészeken is szórólapokat osztogatnak, felhívva a lakosság figyelmét arra, hogy
A Maros megyei gyermekjogvédelem aligazgatója, Elida Deac elmondta, hogy csak tavaly 12 esetben kellett elvenniük a szülőktől a gyermeket, mert veszélybe sodorták testi, lelki épségüket, fejlődésüket. Mint kihangsúlyozta, a koldulni küldött kiskorúak száma főként 2021-ben emelkedett meg, valószínű a járványügyi helyzet miatt.
– fejtette ki az aligazgató.
A roma közösséget jól ismerő Divers Egyesület elnöke, Koreck Mária a Székelyhonnak azt mondta, hogy Marosvásárhelyen vannak olyan családok, ahol már a harmadik nemzedék koldul az utcákon, és tudomása szerint
„Vásárhelyen az elmúlt másfél évben a helyi rendőrség sokkal hatékonyabban fellépett a kolduló gyermekek ellen, én is valahányszor hívtam őket, mindig kiszálltak, és elvitték az utcáról a gyermeket.
Aztán, sajnos kezdődik elölről az egész. Drasztikusabb fellépésre lenne szükség a gyermekjogvédelem részéről – vélekedett Koreck Mária.
Hasznos telefonszámok
Marosvásárhelyen több telefonszámon is jelenteni lehet, ha kolduló gyermeket látunk: a helyi rendőrség diszpécserszolgálatánál a 0265-250 760-as, a gyermekjogvédelem segélyvonalán a 0800-800 883-as vagy a városháza szociális igazgatóságán a 0365-430 859-es telefonszámon.
Fejenkét 180 ezer lejes juttatásról szóló összeget hozott nyilvánosságra kedden a román központi sajtó, amit annak a három alkotmánybírónak adnának, akiknek most jár le a kilencéves mandátumuk. Köztük van a magyar alkotmánybíró is.
Az áramszolgáltató közlése szerint előre tervezett karbantartási munkálatok miatt a következő napokban több településen is ideiglenes áramszünetre kell számítani.
Az ítélet nem jogerős.
A dicsőszentmártoni ivóvíztisztító-állomás továbbra is zavartalanul biztosítja a háztartási vízellátást a térségben, mivel a Kis-Küküllő sókoncentrációja a legfrissebb mérések szerint még mindig a megengedett 1500 mg/l-es határérték alatt van.
Elindult a jelentkezés a sepsiszentgyörgyi időseknek és rászorulóknak szóló Gondosóra szociális támogatási programra, kedden. Mutatjuk, hogyan jelentkezhetnek az érdekeltek.
Közel négy és fél év után megszűnt a villanyáramra megállapított ársapka, július 1-jétől piaci áron számláznak a szolgáltatók. A kiszolgáltatott fogyasztók számára havi 50 lejes támogatást biztosít az állam.
Többet kell fizetniük idén a román tengerpartra érkező turistáknak, a legtöbb szállodában mintegy 10–20 százalékkal emelték az árakat tavalyhoz képest.
Maros megyében minimálisan nőtt, Hargita és Kovászna megyében pedig nagyon enyhén csökkent, de összességében alig változott a munkanélküliségi arány a székelyföldi megyékben a legutóbbi, májusi összesítés szerint.
Cseke Attila fejlesztési miniszter kedden egy új piatra-neamț-i bölcsőde felavatásán kijelentette, 2025-re biztosított a költségvetés a bölcsődeépítő kormányprogram folytatására.
Benzinkútról akart élelmiszert lopni, dulakodott az alkalmazottal, majd elmenekült a helyszínről két fiatal Szászrégenben, ám nem jutottak messzire: a rendőrök rövid időn belül őrizetbe vették őket.
3 hozzászólás