A helyi rendőrség már jól ismeri a kolduló gyermekeket. Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
Aggasztónak nevezik a szakemberek azt a jelenséget, amely tavalytól egyre gyakoribb Marosvásárhelyen (is): egyre több kolduló gyermek van a nagyáruházak parkolóiban, a jelzőlámpák közelében és az utcákon.
2022. március 27., 10:002022. március 27., 10:00
A marosvásárhelyi helyi rendőrség hetente beszámol, arról, hogy hány kiskorú kolduló gyermekeket vittek be a gyermekjogvédelem sürgősségi esetekkel foglalkozó központjába. De egyre több hívás érkezik, amely erről a jelenségről számol be.
A helyi rendőrök a kolduló gyermekeket beviszik a gyermekjogvédelemhez, ott kikérdezik, hogy hol laknak, kik a szüleik és járnak-e iskolába.
Marosvásárhelyen tavaly 48, kolduló gyermeket azonosítottak a helyi rendőrök, idén, az év elejétől már 40-et. Idén is szeretnék megismételni a tájékoztató kampányt, amelynek részeként a nagyáruházak parkolóiban, de más, forgalmas városrészeken is szórólapokat osztogatnak, felhívva a lakosság figyelmét arra, hogy
A Maros megyei gyermekjogvédelem aligazgatója, Elida Deac elmondta, hogy csak tavaly 12 esetben kellett elvenniük a szülőktől a gyermeket, mert veszélybe sodorták testi, lelki épségüket, fejlődésüket. Mint kihangsúlyozta, a koldulni küldött kiskorúak száma főként 2021-ben emelkedett meg, valószínű a járványügyi helyzet miatt.
– fejtette ki az aligazgató.
A roma közösséget jól ismerő Divers Egyesület elnöke, Koreck Mária a Székelyhonnak azt mondta, hogy Marosvásárhelyen vannak olyan családok, ahol már a harmadik nemzedék koldul az utcákon, és tudomása szerint
„Vásárhelyen az elmúlt másfél évben a helyi rendőrség sokkal hatékonyabban fellépett a kolduló gyermekek ellen, én is valahányszor hívtam őket, mindig kiszálltak, és elvitték az utcáról a gyermeket.
Aztán, sajnos kezdődik elölről az egész. Drasztikusabb fellépésre lenne szükség a gyermekjogvédelem részéről – vélekedett Koreck Mária.
Hasznos telefonszámok
Marosvásárhelyen több telefonszámon is jelenteni lehet, ha kolduló gyermeket látunk: a helyi rendőrség diszpécserszolgálatánál a 0265-250 760-as, a gyermekjogvédelem segélyvonalán a 0800-800 883-as vagy a városháza szociális igazgatóságán a 0365-430 859-es telefonszámon.
A Tarisznyás Márton Múzeumban január 15-ig tekinthető meg a Szárhegyi Művésztelep fennállásának 50. évfordulója tiszteletére létrejött kiállítás. Az alkotótábor mára a magyar kultúra szerves részévé vált – hangzott el a szombati megnyitón.
Immár a negyedik éve biztatja a városi önkormányzat a sepsiszentgyörgyi iskolásokat és óvodásokat arra, hogy karácsonyi témájú rajzokat küldjenek be, melyekkel majd „átfestik” a Tamási Áron Színház épületét.
Magyarországi és lengyelországi résztvevőkkel közösen tartanak szakmai napokat a csíkszeredai Angyalkert óvodában november 18-22. között. A programok során új pedagógiai módszereket is megismerhetnek az érdeklődök.
Tűz ütött ki egy rögtönzött faház-komplexumnál szombaton késő este Segesváron, több mint három építményben, mintegy 250 négyzetméteren pusztítottak a lángok, mire megfékezték a tűzoltók.
Az 1944-es átállásról tartott előadást Benkő Levente történész. Előadása fókuszában a magyarellenes intézkedések és megszólalások kaptak hangot, illetve a székelyföldi foglyok sorsát ismertette.
Erdei iskolát hoznának létre, ahol a természet szeretetére nevelhetik a gyerekeket, ezért is szervezte meg a Szentegyházi Közbirtokossági Egyesület és a Szentegyházi Nagycsaládosok Egyesülete a Kárpát-medencei Erdőpedagógiai Konferenciát és Szemlét.
A rendszerváltozás utáni, még mindig zavaros időkben foglalta el a székelyudvarhelyi polgármesteri széket Szász Jenő. Szakács-Paál Istvánnak már könnyebb a dolga – igaz, neki az elmúlt nyolc évnyi karantént kell feloldania.
Búcsút és jubileumi ünnepséget tartottak a gyimesfelsőloki Árpád-házi Szent Erzsébet Római Katolikus Gimnáziumnál. Az iskola védőszentjének ünnepére gyűltek össze a tanintézmény kápolnájában, ahol visszatekintettek az elmúlt 30 esztendőre.
Bicska, valamint kábítószer birtoklása miatt vettek őrizetbe két férfit Csíkszeredában szombaton. A Hargita megyei rendőrség egy átfogó akció során mintegy háromszáz személyt ellenőrzött, 5 bűncselekményt, és 19 kihágást állapított meg.
A Hargita megyei települések fejlesztésére 2,7 millió lej jut a hatszázalékos adóvisszaosztásból. Az összeg szétosztásáról a megyei tanácstestület rendkívüli ülésén szavazott november 15-én, pénteken.
3 hozzászólás