Eladásra váró pityóka az egyik csíki pincében. Ebben a formában veszít értékéből
Fotó: Gecse Noémi
Biochipset – burgonyaszirmot – gyártana Csíkszentsimonban a Lixid Projekt Kft., az ahhoz szükséges alapanyagot, azaz a pityókát székelyföldi gazdáktól vásárolná fel. A csíki gazdák üdvözlik a feldolgozóépítés hírét, arra számítanak, hogy a jelenlegi nehéz helyzetben biztos felvásárlót jelenthet számukra az üzem.
2017. március 25., 15:562017. március 25., 15:56
2017. március 25., 15:572017. március 25., 15:57
Pityókafeldolgozó, egészen pontosan chipsgyár beüzemelésén dolgoznak már egy éve Csíkszentsimonban. Az Igazi Tiltott Sör üzeme mellett helyet kapó majdani feldolgozó híre már ismert a térség gazdái között, így arról kérdeztük őket, hogy mit jelentene a feldolgozó beüzemelése a pityókatermelők számára.
A csíkszentmártoni László Attila szerint mindenképp előnyös lenne a beruházás, a termeléshez szükséges alapanyagot pedig a csíki térségben is elő lehet állítani. Rámutatott, jelenleg a kozmási, lázárfalvi gazdák, akik ipari pityókát termesztenek, kénytelenek távolabbi megyékbe szállítani termésüket, hiszen itt nincs, aki felvásárolja. Előnye továbbá a feldolgozóknak, hogy a megkötött szerződések révén a termelők már tavasszal tudják, hogy milyen mennyiségű pityókát, milyen áron tudnak a felvásárlónak eladni ősszel. Így a termelőknek nem kell tárolniuk a krumplit, az nem veszít a súlyából, nem kell újraválogattatni, így új zsákokra sem kell költeniük a tél folyamán. A fiatal gazda hozzátette, a mai bizonytalan piaci viszonyok között mindenképp egy biztos pontot jelenthetne egy helyi feldolgozó.
László Attila mindeddig csak étkezési krumplit termelt, de amennyiben sikerülne megegyezni a tervezett helyi feldolgozóval, a területei felén ipari pityókára váltana. Meglátása szerint nem csak ő gondolkodik így, további érdeklődők is lennének, ha látják, hogy megbízható a felvásárló. Azt is kifejtette, amellett hogy a 65 bani körüli őszi ár jónak számít térségünkben, jelentős értékű támogatás is igényelhető a „chipspityókára”.
Értékesítés egyben. Aztán szeletelve
Fotó: Veres Nándor
Vitos László, a csíkkozmási Nyerges Mezőgazdasági Társulás vezetője lapunknak elmondta, mivel több csíki, illetve gyergyói termelő is brassói, bukaresti feldolgozóknak értékesíti ipari pityókáját, mindenképp előnyös lenne egy csíkszéki létesítése is. Megjegyezte, Csíkot egyébként is a krumpli hazájának nevezik, így egyértelmű, hogy a gazdák örülnének egy biztos helyi felvásárlónak. Meglátása szerint – miután elindul a feldolgozó, és ha megfelelő árban meg tudnak egyezni – inkább a helyben értékesítést választják a pityókatermelők, minthogy a távolabbiaknak adják termésüket. Vitos László azt is elmondta, a kozmási társulástól 60–70 bani közötti áron vásárolják fel az ipari pityóka kilóját – minőségétől függően – a feldolgozók. Szerinte ahhoz, hogy a gazdáknak is megérje, hasonló áron kellene a csíkinak is felvásárolnia a termés kilóját, de a jobb ár sem jelentene túlzott árat.
„A csíkszentsimoni szeszgyárat a második bécsi döntés után a magyar állam építette azzal a céllal, hogy a székelyek el tudják adni a pityókájukat. A köztudatban máig él, hogy ez a termelőegység eredetileg a krumplifeldolgozásért épült: szeszt, keményítőt gyártottak, rövid ideig még puskaport is gyártottak benne”– emlékeztetett a valamikori üzem eredeti céljára Lénárd András. Az Igazi Tiltott Sört gyártó Lixid Projekt Kft. tulajdonosa hozzátette, mivel a sör egy nehéz áru, így a kiszállító autók térfogatának kevesebb mint egyharmadát igényli, úgy hogy súly szempontjából ne legyen túlterhelve a gépjármű. Így jött a gondolat, hogy a sört össze lehetne kötni a chipsszel, hiszen azok a kisboltok, vendéglátóegységek, amelyek sört árusítanak, burgonyachipset is tudnának. Ugyanakkor gondolkodnak további termékek gyártásán is, például krumplipehely, krumpliliszt előállításán.
Üdvözlik a pityókafeldolgozó elindításának ötletét a csíki gazdálkodók
Fotó: Kristó Róbert
Szem előtt tartották azt is, hogy a gyártáshoz nagyon fontosak a megfelelő technológiák és a know-how, azaz a tudás és tapasztalat. Egy szerencsés találkozás révén egyeztettek a Chio Magyarország nemrég nyugdíjba vonult mérnöki csapatával, melynek tagjaiban van még annyi erő, hogy hozzájáruljanak egy csíki üzem elindításához – részletezte a tulajdonos. Már egy éve dolgoznak a kivitelezésen, a tervezés mellett mostanra megvásárolták a Hargita Gyöngye Rt.-től a sörgyár melletti raktárhelyiséget pityókatárolónak, a termelőegységnek szánt épületet viszont még át kell alakítani. Emellett épületeket kell bontaniuk, szennyvíztisztítót kell építeniük.
Csíkszentsimonba látogatott pénteken Lázár János, a magyar Miniszterelnökséget vezető miniszter, hogy a kormánya támogatásáról biztosítsa a Csíki Sör Manufaktúrát. Reményei szerint a közeljövőben megegyezés születhet a felek között.
Mint megtudtuk, ez a beruházás egy több mint tízmillió eurós projekt, amelyre jelenleg 99 százalékban van „egy magyarországi Eximbankos finanszírozású konstrukció”. Az urbanisztikai bizonylatuk már megvan, a technológia beszerzésében is jól állnak. A tervek szerint augusztus elejére sikerül megszerezniük az építési engedélyt, addig véglegesítik a finanszírozási szerződést is. Az építkezés nagyobb részét még idén kiviteleznék, így
– vázolta a kivitelezés legelőnyösebb kimenetelét az üzletember. Megjegyezte, ha a bonyolult bürokrácia miatt a termelés jövőben nem is kezdődhet el, a következő évben már mindenképp hozzáfognak. A beindulás után hozzávetőleg 10 ezer 800 tonna krumpliból 3000 tonna burgonyachipset állítanának elő évente – ennek a pityókamennyiségnek az előállítása pedig mintegy kétezer székelyföldi gazdát érinthet. Kiemelte, mindenképp előnyt jelent, hogy a térségben már vannak olyan gazdák, akik chipspityókát termelnek.
Mentőöv lehetne a chipsgyár pityókatermesztő gazdáknak
Fotó: Veres Nándor
Lénárd András kitért arra is, lépéselőnyt jelent számukra, hogy a sörgyárnak saját disztribúciós, azaz értékesítési hálózata van. Első körben 150 kilométeres körben alakították ki ezt a hálózatot, azt követően létrehozták a Csíki Sör Magyarországot, ahol öt raktáruk van: Budapesten, Hódmezővásárhelyen, Győrben, Kaposváron és Debrecenben. Az utolsó fázis ebben az értékesítési hálózat kiépítésében – ez az elmúlt pár hónapban történt meg –, hogy a Székelyföldön kívüli erdélyi régiókban létrehoztak három saját raktárat Nagyváradon, Kolozsváron, Marosvásárhelyen – korábban külső disztribúciós cégekkel dolgoztak, de az nem vált be. A tulajdonos hangsúlyozta, minden gyártási folyamatnak nagyon nagy előnye a saját értékesítési hálózat. Ez esetükben azt jelenti, hogy Magyarországon több mint hatezer értékesítési pontjuk van, Székelyföldön több mint ezer, az erdélyi régiókban pedig mintegy háromezer. Tehát
A Hargita Megyei Törvényszék 2014. március 3-án iktatta a Heineken Romania Rt. keresetét az Igazi Csíki Sört forgalmazó Lixid Project Kft. ellen. Azóta a per véget ért, arra viszont nem tértek ki a tudósítások, hogy mi állt a Heineken keresetében, és a bíróság döntésének okát sem részletezték.
Lénárd tisztázta, a kiépített hálózat sem elég ahhoz, hogy a multinacionális vállalatokkal szemben piacon maradhassanak, ahhoz szükséges valami innováció, újdonság is. Elképzeléseik szerint megvan a lehetőség arra, hogy a székelyföldi gazdák bevonásával bio minősítésű terméket gyártsanak. Ezt első körben nagyon nehéz lesz elérni, hiszen minősíttetni kell a területeket, végig kell követni a folyamatot, a gazdákat meg kell tanítani az eljárásokra. De a cél mindenképp ez. A fajtákkal kapcsolatban elmondta, többek között a termeszthetők között lesz a lady claire, a lady rosetta, az agria és az atlantic is.
– szögezte le mosolyogva az üzletember. Hozzátette, kezdetben az üzem 70 személynek biztosítana munkahelyet.
Lépéselőny az új vállalkozáshoz, hogy a sörgyárnak saját értékesítési hálózata van
Fotó: Pinti Attila
Hangsúlyozta, nagyon fontosnak tartja, hogy a chipsgyártás „helyi” alapanyagokra épüljön. Ez nem minden esetben könnyű, ahogyan a sörnél sem tudja helyi gazdáktól levásárolni a sörárpát, de a pityóka esetében bíznak benne, hogy másképp lesz. Ez mindkét fél előnyére válna, hiszen az üzemnek kevesebbe kerülne a szállítási költség, a helyi közösségnek pedig megélhetési lehetőséget biztosítana. Emiatt is arra bátorítanak minden érdeklődő gazdát, hogy ha belevágnának az ipari burgonya termesztésébe, keressék fel őket, örömmel adnak útbaigazítást annak feltételeiről. Természetesen ezzel a céllal később fórumokat is szerveznek.
Hogyan lehet biót termelni?
Azzal kapcsolatban, hogy mi az eljárás, ha valaki biopityókát szeretne termelni, Máthé Emmát kérdeztük. A Székelyföldi Bioegyesület vezetője elmondta, először is egy elismertető céghez kell jelentkezniük a gazdáknak – amely megállapítja, hogy az adott terület valóban bio-e: többek között a vetésforgót alkalmazzák-e, vegyszermentesen termesztenek-e –, majd a velük kötött szerződéssel a Hargita Megyei Mezőgazdasági Igazgatóságot kell felkeresni. Megjegyezte, a Pro Agricultura Hargitae Universitas Alapítvány szervez ugyan képzéseket, amely által az érdeklődők elsajátíthatják a bio gazdálkodás alapjait, de az nem elegendő a nagybani termeléshez.
Dulakodásra lett figyelmes egy olvasónk kedden reggel röviddel 8 óra előtt, amely Csíkszeredában, a Kossuth Lajos utcai Electrica előtt tört ki, több ember között.
Újabb fagyos regelre ébredt szinte a teljes ország, Csíkszeredában volt a leghidegebb: éppen csak, de mínusz tíz fok alá esett a hőmérséklet.
Pro Urbe-díjra és díszpolgári címre javasolhatnak a közösségért és a városért önzetlenül munkálkodó személyeket a gyergyószentmiklósiak november 18-ig.
Szinte egyik pillanatról a másikra maradhat pedagógusok nélkül a közoktatási rendszer tíz–tizen-egynéhány éven belül, és egyes szakemberek szerint már most késő ezt megelőzni. A pedagógushiány már tapasztalható, de ez még a jelenség enyhébb formája.
Bonyolult diagramm szerint működik Marosvásárhely okosjelzőlámpás rendszere: a gyalogosok a gomb megnyomása után 10 és 138 másodperc közötti időközönként kapnak szabad utat a „zöld hullámra” tervezett közlekedés miatt.
Erdély Bálint Előd: Földanya, Magyari Hunor: L(égi) fotók és Balázs Attila: Időtlen lelkek című fotókiállítását nyitják meg szerdán délután Székelyudvarhelyen – három különböző helyszínen és időpontban.
Öngyilkosságot követett el a csíkszeredai börtön egyik cellájában egy 20 éves férfi, aki előzetes letartóztatásban volt emberölési kísérlet miatt.
A szenny- és ivóvízhálózatok kiépítése miatt vannak forgalomkorlátozások több helyszínen a 13A jelzésű országút felsősófalvi szakaszán. Idén már nem tudja teljesen befejezni a munkálatokat a kivitelező, hamarosan leállás várható.
Egy férfit kórházba kellett szállítani, valamint két órán át volt lezárva a forgalom a 13A jelzésű országúton, Farkaslaka határában, ahol két jármű ütközött össze – közli a Hargita Megyei rendőr-főkapitányság.
Szerencsére sérülések nélkül megúszta a balesetet az a sofőr, aki autójával egy sáncba sodródott hétvégén Csíkszeredában. Az autóvezető jelentette az esetet a 112-es segélyhívó számon.
szóljon hozzá!