Jó szerszámokat kell adni okos embereknek

Magyarország a GDP-je körülbelül 1,6 százalékát fordítja kutatás-fejlesztésre, Románia pedig 0,5-0,6 százalékát •  Fotó: László Ildikó

Magyarország a GDP-je körülbelül 1,6 százalékát fordítja kutatás-fejlesztésre, Románia pedig 0,5-0,6 százalékát

Fotó: László Ildikó

Jó szerszámokat kell adni okos embereknek, és ez a kettő együtt már kiindulási alapja a potenciális tudásintenzív gazdaság kiépítésének – derült ki a Csepeti Ádámmal, a Miniszterelnökség stratégiai ügyek koordinációjáért felelős helyettes államtitkárával folytatott beszélgetésünk során. Emellett a közgazdász azt is kifejtette, hogyan csatlakozhatunk személyként és vállalatként is a szemlélethez.

László Ildikó

2023. december 26., 08:272023. december 26., 08:27

Csepeti Ádám, a Miniszterelnökség stratégiai ügyek koordinációjáért felelős helyettes államtitkára Székelyudvarhelyen tartott előadást nemrég erdélyi vállalkozóknak a tudásintenzív gazdaság kialakításának szükségességéről a Romániai Magyar Közgazdász Társaság (RMKT) és az Udvarhelyszéki Kis- és Középvállalkozások Szövetségének (UKKSZ) meghívására.

Előadásában több aspektusból mutatta be a tudásintenzív gazdaság alapjait, működési elvét és a jövőre vonatkozó tennivalókat,

amely nemcsak Magyarország gazdasági fejlődését, hanem a jelenleg lemaradó országok fellendülését is elhozhatja a kutatás-fejlesztések és az innováció révén. Az előadás után választ adott több kérdésünkre a témával kapcsolatban.

– Mit jelent a tudásalapú gazdaságfejlesztés? Mi a jelentősége?

– Tudásalapú gazdaságfejlesztés alatt elsősorban a humán tőke fejlesztését értem, és a humán tőkét most nem egyfajta szociális környezetben definiáljuk, hanem nagyon fontos gazdasági versenyképességi tényező.

Annak érdekében, hogy fejlett országok legyünk, azokat az erőforrásokat és képességeket kell fejleszteni, amelyek elsősorban a megfoghatatlan eszközökhöz kapcsolódnak.

Nagyon sokszor itt, Kelet-Közép-Európában az infrastruktúra- fejlesztésnek, a gépek, a termelő eszközök vásárlásának a bűvöletében élünk. Pedig a 21. század versenyképessége döntően az olyan „intangible asset”-eken (anyagtalan, immateriális javakon) múlik, mint a márkaépítés, a szervezetfejlesztés, a munkavállalók, illetve a vezetőknek a képzése, tréningje, a nemzetközi piacra lépési kompetenciák, az iparjogvédelmi kompetenciák. Ezek döntik el a modern gazdaságok közötti versenyt, és nem feltétlen a fizikai tőkejavak. Hiszen a fizikai tőkejavakat nagyon gyorsan lemásolják a versenytárs cégek és a versenytárs országok is.

Továbbá képessé kell tenni az embereket, a szervezeteket és az országokat arra, hogy magas hozzáadott értékű értékláncbeli tevékenységeket is el tudjanak látni.

Ehhez nagyon korszerű technológiával és nagyon tanult emberekkel kell őket felruházni. Tehát ha leegyszerűsíteném: jó szerszámokat kell adni okos embereknek, és ez a kettő együtt már kiindulási alapja a potenciális tudásintenzív gazdaság kiépítésének.

– Hogyan lehet hasznosítani, gyakorlatba ültetni a tudásintenzív gazdaság fejlesztését?

– Én alapvetően vállalkozáspárti vagyok. Szerintem a vállalkozóknak kell észrevenniük azt, hogy az ő versenyképességük a kutatás-fejlesztésben és az innovációban rejlik, és adjuk a vezérpálcát a vállalkozóknak.

Ők legyenek azok, akik egyébként az egyetemeknek vagy a kutatóközpontoknak megmondják, hogy milyen szükségleteik vannak,

az egyetemek, kutatóközpontok pedig próbálják ezeket a szükségleteket kielégíteni úgy, hogy a vállalkozások azt valóban hasznosítani tudják. De ki kell emelni, hogy sokszor a vállalkozások is kifejezetten kutatás-fejlesztésre specializálódott vállalkozásoktól vesznek igénybe tudásintenzív szolgáltatásokat, tehát nem feltétlenül csak egyetemektől.

A modern gazdaságokban rengeteg olyan cég van, amelyek kifejezetten kutatás-fejlesztéssel foglalkoznak, más cégeknek kutatnak, fejlesztenek. Tehát elsősorban így kapcsolódunk be, mint vállalkozások.

– Hogyan kapcsolódhatunk be személyekként?

– Nagyon fontos, már az alapfokú oktatásnál erősíteni kell a matematikai, a számolási készségeket, a szövegértési, fogalmazási kompetenciáit a fiataloknak. Szeretném azt is elmondani, hogy

meg kell teremteni a vonzerejét az úgynevezett STEM pályáknak, tehát a tudományos, természettudományos, matematikai, informatikai és mérnök képzéseknek.

Ne legyen, hogy azért, mert a gyermeknek az analitikus gondolkodási képességei vagy a számolási képességei kevésbé jók, automatikusan kizáródjon a természettudományi, informatikai és mérnöki pályákról, amelyek egyébként magas hozzáadott értékű munkát és jól fizetett pozíciókat jelenthetnek nemcsak a fiatalnak, hanem annak a vállalkozásnak, akinek ő dolgozik. Azt gondolom, itt kezdődik a bekapcsolódás a tudásintenzív gazdaságokba.

– Hogyan látja a romániai helyzetet?

– El kell ismerni, az elmúlt évtized nagyon sikeres volt a román felzárkózási pályáján. Amit tudom, hogy kevésbé éreztek adott esetben Hargita megyében vagy Székelyföldön. Természetesen vannak árnyoldalai is annak, ami Romániában gazdasági téren végbement az elmúlt évtizedben. Tudom, hogy ez nagyon sokszor csak szigetszerű, tehát többek között Temesvár, Kolozsvár, Bukarest, Nagyvárad, vagy Szeben, akár Konstanca, Krajova környékén érezhető, de

páratlan fejlődési pályát futottak be a románok.

Meg kell jegyezni, hogy Románia az egy főre jutó vásárlóerő-paritáson mért GDP alapján – még, ha ez a mutató számos módszertani torzítással is rendelkezik – 2023-ban utolérte Magyarországot, mindkét ország az Európai Unió átlagának 77 százalékát éri el.

Csepeti Ádám, a Miniszterelnökség stratégiai ügyek koordinációjáért felelős helyettes államtitkára •  Fotó: László Ildikó Galéria

Csepeti Ádám, a Miniszterelnökség stratégiai ügyek koordinációjáért felelős helyettes államtitkára

Fotó: László Ildikó

Ugyanakkor mindkét ország küszködik a tudás- és technológiaintenzív gazdasági struktúrák kiépítésével, pedig ahhoz, hogy a fejlett országok körébe kerüljünk, érdemben kell növelnünk a kutatás-fejlesztési és innovációs ráfordításainkat. E tekintetben

Magyarország még megelőzi Romániát, hiszen míg előbbi a GDP körülbelül 1,6 százalékát fordítja kutatás-fejlesztésre, utóbbi csak kb. 0,5-0,6 százalékot.

– Hol tart jelenleg ez a folyamat Magyarországon, illetve Erdélyben, és mik a teendők annak érdekében, hogy az egész Kárpát-medencében ez a szemléletmód beépüljön?

– A Kárpát-medencében kiváló egyetemek működnek, ahogy az anyaországban, és a határon túli területeken is. Megjegyezném, hogy nem csak az anyaországi támogatással fenntartott egyetemekre gondolok, hanem bizony egyébként a szomszédos országok, a többségi nemzetek állami vagy éppen magán fenntartású egyetemeire is.

Kiváló egyetemeket látunk Kolozsvártól kezdve Temesváron át Újvidéken (Szerbiában) vagy éppen Pozsonyban (Szlovákiában).

És azt gondolom, hogy ez a közeg alapvetően az Osztrák–Magyar Monarchia kiemelkedő egyetemi kultúrájára épül. Ugyanakkor mindez továbbra is garanciát jelenthet arra, hogy ha jól sáfárkodunk az erőforrásokkal, és ezeket az intézményeinket fejlesztjük, akkor az intézmények maguk körül ki fogják alakítani azt az innovációs ökoszisztémát, ami a Kárpát-medencében is a közepes fejlettségű csapda elkerülésének nagyon fontos módja lehet. De kiemelném,

kellenek hozzá vállalkozók, akik meglátják a fantáziát, például egy tudományos és technológiai parkban való működésre, egyetemekkel, kutatóközpontokkal való szerves összenövésre.

És természetesen bízunk benne, hogy nemcsak a magyar kormány, hanem a szomszédos országok kormányai is ezt fogják támogatni, és ehhez nagyon sok európai uniós és piaci forrás is rendelkezésre fog állni. Ez lehet a Kárpát-medence innovációs terében nagy előrelépés a következő évtizedben.

A helyettes államtitkár a székelyudvarhelyi előadáson kihangsúlyozta, hogy előtérbe kell helyezni olyan gazdasági ágazatokat, amelyeket sikerrel lehet vinni, ahol már vannak elért eredmények és magas globális növekedéspotenciált látnak. Fejlesztendő iparágak kapcsán a járműipart, egészség- és gyógyszeripart, az élelmiszeripart, alapanyagipart, az infokommunikációs szektort, valamint a kreatív és védelmi ipart említette. Elmondása alapján e tekintetben jelenleg világszinten azért tartozik a lemaradó országok közé Magyarország, illetve Románia, mert humánerőforrás-hiány jellemzi az országokat, kevés az innovátor cég, valamint az oktatásban megszerzett szellemi tulajdon sem megfelelően kihasznált: a kutatók és a vállalkozások nem képesek professzionálisan „üzletelni” a saját szellemi teljesítményeikkel.

Célként megemlítette, nagyobb összeget kell kutatás-fejlesztésre költeni, amelyhez európai uniós pénzekre is szükség lesz, emellett az egyetemek nagyobb hangsúlyt fognak kapni, és lehetőséget teremtenek a vállalatok és egyetemek közötti együttműködésre a kutatások és fejlesztések érdekében. Emellett hozzátette, szükséges a vállalatok érzékenyítése az innovációk felé, hogy lássák az együttműködések és fejlődések szépségét. Zárásként jelezte, ugyan a magyar tudománypolitika fókuszálni fog az említett gazdasági ágakban történő fejlesztésekre, de ez nem jelenti azt, hogy elhanyagolják majd az alapkutatásokat.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. november 07., csütörtök

Gázpalack robbant fel, négy személy sérült meg

Egy gázpalack robbanása okozott tüzet csütörtökön délután a Gyulakutához tartozó Rava településen.

Gázpalack robbant fel, négy személy sérült meg
Gázpalack robbant fel, négy személy sérült meg
2024. november 07., csütörtök

Gázpalack robbant fel, négy személy sérült meg

2024. november 07., csütörtök

Irodaépület tetőzete ég Székelyudvarhelyen

Két tűzoltóautóval szálltak ki csütörtökön délután a tűzoltók Székelyudvarhelyen egy irodaépülethez, amelynek meggyulladt a tetőzete.

Irodaépület tetőzete ég Székelyudvarhelyen
Irodaépület tetőzete ég Székelyudvarhelyen
2024. november 07., csütörtök

Irodaépület tetőzete ég Székelyudvarhelyen

2024. november 07., csütörtök

Mindenkit igazoltattak a rendőrök, akit csak tudtak

Tizennégy személytől ujjlenyomatot vettek, és le is fényképezték őket csütörtökön délelőtt Oltszemen, ahol a Kovászna megyei rendőrök razziáztak.

Mindenkit igazoltattak a rendőrök, akit csak tudtak
2024. november 07., csütörtök

F35-ös repülőgépek beszerzéséről döntött a kormány

A kormány csütörtöki ülésén jóváhagyta a 32 F-35-ös repülőgép beszerzéséről szóló törvénytervezetet - közölte a kabinet szóvivője.

F35-ös repülőgépek beszerzéséről döntött a kormány
2024. november 07., csütörtök

Komoly beruházások szükségesek az udvarhelyszéki villamoshálózatok fejlesztésére

Az udvarhelyszéki fogyasztók problémáiról és a villamossági hálózatok fejlesztéséről tárgyaltak a térség polgármesterei az Electrica országos vezérigazgatójával csütörtökön Székelyudvarhelyen.

Komoly beruházások szükségesek az udvarhelyszéki villamoshálózatok fejlesztésére
2024. november 07., csütörtök

Kolcsár Károly: Hagyjuk a vállalkozókat, hogy diktálják a tempót!

Romániában sosem volt könnyű feladat vállalkozni, de a kiszámíthatatlan jogszabályi környezet és a folyamatosan változó adózási szabályok miatt a helyzet ma különösen nehéz.

Kolcsár Károly: Hagyjuk a vállalkozókat, hogy diktálják a tempót!
2024. november 07., csütörtök

Háromszéki közbirtokosság és magánerdészet ellen vizsgálódnak adócsalás-ügyben

Adócsalás miatt tartottak házkutatást szerdán a Kovászna megyei rendőrség gazdasági bűnügyeket vizsgáló osztályának munkatársai nyolc helyszínen.

Háromszéki közbirtokosság és magánerdészet ellen vizsgálódnak adócsalás-ügyben
2024. november 07., csütörtök

Szolidaritási támogatást kapnak a súlyos fogyatékkal élő nyugdíjasok

Sürgősségi rendeletet fogadott el csütörtökön a kormány arról, hogy 2025. január elsejétől a súlyos látássérültek és súlyos fogyatékkal élők a nyugdíjuk mellett havonta egy úgynevezett szolidaritási támogatásban részesülnek.

Szolidaritási támogatást kapnak a súlyos fogyatékkal élő nyugdíjasok
2024. november 07., csütörtök

Egyre többen igényelnek fegyvertartási engedélyt Hargita megyében

Megkönnyítették a fegyvertartási engedély igénylését, ezentúl online is lehetőség van erre. Évről évre nő a fegyvertartási engedéllyel rendelkezők száma, idén Hargita megyében 88-an kérték. Jelenleg közel 2400 embernek van fegyvere a megyében.

Egyre többen igényelnek fegyvertartási engedélyt Hargita megyében
2024. november 07., csütörtök

Újra székelyföldi gyerekeknek tart előadást Nagy Csaba tárogatóművész

A Gyergyói-medence magyar tannyelvű iskoláiban folytatódik az a zenei-előadássorozat, melyet a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége és a Rákóczi Tárogató Egyesület szervez, a kuruc hősökre és különösen II. Rákóczi Ferenc fejedelemre emlékezve.

Újra székelyföldi gyerekeknek tart előadást Nagy Csaba tárogatóművész
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik,
rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik, rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!