A papot kísérő kántor megfelelő szertartás keretében krétával felírja a három király nevének kezdőbetűjét az ajtó szemöldökfájára. Archív
Fotó: Barabás Ákos
A karácsonyi ünnepkör zárónapja és a farsang kezdete vízkereszt; egyházi nevén Epifánia, a görög katolikusoknál úrjelentés, másutt a háromkirályok napja. A házszentelés vízkeresztkor ma is élő szokás a katolikus híveknél, sok egyéb azonban feledésbe merült.
2023. január 06., 07:592023. január 06., 07:59
2023. január 06., 08:252023. január 06., 08:25
A kántor megfelelő szertartás keretében krétával felírja a három király nevének (Gáspár, Menyhért, Boldizsár) kezdőbetűjét az ajtó szemöldökfájára, két szélére pedig az aktuális évszámot: 20+G+M+B+23. Régi hagyomány szerint
A felírást egész évben a helyén kell hagyni, nem szabad letörölni. Újabban, egyes helyeken nyomtatott írást ragasztanak, ami nem föltétlenül jó, hiszen Szendrey Zsigmond (1879–1943) néprajzkutató tanár még a krétának is gonoszűző hatást tulajdonított.
Régebben Székelyföld legtöbb katolikus helységében a papok jóval vízkereszt előtt, Gyimesben például már karácsony után, a legtöbb helyen újév napján elkezdték a házszentelést. Arra törekedtek, hogy vízkeresztre befejezzék, hadd élvezzék az emberek a farsang örömeit – ez az eljárás az utóbbi években ismét virágkorát éli.
Korábban a harangozónak nem volt fizetsége, így vízkereszt napján nagy kosárral járt a házszentelőkkel, abba gyűjtötte a járandóságát. A tojásért cserébe a magával hordott búzaszemekből szórt a tyúkok elé, hogy jól tojjanak.
Zabolán régen – még a két világháború között is – a nagyobb legények ilyenkor édességekkel halmozták el a papot kísérő kisgyermekeket, akik ezért cserébe kikiabálták a faluban a nagyobb lányok „csuszamlósabb” eseteit.
Korondon a katolikusoknál a házszentelés után a papot az asszonyok, gyermekek, sokszor még a férfiak is a harmadik-negyedik szomszédig kísérték, hogy azon a nyáron a kenderük szép magasra nőjön.
Aki tehette, misére ment, ahol a pap vizet szentelt.
Házszentelési körút szánon. Archív
Fotó: Erdély Bálint Előd
Némely csíki székely faluban a XX. század végén vízkeresztkor már nem szenteltek vizet. Más székely falvakban volt ugyan vízszentelés, de az emberek inkább a nagyszombati szentelt vizet vitték haza.
Nyárádszentimrén a fonó vízkereszt utáni nap folytatódott, és farsang végéig tartott.
Vízkereszt napja is alkalmas időjóslásra: „Ha a vízkereszt vizet ereszt, ízikedet padra rekeszd” – mondják. (Az „ízik” takarmánymaradék, nádtörmelék, kukoricaszár.) Kányádon mondták:
Ma már ezek a szokások többnyire csak néprajzkutatók gyűjtéseiben lelhetők fel, és nagyon ritka, szinte mondhatni kincs egy gyűjtőnek, ha talál valamelyik kisebb településen a vízkereszthez kapcsolódó, még élő szokást, fogalmazta meg lapunknak D. Haszmann Orsolya néprajzkutató.
Teli kosár házszenteléskor. Archív
Fotó: Barabás Ákos
„Mivel egyik legrégebbi egyházi ünnepünkről van szó, hiszen a 4. századig ezen a napon ünnepelték Jézus születésnapját és az év kezdetét, így
Gyakorlatilag egyházi vonalon él tovább a hagyomány, hiszen a katolikusoknál a pap szenteltvízzel hinti meg a híveket, az otthonukat, Isten áldását kérve a házra és minden lakójára” – részletezte a néprajzkutató. Mint köztudott, folytatta, a szenteltvíznek – amit háromkirályok vizeként is említenek – régen mágikus erőt tulajdonítottak, gyógyító, gonoszűző, rontást megelőző szerepe volt. És ezt a hiedelmet az egyház is erősítette, vannak olyan feljegyzések a 15. századból, amelyek arról számolnak be, hogy
és gyógyulásukért imádkozott. Ez annyira beivódott a katolikus hívek tudatába, hogy a templom bejáratánál szenteltvízbe mártott ujjal vetünk keresztet.
De szenteltvizet használnak a keleti ortodoxok, az ókatolikusok, az anglokatolikusok, illetve más egyházak hívei is, és a mindennapi életben is fontos szerepet kapott, a megkeresztelkedéstől kezdve. Az oltár előtt álló menyasszonyt és vőlegényt is meghintik vele, illetve amikor a halottat kísérik utolsó útjára, akkor is szórnak a koporsójára.
Gyertyával a kézben
Ajnádon vízkeresztkor a házszentelés alatt minden családtag kezében egy gyertya ég. A vidimuszok belépéskor a következőket mondják: „Láttuk az Úr csillagát napkeletről feljönni, és mi is elindulánk az Úr imádására.” Kimenetelkor pedig így búcsúznak: „Áldás, békesség maradjon e háznál és a benne lakóinál.” Ha a lányos háznál a leánytól nem kapnak cérnát, kigúnyolják őt: „Rossz fonó, délig aluvó, pocokheverő taligán vigyenek férjhez!” Ha cérnát kapnak, megdicsérik a leányt: „Jó fonó, hajnalban felkelő, hat lón, hat hintón vigyenek férjhez!” Papnak a nagy vízkereszti gyertya mellé tojást adnak és húsvéti bárányt ajánlanak, a kántornak tojást, a harangozónak és vidimuszoknak pénzt adnak. A szertartás után a papot kikísérik égő gyertyával, „hogy nagyobb legyen a kender”.
Székely László: Ünneplő székelyek (Csíkszereda, 1944)
Modern eszközöket vet be a közutakon a Kovászna Megyei Rendőr-főkapitányság annak érdekében, hogy megelőzhetőek legyenek a közúti balesetek, kevesebb tragédia történjen és védettebb legyen a közösség.
Falkába verődött, többnyire nagytestű kutyák kóborolnak Csíkszereda utcáin, erről osztottak meg fotókat és videót a Civil Csíkszereda Facebook-csoportban.
A Richter-skálán 3,1-es erősségű földrengés volt hétfő reggel 7:25-kor Buzău megyében, Vrancea szeizmikus térségben – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP). Később a Richter-skálán 3,1-esről 3,6-osra módosították a földrengés erejét.
Kénsav szivárog egy tartálykocsiból Comarnicon, az 1-es országúton. A lakosságot Ro-Alert üzenettel figyelmeztették a veszélyre, a környékbeli házakat kiürítették a hatóságok.
Számos utcában áramszünetre kell készülni Gyergyószentmiklóson április 3-án, csütörtökön reggeltől délutánig – olvasható a polgármesteri hivatal Facebook-oldalán.
Medve támadt egy férfira vasárnap este Predeál egyik utcáján. A medvetámadás áldozata eszméletét vesztette.
Románia nehéz időszakot él meg. Az egykori huligánok, akik ükapáink sírjain ugráltak, mára az egyik legerősebb politikai erő a román parlamentben. A magyarellenes szélsőjobboldal Funar és Vadim Tudor fénykorában sem volt ilyen erős.
Vasárnap elkezdődött a választási időszak a május 4-i időközi helyhatósági választásokra, amelyeket 14 megye 19 településén szerveznek a polgármester, valamint Bihar megyében a megyei tanácselnök megválasztására – írja az Agerpres.
Elindul a diabetológiai szakrendelés a székelykeresztúri kórházban április elsejétől – adja hírül közleményében a Székelyudvarhelyi Városi Kórház, melyhez a székelykeresztúri Egészségügyi Központ is tartozik.
A Duma Duba 2025-ös turnéja Marosvásárhelyen vette kezdetét, ahol március 29-én az Agro&Auto Expóról tudósított.
szóljon hozzá!