A papot kísérő kántor megfelelő szertartás keretében krétával felírja a három király nevének kezdőbetűjét az ajtó szemöldökfájára. Archív
Fotó: Barabás Ákos
A karácsonyi ünnepkör zárónapja és a farsang kezdete vízkereszt; egyházi nevén Epifánia, a görög katolikusoknál úrjelentés, másutt a háromkirályok napja. A házszentelés vízkeresztkor ma is élő szokás a katolikus híveknél, sok egyéb azonban feledésbe merült.
2023. január 06., 07:592023. január 06., 07:59
2023. január 06., 08:252023. január 06., 08:25
A kántor megfelelő szertartás keretében krétával felírja a három király nevének (Gáspár, Menyhért, Boldizsár) kezdőbetűjét az ajtó szemöldökfájára, két szélére pedig az aktuális évszámot: 20+G+M+B+23. Régi hagyomány szerint
A felírást egész évben a helyén kell hagyni, nem szabad letörölni. Újabban, egyes helyeken nyomtatott írást ragasztanak, ami nem föltétlenül jó, hiszen Szendrey Zsigmond (1879–1943) néprajzkutató tanár még a krétának is gonoszűző hatást tulajdonított.
Régebben Székelyföld legtöbb katolikus helységében a papok jóval vízkereszt előtt, Gyimesben például már karácsony után, a legtöbb helyen újév napján elkezdték a házszentelést. Arra törekedtek, hogy vízkeresztre befejezzék, hadd élvezzék az emberek a farsang örömeit – ez az eljárás az utóbbi években ismét virágkorát éli.
Korábban a harangozónak nem volt fizetsége, így vízkereszt napján nagy kosárral járt a házszentelőkkel, abba gyűjtötte a járandóságát. A tojásért cserébe a magával hordott búzaszemekből szórt a tyúkok elé, hogy jól tojjanak.
Zabolán régen – még a két világháború között is – a nagyobb legények ilyenkor édességekkel halmozták el a papot kísérő kisgyermekeket, akik ezért cserébe kikiabálták a faluban a nagyobb lányok „csuszamlósabb” eseteit.
Korondon a katolikusoknál a házszentelés után a papot az asszonyok, gyermekek, sokszor még a férfiak is a harmadik-negyedik szomszédig kísérték, hogy azon a nyáron a kenderük szép magasra nőjön.
Aki tehette, misére ment, ahol a pap vizet szentelt.
Házszentelési körút szánon. Archív
Fotó: Erdély Bálint Előd
Némely csíki székely faluban a XX. század végén vízkeresztkor már nem szenteltek vizet. Más székely falvakban volt ugyan vízszentelés, de az emberek inkább a nagyszombati szentelt vizet vitték haza.
Nyárádszentimrén a fonó vízkereszt utáni nap folytatódott, és farsang végéig tartott.
Vízkereszt napja is alkalmas időjóslásra: „Ha a vízkereszt vizet ereszt, ízikedet padra rekeszd” – mondják. (Az „ízik” takarmánymaradék, nádtörmelék, kukoricaszár.) Kányádon mondták:
Ma már ezek a szokások többnyire csak néprajzkutatók gyűjtéseiben lelhetők fel, és nagyon ritka, szinte mondhatni kincs egy gyűjtőnek, ha talál valamelyik kisebb településen a vízkereszthez kapcsolódó, még élő szokást, fogalmazta meg lapunknak D. Haszmann Orsolya néprajzkutató.
Teli kosár házszenteléskor. Archív
Fotó: Barabás Ákos
„Mivel egyik legrégebbi egyházi ünnepünkről van szó, hiszen a 4. századig ezen a napon ünnepelték Jézus születésnapját és az év kezdetét, így
Gyakorlatilag egyházi vonalon él tovább a hagyomány, hiszen a katolikusoknál a pap szenteltvízzel hinti meg a híveket, az otthonukat, Isten áldását kérve a házra és minden lakójára” – részletezte a néprajzkutató. Mint köztudott, folytatta, a szenteltvíznek – amit háromkirályok vizeként is említenek – régen mágikus erőt tulajdonítottak, gyógyító, gonoszűző, rontást megelőző szerepe volt. És ezt a hiedelmet az egyház is erősítette, vannak olyan feljegyzések a 15. századból, amelyek arról számolnak be, hogy
és gyógyulásukért imádkozott. Ez annyira beivódott a katolikus hívek tudatába, hogy a templom bejáratánál szenteltvízbe mártott ujjal vetünk keresztet.
De szenteltvizet használnak a keleti ortodoxok, az ókatolikusok, az anglokatolikusok, illetve más egyházak hívei is, és a mindennapi életben is fontos szerepet kapott, a megkeresztelkedéstől kezdve. Az oltár előtt álló menyasszonyt és vőlegényt is meghintik vele, illetve amikor a halottat kísérik utolsó útjára, akkor is szórnak a koporsójára.
Gyertyával a kézben
Ajnádon vízkeresztkor a házszentelés alatt minden családtag kezében egy gyertya ég. A vidimuszok belépéskor a következőket mondják: „Láttuk az Úr csillagát napkeletről feljönni, és mi is elindulánk az Úr imádására.” Kimenetelkor pedig így búcsúznak: „Áldás, békesség maradjon e háznál és a benne lakóinál.” Ha a lányos háznál a leánytól nem kapnak cérnát, kigúnyolják őt: „Rossz fonó, délig aluvó, pocokheverő taligán vigyenek férjhez!” Ha cérnát kapnak, megdicsérik a leányt: „Jó fonó, hajnalban felkelő, hat lón, hat hintón vigyenek férjhez!” Papnak a nagy vízkereszti gyertya mellé tojást adnak és húsvéti bárányt ajánlanak, a kántornak tojást, a harangozónak és vidimuszoknak pénzt adnak. A szertartás után a papot kikísérik égő gyertyával, „hogy nagyobb legyen a kender”.
Székely László: Ünneplő székelyek (Csíkszereda, 1944)
No nem a magyar színjátszás legendás primadonnája tér vissza, hanem a róla szóló darab. A tavalyi háromállomásos, Kézdivásárhelyt, Csíkszeredát és Székelyudvarhelyt érintő turné után Szűcs Nelli Fedák Sárija ezúttal Sepsiszentgyörgyön mutatkozik be.
Rutintevékenység, nincs ok az aggodalomra – nyilatkozták a Marosvásárhelyi Katonai Központ vezetői arra reagálva, hogy újra behívókat küldenek a tartalékosoknak, akik a megjelölt iratokkal kell jelentkezzenek a központba.
Őrizetbe vett az Arad megyei rendőrség egy 30 éves férfit, miután tetten érték több mint 7 kilogramm kannabisz eladása közben.
Kilőtték hétfőn este a medvét, amely a nyílt utcán támadt rá egy hazafelé tartó férfira, életveszélyes sérüléseket okozva neki. Az eset vasárnap este történt Predeal egyik utcáján, az áldozat pedig egy hegyimentő volt.
Petárdákkal űzték vissza az erdőbe azt a hárombocsos anyamedvét, amely kedd reggel bement a csíkszeredai 61-es hegyivadász dandár területére – mondta el Bors Béla, Csíkszereda alpolgármestere.
Mindegy, hogy gyalog, kerékpárral, rollerrel vagy gépkocsival közlekedsz a mindennapokban, most letesztelik, hogy mennyire ismered a közlekedési szabályokat.
Több helyszínnel folytatódik az Udvartér Színház nagy sikerű szilveszteri előadásának kiszállás-sorozata. Emellett Kézdivásárhelyen is ismét látható lesz a Boeing-Boeing – Leszállás Párizsban, ahogyan a Lélegezz! című saját stúdióelőadás is.
Magyarországon és Szlovákiában egyre szigorúbb intézkedéseket vezetnek be a párosujjú patásokat érintő járvány megfékezésére. A szakemberek szerint a ragadós száj- és körömfájás vírust a székelyföldi gazdák sem vehetik félvállról.
Lassan rendeződni látszanak a pedagógusok ingázási költségeinek megtérítésével kapcsolatos gondok. Ám ehhez egyes megyékben arra is szükség volt, hogy a prefektusi hivatal a szakszervezet kérésére emlékeztesse az önkormányzatokat kötelezettségeikre.
A munkaügyi minisztérium ígéretet tett arra, hogy június 15-ig állami támogatási mechanizmust dolgoz ki azoknak a háztartásoknak, amelyek „nagyon nehezen” fizetik ki a villanyszámlájukat – jelentette be Sebastian Burduja hétfőn.
szóljon hozzá!