Csíkszentkirály és környéke. 882 területtulajdonos kereste fel az illetékeseket
Fotó: Farkas Tamás
Lejárt a csíkszentkirályi parcellázási tervek láttamozására előírt hatvan nap: az elmúlt két hónapban minden területtulajdonos, több mint nyolcszáz személy ellenőrizte, hogy a megfelelő helyen, illetve megfelelő méretű parcellát jelöltek-e be számára.
2017. június 15., 11:022017. június 15., 11:02
2017. június 15., 11:032017. június 15., 11:03
A helyiek 514 óvást nyújtottak be, kirívó panaszok nem érkeztek. Az ígéret szerint legtöbb másfél hónap alatt elbírálják az óvásokat, illetve kijavítják a hibákat.
Csíkszentkirály 5300 hektáros adminisztratív területére vonatkozó parcellázási tervét áprilisban függesztették ki a helyi kultúrotthonban: a térképekre összesen 167 dűlő közel tizenhétezer parcelláját rajzolták be.
A helyi földtulajdonosok hatvan napig vizsgálhatták a terveket a művelődési házban, ez idő alatt jelezhették észrevételeiket, illetve módosító igényeikről kérést iktathattak az ilyen esetekre alakult, a helyi kataszteri hivatal munkatársaiból álló bizottsághoz. A tervek láttamozási idejének lejártával a tapasztalatokról érdeklődtünk.
Keddtől két hónapig minden helyi földtulajdonos megtekintheti és véleményezheti Csíkszentkirály újonnan elkészült parcellázási terveit. A lehetőségről sajtótájékoztatón számolt be Székely Ernő polgármester és Tánczos Barna RMDSZ-es szenátor.
A két hónap során 882 területtulajdonos kereste fel az illetékeseket láttamozás végett, ez az érintett tulajdonosok száz százalékát jelenti, ugyanis hozzávetőleg 700 személynek van tulajdonában csíkszentkirályi kül-, illetve beltelek – tudtuk meg Székely Ernő szentkirályi polgármestertől.
– magyarázta Székely Ernő. A polgármester kiemelte, egyelőre csak a beltelkek esetében oldható meg, hogy azok a helyiek, akiknek nem saját tulajdonukban van egy adott terület – de évek óta családjuk használja –, kérhessék birtokosként való bejegyeztetésüket. Ha ez megtörténik, és közben nem nyújtanak be erre vonatkozó óvást, három év után a tulajdonukba kerül a telek, kiállíthatók lesznek számukra a birtoklevelek.
„Ezeken kívül van további 438 óvás, amelyekben kiigazítást kértek. Ezekben az esetekben a leggyakoribb óvási ok, hogy a tulajdonosok szerint nem a megfelelő helyre rajzolták be a külterületeiket, illetve nagyobbnak tartják azokat, mint amekkora a térképen be volt jelölve. Ebből a 438-ból egyébként 81 óvást az önkormányzat tett le, mivel mi is kaptunk hibákat a parcellázási tervben. Ha ezt is levonjuk, kijelenthető, hogy a helyiektől 357 óvás érkezett a területek helyzetével és méretével kapcsolatosan.
Voltak örömök és csalódások is, kirívó panasz azonban egyáltalán nem érkezett. Sőt, olyan tulajdonos is került elő, aki mindeddig nem tudott egy 10 áras telkéről, így nem is gazdálkodott rajta, és területszomszédai használták. Egyeztettünk a kataszteri és ingatlan-nyilvántartási hivatallal, és azt mondták, hogy legtöbb másfél hónap alatt megtörténik az óvások kivizsgálása, illetve az esetleges hibák javítása” – hangsúlyozta a polgármester.
A község még 2012-ben került be egy országos programba. Hargita megyében első helyen
Fotó: Farkas Tamás
Csíkszentkirály még 2012-ben került be egy országos programba, amely révén a község teljes adminisztratív területén beazonosították a telkeket, elkészíttették a parcellázási terveket, azaz előkészítették a telekkönyvezésre. A Cesar nevű világbankos finanszírozású program révén a helyieknek ez ingyenes volt, s
A parcellázási tervben a valamikor visszaigényelt területek az adott helyen, az adott méretben vannak feltüntetve. A láttamozási, óvási időszak lejárta, illetve az esetleges hibák javítása után kezdődhetnek el a telekkönyvezések. A tervek szerint – habár még 132 birtoklevelet is ki kell állítani a helyieknek, amit parcellázási terv hiányában eddig nem tudtak megtenni – idén lejárhatnak a birtokba helyezések.
Örvendek, hogy a helybéliek nagy része meg van elégedve, nagy lépést tettünk ezáltal a szentkirályi területek ingyenes telekkönyvezése, illetve a földtulajdoni kérdések rendbetétele felé. Ez volt a legnagyobb feladat, és azt szeretném, ha az év végére teljesen le tudnánk zárni a folyamatot. Amennyiben a kataszteri és ingatlan-nyilvántartási hivatalnál tartani tudják a másfél hónapos ígéretet, július végére kész kell legyen a hibák kijavítása, így augusztus és október között már a telekkönyvekkel tudunk foglalkozni. Amíg a hibajavítás zajlik, nekilátunk a még szükséges 132 birtoklevél dokumentációjának összeállításához is – zárta Székely Ernő.
Lehetőség önkormányzatoknak
A Cesar programhoz hasonlót ajánl az Országos Kataszteri és Ingatlan-nyilvántartási Ügynökség (ANCPI), amely 2015-ben indította el az országos kataszteri programját azzal a céllal, hogy 2023-ig az ország összes ingatlanját (telkek, épületek, lakások) ingyenesen bevezessék a kataszteri nyilvántartásba és a telekkönyvekbe.
A kezdeményezés azonban nem aratott osztatlan sikert: tavaly a 2960 jogosult polgármesteri hivatal közül mindössze 1100 kötött szerződést a munkálatokra – derül ki az Evenimentul Zilei napilap beszámolójából. Jelenleg 34 megye 101 településén zajlik a kataszterezés, ez a szám azonban még növelhető: a polgármesteri hivataloknak június 24-éig maradt idejük szerződést kötni a kataszteri és ingatlan-nyilvántartási hivatalokkal a finanszírozás elnyerése érdekében.
A támogatás összege is nőtt: amíg tavaly az önkormányzatok 135 ezer lejt, idén már 150 ezer lejt kaphatnak a munkálatokra. Ebből fedeznék a területtulajdonosok költségeit, így válna ingyenessé számukra a szolgáltatás. Országos szinten több mint 442 millió lejes költségvetés áll az ANCPI rendelkezésére, ebből legtöbb 7,37 millió ingatlan kataszterezését finanszíroznák.
Nem mindennapi manővert osztottak meg egy videófelvételen: egy fehér Mercedes egy teherautót előzött volna meg... ha nem jött volna szemből egy másik kamion.
Lelassult a forgalom a sűrű hétfő délutáni, esti havazásban a 13A jelzésű országút Csíkszereda és Székelyudvarhely közötti szakaszán.
A nagy mobilitási terv részeként újabb két utca – a Tábor és a Villanytelep – újul meg Székelyudvarhelyen. A munkálatok ezen a héten kezdődtek a Villanytelep utcában, a járdák bontásával és az új járdaprofilok kialakításával.
Az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság arra kötelezné a gazdasági szereplőket, hogy a forgalmazott termékeiken tüntessék fel az árképzésnél alkalmazott kereskedelmi árrést.
Lehavazott hétfőn délután a 13A jelzésű országút Szentegyháza és Csíkszereda közötti szakaszán, ahol emiatt elakadt egy nyergesvontató, így csak félsávon zajlik a közlekedés – tudatta a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság.
Egyedi néprajzi gyűjteményt őriz háromszobás földszinti tömbházlakásában a Csíkszerdában élő Csiszér Imre nyugdíjas tanító. Egy, a páratlan kincset szemléltető kiállítást a Csíki Mozi kiállítóterében bocsátanak közszemlére március 18-án 18 órakor.
Egész napos lőgyakorlatot tart kedden a Székelyudvarhely határában található hegyivadász alakulat – közli Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatala, amelynek munkatársai a helyszín elkerülését javasolják.
Az ország nagy részén nagyon hideg lesz a hét elején, a hét második felében azonban felmelegedés várható, 18 Celsius-fokos maximumokkal – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) március 17. és 30. közötti időszakra vonatkozó előrejelzéséből.
Egy kortárs mű tartalmát kellett leírniuk a magyar tagozaton tanuló nyolcadikosoknak a próbavizsgán román nyelv és irodalomból. Székelyföldön több mint ötezer magyar diák tesztelte le tudását és a vizsgahelyzetet hétfőn.
A „kicsi magyar világ” idején készült erdélyi, székelyföldi képeslapok kerülnek közszemlére szerdától a Tarisznyás Márton Múzeumban. Magyarország egyik legjelentősebb képeslap kiadója és fotográfusa Weinstock Ernő képei érkeznek ide.
szóljon hozzá!