
A parcellázási terv kifüggesztésén dolgoztak pénteken a csíkszentkirályi művelődési otthonban
Fotó: Gecse Noémi
Keddtől két hónapig minden helyi földtulajdonos megtekintheti és véleményezheti Csíkszentkirály újonnan elkészült parcellázási terveit. A lehetőségről sajtótájékoztatón számolt be Székely Ernő polgármester és Tánczos Barna RMDSZ-es szenátor.
2017. április 10., 11:092017. április 10., 11:09
2017. április 10., 11:442017. április 10., 11:44
Már az elkészült térképek kifüggesztésén dolgoztak a csíkszentkirályi önkormányzat munkatársai a helyi kultúrotthonban, amikor megérkeztünk a pénteki tájékoztatóra. Mint megtudtuk,
‒ összesen 167 dűlő közel tizenhétezer parcelláját rajzolták be a kifüggesztett térképekre. Csíkszentkirálynak a megyében elsőként sikerült idáig eljutnia.
Fotó: Gecse Noémi
Székely Ernő polgármester elmondta, keddtől hatvan napig vizsgálhatják meg a terveket a helyiek hétköznaponként kilenc és délután három óra között a művelődési házban. Ez idő alatt, akinek észrevétele van, jelezheti, módosító igényéről kérést tehet le az ilyen esetekre alakult, kataszteri hivatal munkatársaiból álló bizottsághoz, akik elbírálják igényét.
‒ részletezte a községvezető. Megjegyezte, az óvási időszak lejárta, illetve a szükséges módosítások eszközölése után elkezdődhet a telekkönyvezések folyamata. Terveik szerint ‒ habár még 132 birtoklevelet is ki kell állítani a helyieknek, amit parcellázási terv hiányában nem tudtak eddig megtenni ‒ idén lezárhatják a birtokba helyezések ügyét.
Fotó: Gecse Noémi
Törvénymódosítást javasolnak
A szentkirályi tapasztalatokból tanulva, és a tavalyi országos program beindítását követően összeállítottak egy törvénymódosító csomagot a megyei és országos kataszteri hivatalok jogászaival. A következő időszakban leadásra kerülő tervezet további könnyítéseket vezetne be, közülük az egyik legfontosabb lehetővé tenné, hogy a birtoklevél nélküli területeket a telekkönyvezési folyamatban ne az önkormányzatra telkeljék, hanem ideiglenesen azokra a személyekre, akik az illető területet használják. A javasolt változtatásokkal meg szeretnék szüntetni az utolsó akadályokat is, amelyek visszatarthatják az önkormányzatokat attól, hogy teljes erőbedobással elindítsák a telekkönyvezéshez szükséges folyamatokat ‒ foglalta össze Tánczos Barna.
Egyelőre csak a beltelkek esetében oldható meg, hogy azok a helyiek, akiknek nem saját tulajdonukban van egy adott terület, azok kérhessék birtokosként való bejegyeztetésüket. Ha ez megtörténik, három év után a tulajdonukba is kerül a telek, kiállíthatók lesznek számukra a birtoklevelek ‒ ismertette a kedvező hírt Székely Ernő.
Székely Ernő és Tánczos Barna
Fotó: Gecse Noémi
„Az itt látható térképek az általános kataszter első látványos elemei. Ezek a térképek minden csíkszentkirályi területtulajdonos számára megtekinthetők. Közzétételüknek fontossága abban rejlik, hogy az érintett területek általuk megkereshetők, beazonosíthatók, illetve a tulajdonosok észrevételeiket, akár nemtetszésüket is megfogalmazhatják azokkal kapcsolatban” ‒ ismertette Tánczos Barna. A politikus kiemelte, az óvási időszak lejárta után a véglegesített telekkönyvezést már csak bíróságon lehet megtámadni, tehát ha valaki kivetnivalót talál a térképeken, azt a következő hatvan napban érdemes jeleznie.
Fotó: Gecse Noémi
Ötéves munka
Csíkszentkirály még 2012-ben került be egy országos programba, amely révén a község teljes adminisztratív területén beazonosították a telkeket, elkészíttették a parcellázási terveket, azaz előkészítették a telekkönyvezésre. A világbankos finanszírozású program révén a helyieknek ingyenes volt, s habár egyéves határidővel vállalta el egy Prahova megyei cég a munkát, öt év alatt sikerült elvégeznie ‒ tudtuk meg Tánczos Barna szenátortól. Hozzátette, a következő évek legnagyobb és egyik legfontosabb kihívása lesz, hogy minden megyei önkormányzat felzárkózzon Csíkszentkirályhoz a birtokba helyezések ügyében ‒ ennek elősegítése érdekében uniós és országos programok is indultak.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök a Nicușor Dan államfővel folytatott keddi egyeztetések után kijelentette, hogy két kisebbségikormány-változat képzelhető el, harmadik lehetőségként pedig egy „nagyon szűk többségű” kormány.
Jóváhagyta a Versenytanács a Carrefour Románia Pavăl Holding általi felvásárlását.
Tóvá alakult a marosvásárhelyi sürgősségi kórház mögötti parkoló a hétfő esti felhőszakadás után. A területre több környező telekről és a Molter Károly utcából is odafolyik az esővíz, ezért a leparkolt autók között nehéz bejutni a kórházba.
Az Európai Bizottság (EB) 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion a keddi cotroceni-i konzultációk után kijelentette, hogy pártja nélkül nem lehet kormányt alakítani.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) tájékoztatta kedden az államfőt, hogy készen áll vállalni a kormányzást – nyilatkozta Sorin Grindeanu pártelnök a Nicușor Dannal a Cotroceni-palotában folytatott keddi egyeztetés után.
Nicușor Dan államfő kedden közölte, hogy a Cotroceni-palotában tartandó egyeztetéseken arra fogja kérni a pártokat, hogy térjenek vissza a párbeszédhez.
Több millió eurót kap az Európai Unió Szolidaritási Alapjából Parajd – számolt be kedden Vincze Loránt RMDSZ-es európai parlamenti képviselő.
Teljesen átalakul a közmédia intézményrendszere, miután az Országgyűlés kedden elfogadta a médiaszolgáltatásokról és a tömegkommunikációról szóló törvényt.
Kedd délutánra és estére hőségre, illetve zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztásokat adott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
szóljon hozzá!