
A parcellázási terv kifüggesztésén dolgoztak pénteken a csíkszentkirályi művelődési otthonban
Fotó: Gecse Noémi
Keddtől két hónapig minden helyi földtulajdonos megtekintheti és véleményezheti Csíkszentkirály újonnan elkészült parcellázási terveit. A lehetőségről sajtótájékoztatón számolt be Székely Ernő polgármester és Tánczos Barna RMDSZ-es szenátor.
2017. április 10., 11:092017. április 10., 11:09
2017. április 10., 11:442017. április 10., 11:44
Már az elkészült térképek kifüggesztésén dolgoztak a csíkszentkirályi önkormányzat munkatársai a helyi kultúrotthonban, amikor megérkeztünk a pénteki tájékoztatóra. Mint megtudtuk,
‒ összesen 167 dűlő közel tizenhétezer parcelláját rajzolták be a kifüggesztett térképekre. Csíkszentkirálynak a megyében elsőként sikerült idáig eljutnia.
Fotó: Gecse Noémi
Székely Ernő polgármester elmondta, keddtől hatvan napig vizsgálhatják meg a terveket a helyiek hétköznaponként kilenc és délután három óra között a művelődési házban. Ez idő alatt, akinek észrevétele van, jelezheti, módosító igényéről kérést tehet le az ilyen esetekre alakult, kataszteri hivatal munkatársaiból álló bizottsághoz, akik elbírálják igényét.
‒ részletezte a községvezető. Megjegyezte, az óvási időszak lejárta, illetve a szükséges módosítások eszközölése után elkezdődhet a telekkönyvezések folyamata. Terveik szerint ‒ habár még 132 birtoklevelet is ki kell állítani a helyieknek, amit parcellázási terv hiányában nem tudtak eddig megtenni ‒ idén lezárhatják a birtokba helyezések ügyét.
Fotó: Gecse Noémi
Törvénymódosítást javasolnak
A szentkirályi tapasztalatokból tanulva, és a tavalyi országos program beindítását követően összeállítottak egy törvénymódosító csomagot a megyei és országos kataszteri hivatalok jogászaival. A következő időszakban leadásra kerülő tervezet további könnyítéseket vezetne be, közülük az egyik legfontosabb lehetővé tenné, hogy a birtoklevél nélküli területeket a telekkönyvezési folyamatban ne az önkormányzatra telkeljék, hanem ideiglenesen azokra a személyekre, akik az illető területet használják. A javasolt változtatásokkal meg szeretnék szüntetni az utolsó akadályokat is, amelyek visszatarthatják az önkormányzatokat attól, hogy teljes erőbedobással elindítsák a telekkönyvezéshez szükséges folyamatokat ‒ foglalta össze Tánczos Barna.
Egyelőre csak a beltelkek esetében oldható meg, hogy azok a helyiek, akiknek nem saját tulajdonukban van egy adott terület, azok kérhessék birtokosként való bejegyeztetésüket. Ha ez megtörténik, három év után a tulajdonukba is kerül a telek, kiállíthatók lesznek számukra a birtoklevelek ‒ ismertette a kedvező hírt Székely Ernő.
Székely Ernő és Tánczos Barna
Fotó: Gecse Noémi
„Az itt látható térképek az általános kataszter első látványos elemei. Ezek a térképek minden csíkszentkirályi területtulajdonos számára megtekinthetők. Közzétételüknek fontossága abban rejlik, hogy az érintett területek általuk megkereshetők, beazonosíthatók, illetve a tulajdonosok észrevételeiket, akár nemtetszésüket is megfogalmazhatják azokkal kapcsolatban” ‒ ismertette Tánczos Barna. A politikus kiemelte, az óvási időszak lejárta után a véglegesített telekkönyvezést már csak bíróságon lehet megtámadni, tehát ha valaki kivetnivalót talál a térképeken, azt a következő hatvan napban érdemes jeleznie.
Fotó: Gecse Noémi
Ötéves munka
Csíkszentkirály még 2012-ben került be egy országos programba, amely révén a község teljes adminisztratív területén beazonosították a telkeket, elkészíttették a parcellázási terveket, azaz előkészítették a telekkönyvezésre. A világbankos finanszírozású program révén a helyieknek ingyenes volt, s habár egyéves határidővel vállalta el egy Prahova megyei cég a munkát, öt év alatt sikerült elvégeznie ‒ tudtuk meg Tánczos Barna szenátortól. Hozzátette, a következő évek legnagyobb és egyik legfontosabb kihívása lesz, hogy minden megyei önkormányzat felzárkózzon Csíkszentkirályhoz a birtokba helyezések ügyében ‒ ennek elősegítése érdekében uniós és országos programok is indultak.
Életének 86-ik évében elhunyt Nagy Antal csíkszeredai pedagógus, a csíkszeredai Márton Áron Főgimnázium egykori matematika- és fizikatanára.
Benyújtották az Országgyűlésnek a közmédia átalakítására vonatkozó törvényjavaslatot pénteken, a javaslat teljesen átszervezné a közmédia intézményrendszerét.
Ismét 9 lej alá csökkent a standard benzin literenkénti ára a romániai töltőállomásokon, miután az elmúlt napokban mindegyik kúthálózat jelentősen mérsékelte árait. Gázolajat továbbra is 9 lej fölötti áron tankolhatunk.
Négy férfinél tartottak házkutatást a Kovászna megyei rendőrök Maros és Beszterce-Naszód megyében: az illetőket azzal gyanúsítják, hogy ellopták egy 84 éves sepsiszentgyörgyi nő 14 ezer eurós megtakarítását.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) nem szavaz bizalmat a parlamentben Eugen Tomac kijelölt miniszterelnök kormányának – közölte Dominic Fritz pártelnök az alakulat Politikai Bizottságának pénteki ülése után.
Kétszer is behatolt egy buşteni-i házba egy anyamedve bocsaival pénteken, míg végül kilőtték a délután folyamán. A három bocs közül az egyik halálosan megsérült, a másik kettő pedig az erdőbe menekült.
Százmillió lej értékű projekt zárult le Hargita megyében, amelynek keretében 83 oktatási intézmény több mint 220 egységének mintegy 1500 tanterme és oktatási tere gazdagodott korszerű felszerelésekkel.
Lemondott tisztségéről Elena Micicoi Temes megyei prefektus, miután péntek reggel házkutatást tartott a lakásán az Európai Ügyészség. A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) politikusa a Facebook-oldalán jelentette be a lemondását.
Egy bukaresti villamoson történteknek két színházi ember is szemtanúja volt – ebből aztán monodráma született, most pedig színházi előadás formálódik belőle. A valós történet mögött azonban aktuális társadalmi jelenségre világítanak rá az alkotók.
Támogatásban részesül több Hargita, Maros és Kovászna megyei színház, néptáncegyüttes és kulturális intézmény a kormány döntése nyomán, amely az önkormányzati fenntartású előadó-művészeti intézmények működését segíti.
szóljon hozzá!