Az idős hölgy az egyik székelyföldi kórház sürgősségén várja a diagnózisát
Fotó: Beliczay László
Az utóbbi időben megváltozott az a szokás, miszerint a betegek sokszor olyan egészségügyi problémákkal is a sürgősségi osztályhoz fordulnak, amelyek nem oda valók. Ez legalább egy jó hír, hiszen így kevésbé terhelik és lassítják az ellátást a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházban – tudtuk meg Kacsó Jolántól, a sürgősségi osztály főorvosától.
2020. november 22., 15:152020. november 22., 15:15
A tapasztalat azt mutatja – mondta érdeklődésünkre az egészségügyi szakember –, hogy legtöbben, akik koronavírus-fertőzésre utaló tüneteket észlelnek magukon, „két lábukon mennek a sürgősségre”, mások pedig mentőt hívnak, vagy felkeresik a megyei egészségügyi igazgatóságot.
Kacsó Jolán szerint az utóbbi az ideális, hiszen így adott a lehetőség, hogy az enyhébb tüneteket észlelő személy otthonában is elvégezhető a teszt. Kérdésünkre, miszerint előfordulhat-e, hogy valaki a sürgősségi osztályon való várakozás közben fertőződjön meg, az egészségügyi szakember leszögezte, ez gyakorlatilag lehetetlen, hiszen az előírt protokoll szerint járnak el, megfelelően elkülönítik a betegeket.
– fejtette ki Kacsó Jolán.
„Amióta Hargita megyében is elszabadult a vírus és egyre meredekebben növekedik a koronavírus-fertőzöttek száma, azóta a kisebb egészségügyi problémákkal, amelyet megoldhat a háziorvos vagy az ügyeleti központban is kezelhetők, az emberek már nem a sürgősségi osztályhoz fordulnak” – fogalmazott a főorvos, hozzátéve, ez nagyban köszönhető annak is, hogy a sajtó által mediatizálva van a járvány veszélyessége.
Kérdésünkre, hogy mit gondol a járványtagadók által gyakran ismételgetett állítások valóságtartalmával kapcsolatban (például: nem veszélyesebb, mint az influenza), úgy fogalmazott,
A fertőzés lefolyása rendkívül kiszámíthatatlan, nagyon súlyos tüneteket produkálhat, és bár az idősebbek és a krónikus betegséggel küszködők tartóznak a veszélyeztetettebb kategóriába, a fiatalabbakat is nagyon megviseli.
– nehezményezte Kacsó Jolán.
Medve támadt egy férfira péntek reggel a Prahova megyei Bertea községhez tartozó Lutu Roşu faluban – közölte a katasztrófavédelmi felügyelőség.
Péntek délután, a tanórák után vakáció kezdődik a tanulók számára a tanügyminisztérium által jóváhagyott ütemterv szerint.
Szarka Tamás Kossuth-díjas és kétszeres Petőfi Zenei Díjas előadóművész mutatja be 2020-ban megkomponált Missa Missio – mise a legüldözötteb vallásért című szakrális művét a marosszentgyörgyi katolikus templomban vasárnap 18 órától.
Négy történeten keresztül mutatja be a kriptovaluták izgalmas és érdekes világát az MCC legújabb előadása Csíkszeredában október 29-én.
Sűrű ködre adott ki figyelmeztetést péntek reggel az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM). A sárga ködriadó az ország 18 megyéjére érvényes.
A meg nem született, halva született, szülés közben vagy rövid idővel azután elhunyt „vendégbabák” emlékének szentelt emlékművet tervez felállítani egy sepsiszentgyörgyi egyesület. Csíkszeredában 2013 óta létezik ehhez hasonló emlékhely.
Még mielőtt hazaérne a diák, a szülő már látja, hogy hányast kapott, vagy hiányzott-e valamelyik tanóráról. Az elektronikus naplóba minden azonnal bekerül, és a hiányzásokat valóban szigorúan követik a tanintézetek.
Öt nagyiklandi és mezőkapusi ingatlanban végzett házkutatást csütörtökön a Maros megyei rendőrség.
Mivel a Székely Mikó Kollégium igazgatónője, Sztakics Éva a júniusi önkormányzati választásokon bejutott a városi tanácsba, sőt a héten alpolgármesterré is választották, az iskola tantestülete csütörtökön döntött arról, kit javasol utódjául.
Vajon mi, akik számára evidens, hogy látjuk a minket körülvevő világot, gondoltunk már bele valaha, hogy milyen lehet az élet teljes sötétségben?
1 hozzászólás