
Fotó: Pinti Attila
A Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége (RMPSZ) és Potápi Árpád János, a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára is díjakat adott át szombaton Csíkszeredában a magyar kultúra napja alkalmából az Apáczai Csere János Pedagógusok Házában tartott ünnepségen.
2021. január 23., 19:102021. január 23., 19:10
2021. január 23., 21:232021. január 23., 21:23
Az ünnepség résztvevői bevezetőként a Kölcsey Ferenc által írt Himnusz eredeti, Erkel Ferenc által megzenésített változatát, majd egy ehhez kapcsolódó előadást hallgathattak meg a résztvevők. Ezt követően Burus-Siklódi Botond, az RMPSZ elnöke ismertette, hogy
Az elnök emlékeztetett, a 9. alkalommal meghirdetett Apáczai-díjra egyre többen pályáznak, a név jelkép számukra, a folytonos tanítás és tanulás, a hazához és anyanyelvhez való ragaszkodás, és az értük való munkálkodás szimbóluma.
A pedagógusok ugyanakkor számos tehetséget ismernek fel a diákok között.
– emlékeztetett.
Az eseményen Potápi Árpád János, a a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára és Brendus Réka, a Miniszterelnökség Nemzetpolitikai Államtitkárságának főosztályvezetője is jelen voltak.
Fotó: Pinti Attila
Az Apáczai-díjat ezúttal Tódor Imre, a csíkszeredai Márton Áron Főgimnázium tanára kapta, dicsérő oklevelet vehetett át András Ignác, a kászonaltízi Dr. Lukács Mihály Általános Iskola igazgatója, Demeter Csanád, a lövétei Székely Mózes Általános Iskola igazgatója, Szász Mária Magdolna, a kászonaltízi Dr. Lukács Mihály Általános Iskola tanára és Tankó Molnár Mária nyugalmazott csíkmadarasi tanítónő. Mákvirág-díjban részesült a Márton Áron Főgimnázium három diákja: Benedek Márton, Fancsali Boglárka és Lukács Szilvia.
– fogalmazott Potápi Árpád János nemzetpolitikáért felelős államtitkár. Hozzátette, az elmúlt tíz év munkája, a megváltoztatott nemzetpolitikai gondolkodás oda vezetett, hogy
Fotó: Pinti Attila
„Ebből az erős nemzetépítő munkából veszi ki részét az RMPSZ amely a Miniszterelnökség Nemzetpolitikai Államtitkárságának kiemelt partnere, szövetségese, hiszen a célokat közösen határozzuk meg, és próbáljuk elérni” – vázolta. A Nemzetpolitikai Államtitkárság 2020-as programjairól elmondta:
Megjegyezte, nagyon sok olyan gyermeket, fiatalt de akár idősebbeket is meg tudtak szólítani az online térnek köszönhetően, akiket eddig nem értek el. Ezért ezek a módszerek, a járványhelyzet alakulásától függetlenül, a nemzetpolitika eszközei maradnak – mondta. Kiemelte, hogy az évente megrendezett Szakma Sztár vetélkedőn, amely a szakképzést igyekszik népszerűsíteni, már rendszeresek az erdélyi résztvevők, a budapesti vetélkedőn Erdélyből tíz diák versenyzett.
Fotó: Pinti Attila
A óvodapedagógusoknak szóló Sakkjátszótér komplex képességfejlesztő programban ugyanakkor Erdélyből 45-en vettek részt 15 intézményből. A Miénk a város! online játék Hargita megyei nyerteseinek köszönhetően egy-egy Csodasarok könyv- és fejlesztő játékcsomaggal gazdagodtak Csíkszeredából a Nagy Imre, Petőfi Sándor, József Attila általános iskolák, Székelyudvarhelyről a Móra Ferenc Általános Iskola, a Benedek Elek Pedagógiai Líceum, Székelykeresztúrról az Orbán Balázs Gimnázium és a Berde Mózes Unitárius Gimnázium, a maroshévízi Kemény János Elméleti Líceum, a zetelaki P. Boros Fortunát Elméleti Középiskola, a lövétei Székely Mózes, a homoródszentmártoni Román Viktor, a szentegyházi Mártonfi János, a gyergyószentmiklósi Fogarassy Mihály, a madéfalvi Zöld Péter, a csíkszenttamási Bálint Vilmos, a csíkmadarasi Kis Ferenc általános iskolák, és a gyergyószentmiklósi Csillagszem Napköziotthon.
Fotó: Pinti Attila
A Sakkjátszótér programban résztvevők közül módszertani csomagot nyert a csíkszeredai Napocska Napköziotthon, a szentegyházi Gábor Áron Szakközépiskola, a székelykeresztúri Mesevár Napköziotthon, és a maroshévízi Kemény János Elméleti Líceum.
A Szakma Sztár vetélkedő résztvevőiként a csíkszeredai Kós Károly Szakközépiskola három diákja, Molnár Attila, Részegh Roland és Puskás Levente, illetve a székelykeresztúri Zeyk Domokos Technológiai Szakközépiskola tanulója, Vadász Norbert vehetett át díjat Potápi Árpád Jánostól.
Fotó: Pinti Attila
A harmadfokú hőségriasztás következtében az év eddigi legforróbb napján vagyunk túl. Bár a délutáni órákban úgy tűnt, hogy viharok váltják a kánikulát, ez végül nem következett be.
Lakóháznál keletkezett tűz vasárnap este Sóvárad főutcáján, ahol javak váltak a lángok martalékává, ugyanakkor az épület tulajdonosa enyhébb füstmérgezést szenvedett – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) vasárnap közzétett adatai szerint az idei első negyedévben a romániai kereskedelmi szálláshelyek 390 900 külföldi turistát fogadtak, akik összesen 1,488 milliárd lejt költöttek el.
A rendkívüli hőség miatt 35 megyében korlátozzák hétfőn és kedden a 7,5 tonnánál nagyobb össztömegű járművek forgalmát az autópályákon, gyorsforgalmi utakon és országutakon.
Jégeső, heves széllökések (55-60 km/h), csapadék (15-20l/m²) ugyanakkor villámlások várhatók vasárnap délután több településen – figyelmeztet a Hargita megyei katasztrófavédelem.
A kormányzati megszorítások lecsapódásaként az eddiginél sokkal szerényebb körülmények között és a megszokott nyári időponttól eltérően ősszel szervezik meg a Székely Vágta idei, 15. kiadását.
Autó balesetezett a Kincsesfő és Görgényszentimre közötti 10-es jelzésű községi úton vasárnap délután; a hatóságok két áldozatról számoltak be, egyikük életét vesztette – közli a Maros megyei katasztrófavédelem.
Tizenhat megyében vörös, az ország többi részén narancssárga és sárga jelzésű hőségriasztás van érvényben hétfő reggel 10 óráig.
A Bethlenfalvi úton felfüggesztett jogosítvánnyal rendelkező, míg a Bethlen Gábor utcában ittasan vezető sofőrt állítottak meg a rendőrök a hétvégén Székelyudvarhelyen.
Kerékpározó gyermekeket ütött el egy ittasan vezető férfi szombat este a Temes megyei Kétfél településen. Egy 10 éves kislány meghalt, az ugyanazon a biciklin ülő 11 éves társa megsebesült.
1 hozzászólás