
Fotó: Pinti Attila
A Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége (RMPSZ) és Potápi Árpád János, a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára is díjakat adott át szombaton Csíkszeredában a magyar kultúra napja alkalmából az Apáczai Csere János Pedagógusok Házában tartott ünnepségen.
2021. január 23., 19:102021. január 23., 19:10
2021. január 23., 21:232021. január 23., 21:23
Az ünnepség résztvevői bevezetőként a Kölcsey Ferenc által írt Himnusz eredeti, Erkel Ferenc által megzenésített változatát, majd egy ehhez kapcsolódó előadást hallgathattak meg a résztvevők. Ezt követően Burus-Siklódi Botond, az RMPSZ elnöke ismertette, hogy
Az elnök emlékeztetett, a 9. alkalommal meghirdetett Apáczai-díjra egyre többen pályáznak, a név jelkép számukra, a folytonos tanítás és tanulás, a hazához és anyanyelvhez való ragaszkodás, és az értük való munkálkodás szimbóluma.
A pedagógusok ugyanakkor számos tehetséget ismernek fel a diákok között.
– emlékeztetett.
Az eseményen Potápi Árpád János, a a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára és Brendus Réka, a Miniszterelnökség Nemzetpolitikai Államtitkárságának főosztályvezetője is jelen voltak.
Fotó: Pinti Attila
Az Apáczai-díjat ezúttal Tódor Imre, a csíkszeredai Márton Áron Főgimnázium tanára kapta, dicsérő oklevelet vehetett át András Ignác, a kászonaltízi Dr. Lukács Mihály Általános Iskola igazgatója, Demeter Csanád, a lövétei Székely Mózes Általános Iskola igazgatója, Szász Mária Magdolna, a kászonaltízi Dr. Lukács Mihály Általános Iskola tanára és Tankó Molnár Mária nyugalmazott csíkmadarasi tanítónő. Mákvirág-díjban részesült a Márton Áron Főgimnázium három diákja: Benedek Márton, Fancsali Boglárka és Lukács Szilvia.
– fogalmazott Potápi Árpád János nemzetpolitikáért felelős államtitkár. Hozzátette, az elmúlt tíz év munkája, a megváltoztatott nemzetpolitikai gondolkodás oda vezetett, hogy
Fotó: Pinti Attila
„Ebből az erős nemzetépítő munkából veszi ki részét az RMPSZ amely a Miniszterelnökség Nemzetpolitikai Államtitkárságának kiemelt partnere, szövetségese, hiszen a célokat közösen határozzuk meg, és próbáljuk elérni” – vázolta. A Nemzetpolitikai Államtitkárság 2020-as programjairól elmondta:
Megjegyezte, nagyon sok olyan gyermeket, fiatalt de akár idősebbeket is meg tudtak szólítani az online térnek köszönhetően, akiket eddig nem értek el. Ezért ezek a módszerek, a járványhelyzet alakulásától függetlenül, a nemzetpolitika eszközei maradnak – mondta. Kiemelte, hogy az évente megrendezett Szakma Sztár vetélkedőn, amely a szakképzést igyekszik népszerűsíteni, már rendszeresek az erdélyi résztvevők, a budapesti vetélkedőn Erdélyből tíz diák versenyzett.
Fotó: Pinti Attila
A óvodapedagógusoknak szóló Sakkjátszótér komplex képességfejlesztő programban ugyanakkor Erdélyből 45-en vettek részt 15 intézményből. A Miénk a város! online játék Hargita megyei nyerteseinek köszönhetően egy-egy Csodasarok könyv- és fejlesztő játékcsomaggal gazdagodtak Csíkszeredából a Nagy Imre, Petőfi Sándor, József Attila általános iskolák, Székelyudvarhelyről a Móra Ferenc Általános Iskola, a Benedek Elek Pedagógiai Líceum, Székelykeresztúrról az Orbán Balázs Gimnázium és a Berde Mózes Unitárius Gimnázium, a maroshévízi Kemény János Elméleti Líceum, a zetelaki P. Boros Fortunát Elméleti Középiskola, a lövétei Székely Mózes, a homoródszentmártoni Román Viktor, a szentegyházi Mártonfi János, a gyergyószentmiklósi Fogarassy Mihály, a madéfalvi Zöld Péter, a csíkszenttamási Bálint Vilmos, a csíkmadarasi Kis Ferenc általános iskolák, és a gyergyószentmiklósi Csillagszem Napköziotthon.
Fotó: Pinti Attila
A Sakkjátszótér programban résztvevők közül módszertani csomagot nyert a csíkszeredai Napocska Napköziotthon, a szentegyházi Gábor Áron Szakközépiskola, a székelykeresztúri Mesevár Napköziotthon, és a maroshévízi Kemény János Elméleti Líceum.
A Szakma Sztár vetélkedő résztvevőiként a csíkszeredai Kós Károly Szakközépiskola három diákja, Molnár Attila, Részegh Roland és Puskás Levente, illetve a székelykeresztúri Zeyk Domokos Technológiai Szakközépiskola tanulója, Vadász Norbert vehetett át díjat Potápi Árpád Jánostól.
Fotó: Pinti Attila
Csíkszereda polgármestere Korodi Attila a hétvégi rendkívüli hőség miatt felhívást intézett a lakossághoz. Mint mondta, a Harvíznek jelenleg nincs olyan munkálata, amely miatt vízkorlátozásra lenne szükség.
A regionális vízszolgáltató Harvíz Rt. veszi át egységesen az esővíz-elvezetési rendszer működtetését és karbantartását Csíkszeredában – ez egyike volt a számos fontos döntésnek, amelyet az önkormányzati képviselők ülésén hoztak meg pénteken.
Késéseket okoznak a vasúti közlekedésben a következő napokra jelzett rendkívüli hőség miatt bevezetett sebességkorlátozások – tájékoztatott pénteken a Román Vasúti Személyszállító Vállalat (CFR Călători).
A Szociáldemokrata Párt (PSD) szerint a Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) és az RMDSZ szabotálja a kormányalakítást, és folyamatosan új feltételeket találnak ki pozícióik megőrzéséért.
Nicușor Dan államfő a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR), az RMDSZ és a nemzeti kisebbségek parlamenti frakciójának vezetőivel készül egyeztetni pénteken a Cotroceni-palotában.
Közel kétmillió lejt kapott Székelyudvarhely, aminek nagy részét a művelődési ház hibásan megtervezett tűzvédelmi rendszerének kijavítására és kialakítására költik. Emellett megvásárolhatják az ifjúsági lakások építéséhez szükséges telket.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) és az RMDSZ közös miniszterelnök-jelöltje, Siegfried Mureșan pénteken közölte, célja egy hozzáértő, egységes Európa-barát kormány létrehozása.
Ünnepélyes keretek között adták át pénteken a csíkmadarasi kultúrházat. A több mint 250 férőhelyes épület a helyi közösségi élet új központja lesz, ahol kulturális rendezvények, próbák és találkozók kapnak helyet.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) és az RMDSZ Siegfried Mureșan európai parlamenti képviselőt javasolja miniszterelnök-jelöltnek.
1 hozzászólás