Fotó: Pinti Attila
A Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége (RMPSZ) és Potápi Árpád János, a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára is díjakat adott át szombaton Csíkszeredában a magyar kultúra napja alkalmából az Apáczai Csere János Pedagógusok Házában tartott ünnepségen.
2021. január 23., 19:102021. január 23., 19:10
2021. január 23., 21:232021. január 23., 21:23
Az ünnepség résztvevői bevezetőként a Kölcsey Ferenc által írt Himnusz eredeti, Erkel Ferenc által megzenésített változatát, majd egy ehhez kapcsolódó előadást hallgathattak meg a résztvevők. Ezt követően Burus-Siklódi Botond, az RMPSZ elnöke ismertette, hogy
Az elnök emlékeztetett, a 9. alkalommal meghirdetett Apáczai-díjra egyre többen pályáznak, a név jelkép számukra, a folytonos tanítás és tanulás, a hazához és anyanyelvhez való ragaszkodás, és az értük való munkálkodás szimbóluma.
A pedagógusok ugyanakkor számos tehetséget ismernek fel a diákok között.
– emlékeztetett.
Az eseményen Potápi Árpád János, a a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára és Brendus Réka, a Miniszterelnökség Nemzetpolitikai Államtitkárságának főosztályvezetője is jelen voltak.
Fotó: Pinti Attila
Az Apáczai-díjat ezúttal Tódor Imre, a csíkszeredai Márton Áron Főgimnázium tanára kapta, dicsérő oklevelet vehetett át András Ignác, a kászonaltízi Dr. Lukács Mihály Általános Iskola igazgatója, Demeter Csanád, a lövétei Székely Mózes Általános Iskola igazgatója, Szász Mária Magdolna, a kászonaltízi Dr. Lukács Mihály Általános Iskola tanára és Tankó Molnár Mária nyugalmazott csíkmadarasi tanítónő. Mákvirág-díjban részesült a Márton Áron Főgimnázium három diákja: Benedek Márton, Fancsali Boglárka és Lukács Szilvia.
– fogalmazott Potápi Árpád János nemzetpolitikáért felelős államtitkár. Hozzátette, az elmúlt tíz év munkája, a megváltoztatott nemzetpolitikai gondolkodás oda vezetett, hogy
Fotó: Pinti Attila
„Ebből az erős nemzetépítő munkából veszi ki részét az RMPSZ amely a Miniszterelnökség Nemzetpolitikai Államtitkárságának kiemelt partnere, szövetségese, hiszen a célokat közösen határozzuk meg, és próbáljuk elérni” – vázolta. A Nemzetpolitikai Államtitkárság 2020-as programjairól elmondta:
Megjegyezte, nagyon sok olyan gyermeket, fiatalt de akár idősebbeket is meg tudtak szólítani az online térnek köszönhetően, akiket eddig nem értek el. Ezért ezek a módszerek, a járványhelyzet alakulásától függetlenül, a nemzetpolitika eszközei maradnak – mondta. Kiemelte, hogy az évente megrendezett Szakma Sztár vetélkedőn, amely a szakképzést igyekszik népszerűsíteni, már rendszeresek az erdélyi résztvevők, a budapesti vetélkedőn Erdélyből tíz diák versenyzett.
Fotó: Pinti Attila
A óvodapedagógusoknak szóló Sakkjátszótér komplex képességfejlesztő programban ugyanakkor Erdélyből 45-en vettek részt 15 intézményből. A Miénk a város! online játék Hargita megyei nyerteseinek köszönhetően egy-egy Csodasarok könyv- és fejlesztő játékcsomaggal gazdagodtak Csíkszeredából a Nagy Imre, Petőfi Sándor, József Attila általános iskolák, Székelyudvarhelyről a Móra Ferenc Általános Iskola, a Benedek Elek Pedagógiai Líceum, Székelykeresztúrról az Orbán Balázs Gimnázium és a Berde Mózes Unitárius Gimnázium, a maroshévízi Kemény János Elméleti Líceum, a zetelaki P. Boros Fortunát Elméleti Középiskola, a lövétei Székely Mózes, a homoródszentmártoni Román Viktor, a szentegyházi Mártonfi János, a gyergyószentmiklósi Fogarassy Mihály, a madéfalvi Zöld Péter, a csíkszenttamási Bálint Vilmos, a csíkmadarasi Kis Ferenc általános iskolák, és a gyergyószentmiklósi Csillagszem Napköziotthon.
Fotó: Pinti Attila
A Sakkjátszótér programban résztvevők közül módszertani csomagot nyert a csíkszeredai Napocska Napköziotthon, a szentegyházi Gábor Áron Szakközépiskola, a székelykeresztúri Mesevár Napköziotthon, és a maroshévízi Kemény János Elméleti Líceum.
A Szakma Sztár vetélkedő résztvevőiként a csíkszeredai Kós Károly Szakközépiskola három diákja, Molnár Attila, Részegh Roland és Puskás Levente, illetve a székelykeresztúri Zeyk Domokos Technológiai Szakközépiskola tanulója, Vadász Norbert vehetett át díjat Potápi Árpád Jánostól.
Fotó: Pinti Attila
Csíkszeredaiak és más településekről érkezők ezrei népesítik be évek óta a Szabadság teret és környékét húsvétvasárnap reggel. Ünneplőben, katonás rendben sorakoznak fel egymás mellé, a húsvéti ételekkel megrakott kosaraikkal, hordozóikkal.
A kutatók abban többnyire egyetértenek, hogy a tojás a Kr. u. 4. századtól már biztosan kapcsolódik a húsvéthoz, miután bekerült a szentelmények közé. De már jóval a kereszténység előtt díszítették azokat, és az ősi motívumok még ma is használatosak.
Hargita megyei tűzszerészek szálltak ki szombaton Madéfalvára, ahonnan egy fel nem robbant, feltételezhetően második világháborús lövedéket szállítottak el egy mezőgazdasági területről.
Mintegy húsz hektáron szétterjedt tarlótűz megfékezéséhez riasztották a Hargita megyei tűzoltóság maroshévízi egységét és a környékbeli önkénteseket nagyszombat délután.
A húsvéti ünnepek alatt naponta átlagban mintegy 9600 rendőr gondoskodik a templomok környékén a közbiztonságról – számolt be szombaton a sajtónak az Országos Rendőr-főkapitányság szóvivője.
Az erős szél miatt gyorsan terjednek a lángok Maroshévízen, ahol egy dombon kapott lángra a száraz növényzet.
Idén április 16-án nyílt ki Mezőzáhon az első sztyeppei bazsarózsa, és a húsvéti ünnepek alatt, valamint a tavaszi vakációban is meg lehet látogatni a rezervátumot.
Útlezárásokat léptetnek érvénybe Csíkszeredában a nagyszombat esti körmenet idejére, továbbá a húsvétvasárnap reggel kezdődő szabadtéri ételszentelés és alatt – közli a csíkszeredai városvezetés.
Nemcsak vallásos, hanem közösségi élményt is nyújt a virágvasárnapi Passió előadására való készülés, a szenvedéstörténetet 2022 óta évente bemutatják a csíkszentkirályi plébániaudvarban. Idén csatlakozott a csapathoz a Médiatár stábja is.
A Román Posta pénteken közölte, hogy befejezte az áprilisi nyugdíjak, a gyermeknevelési pótlék (gyermekpénz), a gyermekgondozási díj és más szociális juttatások idő előtti kézbesítését.
1 hozzászólás