A marosvásárhelyi iskolák zömének homlokzatán kizárólag román nyelven szerepel az intézmény megnevezése, holott a kétnyelvűséget a 2001. évi 215-ös számú törvény is előírja. Az önkormányzatoknak biztosítaniuk kell a fennhatóságuk alá tartozó közintézmények feliratozását azoknak a kisebbségeknek a nyelvén is, amelyek részaránya eléri a 20%-ot. Ennek ellenére a hatóságok immár tíz éve kifogásokat találnak, ezért hiányzik a kétnyelvűség a marosvásárhelyi iskolákban.
2011. február 07., 17:142011. február 07., 17:14
2011. február 07., 18:022011. február 07., 18:02
Panasszal fordult a Marosvásárhelyi Polgármesteri Hivatalhoz február 7-én, hétfőn a Civil Elkötelezettség Mozgalom (CEMO), mivel hivatalos, neve elhallgatását kérő forrásból úgy értesültek, hogy a városháza eleget tesz ugyan a szülők és civil szervezetek többszöri kérésének, és kihelyezteti az alárendeltségébe tartozó oktatási intézmények homlokzatára a kétnyelvű feliratokat, viszont ezek egyetlen magyar szót fognak tartalmazni: ISKOLA vagy GIMNÁZIUM stb. Amennyiben így lenne, akkor az eljárás kísértetiesen hasonlítana a marosvásárhelyi utcanevek „kétnyelvű” megjelenítéséhez. A CEMO a magyar nyelvnek a románnal való egyenjogúságát kérte a polgármesteri hivataltól.
Az igazgatók elzárkóznak
A CEMO ügyvezető igazgatója, Szigeti Enikő elmondta, a polgármester levélben elismerte a Országos Diszkriminációellenes Tanácsnak (ODT), hogy a román-magyar kétnyelvű homlokzati táblák kihelyezése az önkormányzat kötelezettsége. „Mindezt a 2001. évi 215-ös számú törvény szabályozza. A kétnyelvű iskolatáblák kálváriája 2010 januárjáig nyúlik vissza, és olyan szülők kezdeményezték, akiknek a gyerekei olyan kéttannyelvű iskolák magyar tagozatos osztályainak tanulói, ahol minden iskolai tájékoztatás, feliratozás egynyelvű” – fogalmazott Szigeti Enikő. A CEMO négy marosvásárhelyi általános iskolában (Dacia, Európa, Liviu Rebreanu, 2-es számú) több száz szülő aláírásával ellátott kérvényt nyújtott be, az iskolák vezetőségei viszont kitérő válaszokat adtak. Emiatt fordultak 2010 novemberében az ODT-hez.
Magyar nyelvi jogok=román nyelvi jogok
A főkezdeményező szülő, Horváth-Kovács Ádám szerint nagyon fontos, hogy a gyerekek hogyan nőnek fel. „Ha bemegy az iskolába, akkor ugyanúgy lássa a saját nyelvét, ne csak a másét, ez hozzájárul az önbizalom kialakulásához. Fontos, hogy egyensúlyban legyen a két nyelv” – vélte. A román nyelv kizárólagossága úgymond öröklődött, a lakosság többsége elfogadta, és sokan nincsenek tisztában jogaikkal. „Mindig azt mondták, hogy törődjünk bele, mert ez évtizedek óta így van. Nagyon szívesen elfogadjuk a segítséget ahhoz, hogy valóban megvalósuljon a kétnyelvűség”– mondta a 7-es számú általános iskola szülői bizottságának elnöke, Szatmári Domokos annak hallatán, hogy Peti András helyi tanácsos határozattervezetet nyújtott be, hogy az önkormányzat vállalja a táblák kihelyezését.
Február 8-án döntenek
Az ügyet a február 8-ai, keddi tanácsülésen tárgyalják. „A jóindulat és a jóhiszeműség teljes mértékű hiánya, a törvények félremagyarázása és nem alkalmazása, de ugyanakkor egy joghézag is hozzájárul ahhoz, hogy mindeddig nem tettek ennek eleget. Ezeket a jogokat a törvény előírja, viszont az alkalmazásának az elmulasztását nem bünteti”– ismertette Peti András. Hozzátette, a szakbizottságokban egyetlen képviselő sem tiltakozott, ezért nagy valószínűséggel jóváhagyják, hogy a város költségvetését tekintve táblánkénti jelentéktelen 200–300 lejt áldozzanak a magyar nyelv érvényesülésére az iskolákban.
Amennyiben megszavazzák, akkor az eset jó példája lehet a civil kezdeményezések szükségességének és sikerlehetőségének.
Magyarországi és helyi hivatalosságok is elkísérték utolsó útjára Marosvásárhelyen Kincses Előd jogászt, közírót. A család kérésére a temetés, amelyen részt vett Magyarország miniszterelnöke, Orbán Viktor is, nem volt sajtónyilvános.
Szászrégenben idén nem szervezik meg a városnapokat, inkább a fejlesztések befejezésére fordítják a pénzt.
Kilencedik alkalommal szervez családi napot az Erdélyi Református Nőszövetség a Maros megyei Bonyhán, a Bethlen-kastély parkjában július 5-én, szombaton.
Több mint egy hónapja nincs csapvíz a Kis-Küküllő menti településeken, és a helyzet kritikus: az ügyeletes tűzoltók kimerültek, a vizet szállító autók pedig meghibásodnak. A gondok megoldásához szükséges pénz még mindig várat magára Bukarestből.
Kisebb városhoz hasonlít a Marosvásárhely és Marosszentgyörgy határánál felépített Vibe fesztivál, ahová már beköltöztek a koncertezők, szórakozni vágyók. A szervezők mellett a kisboltosok, vendéglősök, taxisok is örvendenek a népszerű rendezvénynek.
Segesváron eladják az Országos Lakásügynökség (ANL) által fiataloknak épített lakásokat, Marosvásárhelyen azonban egyelőre tartózkodó állásponton van a városvezetés. A bérlők évek óta szeretnének tulajdonosok lenni, mindhiába.
Az önkéntes tűzoltók is segítettek a marosvásárhelyi és mezőbándi hivatásos tűzoltóknak szerda délután, hogy megfékezzék a 11 hektáron pusztító tarlótüzet a mezőbándi községhez tartozó Hidegvölgyben.
Késsel fenyegetve csikartak ki egy idős férfitől 16 ezer lejt 20 méternyi ereszcsatorna felszerelésének „árát” négy ismeretlen, a férfi feljelentést tett a rendőrségen. Az elkövetőket 24 órára őrizetbe vették.
Meglepetés fogadta a Maros megyei hegyimentőket a Tiha-nyeregben: mire kiérkeztek, hogy kicseréljék a menedékház betört ablakát, valaki már elvégezte helyettük a munkát.
Biztonságosabbak a körülmények a Maros megyei kórházban, miután uniós pénzalapokból jelentős beruházásokat eszközöltek, különösen az oxigénterápia biztosításában és a tűzvédelem terén – mondta Ovidiu Gîrbovan igazgató kedden.
szóljon hozzá!