Hosszú távú stratégiával a megyei kórház magasabb besorolásáért

Minél kisebb, annál jobb. A Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház az ötös skálán jelenleg hármas besorolású •  Fotó: Gecse Noémi

Minél kisebb, annál jobb. A Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház az ötös skálán jelenleg hármas besorolású

Fotó: Gecse Noémi

Leghamarabb három-öt év múlva érheti el a magas kompetenciájú kórházaknak járó kettes besorolást a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház. Az intézmény vezetősége szerint jó úton haladnak, viszont a cél elérése érdekében még sok fejlesztésre van szükség. A magasabb besorolásnak számos pozitív hozadéka lenne.

Molnár Rajmond

2017. október 16., 11:552017. október 16., 11:55

A Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház hosszú távú célja közé tartozik, hogy elérje a kettes fokozatot, amely intézményi, betegellátási és finanszírozási szempontból is számos előnnyel járna. Az illetékesek szerint egyébként

csak a csíkszeredai kórháznak van erre reális esélye a megyéből,

ehhez azonban nagyon sok kritériumnak kell még eleget tenni.

A vonatkozó jogszabályok szerint öt kategóriába sorolhatók be az állami kórházak: a legalacsonyabb szint az ötös fokozat, míg a legrangosabb intézmények rendelkeznek az egyes fokozattal. A besorolást aszerint kapják meg a kórházak, hogy milyen strukturális, intézményi, felszerelési, személyzeti stb. erőforrásokkal rendelkeznek.

A Hargita megyei kórházak közül a maroshévízi és a gyergyószentmiklósi négyes fokozatú, a székelyudvarhelyi és csíkszeredai pedig hármas.

Azaz, előbbiek az alsó, míg utóbbiak a középkategóriában helyezkednek el.

Összehasonlításként, a Marosvásárhelyi Megyei Sürgősségi Klinikai Kórház egyes besorolású intézmény. Romániában összesen 461 kórház működik, ezek közül mindössze hétnek van egyes besorolása: a marosvásárhelyi mellett kettő Bukarestben, egy-egy pedig Kolozs, Iași, Temes és Konstanca megyében működik.

Romániában több mint 450 kórház működik. Mindössze néhány besorolása a legjobb, azaz egyes •  Fotó: Gecse Noémi Galéria

Romániában több mint 450 kórház működik. Mindössze néhány besorolása a legjobb, azaz egyes

Fotó: Gecse Noémi

Az előírt kritériumok szerint a következők a főbb feltételek – amelyeket jelenleg nem teljesít az intézmény – a kettes fokozat eléréséhez: előírás, hogy a kórháznak 350 ezer és 1,5 millió közötti lakost kell kiszolgálnia.

További feltétel, hogy a kórház – együttműködve egy egyetemi központtal – kutatási tevékenységet fejtsen ki. Az előírások szerint saját laboratóriummal is kell rendelkezzen, ilyen feladatot jelenleg a Csíkszeredában is üzemelő Prodia Kft. szerződéses alapon lát el.

Feltétel, hogy a kórház napi bennfekvéses és járóbeteg-rendelő részlegei, illetve ügyeleti vonalai le legyenek fedve a legfontosabb és legkihasználtabb orvosi szakokkal. A Hargita Megyei Egészségbiztosítási Pénztár adatai szerint többek között a következő – a kettes fokozathoz szükséges – szakokból nincs jelenleg a kórházban: radioterápia (sugárkezelés), gyermeksebészet.

Ezek mellett a már meglévő szakokat is le kell fedni teljes mértékben szakorvosokkal a kórházban, amely szintén hiányosság. További kritérium, hogy

négy vagy több műtőteremmel kell rendelkezzen az intézmény.

Előírás az is, hogy az előírt szakokon 24 órás ügyeleti vonal működjön, azaz a nap bármelyik szakában szorul egy páciens ellátásra, őt szakértő orvosi kezek láthassák el. Jelenleg a kórházban működő teljes ügyeleti vonalak mellett a kardiológiai ügyeleti vonal beindítása a fontos. Emellett a kritériumok közé tartozik, hogy a kórház rendelkezzen az előírt személyzeti, strukturális, felszerelési és orvosi műszeri előírásokkal is. E téren szintén sok behoznivalója van az intézménynek. Ilyen például, hogy az említett szakok teljes létszámú személyzettel működjenek, egyes korszerű orvosi műszerek megléte, vagy hogy a kórháznak legyen saját MRI, azaz mágnesesrezonancia-képalkotásra alkalmas felszerelése.

Konrád Judit, a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház orvosigazgatója érdeklődésünkre elmondta, kb. 10 évvel ezelőtt kezdődött az első országos felmérés, amely révén 2010-ben a kórházakat besorolták az említett szintek közé, akkor kapta meg a csíkszeredai kórház a hármas fokozatot.

Idézet
Azóta sok év telt el, és látva a pozitív változásokat, amelyek az utóbbi években történtek, úgy gondoltuk, itt az ideje, hogy felmérjük, hol is állunk jelenleg. Ezt követően következett egy mélyebb, pontosabb kivizsgálás, hogy melyek azok a fejlesztések, amelyeket el kell végeznünk a kettes fokozat elérése érdekében

– mutatott rá. Megjegyezte, azt tartják szem előtt, hogy ez a magasabb szint milyen pluszt hoz a kórháznak, illetve az oda forduló betegeknek.

Az orvosigazgató kifejtette, számos feltétele van a kettes besorolás elérésének, ezek közül néhánynak már eleget tettek, de még mindig sok megoldásra váró probléma van.

Konrád Judit •  Fotó: Veres Nándor Galéria

Konrád Judit

Fotó: Veres Nándor

Az egyik a 24 órás ügyeleti vonalak kérdése, amely közül néhánya már sikerült elindítaniuk, legutóbb a neurológiai ügyeleti vonalat, a többi beindítása pedig folyamatban van. Azon dolgoznak, hogy az előírt kórházi osztályokat teljesen lefedjék szakorvosokkal, a hiányzó szakágakat pedig pótolják, azaz napi bentfekvéses részlegen és járóbeteg-rendelőben is meglegyenek a szükséges osztályok és szakorvosi létszám.

A saját laboratórium beüzemelése is egy elérhető cél, emellett a szükséges személyzeti és felszerelési bővítések is – emelte ki. Hozzátette, az előírt fejlesztések megvalósulása nagyban függ az intézmény támogatóitól, mint például a megyei önkormányzat, amely teljes mértékben támogatja a kórházat a kettes fokozat megszerzésében.

Idézet
A cél elérésére rövid- és középtávú stratégiát állítottunk fel, amelyet próbálunk beilleszteni az elkövetkezendő három-öt évbe. Úgy látjuk, hogy ennyi idő alatt megvalósíthatók a kettes fokozat eléréséhez szükséges kritériumok. Az egészségügyi minisztérium már megkezdte a felméréseket, amelyek az új besorolás eléréséhez szükségesek

– jelezte Konrád Judit. Zárásként megjegyezte, azért is tűzték ki maguk elé azt a célt, hogy elérjék a kettes besorolást, mivel ennek intézményi, finanszírozási, betegellátási szempontból is számos pozitív hozadéka lesz.

Demeter Ferenc kórházmenedzser szerint is egy elérhető cél a szóban forgó besorolás megszerzése.

Demeter Ferenc •  Fotó: Veres Nándor Galéria

Demeter Ferenc

Fotó: Veres Nándor

Idézet
Az elmúlt években nagyon sok fiatal orvosunk érkezett, szám szerint több mint negyven. Új szakmák jelentek meg a kórházban, például mellkassebészet, amely egyedi a térségben, továbbá idegsebészet, szájsebészet stb. A folyamat azt mutatja, hogy ki kell használni a kedvező szelet, és ha van támogatásunk a fő finanszírozónk részéről, néhány éven belül elérhetjük a célt

– nyilatkozta a Csíki Hírlapnak Demeter.

Duda Tihamér, a Hargita Megyei Egészségbiztosítási Pénztár vezérigazgatója szerint is egy reális hosszú távú cél, hogy a csíkszeredai kórház elérje a kettes fokozatot, ez pedig számos előnnyel járna mind az intézmény, mind az egészségbiztosítással rendelkező személyek számára is. A legfontosabb, hogy a nagyobb fokozat jóval nagyobb finanszírozást feltételez az egészségbiztosítási pénztártól, így több beteget minőségibb egészségügyi szolgáltatásokkal lehetne ellátni a kettes fokozat elérését követően. Azt is megemlítette, hogy így számos olyan súlyos beteget el lehetne látni helyi szinten, akiket eddig más megyék kórházaiba kellett szállítani.

Duda Tihamér •  Fotó: Kristó Róbert Galéria

Duda Tihamér

Fotó: Kristó Róbert

Rámutatott,

noha reális a cél, nagy erőfeszítésekre van szükség az eléréséhez, amelyeket a megyei biztosítási pénztár is támogat.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. november 06., szerda

„Valahányszor elmentünk az iskola mellett, mindig mondtunk egy Miatyánkot a feltámadásáért”

Marosvásárhelyen 1948-ban államosították a római katolikus gimnázium épületét, megszüntetve ezzel az iskolát. Húsz évvel ezelőtt újraindult a római katolikus felekezeti oktatás, erre emlékeztek kedden a Keresztelő Szent János-templomban.

„Valahányszor elmentünk az iskola mellett, mindig mondtunk egy Miatyánkot a feltámadásáért”
2024. november 06., szerda

A helyi turizmusnak is hasznára lehet az, hogy egyszerűsítik a kistermelőkre vonatkozó szabályozást

Egyszerűsített feltételek teljesítésével kaphatnak élelmiszer-biztonsági engedélyt a jövőben azok az őstermelők, akik feldolgozott formában értékesítenék zöldségeiket, gyümölcseiket. Az ilyen kistermelők számára új kategóriát hoz létre a szakhatóság.

A helyi turizmusnak is hasznára lehet az, hogy egyszerűsítik a kistermelőkre vonatkozó szabályozást
2024. november 06., szerda

Ez gyorsan ment: máris megvan Szakács-Paál István utódja

Igazgató nélkül maradt a székelyudvarhelyi Hargita Business Center (HBC), miután „főnökét”, Szakács-Paál Istvánt polgármesterré választották. Szerdán kiderült, hogy fél évig Berkeczi Zsolt vezeti az intézményt.

Ez gyorsan ment: máris megvan Szakács-Paál István utódja
2024. november 06., szerda

Gyorsan terjedt az avartűz Apold mellett

Nagy kiterjedésű avartűzhöz riasztották a Maros megyei tűzoltókat szerda délután. A lángok egy, az Apold község melletti erdőben csaptak fel.

Gyorsan terjedt az avartűz Apold mellett
Gyorsan terjedt az avartűz Apold mellett
2024. november 06., szerda

Gyorsan terjedt az avartűz Apold mellett

2024. november 06., szerda

Civilszervezeti nyomásra felfüggeszthetik a medvekilövési engedélyeket

Felfüggeszthetik a Kovászna és Hargita megyei környezetvédelmi ügynökségek által kibocsátott medvekilövési engedélyeket, miután egy környezetvédelemmel foglalkozó brassói civilszervezet törvényszéken támadta meg ezeket. Döntés november 13-án várható.

Civilszervezeti nyomásra felfüggeszthetik a medvekilövési engedélyeket
2024. november 06., szerda

Vezeték-meghibásodás miatt nincs áramszolgáltatás Csíkszereda egy részén

Áramkimaradás teszi nehézzé az életet Csíkszereda nagy részén szerda délután. Bíró Árpádot, a DEER áramszolgáltató igazgatóját kérdeztük az okokról.

Vezeték-meghibásodás miatt nincs áramszolgáltatás Csíkszereda egy részén
2024. november 06., szerda

Mi köti össze a székelyeket és a mongolokat?

Székelyudvarhelyen is bemutatják a Hun utódok című, hun-mongol-magyar rokonságot és történelmi múltat feltáró dokumentumfilmet, amely körüljárja a közös eredet kérdését, illetve arra is választ kaphatunk, mi köti össze a székelyeket a mongolokkal.

Mi köti össze a székelyeket és a mongolokat?
2024. november 06., szerda

Elkészült a járművezetési képességet befolyásoló gyógyszerek listája

Az egészségügyi miniszter szerdán közölte, hogy elkészült azoknak a gyógyszereknek a listája, amelyek befolyásolhatják az autóvezetési képességet.

Elkészült a járművezetési képességet befolyásoló gyógyszerek listája
2024. november 06., szerda

Újabb három évre igényelhető a csíkszeredai nagycsaládos kártya

További három évre igényelhető nagycsaládos kártyát hirdetett meg Csíkszereda önkormányzata. A kártyát számos intézményben lehet használni, melyeket egy egységes matrica fog jelölni.

Újabb három évre igényelhető a csíkszeredai nagycsaládos kártya
2024. november 06., szerda

Cseppfertőzéssel terjedő, rendkívül fertőző vírus veszélyeire figyelmeztetnek

Az úgynevezett Respiratorikus Szinciciális Vírus (RSV) veszélyeire figyelmeztetett szerdai közleményében a Román Pneumológiai Társaság.

Cseppfertőzéssel terjedő, rendkívül fertőző vírus veszélyeire figyelmeztetnek
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik,
rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik, rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!