Hosszú távú stratégiával a megyei kórház magasabb besorolásáért

Hosszú távú stratégiával a megyei kórház magasabb besorolásáért

Minél kisebb, annál jobb. A Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház az ötös skálán jelenleg hármas besorolású

Fotó: Gecse Noémi

Leghamarabb három-öt év múlva érheti el a magas kompetenciájú kórházaknak járó kettes besorolást a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház. Az intézmény vezetősége szerint jó úton haladnak, viszont a cél elérése érdekében még sok fejlesztésre van szükség. A magasabb besorolásnak számos pozitív hozadéka lenne.

Molnár Rajmond

2017. október 16., 11:552017. október 16., 11:55

A Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház hosszú távú célja közé tartozik, hogy elérje a kettes fokozatot, amely intézményi, betegellátási és finanszírozási szempontból is számos előnnyel járna. Az illetékesek szerint egyébként

csak a csíkszeredai kórháznak van erre reális esélye a megyéből,

ehhez azonban nagyon sok kritériumnak kell még eleget tenni.

A vonatkozó jogszabályok szerint öt kategóriába sorolhatók be az állami kórházak: a legalacsonyabb szint az ötös fokozat, míg a legrangosabb intézmények rendelkeznek az egyes fokozattal. A besorolást aszerint kapják meg a kórházak, hogy milyen strukturális, intézményi, felszerelési, személyzeti stb. erőforrásokkal rendelkeznek.

A Hargita megyei kórházak közül a maroshévízi és a gyergyószentmiklósi négyes fokozatú, a székelyudvarhelyi és csíkszeredai pedig hármas.

Azaz, előbbiek az alsó, míg utóbbiak a középkategóriában helyezkednek el.

Összehasonlításként, a Marosvásárhelyi Megyei Sürgősségi Klinikai Kórház egyes besorolású intézmény. Romániában összesen 461 kórház működik, ezek közül mindössze hétnek van egyes besorolása: a marosvásárhelyi mellett kettő Bukarestben, egy-egy pedig Kolozs, Iași, Temes és Konstanca megyében működik.

Galéria

Romániában több mint 450 kórház működik. Mindössze néhány besorolása a legjobb, azaz egyes

Fotó: Gecse Noémi

Az előírt kritériumok szerint a következők a főbb feltételek – amelyeket jelenleg nem teljesít az intézmény – a kettes fokozat eléréséhez: előírás, hogy a kórháznak 350 ezer és 1,5 millió közötti lakost kell kiszolgálnia.

További feltétel, hogy a kórház – együttműködve egy egyetemi központtal – kutatási tevékenységet fejtsen ki. Az előírások szerint saját laboratóriummal is kell rendelkezzen, ilyen feladatot jelenleg a Csíkszeredában is üzemelő Prodia Kft. szerződéses alapon lát el.

Feltétel, hogy a kórház napi bennfekvéses és járóbeteg-rendelő részlegei, illetve ügyeleti vonalai le legyenek fedve a legfontosabb és legkihasználtabb orvosi szakokkal. A Hargita Megyei Egészségbiztosítási Pénztár adatai szerint többek között a következő – a kettes fokozathoz szükséges – szakokból nincs jelenleg a kórházban: radioterápia (sugárkezelés), gyermeksebészet.

Ezek mellett a már meglévő szakokat is le kell fedni teljes mértékben szakorvosokkal a kórházban, amely szintén hiányosság. További kritérium, hogy

négy vagy több műtőteremmel kell rendelkezzen az intézmény.

Előírás az is, hogy az előírt szakokon 24 órás ügyeleti vonal működjön, azaz a nap bármelyik szakában szorul egy páciens ellátásra, őt szakértő orvosi kezek láthassák el. Jelenleg a kórházban működő teljes ügyeleti vonalak mellett a kardiológiai ügyeleti vonal beindítása a fontos. Emellett a kritériumok közé tartozik, hogy a kórház rendelkezzen az előírt személyzeti, strukturális, felszerelési és orvosi műszeri előírásokkal is. E téren szintén sok behoznivalója van az intézménynek. Ilyen például, hogy az említett szakok teljes létszámú személyzettel működjenek, egyes korszerű orvosi műszerek megléte, vagy hogy a kórháznak legyen saját MRI, azaz mágnesesrezonancia-képalkotásra alkalmas felszerelése.

Konrád Judit, a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház orvosigazgatója érdeklődésünkre elmondta, kb. 10 évvel ezelőtt kezdődött az első országos felmérés, amely révén 2010-ben a kórházakat besorolták az említett szintek közé, akkor kapta meg a csíkszeredai kórház a hármas fokozatot.

Idézet
Azóta sok év telt el, és látva a pozitív változásokat, amelyek az utóbbi években történtek, úgy gondoltuk, itt az ideje, hogy felmérjük, hol is állunk jelenleg. Ezt követően következett egy mélyebb, pontosabb kivizsgálás, hogy melyek azok a fejlesztések, amelyeket el kell végeznünk a kettes fokozat elérése érdekében

– mutatott rá. Megjegyezte, azt tartják szem előtt, hogy ez a magasabb szint milyen pluszt hoz a kórháznak, illetve az oda forduló betegeknek.

Az orvosigazgató kifejtette, számos feltétele van a kettes besorolás elérésének, ezek közül néhánynak már eleget tettek, de még mindig sok megoldásra váró probléma van.

Galéria

Konrád Judit

Fotó: Veres Nándor

Az egyik a 24 órás ügyeleti vonalak kérdése, amely közül néhánya már sikerült elindítaniuk, legutóbb a neurológiai ügyeleti vonalat, a többi beindítása pedig folyamatban van. Azon dolgoznak, hogy az előírt kórházi osztályokat teljesen lefedjék szakorvosokkal, a hiányzó szakágakat pedig pótolják, azaz napi bentfekvéses részlegen és járóbeteg-rendelőben is meglegyenek a szükséges osztályok és szakorvosi létszám.

A saját laboratórium beüzemelése is egy elérhető cél, emellett a szükséges személyzeti és felszerelési bővítések is – emelte ki. Hozzátette, az előírt fejlesztések megvalósulása nagyban függ az intézmény támogatóitól, mint például a megyei önkormányzat, amely teljes mértékben támogatja a kórházat a kettes fokozat megszerzésében.

Idézet
A cél elérésére rövid- és középtávú stratégiát állítottunk fel, amelyet próbálunk beilleszteni az elkövetkezendő három-öt évbe. Úgy látjuk, hogy ennyi idő alatt megvalósíthatók a kettes fokozat eléréséhez szükséges kritériumok. Az egészségügyi minisztérium már megkezdte a felméréseket, amelyek az új besorolás eléréséhez szükségesek

– jelezte Konrád Judit. Zárásként megjegyezte, azért is tűzték ki maguk elé azt a célt, hogy elérjék a kettes besorolást, mivel ennek intézményi, finanszírozási, betegellátási szempontból is számos pozitív hozadéka lesz.

Demeter Ferenc kórházmenedzser szerint is egy elérhető cél a szóban forgó besorolás megszerzése.

Galéria

Demeter Ferenc

Fotó: Veres Nándor

Idézet
Az elmúlt években nagyon sok fiatal orvosunk érkezett, szám szerint több mint negyven. Új szakmák jelentek meg a kórházban, például mellkassebészet, amely egyedi a térségben, továbbá idegsebészet, szájsebészet stb. A folyamat azt mutatja, hogy ki kell használni a kedvező szelet, és ha van támogatásunk a fő finanszírozónk részéről, néhány éven belül elérhetjük a célt

– nyilatkozta a Csíki Hírlapnak Demeter.

Duda Tihamér, a Hargita Megyei Egészségbiztosítási Pénztár vezérigazgatója szerint is egy reális hosszú távú cél, hogy a csíkszeredai kórház elérje a kettes fokozatot, ez pedig számos előnnyel járna mind az intézmény, mind az egészségbiztosítással rendelkező személyek számára is. A legfontosabb, hogy a nagyobb fokozat jóval nagyobb finanszírozást feltételez az egészségbiztosítási pénztártól, így több beteget minőségibb egészségügyi szolgáltatásokkal lehetne ellátni a kettes fokozat elérését követően. Azt is megemlítette, hogy így számos olyan súlyos beteget el lehetne látni helyi szinten, akiket eddig más megyék kórházaiba kellett szállítani.

Galéria

Duda Tihamér

Fotó: Kristó Róbert

Rámutatott,

noha reális a cél, nagy erőfeszítésekre van szükség az eléréséhez, amelyeket a megyei biztosítási pénztár is támogat.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. április 23., kedd

Csapadék és szél: csütörtök reggelig az egész országban rossz idő várható

Jelentős csapadékra és a szél élénkülésére figyelmeztető előrejelzést bocsátott ki kedden az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) tizenkét megyére.

Csapadék és szél: csütörtök reggelig az egész országban rossz idő várható
2024. április 23., kedd

Beszélik a román nyelvet a székelyföldi magyar diákok?

Romániában élünk, de nem igazán beszélünk románul – erre az örökös problémára hívja fel a figyelmet az április 23-án megrendezett román nyelvi kompetenciák verseny. A versenyt Hargita megyei magyar anyanyelvű 9–11. osztályos diákok számára szervezték meg.

Beszélik a román nyelvet a székelyföldi magyar diákok?
2024. április 23., kedd

Állatok vesztek oda a kápolnási tűzvészben

Porig égett egy gazdasági épület Kápolnásfaluban, a kedd hajnali tűzben számos baromfi és haszonállat elpusztult.

Állatok vesztek oda a kápolnási tűzvészben
2024. április 23., kedd

Új közösségi tér körvonalazódik Szászrégenben

Bizonytalan, hogy hatvanéves születésnapjára felújul-e a szászrégeni Patria mozi, hiszen az Országos Beruházási Társaság (CNI) el van maradva a számlák törlesztésével.

Új közösségi tér körvonalazódik Szászrégenben
2024. április 23., kedd

Közösségi központ lesz a csíkszeredai távhőszolgáltató volt székhelyén

Egészségügyi és szociális szolgáltatásokat biztosító integrált közösségi központ lesz a csíkszeredai távhőszolgáltató vállalat egykori székházából. Az Akác utcai ingatlan átalakítása érdekében pályázati támogatást is nyert a város.

Közösségi központ lesz a csíkszeredai távhőszolgáltató volt székhelyén
2024. április 23., kedd

Életeket menthetnek a füst- és szén-monoxid-érzékelők

Hargita megyében is elkezdték hétfőn az Érzékelő az életért kampányban adományozott 500 füst- és szén-monoxid-érzékelő felszerelését a tűzoltóság munkatársai.

Életeket menthetnek a füst- és szén-monoxid-érzékelők
2024. április 23., kedd

Ősztől korszerű épületben tanulhatnak a Bányai János Szakközépiskola diákjai

Épül, szépül, újul a székelyudvarhelyi Bányai János Műszaki Szakközépiskola főépülete, mi is szemügyre vettük a kissé nehézkesen indult munkálatok jelenlegi állását.

Ősztől korszerű épületben tanulhatnak a Bányai János Szakközépiskola diákjai
2024. április 22., hétfő

Újra megszólal a csengettyű a szárhegyi felszegi iskolánál

Befejezéshez közeledik Gyergyószárhegy két meghatározó középületének felújítása, és más önkormányzati tulajdonú épületeknél is zajlik a munka. A felszegi iskolánál a régi arculat visszahozására is odafigyelnek.

Újra megszólal a csengettyű a szárhegyi felszegi iskolánál
2024. április 22., hétfő

Rendhagyó koncert lesz a Szent Miklós Plébánián

Jacob de Haan Missa de Santa Cecilia című művét adja elő csütörtökön a székelyudvarhelyi Szent Miklós Plébánián a Palló Imre Művészeti Középiskola 9-12. osztályos diákokból álló kórusa.

Rendhagyó koncert lesz a Szent Miklós Plébánián
2024. április 22., hétfő

Autórongálásért vettek őrizetbe egy mezőbándi férfit

Rendzavarásért és egy autó megrongálásáért vettek huszonnégy órás őrizetbe egy mezőbándi férfit vasárnap a Maros Megyei Rendőr-főkapitányság egységei – közölte hétfőn a rendőrség.

Autórongálásért vettek őrizetbe egy mezőbándi férfit
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik,
rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik, rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!