Minél kisebb, annál jobb. A Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház az ötös skálán jelenleg hármas besorolású
Fotó: Gecse Noémi
Leghamarabb három-öt év múlva érheti el a magas kompetenciájú kórházaknak járó kettes besorolást a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház. Az intézmény vezetősége szerint jó úton haladnak, viszont a cél elérése érdekében még sok fejlesztésre van szükség. A magasabb besorolásnak számos pozitív hozadéka lenne.
2017. október 16., 11:552017. október 16., 11:55
A Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház hosszú távú célja közé tartozik, hogy elérje a kettes fokozatot, amely intézményi, betegellátási és finanszírozási szempontból is számos előnnyel járna. Az illetékesek szerint egyébként
ehhez azonban nagyon sok kritériumnak kell még eleget tenni.
A vonatkozó jogszabályok szerint öt kategóriába sorolhatók be az állami kórházak: a legalacsonyabb szint az ötös fokozat, míg a legrangosabb intézmények rendelkeznek az egyes fokozattal. A besorolást aszerint kapják meg a kórházak, hogy milyen strukturális, intézményi, felszerelési, személyzeti stb. erőforrásokkal rendelkeznek.
Azaz, előbbiek az alsó, míg utóbbiak a középkategóriában helyezkednek el.
Összehasonlításként, a Marosvásárhelyi Megyei Sürgősségi Klinikai Kórház egyes besorolású intézmény. Romániában összesen 461 kórház működik, ezek közül mindössze hétnek van egyes besorolása: a marosvásárhelyi mellett kettő Bukarestben, egy-egy pedig Kolozs, Iași, Temes és Konstanca megyében működik.
Romániában több mint 450 kórház működik. Mindössze néhány besorolása a legjobb, azaz egyes
Fotó: Gecse Noémi
Az előírt kritériumok szerint a következők a főbb feltételek – amelyeket jelenleg nem teljesít az intézmény – a kettes fokozat eléréséhez: előírás, hogy a kórháznak 350 ezer és 1,5 millió közötti lakost kell kiszolgálnia.
További feltétel, hogy a kórház – együttműködve egy egyetemi központtal – kutatási tevékenységet fejtsen ki. Az előírások szerint saját laboratóriummal is kell rendelkezzen, ilyen feladatot jelenleg a Csíkszeredában is üzemelő Prodia Kft. szerződéses alapon lát el.
Feltétel, hogy a kórház napi bennfekvéses és járóbeteg-rendelő részlegei, illetve ügyeleti vonalai le legyenek fedve a legfontosabb és legkihasználtabb orvosi szakokkal. A Hargita Megyei Egészségbiztosítási Pénztár adatai szerint többek között a következő – a kettes fokozathoz szükséges – szakokból nincs jelenleg a kórházban: radioterápia (sugárkezelés), gyermeksebészet.
Ezek mellett a már meglévő szakokat is le kell fedni teljes mértékben szakorvosokkal a kórházban, amely szintén hiányosság. További kritérium, hogy
Előírás az is, hogy az előírt szakokon 24 órás ügyeleti vonal működjön, azaz a nap bármelyik szakában szorul egy páciens ellátásra, őt szakértő orvosi kezek láthassák el. Jelenleg a kórházban működő teljes ügyeleti vonalak mellett a kardiológiai ügyeleti vonal beindítása a fontos. Emellett a kritériumok közé tartozik, hogy a kórház rendelkezzen az előírt személyzeti, strukturális, felszerelési és orvosi műszeri előírásokkal is. E téren szintén sok behoznivalója van az intézménynek. Ilyen például, hogy az említett szakok teljes létszámú személyzettel működjenek, egyes korszerű orvosi műszerek megléte, vagy hogy a kórháznak legyen saját MRI, azaz mágnesesrezonancia-képalkotásra alkalmas felszerelése.
Konrád Judit, a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház orvosigazgatója érdeklődésünkre elmondta, kb. 10 évvel ezelőtt kezdődött az első országos felmérés, amely révén 2010-ben a kórházakat besorolták az említett szintek közé, akkor kapta meg a csíkszeredai kórház a hármas fokozatot.
– mutatott rá. Megjegyezte, azt tartják szem előtt, hogy ez a magasabb szint milyen pluszt hoz a kórháznak, illetve az oda forduló betegeknek.
Az orvosigazgató kifejtette, számos feltétele van a kettes besorolás elérésének, ezek közül néhánynak már eleget tettek, de még mindig sok megoldásra váró probléma van.
Konrád Judit
Fotó: Veres Nándor
Az egyik a 24 órás ügyeleti vonalak kérdése, amely közül néhánya már sikerült elindítaniuk, legutóbb a neurológiai ügyeleti vonalat, a többi beindítása pedig folyamatban van. Azon dolgoznak, hogy az előírt kórházi osztályokat teljesen lefedjék szakorvosokkal, a hiányzó szakágakat pedig pótolják, azaz napi bentfekvéses részlegen és járóbeteg-rendelőben is meglegyenek a szükséges osztályok és szakorvosi létszám.
A saját laboratórium beüzemelése is egy elérhető cél, emellett a szükséges személyzeti és felszerelési bővítések is – emelte ki. Hozzátette, az előírt fejlesztések megvalósulása nagyban függ az intézmény támogatóitól, mint például a megyei önkormányzat, amely teljes mértékben támogatja a kórházat a kettes fokozat megszerzésében.
– jelezte Konrád Judit. Zárásként megjegyezte, azért is tűzték ki maguk elé azt a célt, hogy elérjék a kettes besorolást, mivel ennek intézményi, finanszírozási, betegellátási szempontból is számos pozitív hozadéka lesz.
Demeter Ferenc kórházmenedzser szerint is egy elérhető cél a szóban forgó besorolás megszerzése.
Demeter Ferenc
Fotó: Veres Nándor
– nyilatkozta a Csíki Hírlapnak Demeter.
Duda Tihamér, a Hargita Megyei Egészségbiztosítási Pénztár vezérigazgatója szerint is egy reális hosszú távú cél, hogy a csíkszeredai kórház elérje a kettes fokozatot, ez pedig számos előnnyel járna mind az intézmény, mind az egészségbiztosítással rendelkező személyek számára is. A legfontosabb, hogy a nagyobb fokozat jóval nagyobb finanszírozást feltételez az egészségbiztosítási pénztártól, így több beteget minőségibb egészségügyi szolgáltatásokkal lehetne ellátni a kettes fokozat elérését követően. Azt is megemlítette, hogy így számos olyan súlyos beteget el lehetne látni helyi szinten, akiket eddig más megyék kórházaiba kellett szállítani.
Duda Tihamér
Fotó: Kristó Róbert
Rámutatott,
Mindössze öt megyét nem érint az országos kánikulariasztás, köztük Hargita és Kovászna megyét sem, de Maros megyére is csak elsőfokú hőségriasztás érvényes. Ezzel szemben Románia déli részén vörös jelzésű riadót fújnak az elviselhetetlen hőség miatt.
Július 14-étől elérhető lesz az egészségügyi minisztérium honlapján egy online űrlap a kórházi étkeztetéssel kapcsolatos panaszok bejelentésére – közölte egy szombati Facebook-bejegyzésben Alexandru Rogobete tárcavezető.
A Richter-skála szerint 3,3-as erősségű földrengés történt vasárnap reggel 6 óra 29 perckor Gorj megyében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Felcsíki, alcsíki, kászoni, vagy éppen gyimesi és moldvai – számos tájegység népviseletbe öltözött képviselője ünnepelt együtt szombaton a csíksomlyói nyeregben, az Ezer Székely Leány Napján. Videón mutatjuk.
Kitűnni a tömegből, vagy éppen elvegyülni? Az Ezer Székely Leány Napján mindkettőnek megvan a jelentősége, hiszen ennyien székely népviseletben lenyűgőzően mutatnak. A mi szemünkben mindenképp. Egyenként és együtt is.
Darvas-Kozma Józsefet, a csíkszeredai Szent Kereszt-plébánia plébánosát megerősítette hivatalában a gyulafehérvári főegyházmegye, Böjte Csaba atyát pedig csíksomlyói lelkésszé nevezte ki. Idén négy új papot fognak felszentelni.
Balesetet okozott szombat reggel a Duna Sulina-ágán, Maliuc falu közelében egy turistákkal teli csónakot ittas állapotban vezető fiatalember.
Több bukaresti hírportál is lehozta azt az elmosódott medvés képet, amiről azt írják, hogy ez volt az utolsó felvétel, amit a támadáskor készített a medve által meggyilkolt olasz motoros.
Ilie Bolojan kormányfő péntek este kijelentette, hogy a világon Románia az egyetlen ország, ahol a bírák 48 éves korukban mennek nyugdíjba.
Tiltakozásra készülnek Parajdon, szombaton délelőtt már kisebb tömeg gyűlt össze a helyi kultúrotthonnál.
szóljon hozzá!