Az RMKT és az UKKSZ képviselői négy pontban fogalmazták meg szakmai javaslataikat a költségvetéssel kapcsolatban
Fotó: Erdély Bálint Előd
A lehívott támogatások mértékét növelni kellene Székelyudvarhelyen, akárcsak az oktatási kiadások részarányát. A polgármesteri hivatal fejlesztési hatékonyságán is jó volna javítani, és fontos lenne a fejlesztések esetében a költségvetési tervek megvalósítási hatásfokának a növelése – hangzott el javasolt célként a város 2021-es költségvetés-tervezetéről tartott szakmai vitán.
2021. április 07., 19:232021. április 07., 19:23
2021. április 07., 19:262021. április 07., 19:26
A székelyudvarhelyi városháza gazdasági szakembereinek, illetve a politikai pártok képviselőinek a részvételével tartott szakmai vitát Székelyudvarhely 2021-es költségvetés-tervezetéről a Romániai Magyar Közgazdász Társaság (RMKT) székelyudvarhelyi szervezete és az Udvarhelyi Kis- és Középvállalkozások Szövetsége (UKKSZ).
– nehezményezte felvezetőjében Nagy György, UKKSZ-elnök, aki Geréb Lászlóval egyetemben kifogásolta azt is, hogy egyes intézmények – itt elsősorban a városházára céloztak – felsővezetése nem reagál a megkereséseikre. Geréb László, az RMKT székelyudvarhelyi szervezetének elnökeként a 2021-es székelyudvarhelyi költségvetés-tervezet vázlatos elemzésében elmondta, az idei büdzsé elég nagy bevételnövekedést mutat, ugyanakkor több „siralmas” adatra is rámutatott.
Fotó: Erdély Bálint Előd
Az elmúlt tíz évben egy alkalommal haladta meg a 30 százalékot a központi költségvetésből, illetve az EU-tól lehívott támogatások részaránya a bevételekben, bíztató, hogy a 2021-re megcélzott érték 38 százalék – mondta Geréb László, de megjegyezte, más városokban ennél magasabb ez a hányad.
A központi költségvetésből várt támogatások részaránya 11 százalékos az idei költségvetésibevétel-tervben.
Az oktatásra, iskolákra kevés pénzt fordít a város – állapította meg Geréb László –, az adatok szerint
A tanintézetek beruházásaira fordított helyi finanszírozások esetében még rosszabb a helyzet, ez néhány százezer lejt jelentett az elmúlt években, idén pedig 198 ezer lej a beruházásokra előirányzott összeg,
Az oktatási intézményekre fordított helyi kiadások részaránya kevéssel haladta meg a tíz százalékot az elmúlt években, idén ez az érték 7 százalék. Ezek a számok talán magyarázatot adnak arra, hogy miért nem került be székelyudvarhelyi tanintézmény a legjobb tíz iskola rangsorába – vélekedett az RMKT helyi elnöke.
Ez jó irányba változik az idei költségvetés-tervezetben: egy lej bérköltségre már nagyjából négy lej fejlesztési költség jut, azaz összesen mintegy 41 millió lej. Kérdés az, hogy
Fotó: Erdély Bálint Előd
Az RMKT és az UKKSZ négy pontban fogalmazta meg szakmai javaslatait a városvezetés számára:
a saját bevételek részarányához képest növeljék a lehívott támogatások (EU, központi költségvetés) részarányát legalább 50 százalékra,
növeljék az oktatási kiadások részarányát is (legalább 25 százalékra),
javítsanak a polgármesteri hivatal fejlesztési hatékonyságán (1 lej bérköltségre legalább 5 lej fejlesztési költség jusson),
a jóváhagyott fejlesztések esetében pedig a költségvetési terveknek legalább a 75 százalékát valósítsák meg, tehát növeljék a megvalósítási hatásfokot.
A múlt számháborújába nem kíván belemenni, jelentette ki Albert Sándor nemrég kinevezett új városmenedzser, aki a költségvetési adatok elemzésével kapcsolatban átadta a szót a városháza gazdasági, illetve fejlesztési igazgatóinak.
Előtte azonban elmondta, átfogó képet kaphattak a résztvevők az elemzésből, ők pedig leckét, és szem előtt is tartják majd az elkövetkező években a célszámok megvalósulását.
Fotó: Erdély Bálint Előd
A számok árnyaltabbak az elemzésben látottaknál, két székelyudvarhelyi iskola esetében is
– reagált az oktatási beruházásokkal kapcsolatban elhangzott számokra Szilágyi István, a városháza gazdasági igazgatója. Megemlítette, hogy folyamatban van egy 5 millió lej értékű pályázat okoseszközök vásárlására, két tanintézményben hőszigetelést terveznek, a Bányai János Szakközépiskola esetében pedig rövidesen elkezdődhet egy 12 millió lej értékű projekt kivitelezése.
Az előző önkormányzati ciklusokban is sokat dolgoztak azért, hogy a különböző mutatók javuljanak, és a számok nem politikai változások hatására váltak, válnak jobbá, hanem a megelőző munkák eredményeként – reagált a korábbi vázlatos elemzésre. Szilágyi István szerint egyébként teljesíthető az RMKT és az UKKSZ által javasolt célszámai többsége, úgy véli azonban, hogy
Fotó: Erdély Bálint Előd
A tavalyi kemény előkészítő munka után idén kezdték el meghirdetni a nagyobb értékű közbeszerzéseket, már majdnem 8 millió lejnyi (áfa nélkül) összegre van letett ajánlatuk, amelyeknek zajlik a kiértékelése, és várhatóan május végéig meghirdet a városháza még két nagyobb és számos kisebb közbeszerzést, összesen 40 millió lej értékben – ismertette a fejlesztések helyzetét Szabó Sámuel, a városháza beruházási, fejlesztési igazgatója. Az idei célszámokat illetően óvatosan terveztek.
Az egyik nagy probléma, amelyre még nincs megoldás, hogy a két nagy mobilitási pályázat és a Harvíz Rt. által elvégzendő víz- és csatornahálózat fejlesztési nagyberuházás közt átfedés van. Bármennyire igyekeztek,
– magyarázta a fejlesztési igazgató.
Jelentős összeget próbáltak előirányozni idén a városházán arra, hogy kész tervekkel rendelkezzenek az országos helyreállítási terv megnyitásakor: mobilitást javító projektek, a város központját érintő beruházási tervek, a negyedekben parkolóhelyek kialakítása is részét képezik ennek az elképzelésnek. Ugyanakkor
Az RMKT és az UKKSZ által javasolt célszámokat várhatóan 2023-ra egészen megközelíti majd a városháza – véli Szabó Sámuel.
Fotó: Erdély Bálint Előd
A vállalkozókat érintő adóemelést illetően András Lehel, az önkormányzati képviselőtestület Szabad Emberek Pártjának (POL) frakcióvezetője emlékeztetett, hogy
Székelyudvarhelyen, még a múlt évet figyelembe véve is gazdasági pezsgés van, a profit 48 százaléka Székelyudvarhelyen valósul meg megyeszerte, ám ehhez képest
– fogalmazott András Lehel. Az elmúlt hónapokban 42 szakbizottsági meghallgatást tartottak azzal a céllal, hogy behatóan megismerjék az alintézmények és a hivatal osztályainak a működését a költségvetés kidolgozása előtt.
Fotó: Erdély Bálint Előd
Az oktatás fontosságáról azt mondta, ez a programjuk első helyén szerepel, hiszen az oktatás minősége határozza meg azt, hogy milyen munkaerő áll majd a cégek rendelkezésére, és ez lényeges szempont, hiszen a gazdaság a társadalom motorja. A város oktatási hálózata átgondolásra szorul, az erre vonatkozó döntéseket legkésőbb júniusban meghozza az önkormányzat.
A megyei és országos finanszírozási lobbizást illetően András Lehel elmondta, az eddigi tapasztalataik alapján
A jövőbeni célok megvalósításához egy, a várost és a környékbeli településeket is magában foglaló, az elkövetkező tíz évre vonatkozó gazdasági stratégiára is szükség van, ennek az elkészítésében a Hargita Business Center a városháza partnere, de ebben kikérik az RMKT és az UKKSZ javaslatait is. A város idei költségvetési tervét illetően András Lehel elmondta, hogy
Szintén költségcsökkentési céllal – az előnyösebb egységár érdekében – a jövőben az összes hivatali alintézmény gáz- és áramszolgáltatási szerződését összevonnák – jelentette be András Lehel.
Az RMDSZ-frakció képviseletében jelen lévő Berde Zoltán a költségvetés-tervezettel kapcsolatban kiemelte, remélték, hogy pontosabb tervet kapnak, de egyelőre sok sarokszám hiányzik még belőle ahhoz, hogy teljességében látható legyen a tervezett költségvetés. Az adóemelés előterjesztésekor feltétel volt, hogy ezzel arányosan csökkennek majd a városháza személyzeti, anyagi költségei, és csökkenések ugyan vannak, de elég nagyok – nehezményezte, remélve, hogy ezen lehet még változtatni. Konstruktív ellenzékként nem fogják akadályozni a város érdekeit szolgáló, a költségvetés-tervezetben megjelenő fejlesztéseket, de fontosnak tartják, hogy a hivatalban legyen egy olyan apparátus, amely véghez is tudja vinni ezeket a terveket – hangsúlyozta Berde Zoltán, kitérve arra is, hogy a polgármesteri hivatal személyzete körében jelenleg feszültség érezhető egy tervezett átvilágítás miatt.
Idén ősztől marosvásárhelyi zeneszerzőkkel és munkásságukkal ismerkedhetnek meg a zenekedvelők az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány szervezésében Marosvásárhelyen. Az első alkalom kedden 18 órakor veszi kezdetét.
Körvonalazódik a rendhagyó formájú körforgalom Balavásáron. A kivitelezési munkálatok miatt forgalmi dugóra kell számítani.
A játékelemek félévente esedékes ellenőrzése miatt lesz zárva kedden a sétatéri játszótér Székelyudvarhelyen – közli a polgármester hivatal.
A Székely Nemzeti Múzeumban az alapító, Csereyné Zathurecky Emilia tiszteletére nyílt kiállítás Újjászületünk! – Csereyné 200 címmel hétfőn. Mint elhangzott: Zathureczky Emília most boldog lehet odafönt, hiszen ez az egyetlen „gyermeke”, aki túlélte őt.
Csak könnyebb sérüléseket szenvedett az a két személy, akik egy haszongépjárműben utaztak, amikor az felborult hétfőn este Mezőbánd közelében – közli a Maros megyei tűzoltóság.
A Román Nemzeti Bank (NBR) a korábbi 4 százalékról 4,9 százalékra módosította a 2024 végére vonatkozó inflációs előrejelzését, és 2025 végére 3,5 százalékos inflációra számít – közölte hétfői sajtótájékoztatóján Mugur Isărescu.
Első házként elfogadta hétfőn a szenátus azt a törvénytervezetet, amely szerint balesetokozás esetén harmadával nő a járművek tiltott átengedésének büntetési tétele; ha a baleset áldozatokat követel, szintén egyharmaddal nő a büntetési tétel.
A járművében rekedt, ám mostanra sikerült kiszabadítani azt a nőt, akik Marosszentkirályon balesetezett hétfőn délután – közli a Maros megyei tűzoltóság. Jelenleg félsávos útlezárás van a helyszínen.
Befejeződött a gyergyószéki településeken az új önkormányzatok megalakítása, Ditróban és Szárhegyen új személyek kerültek az alpolgármesteri tisztségbe.
1 hozzászólás