Hirdetés
Hirdetés

Hőguta, ájulás, általános gyengeség – károsan hat a kánikula

Hétfőn a csúcshőmérséklet a déli országrészben több helyen elérte a 40 Celsius-fokot •  Fotó: Pinti Attila

Hétfőn a csúcshőmérséklet a déli országrészben több helyen elérte a 40 Celsius-fokot

Fotó: Pinti Attila

A tartósan fennálló magas hőség megterheli az idősek és a gyógyszeres kezelés alatt álló betegek szervezetét – meg is növekedett az ellátásra szoruló betegek száma a székelyföldi kórházakban. Szombat óta vörös színű hőségriasztás van érvényben az ország legnagyobb részén. Hétfőn a csúcshőmérséklet a déli országrészben több helyen elérte a 40 Celsius-fokot.

Székelyhon

2024. július 15., 21:162024. július 15., 21:16

2024. július 15., 21:192024. július 15., 21:19

Narancssárga és vörös jelzésű hőségriasztást bocsátott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat hétfőre és keddre az egész országra. A korábbi napokban úgyszintén tombolt a kánikula, a hétvégén emiatt hozzávetőleg százezer hívás érkezett az 112-es egységes segélyhívószámra.

korábban írtuk

Vörös jelzésű kánikulára figyelmeztetnek már Székelyföldön is
Vörös jelzésű kánikulára figyelmeztetnek már Székelyföldön is

Narancssárga és vörös jelzésű hőségriasztást bocsájtott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat hétfőre és keddre.

korábban írtuk

Több ezren hívták a 112-t a kánikula miatt a hétvégén
Több ezren hívták a 112-t a kánikula miatt a hétvégén

Az elmúlt hétvégén, amikor az ország több mint fele vörös kánikulariasztás alatt állt, 96.597 hívás érkezett az 112-es egységes segélyhívószámra – közölte hétfőn a Különleges Távközlési Szolgálat (STS).

Székelyföldet is érinti a hosszan tartó hőség, van, ahol érezhetően megemelkedett az ellátásra szoruló páciensek száma, máshol még nem jegyeztek kirívóan sok esetet.

Hőguta miatt került kórházba egy ember

„Az elmúlt napokban megnőtt az enyhe és közepes súlyosságú, a hőséggel összefüggésbe hozható esetek száma a csíkszeredai kórház sürgősségi betegellátó egységében” – közölte a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház a Székelyhon érdeklődésére. Hozzátették,

a kánikula beállta óta általában napi két ájulás, valamint egy-egy, a túlzott meleghez köthető eset fordult elő.

Továbbá hőguta miatt egy mezőn dolgozó páciens súlyos állapotban került kórházba, és továbbra is kórházi ellátásra szorul.

•  Fotó: Pinti Attila Galéria

Fotó: Pinti Attila

Mint magyarázták, ugyan nem mindig lehet meghatározni, hogy közvetlenül a hőség számlájára írható-e a gyengeség, a szívproblémák, és egyéb tünetek, amivel a páciensek hozzájuk fordulnak, azonban összességében kijelenthető, hogy az esetek száma megemelkedett ebben az időszakban.

Idézet
Orvosaink azt javasolják, hogy a lakosság vegye figyelembe a szakemberek által erre az időszakra kiadott ajánlásokat, ezek megtalálhatók a kórház honlapján és Facebook-oldalán is. Különösen óvatosnak kell lenniük az időseknek, és azoknak, akik gyógyszeres kezelés alatt állnak

– hívták fel a figyelmet.

korábban írtuk

Fokozódik a perzselő forróság
Fokozódik a perzselő forróság

A kórházakra, mentőszolgálatra, tűzoltóságra, valamint a helyhatóságokra is kiterjed a hétvégi hőségriadóval kapcsolatos készenléti állapot, de magában foglalja a lakosság tájékoztatását is a szükséges óvintézkedésről. Ezt kell tenni.

Enyhén nőtt a segélyhívások száma

A Maros megyei mentőszolgálatot az elmúlt hétvégén hatszáz esetben riasztották, ez tíz százalékkal több, mint egy átlagos hétvégén.

A kánikula a csecsemőket, kisgyermekeket és a krónikus betegeket, időseket viselte meg leginkább.

Mint a mentőszolgálat orvosigazgatója, Mihaela Roșca a sajtónak elmondta, hasmenéses, hányásos tünetekkel kérték a mentősök segítségét, és három ájulásos esetet is el kellett látniuk. Az idősebb, krónikus betegek kimerültségre, általános gyengeségre panaszkodtak.

•  Fotó: Pinti Attila Galéria

Fotó: Pinti Attila

A Marosvásárhelyi Sürgősségi Klinikai Kórház ügyeletén azonban az elmúlt hétvégén nem nőtt a kánikula miatt a betegek száma, tudtuk meg Mariana Negoiţától. A kórház sajtószóvivője úgy értékelte, hogy egyre többen odafigyelnek az egészségükre és védik magukat az extrém hőmérsékleti értékek hatásai ellen. Ő is arra biztatott mindenkit, hogy fogyasszanak elegendő folyadékot, és ne tartózkodjanak a napon.

A Gyergyószentmiklósi Városi Kórházban egyelőre nem volt érezhető a kánikula hatása.

A múlt héten mindössze egy személyt láttak el a kórház sürgősségi osztályán a nagy meleg egészségre gyakorolt hatásával összefüggésben lévő problémával, azonban az ő beutalása sem volt szükséges. Június hónap folyamán volt még két hasonló eset, tudtuk meg.

Hirdetés

A hőguta 39,5-40,6 Celsius-fokos testhőmérsékleten alakul ki, amikor a test verejtékezése leáll, a test maghőmérséklete megemelkedik, a bőr kipirul és forróvá válik, majd a keringés rendszere fokozatosan összeomlik. A hőguta kezelés nélkül halálos kimenetelű is lehet. A legjellemzőbb tünetei közt szerepel a test belső hőmérsékletének fokozatos és jelentős megemelkedése, a test izzadásának megszűnése, illetve az eszméletvesztés. Előfordulhat még fejfájás, szédülés, kábultság, bódulat, koncentrációzavar, hányinger, valamint hányás is.

A betegség kezdeti stádiumában a szervezet még kompenzálja a keringési rendszer működésének fokozatos összeomlását. Ekkor a bőr kipirult, száraz tapintású és forró. A második stádiumban a keringés fokozatosan egyre rendezetlenebbé válik, amely miatt a bőrben lévő erekhez egyre kevesebb vér jut, amely miatt a bőr szederjes színűvé és sápadttá válik, a pulzusszám megemelkedik. Ha a beteg nem jut szakszerű ellátáshoz, akkor bekövetkezhet a halál.

Mivel a hőguta igen súlyos szervi károsodásokkal, illetve esetenként halállal is végződhet, ezért hőgutagyanús esetben haladéktalanul hívjunk mentőt a beteghez. A mentők kiérkezése előtt vigyük hűvös helyre a beteget, például hűvös szobába, vagy pincébe és kezdjük meg a test hűtését hidegvizes borogatással. (forrás: Wikipédia)

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 22., hétfő

Elbukott a Veștea-kormány a parlamenti szavazáson

Nem szavazott bizalmat a parlament hétfői ülésén Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök kormányának.

Elbukott a Veștea-kormány a parlamenti szavazáson
Hirdetés
2026. június 22., hétfő

Tizenöt éven át csapolták a külügy pénzét egy könyvelő segítségével

Bíróság elé állítja a korrupcióellenes ügyészség (DNA) a külügyminisztérium egyik volt könyvelőnőjét, akit azzal vádolnak, hogy munkabér jogcímen illegálisan folyósított pénzt magának és két másik személynek 15 éven át.

Tizenöt éven át csapolták a külügy pénzét egy könyvelő segítségével
2026. június 22., hétfő

Ittas autósok és biciklisek buktak le Hargita megyében

Az elmúlt héten összesen 20 ittas biciklist és autóvezetőt azonosítottak a Hargita megyei rendőrök egy összehangolt akció részeként – öt gépjárművezető leheletében több mint 0,40 mg/l alkoholszintet mutatott a szonda.

Ittas autósok és biciklisek buktak le Hargita megyében
2026. június 22., hétfő

Tudtuk, csak nem sejtettük

Mielőtt a fáradt politikusainkat elengednénk a nyári pihenőszabadságaikra, egy dolgot tisztázzunk: 2026 első fele pont arra volt jó, hogy ismét szembesüljünk a ténnyel. Azzal, hogy újra mi, kisemberek jártunk rosszul.

Tudtuk, csak nem sejtettük
Tudtuk, csak nem sejtettük
2026. június 22., hétfő

Tudtuk, csak nem sejtettük

Hirdetés
2026. június 22., hétfő

Eddig ismert formájában megszűnt létezni a Jávárdi-vízesés – videóval

Új medret vágott magának a vasárnapi felhőszakadás után megáradt patak a Gyimesek egyik kedvelt természeti látványosságánál, a Zúgóként is ismert Jávárdi-vízesésnél. A vízzuhatag eltűnt, de a helyreállítás nem lehetetlen.

Eddig ismert formájában megszűnt létezni a Jávárdi-vízesés – videóval
2026. június 22., hétfő

Nem tudják beiktatni a Veștea-kormányt, ha igaz, amit az AUR elnöke állít – frissítve

A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion hétfőn kijelentette, hogy a Veștea-kormány nem kapja meg pártja parlamenti frakcióinak szavazatait a beiktatási szavazáson.

Nem tudják beiktatni a Veștea-kormányt, ha igaz, amit az AUR elnöke állít – frissítve
2026. június 22., hétfő

Több mint ezren maradtak áram nélkül Hargita megyében

Egy kidőlt fa miatt maradt áram nélkül több mint ezer fogyasztó hétfő délután Udvarhelyszéken és Gyergyószéken – közli a Hargita megyei katasztrófavédelem.

Több mint ezren maradtak áram nélkül Hargita megyében
Hirdetés
2026. június 22., hétfő

Fiatalkorú is megsérült a csíkszentléleki balesetben

Felborult egy autó hétfőn délután Csíkszentléleken, miután a 18 éves sofőr elvesztette uralmát a jármű felett. A balesetben a vezető és fiatalkorú utasa is megsérült, mindkettőjüket kórházba szállították.

Fiatalkorú is megsérült a csíkszentléleki balesetben
2026. június 22., hétfő

Még csak ezután következik az igazi kánikula

Tovább melegszik az idő a következő két hétben, egyes régiókban 36–37 Celsius-fokos csúcsértékekre is számítani lehet – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) június 22. és július 5. közötti időszakra vonatkozó előrejelzéséből.

Még csak ezután következik az igazi kánikula
2026. június 22., hétfő

Magyar Péter: kezdeményezzük Sulyok Tamás megbízatásának megszüntetését

Kezdeményezzük Sulyok Tamás köztársasági elnök megbíztatásának megszüntetését – jelentette be Magyar Péter miniszterelnök hétfőn az Országgyűlés ülésén napirend előtt mondott beszédében.

Magyar Péter: kezdeményezzük Sulyok Tamás megbízatásának megszüntetését
Hirdetés