
Hétfőn a csúcshőmérséklet a déli országrészben több helyen elérte a 40 Celsius-fokot
Fotó: Pinti Attila
A tartósan fennálló magas hőség megterheli az idősek és a gyógyszeres kezelés alatt álló betegek szervezetét – meg is növekedett az ellátásra szoruló betegek száma a székelyföldi kórházakban. Szombat óta vörös színű hőségriasztás van érvényben az ország legnagyobb részén. Hétfőn a csúcshőmérséklet a déli országrészben több helyen elérte a 40 Celsius-fokot.
2024. július 15., 21:162024. július 15., 21:16
2024. július 15., 21:192024. július 15., 21:19
Narancssárga és vörös jelzésű hőségriasztást bocsátott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat hétfőre és keddre az egész országra. A korábbi napokban úgyszintén tombolt a kánikula, a hétvégén emiatt hozzávetőleg százezer hívás érkezett az 112-es egységes segélyhívószámra.

Narancssárga és vörös jelzésű hőségriasztást bocsájtott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat hétfőre és keddre.

Az elmúlt hétvégén, amikor az ország több mint fele vörös kánikulariasztás alatt állt, 96.597 hívás érkezett az 112-es egységes segélyhívószámra – közölte hétfőn a Különleges Távközlési Szolgálat (STS).
Székelyföldet is érinti a hosszan tartó hőség, van, ahol érezhetően megemelkedett az ellátásra szoruló páciensek száma, máshol még nem jegyeztek kirívóan sok esetet.
„Az elmúlt napokban megnőtt az enyhe és közepes súlyosságú, a hőséggel összefüggésbe hozható esetek száma a csíkszeredai kórház sürgősségi betegellátó egységében” – közölte a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház a Székelyhon érdeklődésére. Hozzátették,
Továbbá hőguta miatt egy mezőn dolgozó páciens súlyos állapotban került kórházba, és továbbra is kórházi ellátásra szorul.
Fotó: Pinti Attila
Mint magyarázták, ugyan nem mindig lehet meghatározni, hogy közvetlenül a hőség számlájára írható-e a gyengeség, a szívproblémák, és egyéb tünetek, amivel a páciensek hozzájuk fordulnak, azonban összességében kijelenthető, hogy az esetek száma megemelkedett ebben az időszakban.
– hívták fel a figyelmet.

A kórházakra, mentőszolgálatra, tűzoltóságra, valamint a helyhatóságokra is kiterjed a hétvégi hőségriadóval kapcsolatos készenléti állapot, de magában foglalja a lakosság tájékoztatását is a szükséges óvintézkedésről. Ezt kell tenni.
A Maros megyei mentőszolgálatot az elmúlt hétvégén hatszáz esetben riasztották, ez tíz százalékkal több, mint egy átlagos hétvégén.
Mint a mentőszolgálat orvosigazgatója, Mihaela Roșca a sajtónak elmondta, hasmenéses, hányásos tünetekkel kérték a mentősök segítségét, és három ájulásos esetet is el kellett látniuk. Az idősebb, krónikus betegek kimerültségre, általános gyengeségre panaszkodtak.
Fotó: Pinti Attila
A Marosvásárhelyi Sürgősségi Klinikai Kórház ügyeletén azonban az elmúlt hétvégén nem nőtt a kánikula miatt a betegek száma, tudtuk meg Mariana Negoiţától. A kórház sajtószóvivője úgy értékelte, hogy egyre többen odafigyelnek az egészségükre és védik magukat az extrém hőmérsékleti értékek hatásai ellen. Ő is arra biztatott mindenkit, hogy fogyasszanak elegendő folyadékot, és ne tartózkodjanak a napon.
A múlt héten mindössze egy személyt láttak el a kórház sürgősségi osztályán a nagy meleg egészségre gyakorolt hatásával összefüggésben lévő problémával, azonban az ő beutalása sem volt szükséges. Június hónap folyamán volt még két hasonló eset, tudtuk meg.
A hőguta 39,5-40,6 Celsius-fokos testhőmérsékleten alakul ki, amikor a test verejtékezése leáll, a test maghőmérséklete megemelkedik, a bőr kipirul és forróvá válik, majd a keringés rendszere fokozatosan összeomlik. A hőguta kezelés nélkül halálos kimenetelű is lehet. A legjellemzőbb tünetei közt szerepel a test belső hőmérsékletének fokozatos és jelentős megemelkedése, a test izzadásának megszűnése, illetve az eszméletvesztés. Előfordulhat még fejfájás, szédülés, kábultság, bódulat, koncentrációzavar, hányinger, valamint hányás is.
A betegség kezdeti stádiumában a szervezet még kompenzálja a keringési rendszer működésének fokozatos összeomlását. Ekkor a bőr kipirult, száraz tapintású és forró. A második stádiumban a keringés fokozatosan egyre rendezetlenebbé válik, amely miatt a bőrben lévő erekhez egyre kevesebb vér jut, amely miatt a bőr szederjes színűvé és sápadttá válik, a pulzusszám megemelkedik. Ha a beteg nem jut szakszerű ellátáshoz, akkor bekövetkezhet a halál.
Mivel a hőguta igen súlyos szervi károsodásokkal, illetve esetenként halállal is végződhet, ezért hőgutagyanús esetben haladéktalanul hívjunk mentőt a beteghez. A mentők kiérkezése előtt vigyük hűvös helyre a beteget, például hűvös szobába, vagy pincébe és kezdjük meg a test hűtését hidegvizes borogatással. (forrás: Wikipédia)
Egy férfi és egy nő meghalt, további három személy pedig megsérült egy vasárnap esti balesetben a Bihar megyei Éradonyban.
Megérkezett a hétvégére az idei nyár első hőhulláma, az országos csúcs vasárnap délután egy tizeddel meghaladta a 36 Celsius-fokot Románia déli részén, Calafatnál.
Csaknem hárommillió forint bírságot kapott az a sofőr, akinek a kisbuszában 760 doboz csempészcigarettát találtak a pénzügyőrök – közölte a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) hétfőn az MTI-vel.
Donald Trump amerikai elnök éles és trágár szavakat használva katonai erő alkalmazásával fenyegette meg vasárnap Iránt arra az esetre, ha nem volna hajlandó hosszú távú békemegállapodást kötni és a Hormuzi-szoros ismételt lezárásával próbálkozna.
Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök vasárnap benyújtotta a parlamentnek kormánya programját és a miniszterjelöltek névsorát.
Hétfőn kezdődik az országos képességfelmérő vizsga, amelyre több mint 148 ezer nyolcadik osztályt végzett tanuló iratkozott fel. Az oktatási minisztérium tájékoztatása szerint a felmérőt 2956 vizsgaközpontban szervezik meg.
Szakadékba zuhant egy autó a Transzfogarasi útról egy interneten terjedő felvétel szerint. A videót megosztók szerint a járművet nem rögzítették kézifékkel. A súlyosan megrongálódott autóban szerencsére nem ült senki.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) nem támogatja a Veștea-kabinetet, és azt javasolja a pártoknak és Nicușor Dan államfőnek, hogy kössenek hat hónapra szóló megállapodást egy kisebbségi kormány támogatásáról – jelentette be vasárnap Ilie Bolojan.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos politikai tanácsa vasárnap egyhangúlag úgy döntött, hogy a PSD részt vesz a Veștea-kormányban.
Ilie Bolojant újraválasztották a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnökévé a vasárnapi rendkívüli kongresszuson.
szóljon hozzá!