Bontáskor még nagyobb terveket szőttek. Archív
Fotó: Erdély Bálint Előd
Lapunkat támadja Borboly Csaba, amiért megírtuk, hogy a décsfalvi régi híd az ócskavasban végezte. Hargita Megye Tanácsának elnöke megrendelt cikket sejtet, és leszámolási kísérletről, rosszindulatról beszél.
2020. december 22., 14:052020. december 22., 14:05
A Székelyhon napilap és portál témakövető módszert alkalmaz: egy-egy eseményre, témára időnként visszatér, így számolva be a fejleményekről. A décsfalvi régi híd kapcsán is ez történt. Mivel egy hónapja elkészült az új híd, kíváncsiak voltunk arra, mi lesz a sorsa a régi, egy éve elbontott szerkezetnek, amelyről többször is cikkeztünk, és
Gyerkó Levente galambfalvi polgármester két és fél évvel ezelőtt arra kérte a megyei tanács képviselőit, hogy találjanak megoldást a fémszerkezetű átkelő megőrzésére. Akkori elképzelései szerint a régi híd más helyszínen kaphatna funkciót. Ezt akkor helyeselte Borboly Csaba megyeitanács-elnök is, azt ígérve, hogy a megoldásról egyeztetni fognak.
A décsfalvi híd 2018-ban. Archív
Fotó: Barabás Ákos
2019 decemberében már arról cikkeztünk, hogy a hidat korábban Bögöz község szándékozott átvenni, hogy a Vágás-patakon állítsák fel, de mint Farkas Mózes polgármestertől akkor megtudtuk, ők lemondtak erről Galambfalva javára.
Akkori kérdésünkre, hogy mi lesz az elemeire bontott híddal, Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke akkor azt válaszolta, miután lakossági konzultációt szerveztek és a lakosság elvárása is az volt, hogy helyben, a térségben maradjon a régi híd, ezt átadják a községnek.
– ismertette egy évvel ezelőtt a tanácselnök.
Póthíd és a még el nem bontott vasszerkezetű régi híd. Archív
Fotó: Erdély Bálint Előd
Megkerestük akkor is Gyerkó Levente galambfalvi polgármestert, aki elmondta, a híd átvételéről és elhelyezéséről a helyi önkormányzati képviselő-testületnek kell döntenie, és még korai lenne arról beszélni, hogy hol helyezik el. Azzal azonban egy évvel ezelőtt ő is egyetértett, hogy a monarchiabeli átkelőt turisztikai látnivalóként kellene hasznosítani.
Idén ősszel ismét visszatértünk a kérdésre. Gyerkó Leventétől érdeklődve megtudtuk, megvizsgálták a kérdést, és kiderült, hogy roppant költséges lenne megterveztetni és újra felállítani a régi átkelőt, így erre nem lesz lehetőségük – arról azonban nem beszélt, hogy a híd az ócskavasban fogja végezni.
„Ilyen hidakat már nem készítenek, így feltétlenül meg kellene őrizni, hiszen a történelem része” – nyilatkozta egy esztendővel ezelőtt lapunknak György Béla Zsolt út- és hídtervező mérnök. Tőle tudtuk meg azt is, hogy Hargita megyében ez volt az egyetlen közúti híd az Osztrák-Magyar Monarchia időszakából, hasonló ahhoz, amely a Maros megyei Héjjasfalván található, és amelyen egy tábla nyújt tájékoztatást a szerkezet gyártásának időpontjáról és helyéről: 1908, Nicholson Gépgyár, Budapest. Ez utóbbi hidat szintén nem használják már, azonban lezárva a helyén maradt és megtekinthető.
Az új híd
Fotó: Erdély Bálint Előd
Hétfőn a helyszínen jártunk és láttuk, hogy a régi szerkezet eltűnt. Azonnal kerestük az új hidat építtető és a régiről több Facebook-bejegyzésben is említést tevő tanácselnököt, Borboly Csabát. Ő először nem is tudott a régi híd elszállításáról, ezért arra kért, várjunk, amíg utánanéz. Megtettük. Később, miután kiderült, hogy a hidat valóban elszállították az egyik székelyudvarhelyi vasbegyűjtő telepre, a tanácselnök megváltoztatta addigi nyilatkozatát és mindössze egy mondatban foglalta össze a tudnivalókat: miután Galambfalva községnek átadták a hídelemeket, ők a szakértői vélemények alapján kiderítették, hogy nem használhatók, ezért – más jelentkező hiányában – ócskavasként értékesítették. Mi pedig mindössze ennyit közöltünk, nem többet.
Kedden az említett vasbegyűjtő telepről bejelentkezett a tanácselnök, megmutatva a híd egyik darabját (a teljes szerkezetet oda szállították), egyúttal rosszindulatot és megrendelést feltételezve részünkről, amiért beszámoltunk a fejleményekről. Mint fogalmazott, nem szolgált a lapunk becsületére, hogy írtunk a témáról.
Időközben az is kiderült, hogy kedden – más sajtótermék mellett – a megyei tanácstól is keresték a korábban nekünk nyilatkozó György Béla Zsolt út- és hídtervező mérnököt, hogy megtudják, fenntartja-e korábbi nyilatkozatát, miszerint az ilyen építményeket feltétlenül meg kell őrizni az utókor számára. Mint jelezte megkeresésünkre, véleménye nem változott.
„Ezek esetében olyan műszaki megoldásokat használtak, amit tanítani kell, illetve meg kell mutatni az utókornak is, hogy láthassák a régi technikákat, eljárásokat. Egyetemi tanáromat, Köllő Gábort, az Erdélyi Magyar Műszaki Tudományos Társaság elnökét is hívtam telefonon ezzel kapcsolatban. Ő is megerősítette: mindenképp meg kell őrizni az ilyen hidakat” – fejtette ki érdeklődésünkre a szakember.
A Csíki- és Kászoni-medencét összekötő hágón egy teljes órára lezárták a forgalmat szombaton, hogy csendben emlékezhessenek az 1848–49-es forradalom és szabadságharc hőseire, a Tuzson János egysége által vívott nyergestetői csatára.
Hankó Balázs kulturális és innovációs minisztertől vehette át a magyar köztársasági elnök által adományozott kitüntetését Nagy Anna, Székely Emese, Józsa István, Mátyás-János László, dr. Péter Sándor és Kiss Imre Csíkszeredában szombaton este.
Március idusa nyári hőmérsékletben – ilyen sincs sokszor, de ma pont úgy esett. Nem ritka, hogy havazik a nemzeti ünnepen Székelyföldön, szombaton ettől viszont nagyon messze voltunk.
A Richter-skálán 3-as erősségű földrengés volt szombaton 13 óra 42 perckor Vrancea megyében, Vrancea szeizmikus térségben – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
„Tartalmas” közlekedési felvételt tettek közzé szombaton az Info Trafic 24 Facebook-oldalon, amelyet végignézve úgy tűnik, igencsak elgurult a gyógyszer egy személyautó sofőrjénél.
A szemerkélő eső ellenére hosszú sorokban várták az érdeklődők szombat délelőtt a budapesti Kossuth Lajos téren, hogy a Nyitott Parlament program keretében megtekintsék az Országházban a díszlépcsőházat, a kupolacsarnokot és a Szent Koronát.
Orbán Viktor a hagyományoknak megfelelően a Magyar Nemzeti Múzeum kertjében mondta el ünnepi beszédét március 15-én.
Szombati ülésén a Központi Választási Iroda (BEC) elutasította az SOS Románia párt elnöke, Diana Șoșoacă jelöltségét, viszont jóváhagyta a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion indulását az elnökválasztáson.
Közös felelősségünk határozottan szembeszállni a széthúzást és a bizalmatlanságot gerjesztő ideológiákkal – állapította meg a magyar nemzeti ünnep alkalmából megfogalmazott szombati üzenetében az ügyvivő államfő.
„Azt mondták, mi vagyunk a múlt, de a nagy víz túloldalán, túl az Óperencián, fordulat történt, és kiderült, mi vagyunk a jövő” – mondta Orbán Viktor a Magyar Nemzeti Múzeum kertjében tartott ünnepi beszédében március 15-én.
21 hozzászólás