
A tervek szerint jövő héten már használható lesz az új híd
Fotó: Erdély Bálint Előd
Jövő héten nyitják meg a Décsfalva határában megépült – Nagy-Küküllőn átívelő – új betonhidat, amelyet már le is aszfaltoztak. A régi, mostanra elbontott fémszerkezetű átkelő sorsáról még nincs döntés.
2020. november 26., 10:152020. november 26., 10:15
Noha az eredeti tervek szerint csak az első aszfaltréteg került volna rá idén a Décsfalva határában épülő, Nagy-Küküllőn átívelő betonhídra, végül a kopóréteget is sikerül elhelyezni – tudtuk meg Borboly Csabától, a beruházást megrendelő és finanszírozó Hargita Megye Tanácsának elnökétől. Mint mondta, a kedvező időjárásnak köszönhetően jól haladt a munkával a kivitelező, így
Noha sok nehézség hátráltatta a munkát és emiatt több mint egy évig elhúzódott a kivitelezés, végül az eredmény jó lett, így nagyon örül az új átkelőnek Gyerkó Levente, Galambfalva község polgármestere is. Mint mondta, a híd Hargita megye egyik legforgalmasabb útszakaszán, a 137-es jelzésű megyei úton található, így lényeges volt, hogy mielőbb megvalósuljon a beruházás a zavartalan közlekedés érdekében. Az utóbbi egy évben egyébként egy póthidat használhattak az autósok az átkelésre, amelyet tavasszal többször is le kellett zárni az áradások miatt. A beruházás összértéke 3,9 millió lej, a munkálatot pedig egy nagyszebeni vállalat végezte.
Mi lesz a régi híddal?
Tavalyi elbontásáig egy 1911-ben, az Osztrák-Magyar Monarchia idején épült fémszerkezetű híd szolgálta ki a Nagy-Küküllőn átkelő autósokat, amelyet meg szeretett volna tartani a közösség, újra összeállítva azt a nagygalmbfalvi Vágás patakánál. Gyerkó Leventétől megtudtuk, hogy megvizsgálták a kérdést, és kiderült, hogy roppant költséges lenne megterveztetni és újra felállítani a régi átkelőt, így erre nem lesz lehetőségük. Borboly Csaba azt nyilatkozta, hogy még nem döntöttek a híd sorsáról.
A Galacon lezuhant orosz drón miatt a külügyminisztérium szombaton bekérette az orosz nagykövetet, és közölték a diplomatával, hogy a román fél elítéli légterének megsértését, és „határozottan tiltakozik” ez ellen az elfogadhatatlan cselekedet ellen.
Orbán Viktor, a Fidesz-KDNP listavezetője, leköszönő miniszterelnök visszaadja a választáson elnyert mandátumát – ezt a Fidesz elnöke maga jelentette be, hozzátéve, hogy rá most nem a parlamentben, hanem a nemzeti oldal újjászervezésében van szükség.
A védelmi minisztériumot szombaton arról értesítették, hogy drónmaradványokat találtak a Tulcea megyei Văcăreni község melletti farm térségében. Ez már a második drón, amelyet az éjszakai orosz támadást követően Románia területén lezuhant.
Biztonságban a megsemmisítésükre kijelölt helyszínre szállították a Galac területére lezuhant orosz drónmaradványokat, így a hatóságok engedélyezték a kitelepített lakosok hazatérését – közölte szombaton a Katasztrófavédelmi Főfelügyelőség (IGSU).
Nicușor Dan államfő meghívta hétfőre a Cotroceni-palotába az Európa-barát pártok vezetőit, hogy megbeszélést folytassanak a SAFE és a PNRR programról.
Kétszáztizenhét embert evakuáltak szombat reggel Galacon, miután a környéken orosz dróntörmelékekre bukkantak – jelentette az országos katasztrófavédelmi igazgatóság (IGSU).
Több sárga és narancssárga jelzésű riasztást adott ki megerősödő szél miatt az Országos Meteorológiai Szolgálat. A vasárnap reggeltől érvényes figyelmeztető előrejelzés az ország teljes területét, így a székelyföldi megyéket is érinti.
Miniszterelnök-helyettes lesz az új kormányban Orbán Anita – jelentette be Magyar Péter leendő kormányfő Facebook-oldalán szombaton.
Hétvégén is folytatódik az üzemanyagok drágulása: szombaton minden nagy hálózat emelte az árakat, így kedd óta mintegy 65 banival emelkedett mind a benzin, mind a gázolaj ára a romániai töltőállomásokon.
Az időjárás ugyan még nem kedvez a piknikhez, a fészerből előbb-utóbb csak előkerül a grillrács vagy a tárcsalap. Csakhogy még mielőtt flekken- vagy miccssütésre adnánk a fejünket, készíthetünk szmókert házilag. Azt is megindokoljuk, miért érdemes.
szóljon hozzá!