A hatékony öntözéssel még jobb termésátlag érhető el. Képünk illusztráció
Fotó: Sóki Tamás/MTI
Kovászna megyében az Országos Talajfeljavító Ügynökség (ANIF) megyei kirendeltsége összesen 37 700 hektár termőföldön tud eső- vagy talajvíz elvezetésével foglalkozni, ekkora területen vannak a kezelésében az esővíz-elvezető árkok, amelyek hossza összesen 175 kilométert tesz ki.
2023. december 04., 08:032023. december 04., 08:03
2023. november 29., 10:562023. november 29., 10:56
Mihai Ioan Moraru, az Országos Talajfeljavító Ügynökség (ANIF) Kovászna megyei kirendeltségének igazgatója arról számolt be, hogy hatáskörükbe tartozik a mezőgazdasági területeken felgyűlő fölösleges víz elvezetésére, illetve a különböző növényi kultúrák öntözésére koncentrálnak, de a talajerózió megelőzésére is odafigyelnek. Szerinte nagy lehetőségekkel élhetnének a mezőgazdászok, ha további vízfelhasználói egyesületeket alakítanánk – hívta fel a figyelmet Moraru.
Ami az öntözést illeti, 4087 hektár lefödésére van kapacitása a hivatalnak:
Ott a felhasználói egyesület a vízügyi hivatallal kötött közvetlen szerződés alapján saját szivattyúival biztosította az öntözést közel 1300 hektáron, viszont előkészített pályázata van a másodlagos infrastruktúra – a nagynyomású vezetékektől a végfelhasználókig kiépített rendszer – felújítására 650 hektáron.
A locsolás lehetőségével jelenleg három vízfelhasználói egyesület élhet: a gidófalvi egyesület tulajdonában 987, a sepsiszentgyörgyiében 986 hektár termőföld van, 1015 hektár pedig az uzoni gazdák tulajdona, ők viszont nem használják az öntözőrendszert, mivel ahhoz még egy nyomóállomást kellene építeniük, és a másodlagos vezetékrendszert felújítani a területükön. Ehhez adott a pályázati finanszírozási lehetőség, ám senki nem vállalja a felelősséget és a projekt kivitelezésével járó munkát – mondta Moraru.
A Sepsiszentgyörgy környéki öntözési infrastruktúra azonban rendkívül hatékonyan működik annak köszönhetően, hogy főleg föld alatti vezetékeken jut el a víz a megfelelő területekre, így
Szépmezőn jelenleg is 600 hektáron dolgoznak a vezetékek földbehelyezésén. Miután korábban (2020-ban) a gidófalvi szivattyúházat európai uniós finanszírozással felújították, a sepsiszentgyörgyi vízfelhasználók egyesülete is finanszírozást nyert a másodlagos öntözőredszerek felújítására.
Az öntözővíz ingyenes a gazdák számára, amennyiben az ANIF által kiépített infrastruktúrán keresztül történik és az igényelt vízmennyiséget leszerződik a vízügyi hivatallal (SGA).
Új infrastuktúra kiépítésére lehet a Vidéki Beruházásokat Finanszírozó Ügynökségnél (AFIR) vissza nem térítendő pályázati támogatást igényelni – önrész nélkül –, de ezt csak vízfelhasználói egyesületek hívhatják le, és összefüggő földfelületek kellenek hozzá. Az ANIF vezetője arra biztatja a mezőgazdászokat, hogy
Mihai Moraru szerint a cél az, hogy Kovászna megyében az öntözhető földfelületet 24 ezer hektárra növeljék, főleg a Feketeügy mellékén bővítve az infrastruktúrát, ilyenformán a megyében a termelékenység az országos élvonalba kerülne. Azonban ahhoz, hogy minél hatékonyabban használhassák a vizet – ezt a fontos erőforrást – felkészültség és vízió kell, fejtette ki a hivatalvezető, hozzátéve, hogy két-három generációnak biztosítva lenne a termés.
Idén október közepéig Kovászna megyében közel 718 ezer köbméter vizet használtak fel a termőföldeken, elsődlegesen a krumpli vízigényét kielégítve – szép is lett az idei termés.
Ma már csak az udvar málló betontömbjei és az épület romos belső terei jelzik, hogy itt egykor Marosvásárhely egyik népszerű vendéglője működött. A régi Predeal vendéglőben és annak udvarán 10. alkalommal szervezik meg a Szféra kortárs művészeti teret.
Maros megyében csupán egy oktatási intézmény nem rendelkezik a működéshez szükséges egészségügyi engedéllyel, tizenhat intézmény pedig tűzvédelmi engedély nélkül kezdi meg a tanévet.
Az esős idő sem törte meg a sikerét a Sepsi Tabakó Fesztiválnak, amelyre idén is több mint 24 ezren látogattak ki. Ám az idei kiadás különlegesebb volt a többinél.
Az új tanévben az eddiginél korábban, június vége előtt tartják meg az országos vizsgákat – jelentette be szerdán Ligia Deca tanügyminiszter.
Befejeződött a Knauf Insulation dicsőszentmártoni gyárának építése. A 140 millió eurós beruházással létrejött gyárban még idén, az utolsó negyedévben elindul a termelés.
Hétfőn tantermi jelenléttel kezdődik a tanév mind a több mint hárommillió romániai iskolás számára – jelentette be a szerdai kormányülés után Ligia Deca tanügyminiszter.
Őrizetbe vettek egy Szeben megyei rendőrt, aki szeptember elsején este megütött és megrugdosott egy gépkocsivezetőt Nagydisznódon (Cisnădie) – nyilatkozta szerdán az Agerpres hírügynökségnek Teodora Iacob, a nagyszebeni ügyészség szóvivője.
Több mint hetven kutatót várnak az ötödik alkalommal megszervezésre kerülő Erdélyi Történész Táborba, amelyet szeptember 5–8. között tartanak Gyergyóremetén. A többnapos rendezvényen számos szakmai beszélgetést is szerveznek.
Kifli, keksz és alma biztosan lesz, tejet azonban nem kapnak a diákok szeptember 9-étől – jelentette be Tamás Sándor, a Kovászna megyei önkormányzat elnöke az új tanév első igazgatói ülésén.
A fölösleges vízhasználat mellőzésére kéri a lakókat a csíkszentléleki községvezetés, tekintve, hogy a hosszan tartó szárazság miatt drasztikusan lecsökkent a vízhozam azokban a gyűjtőmedencékben, amelyeket források táplálnak.
szóljon hozzá!