Számos kárt okoztak Maros megyében is a nagyvadak
Fotó: Barabás Ákos
Négyszázhatvan kárfelmérés készült tavaly Maros megyében, amely alapján a vadállatok – nagyrészt a medvék – hárommillió lejt meghaladó kárt okoztak. Ebből egyelőre egymillió lejnyit fizettek ki az állami költségvetésből.
2024. január 21., 11:312024. január 21., 11:31
2024. január 21., 11:322024. január 21., 11:32
A Maros Megyei Környezetvédelmi Ügynökség összesítése szerint tavaly a medvék több hektáron pusztítottak, kukorica-, zab-, napraforgótáblákat, gyümölcsösöket tettek tönkre.
Több mint ezer háziállat és -szárnyas vált a nagyvadak áldozatává, szám szerint
97 méhkast törtek össze, szétkergetve a méhcsaládokat.
Az elmúlt hónapokban lelassult a védett vadak által okozott károk értékének az állami megtérítése. Hargita megye esetében a múlt évre járó kártérítéseknek több mint a felét még nem kapták meg a károsultak a szakminisztériumtól.
Az ügynökség összegző közleményéből megtudtuk, hogy
Tavaly egy embert sebesített meg a nagyvad Maros megyében, és a kártérítési ügyet jelenleg is tárgyalja a bíróság, amely azt vizsgálja, hogy a baleset kinek a hibájából történt, és jogos-e az áldozat kártérítési kérése.
Tavaly Maros megye területén a környezetvédelmi ügynökség adatai szerint 29 medvét gázoltak el autókkal vagy vonattal: ebből
A közlemény kitér arra is, hogy az autótulajdonosok nem kaphatnak kártérítést, mert a megyei utak mentén és az autópályán is ki vannak téve a táblák, amelyek vadállatokra figyelmeztetnek.
2023-ban a környezetvédelmi ügynökség 23 medve kilövésére adott engedélyt, ezek alapján 16 medvét lőttek ki. Két farkas kilövését is kérték, és a szakemberek erre is rábólintottak, de ezeket nem sikerült puskavégre kapni.
Az udvarhelyszéki fogyasztók problémáiról és a villamossági hálózatok fejlesztéséről tárgyaltak a térség polgármesterei az Electrica országos vezérigazgatójával csütörtökön Székelyudvarhelyen.
Romániában sosem volt könnyű feladat vállalkozni, de a kiszámíthatatlan jogszabályi környezet és a folyamatosan változó adózási szabályok miatt a helyzet ma különösen nehéz.
Adócsalás miatt tartottak házkutatást szerdán a Kovászna megyei rendőrség gazdasági bűnügyeket vizsgáló osztályának munkatársai nyolc helyszínen.
Sürgősségi rendeletet fogadott el csütörtökön a kormány arról, hogy 2025. január elsejétől a súlyos látássérültek és súlyos fogyatékkal élők a nyugdíjuk mellett havonta egy úgynevezett szolidaritási támogatásban részesülnek.
Megkönnyítették a fegyvertartási engedély igénylését, ezentúl online is lehetőség van erre. Évről évre nő a fegyvertartási engedéllyel rendelkezők száma, idén Hargita megyében 88-an kérték. Jelenleg közel 2400 embernek van fegyvere a megyében.
A Gyergyói-medence magyar tannyelvű iskoláiban folytatódik az a zenei-előadássorozat, melyet a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége és a Rákóczi Tárogató Egyesület szervez, a kuruc hősökre és különösen II. Rákóczi Ferenc fejedelemre emlékezve.
Három székelyudvarhelyi fotós, Balázs Attila, Erdély Bálint Előd és Magyari Hunor munkáit lehet megtekinteni Székelyudvarhely központjában. A kiállításokat szerda este nyitották meg baráti hangulatban.
Marcel Ciolacu miniszterelnök szerint már a romániai elnökválasztás második fordulója előtt megszülethet a döntés Románia teljes körű schengeni csatlakozásáról, amelyet december végéig hivatalosítanak, és a gyakorlatban jövő év tavaszától lenne érvényes.
Szinte lehetetlen megjósolni, hogy milyen árak szerepelnek majd a számlákon 2025. április 1-jétől, ettől függetlenül az energiaügyi miniszter „belőtte”, hogy nagyjából milyen intervallumban mozoghat az elektromos energia kilowattóránkénti ára.
A hálózaton végzett javítási munkálatok miatt nem lesz víz a mai napon Gyergyószentmiklós egy részén.
2 hozzászólás