Újabb székely zászló jelent meg Kézdivásárhely főterén

•  Fotó: Bartos Lóránt

Fotó: Bartos Lóránt

Nem nyugodnak a kedélyek Kézdivásárhelyen: miután a Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom (HVIM) által a Gábor Áron szobor mellett felhúzott székely zászlókat bevonták, csütörtökről péntekre virradóan a HVIM egy újabb nagyméretű lobogót húzott fel.

Bartos Lóránt

2014. július 25., 12:492014. július 25., 12:49

2014. július 25., 12:502014. július 25., 12:50

Szombat este nyolc órakor a kézdivásárhelyi önkormányzat és az RMDSZ két székely zászlót fog felhúzni az egykori Székely Katonanevelde előtti téren, és ezt az akciót előzte meg a Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom kézdivásárhelyi fiókszervezete péntekre virradóan: egy hatalmas, vascsőből készített zászlórúdra egy méretes székely lobogót húztak fel. Információink szerint a hajnali órákban a rendőrség munkatársai megjelentek a főtéren. A magyar trikolór színeire mázolt zászlórudat precízen arra a helyre állították – és fogatták oda méretes csavarokkal – ahol korábban a Székely Katonanevelde előtti térre költöztetett árbocok voltak.

Mint arról már többször beszámoltunk Kézdivásárhelyen 2013. március 15-én Bokor Tibor polgármester és Semjén Zsolt, Magyarország miniszterelnök-helyettese húzták fel az ágyúöntő szobra mellett a lobogókat (ezt az akciót ismétlik meg július 26-án 20 órától), viszont a prefektúra által indított és megnyert per értelmében a Gábor Áron téren (ami közterületnek minősül) tilos a székely nemzeti jelképet felhúzni. Tiltakozásképpen a főtér házait ötvennél is több székely zászló díszíti: azokat a polgárok tették ki, mivel a törvény nem tiltja, hogy a magántulajdonban levő ingatlanokon rajta legyenek a kék-arany sávos lobogók.

Szőcs Zoltán a HVIM elnöke érdeklődésünkre elmondta: ő nem volt jelen a zászlóállításon, viszont a kézdivásárhelyi fiókszervezet felvállalja az akcióért a felelősséget. Szőcs hozzátette: korábbi zászlóállításukért őt, Szőcs Csongort és Mike Leventét 500-500 lejjel bírságolták meg, viszont ez nem tántorítja el őket a székely nemzeti jelképért vívott harctól. „Ősapáink a vérüket adták a zászlóért, nehogy pénzzel riasszanak el, hogy megvédjük a jelképet” – jelentette ki a HVIM erdélyi elnöke, aki hozzáfűzte, hogy jelen lesznek a katonaneveldénél szervezett szombati ünnepségen, mert a „székely zászló egy közös ügy, amihez hozzá kell állni”.

Az ügyben egyébként pénteken más változás is történt: Kézdivásárhely önkormányzatához eljuttatott, 2014. július 25-i dátummal keltezett átiratban a prefektúra törvénytelennek nyilvánította a szombati, július 26-ra tervezett székelyzászló-felvonást Kézdivásárhelyen. Bokor Tibor polgármester ennek ellenére úgy határozott, hogy az ünnepséget megtartják, és arra buzdít mindenkit, hogy még többen jöjjenek el a rendezvényre. 

A Kovászna megyei Prefektúra pénteken, július 25-én átiratban közölte, hogy a csütörtökön a polgármester által kibocsátott engedélyt bíróságon megtámadta, és annak a felfüggesztését kérte. Marius Popică prefektus emlékeztetett, hogy a rendezvény megtartása engedély nélkül törvénytelen, mindaddig, amíg nem határoznak másként. A tiltás ellenére a székely zászlókat felvonják a régi katonanevelde előtt, július 26-án, szombaton, este nyolckor.

szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. március 23., hétfő

Fellélegezhetnek a vadászegyesületek, enyhülhet a medveveszély a székelyföldi településeken is

Jócskán megemelkedik 2026-ban és 2027-ben a megelőzési célú medvekilövési kvóta. A cél a populáció egyensúlyának visszaállítása és a folyamatos ember–vadvilág konfliktusok visszaszorítása. A folyamatról a szenátus után a képviselőháznak is szavaznia kell.

Fellélegezhetnek a vadászegyesületek, enyhülhet a medveveszély a székelyföldi településeken is
Hirdetés
2026. március 22., vasárnap

Már most sokan érdeklődnek az épülő kovásznai wellnessközpont majdani munkahelyei iránt

Ha lesz pénz, a munka üteme lehetővé teszi, hogy még ebben az évben befejezzék a wellnessközpont építését Kovásznán. Az önkormányzat fogja működtetni, mintegy hatvanfős személyzettel, és már most jelentős az érdeklődés az állások iránt.

Már most sokan érdeklődnek az épülő kovásznai wellnessközpont majdani munkahelyei iránt
2026. március 22., vasárnap

Nyolc háromszéki középiskolában nem szerveznek próbaérettségit

A tanárok egy része a próbaérettségin is kitart azon álláspontja mellett, hogy a nem kötelező munkaköri feladatként meghatározott vizsgafelügyeletet és dolgozatjavítást nem végzi el – mert a kormány sem lojális a pedagógusokhoz.

Nyolc háromszéki középiskolában nem szerveznek próbaérettségit
2026. március 22., vasárnap

Középiskolások is kipróbálhatják, milyen egy 12 órás műszak a kórházban

Az előző évek sikere nyomán újra meghirdeti a Shadow programot a sepsiszentgyörgyi megyei kórház. A középiskolás diákok ezúttal is betekintést nyerhetnek a kórház mindennapjaiba, és megismerkedhetnek a különböző egészségügyi szakmákkal.

Középiskolások is kipróbálhatják, milyen egy 12 órás műszak a kórházban
Hirdetés
2026. március 22., vasárnap

Két háromszéki csapat a történelmi emlékverseny dobogójának tetején

Szombaton tartották a gelencei születésű nagynyújtódi dr. Jancsó Benedek tudós polihisztor nevét viselő tizedik történelmi emlékverseny döntőjét. A képzeletbeli dobogó felső fokaira két háromszéki csapat állhatott fel.

Két háromszéki csapat a történelmi emlékverseny dobogójának tetején
2026. március 21., szombat

Mackó Kórház: ahol még az injekciós tű sem annyira ijesztő, mint amilyennek tűnik

Játékos módszerekkel oldják az óvodások orvosoktól való szorongását Csernátonban. A Mackó Kórházban fiatal szakemberek mutatják meg a kicsiknek, hogyan zajlik egy vizsgálat, és megtanítják nekik az egészséges táplálkozás, fogápolás alapjait is.

Mackó Kórház: ahol még az injekciós tű sem annyira ijesztő, mint amilyennek tűnik
2026. március 21., szombat

Készül az új középiskola Baróton, kérdés, hogy mikor sikerül benépesíteni

Hosszú ideje várják már a baróti középiskola diákjai, tanárai, hogy átvehessék az új épületet, de még mindig bizonytalan a költözés időpontja. Az igazgató szerint még számos feltételnek kell teljesülnie ahhoz, hogy oktatás folyhasson az épületben.

Készül az új középiskola Baróton, kérdés, hogy mikor sikerül benépesíteni
Hirdetés
2026. március 21., szombat

Látványos volt a baleset, de szerencsére nem voltak súlyosak a következmények

Felborult egy kisteherautó Dálnok közelében pénteken délután, személyi sérülés nem történt.

Látványos volt a baleset, de szerencsére nem voltak súlyosak a következmények
2026. március 21., szombat

A Fülemüle utcát is feltörik, de megéri: tavaszi munkálatok Sepsiszentgyörgyön

A háromszéki Hydrokov vízszolgáltató megkezdte idei felújítási munkálatokat, amelyek érintik Sepsiszentgyörgy belvárosát és a peremkerületeket is. A cél pedig az elavult vezetékek cseréje és az aszályos időszakokban tapasztalható vízhiány felszámolása.

A Fülemüle utcát is feltörik, de megéri: tavaszi munkálatok Sepsiszentgyörgyön
2026. március 20., péntek

Nőkről szól, de nem csak nőknek – megérkezett a Székely Menyasszony Háromszékre

Asszonyok sorsát, családok születését mutatja be, emlékeket őriz, hagyományokhoz ragaszkodik a Magyar Nemzeti Múzeum nagy sikerű kiállításának utazóváltozata. A Sepsiszentgyörgyön bemutatott Székely Menyasszony rólunk és nekünk szól.

Nőkről szól, de nem csak nőknek – megérkezett a Székely Menyasszony Háromszékre
Hirdetés