A Kállay-Nagy Krisztina által illusztrált kártyákat öröm kézbe venni
Fotó: Bodor Tünde
A tehetséggondozás része, hogy az oktató vigyáz saját pszichéjének épségére, különböző készégeit folyamatosan fejleszti, karbantartja. Ehhez nyújt segítséget a Hivatásunk kártyacsalád, amelyet pénteken mutatott be az érdeklődőknek az Amőba Alapítvány.
2025. február 14., 21:402025. február 14., 21:40
A sepsiszentgyörgyi Amőba Alapítvány – amely alapító tagja a Magyar Tehetségsegítő Szervezetek Szövetségének (MATEHETSZ) és a Székelyföldi Tehetségsegítő Tanácsnak – pénteken egy több órás képzés keretében mutatta be az érdeklődő pedagógusoknak a Hivatásunk kártyacsaládot. Ebben a kártyacsomag ötletgazdája és kidolgozója, Bajor Péter magyar-történelem szakos tanár, mentálhigiénés szakember, a MATEHETSZ elnöke volt a segítségére.
Bajor Péter kifejtette, a tehetséggondozás nem merül ki abban, hogy a gyermeket a jó teljesítményre ösztönzik, hanem segíteni kell őt készségei fejlesztésében, esetenként
A tehetséget hatékonyan gondozni tehát csak modern szakmai módszertan birtokában lévő és mentálisan egészséges, harmonikus személyiségű pedagógusok tudják. Ehhez nyújtanak segítséget a Hivatásunk az óvoda, Hivatásunk az iskola kártyacsomagok, melyek egyenként 177 lapot és kérdést tartalmaznak és
A társasjátékot akár egy óra szünetében is elővehetik a kollégák, de csapatépítőkön is bevethetők. Négy nagy területre, helyzetre kérdeznek rá a kártyák:
ahogy a pedagógus dolgozik a gyerekekkel;
ahogy a pedagógus felkészül az oktatómunkára;
a nevelőközösségben való együttműködésre;
a pedagógus szülőkkel való együttműködésére.
Közben pedig az oktatók olyan készségeiket trenírozhatják, mint az érzelemkezelés, önmenedzsment, együttműködés és kommunikáció.
Fotó: Bodor Tünde
Bajor Péter elmondta, bár a magánéletben már elfogadott tézis, hogy fontos magunkra időt szánni, minőségi időt eltölteni a családdal, testmozgást végezni, a pedagógusok részéről néha azzal hárítják a játékot, hogy
„Holott fontos felismerni, hogy inkább az a valóság, nehezen beszélünk magunkról, nehezen osztjuk meg élményeinket. Másrészt sokszor tudjuk, mit kellene tennünk, de a rossz szokások, a komfortzóna visszatart a kivitelezéstől” – mondta Bajor Péter.
Bajor Péter, a MATEHETSZ elnöke és Bereczki Kinga, a képzést szervező Amőba Alapítvány vezetője
Fotó: Bodor Tünde
Hangsúlyozta, a pedagógusoknak fokozottan oda kell figyelniük közérzetük javítására, mert kutatások szerint a munka monotonitása, a folyamatos teljesítmény- és megfelelési kényszer minden negyediket a kiégés felé sodor. Az iskolafenntartók szerint különösen fontos, hogy a pedagógusokat szakmailag-mentálisan megerősítsék, hiszen azt tapasztalják, a tanintézményekben néha elakadnak folyamatok, egy-két ember húz, nehéz a szülőkkel való kommunikáció, szóval
A nagy kártyacsomagokhoz két kisebb csomag is társul (Hivatásom a tanítás, Hivatásom az óvoda), ezekben csak 77 lap van és a személyes, önreflektív használatra valók. Nem mellékes, hogy a kártyák rendkívül esztétikus kivitelezésűek, Kállay-Nagy Krisztina IBBY-díjas illusztrátor rajzait tartalmazzák.
Óvónők, tanítónők, tanárok egyaránt voltak az érdeklődők között
Fotó: Bodor Tünde
Tavalyi megjelenésük óta a kártyák nagy népszerűségre tettek szert, nemcsak Magyarországon, hanem a Vajdaságban és Székelyföldön is. Általában az iskolafenntartók szerzik be őket, de a székelyföldi igénylőknek az Amőba Alapítvány felajánlja a segítségét a beszerzéshez és a helybe juttatáshoz, hogy kevesebb legyen az adminisztratív költség. A nagy kártyacsomagok egyébként 12 ezer, a kisebbek 7000 forintba kerülnek.
A kártyacsomagot és annak használatát bemutató képzés egyik résztvevője, Szabó Enikő gyógypedagógus és meseterapeuta – mint a résztvevők mindegyike – nagyon pozitív élménnyel távozott a többórás foglalkozás végeztével. Mint elmondta, kaptak egy jó tükröt ahhoz, hogy rálássanak magukra, szempontokat ahhoz, hogy hatékonyan oktatható bármilyen tantárgy: derűvel és játékkal, élményközpontúan és a gyermekek kíváncsiságára alapozva. A jelenlevők között volt óvónő, zenetanár, román- és kémiatanár, de mindenki tippet kapott ahhoz, hogyan fordíthatja javára a kártyacsomagot.
A jó Hargita megyei gyakorlatból merítkezve a Sepsi Metropoliszövezet vezetése is kertészkedésre ösztönözné a gyermekeket. A kiskertészeket mindenben segíteni fogják, akik az idény végén értékes jutalmakkal is gazdagodhatnak.
Nem válaszolt a hosszas kopogtatásra és a telefonhívásokra egy idős hölgy, ezért a szomszédai kihívták a tűzoltókat, akik az ablakon másztak be a harmadik emeleti lakásba. Az eljárás több kérdést is felvet, ezeket jártuk körbe.
Számos, különböző területet érintő pályázatra van lehetőség jelentkezni a sepsiszentgyörgyi polgármesteri hivatalnál április 10-ig.
Csak a helyiek gyors beavatkozásának köszönhető, hogy nem égett le teljesen a miklósvári római katolikus templom teteje nagyböjt második vasárnapján. A közösség húsvétig szeretné helyreállítani a károkat, őszig a fűtésrendszert is kicserélnék.
Húsvéti locsoló táncház, Szent György-napi előadás, vendégjáték és vidéki kiszállások színesítik a Háromszék Táncszínház e havi programját. Nemsokára bemutatják a legújabb, Tükör című néptáncszínházi előadásukat is.
Az Erasmus+ Program keretében érkező békési diákok gyakorlatoztak két hétig a sepsiszentgyörgyi helyi rendőrségnél, hogy tapasztalatot szerezzenek a közrendészeti intézmények működéséről.
Idén is gazdag és színes programkínálattal ünnepli a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház március 27-ét, a színház világnapját.
Huszonnégy év után Illyefalva község vezetése új általános rendezési tervet szeretne készíttetni, ehhez pedig kikérik a község lakóinak véleményét is.
A vásárlók információkhoz való jogának ürügyén „összeugrasztaná” a kereskedőket és a fogyasztókat az az új jogszabálytervezet, amely az Országos Fogyasztóvédelmi Hivatal (ANPC) oldalán jelent meg.
A háromszéki épített örökség fontos részét képező udvarházak, kúriák javára szervez jótékonysági bált a Háromszéki Kúriák és Kastélyok Egyesület. A bevételből a szóban forgó épületek kisebb felújítási, állagmegőrzési munkálatait támogatják.
szóljon hozzá!