Fotó: Nagy D. István
Kitüntetéseket vehették át szerda délután azok a háromszéki diákok és szervezetek, aki e hónap elején utcára vonultak a megyeszékhelyen, elmaradt bérletpénzük törlesztését követelve.
2013. június 19., 21:542013. június 19., 21:54
A kitüntetés adományozásának ötlete a sepsiszentgyörgyi városi közgyűlés ifjúsági és sportbizottságának elnökétől, Nemes Elődtől származott, aki úgy véli, nemcsak a kiemelkedő tanulmányi eredményeket elérő ifjakat kell díjazni, hanem azokat is, akik példamutató bátorsággal képesek kiállni a közösségi jogokért. A Nemecsek Ernő-díjat a tiltakozás során legbátrabbnak bizonyuló diákok vehették át egyénileg, míg a Pál utcai fiúk elnevezést viselő kitüntetést a szervezetek.
Az EMNP városi tanácstagja méltató beszédében kiemelte, nem mindennapi teljesítményt tudhatnak magukénak a jelenlévők, hiszen hiányzásokat, a médiájuk romlásának lehetőségét, a rendőri megfélemlítéseket is vállalva álltak ki jogaikért, sőt kiharcolták, hogy a szaktárca elkezdje törleszteni a nyolc hónapos elmaradást. Az ünnepségen a szervezők néhány televízió által a megmozdulásokról készült híranyagot is levetítettek. A diákok kiállását Kelemen Szilárd, az RMDSZ-frakció részéről is méltatta, illetve a Magyar Polgári Pár egyetlen tanácstagja, Bálint József is tiszteletét tette az ünnepségen.
Nemes Előd ugyanakkor emlékeztette a jelenlévőket, hogy a harcnak még nincs vége, hiszen a minisztérium egyelőre csak a tartozás egynegyedét – országos szinten mintegy húszmillió eurót – rendezte. Az önkormányzati képviselő ismertette Remus Pricopie oktatási miniszter válaszát is. A dokumentumban a szaktárca vezetője elismeri, hogy eljutott hozzájuk a diákok által összeállított, összesen több mint háromezer aláírást tartalmazó panaszlevél, de a több millió eurós tartozásokért a szállítási vállalatokat teszik felelőssé, amelyek esetenként monopólium helyzetükkel visszaélve jelentősen megdrágították a bérleteket. Nemes szerint ez sovány vigasz, és a szaktárca tehetetlenségére utal, hogy nem tudták rendezni a helyzetet. A tanácstag ugyanakkor csak részmegoldásnak tekinti, hogy a minisztérium nyolcszáz iskolabusz vásárlását tervezik, ugyanis ezek a járművek a városi tanintézetek diákjai számára nem hoznak áttörést, hiszen sok iskola diákjait esetenként száz kilométeres körzetből kell „összeszedni”.
A Nemecsek Ernő-díjat 39 diák, míg a Pál utcai fiúk kitüntetést az Erdélyi Magyar Ifjak sepsiszentgyörgyi, sepsibesenyői, nagyborosnyói, csíkszentmihályi és kovásznai szervezete, a Plugor Sándor Művészeti Líceum IX. és XI. B osztálya, a Kós Károly Iskolaközpont IX. B osztálya, a Berde Áron-iskola diáktanácsa, valamint a Mihai Viteazul Főgimnázium tanulói vehették át. Az önkormányzati képviselő reményei szerint hagyományteremtő ereje lesz a mostani kezdeményezésnek.
Nemes továbbá felhívta a figyelmet, hogy amennyiben a szaktárca nem törleszti a tetemes hátralékot, a diákok ősszel újból tiltakozásokhoz folyamodnak. Keresztély Irma megyei főtanfelügyelő a Székelyhon.ro érdeklődésére elmondta, hogy a diákok tiltakozása nyomán törlesztett összeg kiutalását követően az általa vezetett intézmény semmilyen jelzést nem kapott a minisztériumtól. A szakember szerint a szaktárca most forráskeresésben van, hiszen igen tekintélyes összegről van szó. Háromszéken összesen 800 ezer lejnyi elmaradást kell még rendezniük, de hogy erre mikor kerülhet sor, még nem tudni.
A megszokottól eltérő, misztikus élményben lehet része annak, aki ellátogat a dálnoki búvártóhoz, ahol nem mindennapi kiállítás várja a látogatókat.
Válaszol a gazdák kérésére a Kovászna megyei tanács: segít a gazdálkodóknak abban, hogy nagyobb felületen küzdhessenek meg az egyre gyakoribb aszályos időszakokkal. A cél az, hogy az eddigi 3000 hektárról 8000 hektárra nőjön az öntözhető felület.
Hat szolgálati lakással lesz gazdagabb egy év múlva Kovászna városa, amelyeket az egészségügyben és oktatásban dolgozóknak szánnak. A kivitelezés múlt héten kezdődött el, uniós alapokból finanszírozzák.
Több mint egy hónappal a pusztító májusi áradások után sem csillapodott a fájdalom és a reménytelenség Nagyborosnyón és Bácsteleken. A települések lakói még mindig ázott falú, penészes, betonpadlós szobákban tengődnek.
A közútkezelő és a Kovászna megyei tanács ellen indítandó perben látják az utolsó szalmaszálat az A13-as autópálya őket érintő nyomvonala ellen tiltakozó kézdimartonfalvi gazdák. Ezt a helyi kultúrotthonban tartott fórumukon tették egyértelművé.
A Bodok szálló nem a város szimbóluma, hanem az elnyomásé, a rombolásé, a valódi értékek eltörlésének mementója – fogalmazott hétfői sajtótájékoztatóján Antal Árpád polgármester a város közvéleményét élénken foglalkoztató bontási folyamat kapcsán.
Napok óta hangos generátor borzolja a sepsiszentgyörgyi Vitéz Mihály (Mihai Viteazul) téren lakók idegeit. A folyamatos zaj főleg éjjel volt zavaró, de kedden ígéret született a probléma megoldására.
„Választási maraton után vagyunk, ami az elmúlt másfél évben kifárasztotta a társadalmat” – fogalmazott hétfői sajtótájékoztatóján Antal Árpád, Sepsiszentgyörgy polgármestere. A kormány és benne az RMDSZ deficitcsökkentést célzó terveire is kitért.
Egy mikrobusz és egy motorbicikli ütközött össze hétfőn késő délután Kökös közelében, teljesen lezárták a 12-es országút érintett szakaszát – közli a Kovászna Megyei Rendőr-főkapitányság.
Miután korrupciós váddal akarták kivonni a politikai életből, Markó Attila jogász, kisebbségi államtitkár 2014-ben a pár négyzetméteres cella helyett a 93 ezer négyzetkilométeres anyaországot választotta fogsága helyszínéül –101 hónapig.
szóljon hozzá!