Hirdetés
Hirdetés

Ilyen egy ízig-vérig hagyományos disznóvágás

•  Fotó: Dimény Árpád István

Fotó: Dimény Árpád István

Meglepően nagy volt a nyüzsgés szombaton az alsócsernátoni sportpálya környékén, ahol ezúttal nem sportrendezvény zajlott, hanem különböző vidékek disznóvágási szokásait mutatták be.

Dimény Árpád István

2023. február 04., 14:492023. február 04., 14:49

2023. február 04., 14:572023. február 04., 14:57

A nemzetközinek is nevezhető böllértalálkozón öt csapat vett részt. A házigazdák mellett, a hagyományoknak megfelelően az anyaországi Bogyiszlóról és Sármellékről, a Hargita megyei Csíkcsicsóból, illetve a délvidéki Törökfaluból érkeztek küldöttségek.

Hirdetés

A 120-130 kilós sertéseket szekerekkel szállították reggel hét órára a helyszínre, onnantól – akárcsak egy háztáji disznóvágáskor – az események felgyorsultak, az ügyeskezű böllérek tették a dolgukat;

az áldozatok visítottak, ropogott a szalma, duruzsoltak a perzselők, sürögtek-forogtak az asszonyok.

•  Fotó: Dimény Árpád István Galéria

Fotó: Dimény Árpád István

Fogyott a pálinka, a forralt bor, a forró tea, kisérőnek pedig zsíros kenyeret, majd később perzselt disznóbőrt és -fület lehetett kóstolni, ugyanakkor szólt a háttérben a népi muzsika is Ábri Béla kézdiszentléleki prímás és két társa jóvoltából. Délre pedig

elkészült a több mint százliteres üstben az agyas leves, amivel mindenkit megvendégeltek.

•  Fotó: Dimény Árpád István Galéria

Fotó: Dimény Árpád István

Csernáton idén harmadszorra a házigazdája a rendezvénynek, az első találkozót Bogyiszlón, Csernáton egyik magyarországi testvértelepülésén tartották meg 2010-ben, azóta

a böllértalálkozó „körbejár” a résztvevő településeken, minden esztendőben más és más látja el a házigazda szerepét.

•  Fotó: Dimény Árpád István Galéria

Fotó: Dimény Árpád István

Tóth István bogyiszlói polgármester úgy látja, hogy sikerült megőrizni a rendezvény hagyományos jellegét, és a kezdetben kitűzött cél sem bizonyult hiábavalónak.

„Amikor meghívtuk a testvértelepüléseket különféle ünnepségekre, a találkozókon a képviselőik csak feszélyezetten ültek, nem volt közvetlen, baráti a kapcsolat. Ekkor jött az ötlet, hogy

Idézet
találjunk ki egy olyan rendezvényt, ami egy kicsit összerázza a csapatokat, feloldja a hangulatot, de ugyanakkor tanít is, ebből lett a hagyományos disznóvágások bemutatása”

– emlékezett vissza a kezdetekre Tóth István. „Közben nagyon szoros barátságok szövődtek, ráadásul mindenki bemutatta saját disznóvágási szokásait, ízvilágát, a technikai tudásból is átadtunk egymásnak. A hagyományőrző jelleg rendkívül fontos, hiszen bár a Kárpát-medencében még változatlanul mindennapi szokás, de egyre ritkábbak a családi disznóvágások, akárcsak a hagyományos, többnapos lakodalmak” – avatott be a polgármester.

•  Fotó: Dimény Árpád István Galéria

Fotó: Dimény Árpád István

A hétfős bogyiszlói böllércsapat leginkább azzal hívta fel magára figyelmet, hogy nem perzselték, hanem forrázták a disznót.

Idézet
70–80 fokos víz szükséges, azt visszahűtjük, elérve azt a hőfokot, amikor tövestől kijön az összes szőr; utána megsütjük, ennek hatására úgy le lehet húzni a bőrt, mint egy asztalterítőt. Ugyanaz a hatás, mint amikor perzselik, azonban a disznófősajtnál például biztosan nem találni szőrt a bőrön. Ez egy minőségi magaslata a bőrös húsoknak”

– magyarázta Tóth István, aki azt is elárulta, hogy mivel készülnek az esti disznótoros vacsorára.

Videó: Dimény Árpád István

„Pecsenyét sütöttünk, resztelt májat is,

Idézet
készül a magyaros, vagyis jól megpaprikázott kolbász és a hurka.

Tulajdonképpen a hagyományos reggelinket készítjük el. Mifelénk úgy van, hogy valami sütemény, bundás kenyér vagy lángos, pogácsa van reggel, a szúrás előtt, meg persze pálinkázás. Azt hívjuk reggelinek, ami délben készül: a pecsenyét, a sült húsokat” – magyarázta.

•  Fotó: Dimény Árpád István Galéria

Fotó: Dimény Árpád István

A sármellékiek újoncnak számítanak, hiszen csak a tavaly csatlakoztak a hagyományos disznóvágáshoz. A két hölgyet is felvonultató kilenctagú csapat

savanyú paprikás vesevelő-pörköltet, sármelléki húsos káposztát, paradicsomos káposztalevest és sült húsokat ígért az esti mulatozás asztalaira.

„Második alkalommal veszünk részt, és úgy vélem, ez egy nagyon jó lehetőség arra, hogy megerősítsük a barátságokat, újakat kössünk. Ilyenkor találkozunk a testvértelepüléseink testvértelepüléseivel, akikkel úgymond unokatestvér-települési viszony köt össze, szóval igazi közösségépítő alkalom” – fogalmazott Horváth Tibor sármelléki polgármester.

•  Fotó: Dimény Árpád István Galéria

Fotó: Dimény Árpád István

A vajdasági Törökfalu 2002 óta ápol testvértelepülési kapcsolatot az anyaországi Bogyiszlóval, általuk kerültek be a körforgásba, legutóbb, 2020-ban pedig ők voltak a rendezvény házigazdái. Népes, 12 fős csapattal jöttek, mert elmondásuk szerint:

Idézet
szeretünk bulizni, inni és disznót vágni”.

Ezt bizonyítandó, elsőnek darabolták fel a disznót, és egy malacot is megsütöttek nyárson forgatva. Peller Zoltán böllér irányítása alatt házi kolbászt, rizses hurkát és a mi miccsünk testvérét, csevapcsicsát készítettek estére.

•  Fotó: Dimény Árpád István Galéria

Fotó: Dimény Árpád István

A csíkcsicsóiak is tizenketten sürögtek-forogtak a feldolgozó-asztal körül. Vezetőjük, Sárosi Antal igazi huncut székely módjára csak annyit árult el, hogy

csíkiasan dolgozták fel a kolbászt, a véres és a kásás hurkát, valamint a disznósajtot, aminek a titka a fűszerezésben rejlik, arról viszont nem beszélhet, hiszen „azért titok”.

•  Fotó: Dimény Árpád István Galéria

Fotó: Dimény Árpád István

A házigazdák minden fronton állták a sarat, mind a községháza alkalmazottai, mind pedig a helyi tanácsosok kivették részüket a munkából. Szotyori Szabolcs szakavatott mozdulatokkal darabolta fel a disznót, szokatlan sebességgel került a tekenőkbe a zsírszalonna, a tokaszalonna, az oldalas, a comb, a szűzpecsenye, a tarja, a bőr, a háj, a köröm, a csont, a hurkába való – tehát semmi sem veszett kárba.

A jól megérdemelt munka gyümölcseként este a felsőcsernátoni Bod Péter Népházban disznótoros vacsora süvegeli meg a napot, ahol a különféle módon elkészített, korábban már felsorolt hagyományos ételek kerülnek az asztalra.

•  Fotó: Dimény Árpád István Galéria

Fotó: Dimény Árpád István

•  Fotó: Dimény Árpád István Galéria

Fotó: Dimény Árpád István

•  Fotó: Dimény Árpád István Galéria

Fotó: Dimény Árpád István

•  Fotó: Dimény Árpád István Galéria

Fotó: Dimény Árpád István

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 24., szerda

Sepsiszentgyörgyön két évre befagyasztják a vállalkozások helyi adóit

A kiszámíthatóság érdekében 2028-ig befagyasztják a vállalkozások épület- és területadóját Sepsiszentgyörgyön, ugyanakkor folytatják a de minimis támogatási programot is, amelynek révén a cégek visszaigényelhetik a befizetett helyi adó egy részét.

Sepsiszentgyörgyön két évre befagyasztják a vállalkozások helyi adóit
Hirdetés
2026. június 24., szerda

Szobrot állítanak Mihai Eminescunak Sepsiszentgyörgyön

Két évben belül szobrot állítanak Mihai Eminescunak Sepsiszentgyörgyön – jelentette be Antal Árpád polgármester és Olimpiu Floroian, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) Kovászna megyei elnöke közös szerdai sajtótájékoztatójukon.

Szobrot állítanak Mihai Eminescunak Sepsiszentgyörgyön
2026. június 24., szerda

Szerkezetkészek a Sapientia EMTE sepsiszentgyörgyi kampuszának épületei

Néhány hónap leforgása alatt hatalmas épületek nőttek ki a földből Sepiszentgyörgy leendő egyetemi kampuszának területén. Tonk Mártont, a Sapientia EMTE rektorát faggattuk a munkálatok előrehaladtáról, a képzési kínálat bővítésének lehetőségéről.

Szerkezetkészek a Sapientia EMTE sepsiszentgyörgyi kampuszának épületei
2026. június 23., kedd

Jókora bírságot kaphatnak azok, akik építkezési hulladékot tesznek az új kukákba

Drasztikus bírságokat helyezett kilátásba a TEGA köztisztasági vállalat az építkezési törmeléket a háztartási hulladéknak szánt digitalizált ökoszigetekbe dobók számára. A szabálytalankodó sepsiszentgyörgyiek zsebe akár 3000 lejjel is bánhatja.

Jókora bírságot kaphatnak azok, akik építkezési hulladékot tesznek az új kukákba
Hirdetés
2026. június 23., kedd

Verekedésekből volt a legtöbb, de legalább súlyos következmény nélkül

Harmincegy iskolai bűncselekményt tartottak számon, ezek többsége verekedés volt, súlyos következmények nélkül – összegezték a minap lezárult tanév iskolai biztonsági tapasztalatait Kovászna megyében.

Verekedésekből volt a legtöbb, de legalább súlyos következmény nélkül
2026. június 23., kedd

Elkezdődött a kézdivásárhelyi Kanta utca korszerűsítése, változott a forgalmi rend

Megkezdődött a kézdivásárhelyi Kanta utca régóta várt felújítása. A munkálatok miatt ideiglenesen módosult a közlekedési rend: egyes szakaszokon egyirányúsították a forgalmat, több utcában pedig korlátozták a kanyarodási lehetőségeket.

Elkezdődött a kézdivásárhelyi Kanta utca korszerűsítése, változott a forgalmi rend
2026. június 22., hétfő

Egy medvét kilőttek, egy másiknak csapdát állítottak Sepsiszentgyörgyön

Kilőttek egy medvét Sepsiszentgyörgyön a Farm utcában vasárnap este, egy másik kószáló nagyvadnak pedig csapdát helyeztek ki az Oltmező utcában.

Egy medvét kilőttek, egy másiknak csapdát állítottak Sepsiszentgyörgyön
Hirdetés
2026. június 21., vasárnap

Hat éve várnak a lakók az utca felújítására, most végre elkezdődik a munka

Az ott lakók, illetve a rajta naponta közlekedők több mint hat éve várnak rá, azóta hol por, hol sár keseríti az életüket. Kézdivásárhelyen június 22-én, hétfőn elkezdik a város egyik bejáratának számító Kanta utca felújítását.

Hat éve várnak a lakók az utca felújítására, most végre elkezdődik a munka
2026. június 21., vasárnap

Szívvel-lélekkel ápolt örökség: harmincadik alkalommal tartották meg a Széchenyi-bált

Harmincadik alkalommal rendezték meg a Széchenyi-bált szombaton az árkosi Szentkereszty-kastélyban. A Mikes Kelemen Elméleti Líceum hagyományos tanévzáró eseményén ezúttal is bálkirálynőt és bálbánt választottak.

Szívvel-lélekkel ápolt örökség: harmincadik alkalommal tartották meg a Széchenyi-bált
2026. június 20., szombat

Rendhagyó évadzáróval búcsúznak a színház épületétől

Fordulóponthoz érkezett a sepsiszentgyörgyi színház története. Lassan véget ér az idei színházi évad, ezzel együtt pedig a jelenlegi épülettől is elbúcsúzik a társulat. Június 29-én rendhagyó eseményt szerveznek Viszlát, színházépület! címmel.

Rendhagyó évadzáróval búcsúznak a színház épületétől
Hirdetés