A huszadik század egyik nagy csapása a magyarságra a világháborúkat követő hadifogság. Százezrek szenvedték el, katonák és civilek, de minden hadifogoly emléke egyedi. Ezek összegyűjtése a magyar Országút Társulat pályázatának célja.
2016. július 25., 12:062016. július 25., 12:06
2016. július 25., 14:352016. július 25., 14:35
Várják tehát minden magyar hadifogoly (beleértve a határon túli magyarok) visszaemlékezéseit, elsősorban az eddig még nem közölteket. A pályázat során külön hangsúlyt kapnak a nyugati (amerikai, francia, angol) hadifogságról szóló emlékezések, mert ezekről még kevesebbet lehet tudni – informál a pályázatról a kiíró.
Három kategóriában várják az emlékezéseket, egyrészt beküldhetők az eredeti feljegyzések, naplók, melyek a fogság alatt születtek és máig megőrződtek. Ide tartoznak az elhurcolások közben küldött (pl. vonatból kidobott) levelek. Pályázni lehet ugyanakkor a volt hadifogoly későbbi feljegyzéseivel, emlékirataival. Nagy értéket jelent, ha hangfelvétel vagy film őrzi a visszaemlékezését. Végül a pályázat harmadik kategóriájában a mások (pl. családtagok) által megőrzött történeteket várják, akik jó emlékezőtehetséggel az eredeti elbeszélést hűen leírták.
A visszaemlékezés eredeti kézirata akár fénymásolatban, akár elektronikus másolatban (fénykép, szkennelés), akár eredetiben is beküldhető. Hang- és filmfelvételt is szívesen fogad a kiíró, ugyanakkor kérik beküldeni a volt hadifogoly rövid életrajzát és lehetőleg róla közvetlen a fogság előtt vagy után készült fényképet.
A visszaemlékezéseket, melyek a kiírási feltételeknek megfelelnek, kötetben jelentetik meg, rövid életrajz kíséretében. A könyvből tiszteletpéldányt kapnak a beküldők, többet is. A visszaemlékezésekből továbbá színházi est készül, melyet a könyvbemutató alkalmával állítanak először színpadra. Leadási határidő 2016. november 30, bővebb információ a társulat honlapján.
A világ egyik legismertebb és legelismertebb magyar tudósának, Kőrösi Csoma Sándornak, a tibetisztika megalapítójának élete és munkássága előtt tisztelegve április 10–12. között Csomakőrösön és Kovásznán rendezik meg a hagyományos Csoma Napokat.
A Tudományok házában a modern technológia segítségével interaktív módon szemléltetik majd a természeti jelenségeket, a fizika törvényeinek működését. A tudomány különböző ágazataiba is bepillantást nyerhetnek a tanulók.
Veszélyes medvét lőttek ki kedden reggel a Zabolán, de úgy tűnik, nem ez volt az egyetlen nagyvad, amelyik a falu körül ólálkodik. A polgármester szerint rendszeresek a medvekárok a háromszéki településen.
Tetten értek Kőröspatak község területén egy sepsiszentgyörgyi autóst, aki a községből kivezető úton az árokba dobott egy zacskó háztartási hulladékot. Most 304 hónapnyi szemétszállítási díjjal megegyező értékű bírságot kell fizetnie.
Egy 25 éves nőt fenyegetett meg egy 47 éves férfi egy kézdivásárhelyi benzinkúton. A helyszínre érkező rendőrök elfogták az elkövetőt.
Juhokat pusztított el, méhkaptárokat rongált meg egy medve Zabolán. Az állat egy hete tartotta rettegésben a helybélieket, nem távozott a háztáji jószágok közeléből, ezért volt szükség a kilövésére.
Minden településen új, egységes számlázási szoftvert vezetett be Kovászna megyében a Közüzemek Rt. A rendszer már működik, de az adatbázisok összevonása miatt a vízszolgáltató kisebb hibalehetőségekre figyelmezteti az ügyfeleket.
Egy harmincéves kiadvány kelt újra életre Kovászna megye tanácsának támogatásával: Farkas István földrajztanár egykori kis fekete-fehér füzete ma kibővítve, színes fotókkal mutatja be Háromszék természeti-földrajzi értékeit.
A középiskola új épületének befejezése, a kórházudvar rehabilitációja és az utcák rendezése is szerepel Barót város önkormányzatának idei prioritásai között. A beruházások listáját és a 2025-ös év költségvetését hétfőn fogadta el a képviselői testület.
Tükör címmel állítja színpadra új előadását a Háromszéki Táncszínház. A tükörben a székelységünk tükröződik egy budapesti rendező-koreográfus, aranysarkantyús táncos, táncpedagógus, ifj. Zsuráfszky Zoltán szemében.
szóljon hozzá!