Dakó Viola, akinek a gyűjtögetés a szenvedélye
Fotó: Csató Andrea
Dakó Viola kertészmérnök, a Vadóka alapítójaként, kisvállalkozóként igyekszik átadni tudását, tapasztalatát a vadon tápláló és megtartó erejéről. Legutóbb Kézdivásárhelyen mesélt a gombák, gyógynövények, vadgyümölcsök, fermentált zöldségek világáról.
2025. július 20., 09:002025. július 20., 09:00
2025. július 20., 10:082025. július 20., 10:08
Dakó Viola a Tudástár előadássorozat júliusi meghívottjaként Ehető vadnövények és gombák – Vadóka kosara címmel tartott közel kétórás előadást a Vigadó Művelődési Központban. A Székelylengyelfalván élő és gyűjtögető szakember több éven át zöld séfként dolgozott együtt erdélyi éttermekkel, idén tavasztól pedig
és ezeket dolgozza fel tea, különböző szárított fűszerek, ecetek, fermentált savanyúságok, szörpök és lekvárok formájában. Elmondása szerint elég veszélyes műfaj, számára viszont az igazi kihívást nem annyira az imádott gyűjtögetés, hanem a feldolgozás része jelenti, amiatt, hogy ezek az alapanyagok romlékonyak, emiatt minél gyorsabban fel kell dolgozni őket.
Például a gombák esetében ez legtöbbször még aznap meg kell történjen, mert a gomba nem tartós termék, és gyorsan meg tud romlani. Jótanácsként kihangsúlyozta, hogy
Ha mégis elfogyasztjuk, akkor gombamérgezéses tüneteink lehetnek. Kevés olyan gombafajunk van, ami bírja az egy-két napos hűtős tárolást, ez alól a csiperkék kivételek, de esetükben is legtöbb 3-4 napot javasolnak frissen történő tárolásra.
A Tudástár előadássorozat utolsó nyári vendége
Fotó: Szegeti Abigél/Tudástár
„Nem csak az ehető gombákkal foglalkozom, hanem a mérgezőkkel is. Mert nagyon fontos, azokat is meg- és felismerni” – mondta el Dakó Viola, aki az előadások és elméleti oktatás mellett terepgyakorlatokat is tart, amikor közelebbről megvizsgálják és összehasonlítják az ehető és nemehető, mérgezőfajúakat. – „Az autodidakta módon elsajátítható elméleti tudás mellett nagyon fontosnak tartom terepen is megtanulni ezeket, mert
Szétoszlatta azt a tévhitet, miszerint a csigarágta gombák nem mérgezőek, mivel minden élőlény szervezete különböző módon reagál más-más anyagra. Míg a csigákra például nem jelentenek veszélyt bizonyos toxinok, addig az ember számára halálosak lehet. Példaként említette, hogy a mókusok szervezetére sincs hatással a gyilkos galóca mérge, amiből már akár egy darabka is halálos lehet egy négy fős család számára.
A gyűjtögetés manapság nem számít veszélytelen foglalkozásnak, elég csak a medvékre gondolnunk. Ezért azt tanácsolta a természetjáróknak, hogy
Saját bevallása szerint ő kurjongatni szokott, az általa kiadott magas, vékony hang torokkímélőbb, mint mondjuk a kiabálás. Emellett hord magánál sípot is, a lényeg, hogy „egy-két percenként valamilyen hangot ki kell adni”.
„Javaslom, hogy minél többet felhalmozzatok ebből a tudásból, mert ahogy a klíma változik, egyre kevésbé lesz kiszámítható, hogy a kertészeti vagy szántóföldi növények milyen mennyiségben fogják az emberiséget ellátni”
Fotó: Szegeti Abigél/Tudástár
Figyelmeztet, a rendszertelen hangkiadás nem működik, automatikus tevékenységgé kell váljon, a lényeg, hogy megtaláljuk a számunkra legkényelmesebb megoldást, például van, aki rádiót hallgat, van, aki hangosan énekel közben.
Előadásában kitért a jelenleg gyűjthető gyógynövényekre is, sok érdekességet megosztva a hallgatósággal. A citrusos, balzsamos illatáért, illetve erős idegnyugtató hatásáért közkedvelt orbáncfűről például elmondta, nem veszélytelen gyógynövény,
Szerencsére a többi nem számít mérgezőnek, de csak a közönséges orbáncfű gyógyhatású, emiatt fontos, hogy megtanuljuk meghatározni azt.
Dakó Viola közel két órán át kötötte le a hallgatóság figyelmét lenyűgöző tudásával
Fotó: Szegeti Abigél/Tudástár
A napsütötte legelőkön, kaszálókon termő növényről törjünk le egy kisebb leveles ágat, tartsuk a fény felé és ha látunk rajta áttetsző lyukakat (amelyek illóolaj tartó sejtek), mintha ki lenne szaggatva, akkor rátaláltunk a közönséges orbáncfűre.
de vigyázzunk vele, mert fényérzékenységet okozhat, ezért inkább téli időszakban javasolt a fogyasztása és inkább a délutáni-esti órákban a lazító hatása miatt, de más gyógyszerekkel is kölcsönhatásba léphet. Nagyon fontos megjegyezni, nem egy hétköznapi, élvezeti tea, ha csak gyengéd nyugtató hatást szeretnénk elérni, inkább levendulát vagy citromfüvet válasszunk.
Nem győzte hangsúlyozni, a népi gyógyászat elterjedése idején a tudomány nem volt ennyire fejlett, mint manapság, ezért
Példaként az ízletes levesek és főzelékek alapanyagának számító martilaput említette, amelyet gyakran töltikének is szoktak használni káposztalevél helyett. Nemrég kiderült, erős máj- és DNS-károsító hatóanyagok vannak benne, emiatt évente maximum egyszer-kétszer fogyasztható.
Fotó: Szegeti Abigél/Tudástár
Számára a begyűjtés a legizgalmasabb, a feldolgozás sokszor feladatszámba megy. Mesélt a fermentálásról, véleménye szerint nagyon addiktív tud lenni ez az ősi tartósítási és ízesítési eljárás, aminek kipróbálására biztatott mindenkit, de szó esett a gyümölcsecetkészítésről is.
Fermentált savanyúságot – a savanyú káposzta mintájára – kistételben befőttesüvegben készíthetünk mindenféle zöldségből, gyümölcsből, megfelelő környezetben akár 2–3 hét alatt. Reszelt formában készülnek el leggyorsabban, a felkockázott, szeletelt alapanyagnak több idő, legalább egy-másfél hónap kell, amíg beérik. Rendszeres fogyasztásukat garantáltan meghálálja a szervezetünk.
A szenvedélyes gyűjtögető a kézdivásárhelyi közönségnek mintegy inspirációként kóstolóba reszelt céklás savanyúságot hozott tormával és köménymaggal, paszternákgyökeret feketeretekkel és medvehagymával, illetve különböző gyümölcseceteket is.
Ha többet akarnak megtudni az éppen aktuálisan gyűjthető gyógynövényekről, gombákról, kövessék Dakó Viola csütörtökönként jelentkező sorozatát a Ligeten vagy keressék a Vadóka oldalt a közösségi médiában.
Városi strandból ugyan csak egy van, de ha valaki hűsölni, gyógyulni szeretne, talál rá megfelelő helyet. Háromszéken nincs hiány a természetes fürdőhelyekből, de még mindig van, ami kihasználatlan. Strandkörkép a teljesség igénye nélkül.
Kristófi János festőművész retrospektív kiállításának megnyitójára várja az érdeklődőket kedden 14 órától az Erdélyi Művészeti Központ (EMŰK).
Rázóssá vált a közlekedés Sepsiszentgyörgyön, miután az utóbbi napokban több útkereszteződésben felmarták az aszfalt kopórétegét. A munkálatok a kiépítés alatt lévő okosjelzőlámpa-rendszerrel függenek össze, melynek átadása augusztus közepére várható.
Az elmúlt időszakban több súlyos baleset is történt a 11-es országúton, Kézdivásárhely térségében, melyek miatt forgalomlassító intézkedéseket vezettek be a hatóságok.
A sepsiszentgyörgyi személyi nyilvántartónál is kizárólag új, chippel ellátott elektronikus személyi igazolvány igényelhető. Kézdivásárhelyen a létszámhiány miatt előfordulhat, hogy hónapokat kell várni az okmányra, aminek van egy kis hátulütője.
A Magyar Passió című, 2021-es magyar filmdrámát vetítik pénteken 18 órától a kézdivásárhelyi Vigadó Művelődési Központ nagytermében, utána pedig közönségtalálkozóra várják az érdeklődőket.
Két autó ütközött össze vasárnap a 11-es országúton, Maksa község közelében. A rendőrök vizsgálatai alapján a karambolt szabálytalan előzés okozhatta.
A kormány megszorító intézkedései – sok egyéb mellett – a tanügyet is érzékenyen érintik, és ez alól Székelyföld sem jelent kivételt. Öröm lehet az ürömben, hogy az eredeti elképzelés még súlyosabb következményekkel járt volna.
Nem kell folyton mellette ücsörögni, időnként kavargatni, és mégsem ég oda! Alább a sokácbab-készítés titkaiba avatjuk be az olvasót, miközben a csernátoni Haszmann Pál Múzeum a héten megnyílt kiállításaiba is betekintést nyerünk.
Március óta döcög az új számlázási program a Hydrokovnál – korábban Közüzemek Rt. –, a hibák miatt sokan késve kapják a számlát, továbbá jelenleg a honlapjuk sem működik megfelelően. A szolgáltató szerint őszre stabilizálódhat a helyzet.
szóljon hozzá!